Млякото у нас е кът – търсят от съседите и правят сиренето в Полша

Фермерите масово колят крави и овце, не издържат икономически
14 ное 2022 09:58, Елка Василева
72
Млякото у нас е кът – търсят от съседите и правят сиренето в Полша
Снимка: архив, БГНЕС

Фермерите у нас масово отказват да отглеждат животни за мляко, особено крави. Негативната тенденция вече дава резултат - от няколко месеца и особено с настъпването на есента прясното мляко в България драстично намалява. Това се е случвало и в предишни години през есенните месеци, но този път производителите на млечни продукти са изправени пред почти пълната липса не само на краве мляко, но също и овче и козе, пише „24 часа“.

Още по темата
По данни на земеделското министерство от април, когато у нас са произведени 62 хиляди тона краве мляко, до септември, когато количеството е вече 52 хиляди тона, има непрекъснато намаление. Спадът за тези месеци е с 16% и според прогнозите в бранша суровината ще продължи да липсва още повече, защото има процес на масово отказване на фермерите от това да отглеждат животни за мляко, особено крави.

Според председателя на Асоциацията на млекопреработвателите в България Димитър Зоров в момента фермерите масово колят крави и овце, защото не издържат икономически.

Подпомагането за селекционни животни в предходния програмен период беше 600 евро годишно за крава, но в новия са заложени 200 евро на животно годишно и това според Зоров гарантира още повече откази.

“При животновъдите е вече страшно, масово се закриват ферми, защото никой не иска да работи на загуба. Продължават да работят само такива, които са теглили кредити и няма как да се отърват от задълженията си, предимно средни по размер стопанства. Или такива, които имат и мандри, и се надяват да изплуват на повърхността, но това все по-рядко им се удава”, коментира Димитър Зоров.

Проблемът далеч не е само в субсидиите, защото фуражите поскъпнаха с около 100% в сравнение с миналата година по това време. Дори онези, които имат възможност сами да си произвеждат фуражи, усещат натиск, защото торовете също са поскъпнали, а ако не торят, добивите са по-малки.

През лятото, когато могат да се ползват пасища, също има проблеми, тъй като у нас от години не се решава въпросът с ползването на общинските пасища.

“Определено има недостиг на мляко, не съм смятал с колко е паднало производството, но за млекопроизводителите като нас това е пагубно. Не е въпросът само до цената му, която неминуемо се покачва. Но когато не мога да натоваря мощностите си докрай, себестойността на продукцията ми се увеличава, защото имам и постоянни разходи, а продукцията е по-малко”, обясни и Димитър Маджаров, собственик на едно от най-големите млекопреработвателни предприятия в България.

Единият изход за някои производители е да поръчват определени количества млечни продукти за производство навън. Това се прави от години в такива периоди, в които млякото у нас намалява, но този път тенденцията се е засилила.

Обикновено се поръчва производство на родни млечни продукти в Полша, по-рядко в Румъния и доскоро се е правело с местно мляко.

Напоследък обаче има дефицит в почти цяла Европа и продуктите се приготвят с мляко, откъдето се намери.

“Колегите са изпаднали в безизходица напоследък да обикалят близките държави в търсене на прясно мляко. Ходят с цистерните в Косово, Северна Македония, Сърбия, Румъния, но и там млякото започна да намалява. Само в Гърция има достатъчно, но е много по-скъпо”, каза Зоров.

Димитър Маджаров все още не е ходил да търси мляко в чужбина, но е чувал за свои колеги, които го правят.

През август и септември родните производители са внесли известни количества от Унгария, но и там вече свършило. А в началото на октомври Сърбия наложи забрана за износ на прясно мляко по същата причина – добивът е започнал да намалява.

Цената на пастьоризираното прясно мляко по магазините напоследък се доближава до 3,50 лв. за литър, а видовете с по-висока масленост дори са още по-скъпи.

Много дребни фермери продават млякото си в големите населени места, като спират с колите си между блоковете и сипват продукцията в пластмасови бутилки. Но и това мляко рядко е под 2,50 лв. за литър.

Поскъпването на транспорта и войната в Украйна са нанесли допълнителен удар върху млекопроизводството. Повишените транспортни разходи надуват крайните цени, дори всичко останало да беше останало както преди.

А след отварянето на Европейския съюз за внос от Украйна оттам у нас са внесени големи количества сухо мляко. То се влага вече масово в производство и това не е тайна, каза Зоров.

И прогнозира, че докато трае войната в Украйна, сегашното положение ще се задълбочава и нищо чудно до Нова година кашкавалът тип “Витоша” да стигне до 40 лв. за килограм.

Неговата цена всъщност вече се приближава до тази цифра. Има градове като Враца, Пловдив и Сливен, където цената на този тип кашкавал на едро вече минава 21 лв. и няма как по магазините да не стига почти до 30 лв.

Кравето сирене на някои места като Благоевград например се продава за 15 лв. по цени на едро.

Напоследък на пазара на млечни продукти има още един феномен – дори заместващите продукти, в които има палмова мазнина, или онези, в които се влага сухо мляко, поскъпват чувствително. Например сиренето с растителна мазнина през последната седмица прехвърли 5 лв. килото по цени на едро, колкото струваше миналата година по това време сиренето от краве мляко. Причината е, че в световен мащаб има недостиг на палмова мазнина и нейната цена също се покачва.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


72
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
64
2
 
1
 
! Отговори
Гост преди 1 година
спрях да купувам Българско сирене и кашкавал качество не кореспондира с цената онзи ден си купих английска гауда за 20лв/кг, а сирене купувам Гръцко или Румънско по-качествено е от нашето,ако имате път към Одрин там сиренето ,кашкавал и масло са истински а цените им са много добри
63
1
 
5
 
! Отговори
Renegat преди 1 година
Нашите *** вместо да дават милиарди за американски таралясници да бяха дали тези пари за да подпомогнат българското земеделие!
62
0
 
1
 
! Отговори
Мекар преди 1 година
Аз произвеждам.Ама всеки ден вземат проби и аз ги плащам.Така трябва да бъде.Що трябва мандрата да произвежда и трови хората.Тя не е виновна.Ежедневен контрол.Сутрин преди паша и вечер след.Останалото време е времето,дето болното животно ща са продаде.
61
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
спокойно, ГРОБ, се върнаха, всичко ще се орпави и пак ще заживеем приказен живот!
60
0
 
10
 
! Отговори
Белииса преди 1 година
Преди няколко седмици консумирах прясно мляко 3.2% на българската фирма БЕЛИИСА,произведено от полската фирма MLEKPOL. Консумирах го сварено, за закуска. След товахванах такова разстройство че в рамките на следобедните часове същия ден, ходих седемпъти до тоалетната. Бях толкова възмутен че пратих имейл до фирмата производител, но до ден днешен не съм получил никакъв отговор от "***" !?
59
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да бе, баш никой не произвежда... Изнася се, защото тук големите производители на млечни продукти го изкупуват на мизерни цени.
58
1
 
12
 
! Отговори
Умберто Жеко преди 1 година
Аз съм работил в цеховете в Пловдив на Митьо Маджаров. Да ви кажа, преди 2 г. се работеше само със сухо мляко от Полша, палмова мас и сгъстители. Бе вярвам сега да е проработил с прясно мляко. Апропо, движи се с кортеж от 2 ге класи и 4 *** охранители господина. Купувайте сирене Маджаров и му вервайте
57
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Само ревльовци. Все някой им е виновен. Еми произведете го това мляко, щом се търси под дърво и камък. Но по-лесно е да се оплакваме и да лежим.
56
0
 
2
 
! Отговори
селянин преди 1 година
до 45 или си фермер или търговец не може да си и двете щото няма време а спекулата има начин да се спре
55
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това е - антибългарското управление на държавата ни вече 33 години съсипа цялото българско производство, разсипа България и прогони хората.
54
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Първо- вече съм далеч от мисълта, че пия истинско мляко, второ- ако съм управляващ ще ме е срам до къде е докарана страна с такъв ресурс. Жалкото е че всеки бяга от отговорност. Виновните са другите винаги.
53
0
 
24
 
! Отговори
гост преди 1 година
Скоро у нас освен депутати , мутри и заплати всичко друго ще е кът .
52
0
 
9
 
! Отговори
Мдааа преди 1 година
Много прекупвачи има по веригата и много надуват цените, нормално е това да се получи.Това е разликата в България и другите държави, да не говорим че тук също изкуствено се помпат цените според зависи кой управлява за политически цели !Разбирайте го, ако дадена партия не управлява ( ГЕРБ-ДПС-БСП-Радев и подобните им ), цените нарочно се помпат за да се усеща несигурност и да страда народа. Продължавайте да гласувате за грабителите си и те все повече ще ви мачкат с обръчите от фирми на хранилка
51
2
 
7
 
! Отговори
6esti преди 1 година
Колят крави и овце вече 15 години, а в същото време стада се увеличават, субсидиите на глава животно нарастват главоломно. Само за тази година може би субсидията на крава е надминала 1600 лв.
50
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Който не знае как да прави бизнес с качествени суровини на добра цена и за клиента и за него ще фалира. Не става само с надуване на цените.
49
0
 
26
 
! Отговори
хмм... преди 1 година
Чудя се как може най -високите цени да са в България и в същото време нашите производители все да са на загуба.... математиката нещо ме лъже....(Имам познати които си направиха ферми и мандри за милиони от субсиидии и в същото време реват, че държава нищо не прави за тях и все са на загуба)какво повече искате? (без нищо да не правите да ви осигурят държавна издръжка за луксозен живот). Но пак ще сте са недоволни !Те така са свикнали..
48
4
 
2
 
! Отговори
нн преди 1 година
Започва Коледния пост! Кой се интересува от мляко?
47
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Наш колега ходи всяка седмица до Турция и ни доставя кашкавал по 13.00 лв/кг и краве сирене по 12.00 лв/кг. Да не говорим, че всичко е от натурални суровини. няма палмово масло, няма сухо мляко. А и всичко е опаковано перфектно. На цените, на които искат да продават родните производители, просто няма да могат да си продават продукцията. Границите са отворени!
46
6
 
5
 
! Отговори
41-ви преди 1 година
Не си умен, ти си zагубен, за 6-7 месеца управление по време на война и световна инфлация няма как да се изпълни всичко проектирано, простено ти е така да мислиш, толкова слаби са ти мисловните възможности....точно отговарящи на беднотията която е следствие на проsтотията !
45
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"И прогнозира, че докато трае войната в Украйна, сегашното положение ще се задълбочава и нищо чудно до Нова година кашкавалът тип Витоша да стигне до 40 лв. за килограм.", е така да не би щото правехте кашкавала от сухо мляко от Украйна, наш кога ще ви дам 40 лв. за кашкавал, аз и в момента си купувам кашкавал то Турция 12-16 лв.е там