Виртуалната реалност ли е бъдещето на психотерапията?

Достъпът до нея не е евтин
15 окт 2024 01:00, Анисия Иванова
5
Виртуалната реалност ли е бъдещето на психотерапията?
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Новите технологии все повече навлизат в грижата за психичното здраве на хората, като една от развиващите се тенденции е употребата на виртуална реалност (VR). Тя се използва като допълнителен метод в терапията и помага да се улесни говореното за проблеми, коментира Дея Шопова, сертифициран клиничен психолог, в предаването "Бизнес старт" с водеща Роселина Петкова.

"Работата с VR е на базата излагане на конкретния стимул или ситуация, която ни притеснява. При пост-травматични стресови разстройства пациентът се поставя в ситуация, която е доста подобна на реалната ситуация... Проблемите на хората са доста индивидуални и самите ситуации във виртуалната реалност могат да бъдат доста персонализирани."

Бъдещето е разработването на все повече възможности и обхващането на все повече проблеми чрез новите технологии, като VR прави нормалната терапия около 33% по-ефективна, каза Шопова.  

Достъпът до този вид терапия не е евтин, но ако навлезе повече в практиката, цената на този вид услуга би трябвало да падне, смята Шопова. VR няма как да бъде основен метод на терапията и има своите ограничения като не е подходяща за хора с епилепсия или проблеми с вестибуларния апарат. Специалистите трябва да преценят дали терапията с виртуална реалност е подходяща за даден пациент.

VR започва да се използва от големи организации в сферата на трудовата и организационната психология, като може да се използва за развитие или подобряване на качествата на кадрите. Ако човек има трудности да говори пред публика или да работи в екип, VR може да се използва, за да се превъзмогнат тези страхове или да се подобрят уменията на човек.

Виртуалните терапевти няма да премахнат нуждата от личен контакт със специалист, тъй като емпатията и доверието остават основни за успешна терапия.

Внедряват ли се новите технологии в грижите за психично здраве в България, имат ли интерес българите към тях, за какви проблеми може да се използва виртуална реалност може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


5
Още от Общество
МРРБ платили авансово 240 млн. лв. за общински проекти
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
0
 
0
 
! Отговори
Ед де ГУЙ преди 2 седмици
Тази Дея май става само за помпене! Бих я напомпил!
4
1
 
1
 
! Отговори
тошо преди 2 седмици
тя и в реалността не действа в повечето случаи, камо ли във виртуалното пространство......
3
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Шизофренията никога не се е лекувала, и едвали ще може още 1000г! Другото се нарича умишлена заблуда, за да си пият редовно хапчетата!
2
0
 
0
 
! Отговори
Fatality преди 2 седмици
Най-подходящи за виртуална психотерапия са приложенията MK и FPS.
1
0
 
6
 
! Отговори
Нн преди 2 седмици
Пълни глупости..нищо общо с психотерапия.Хора ,които не са добри терапевти се чудят какво да измислят за да практикуват