Българската пералня за пари работи на пълни обороти

Движението на парите с неизяснен произход става в 4 направления
23 авг 2012 20:00, Елка Василева
64
Българската пералня за пари работи на пълни обороти
Едва 70 са присъдите за пране на пари у нас за периода 2006–2010 г. Снимка: архив, Reuters

В България пералнята за пари работи на пълни обороти. Въпреки приетата национална стратегия за противодействие и демонстрираните усилия държавата така и не може да отбележи успехи в тази битка, пише Дойче веле. Защо ли?

"Българският преход" създаде среда за интензивно натрупване на черни пари. Поради липсата на противодействие мръсните финансови потоци се вляха по-късно в българската икономика - при преразпределението на държавната собственост и приватизацията. Така започна изпирането на първите черни пари.

Това са част от изводите в анализ на работна група с ръководител Георги Петрунов, изследовател в Института по социология при БАН и научен координатор на екипа, разработил първата национална стратегия срещу прането на пари. Днес според различни изследвания оборотът на престъпния бизнес в България надхвърля милиард лева годишно.

Откъде минават парите

Движението на парите с неизяснен произход в България се осъществява в четири направления, сочи анализът на експертите. Първото е износ на натрупано вътре в страната "необяснимо" богатство. Внася се и капитал, генериран навън, включително и от българския подземен свят, който бива представен за "чужда" инвестиция.

Третото направление са вътрешни потоци в страната, изпрани от български институции. Четвъртият поток е транзитен - натрупан е от престъпна дейност на чужда територия, но също минал през пералнята на български институции.

Най-разпространеният похват за пране на пари е този, в чиято схема се включват юридически лица, обичайно адвокатски кантори и фирми, регистрирани в офшорни зони. Офшорките се оказват голям препъникамък пред доказването на криминалния характер на "необяснимото" богатство, защото затрудняват проследяването на произхода на средствата. Но не само фасадата на офшорките пречи на държавата да лиши престъпността от печалби.

Миналия август държавата включи в "арсенала си за противодействие на прането на пари" първата своя стратегия, а в началото на тази година пренаписа за пореден път и Закона за конфискация на незаконно придобитото имущество.

Експертите обаче продължават да отчитат нищожни резултати. За периода 2006–2010 година в България има едва 70 присъди за пране на пари. А сумата, която е отнета в полза на държавата или предстои да се плати, е малко над 15 милиона лева. В началото на август Комисията за конфискация на престъпното имущество се похвали, че е удвоила резултатите и само за първите 7 месеца на тази година е отнела имоти и пари за общо 8.5 млн. лв.

Като се тегли обаче чертата, излиза, че едва около 5% от това престъпно имущество влизат реално в държавната хазна. Това се дължи на факта, че често отнетите активи са зле съхранявани от държавата. Има и много случаи, в които осъдените успяват да прехвърлят своите активи на друг, преди те да бъдат запорирани. "И въпреки че съдът е определил сумата, когато се стигне до конфискация, парите ги няма", обяснява Тодор Коларов, бивш председател на Комисията за конфискация на престъпно имущество.

Недосегаемите високи етажи

Опитът на държавата да отнеме печалбата на олигархията се препъва често и в болното българско правосъдие, което никога не засяга истинските олигарси, твърди Иванка Иванова, директор на Правната програма на "Отворено общество". Според юристката липсата на добри резултати при конфискацията на престъпно имущество и борбата с прането на пари е резултат както на липсата на желание да се разследват високите етажи на властта, така и на лош синхрон между компетентните институции.

Всъщност в България противодействието срещу прането на пари закъсня с почти едно десетилетие. И това също е причина за нищожните резултати, подчертава Георги Петрунов. Той посочва, че няма единен мониторинг, който да направи оценка на потоците от мръсни пари, техния мащаб, източници, социалните ефекти и икономически заплахи в различните сектори и региони на страната. Липсват и централизирани регистри. Няма и механизъм, по който би могло да бъде разследвано изпирането на пари в периода до 1997 година – периода на бума на подземния свят и интензивното натрупване и изпиране на престъпни активи.

Заради всичко това въпреки изписаните страници стратегически документи и демонстрираните усилия държавата все още търси обяснение за "необяснимото богатство".

А престъпният свят на свой ред въобще няма вид на уплашен от борбата срещу него – при надвиснала заплаха просто пренасочва мръсните потоци по нови направления в чужбина. До следващото препиране до бяло.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


64
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Bylgariq zagiva ,zalko za hubavata ni rodina ,nqma dostoini politici ,koito da unishtozat myrshata
11
0
 
15
 
! Отговори
Европуси преди 11 години
Е за това объркаха туризма в СЛ.БРЯГ най-вече.
10
0
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ами и бебетата знаят кои са хората,които са в играта.Като бях малък баща ми казваше така-Най-голямата мафия е държавната мафия,за това сме на тоя хал.За това всеки се натиска да става ченге,депутат,судебната система и т.н и шуробаджанащина.После викат гласувайте.Ами за кого бе?:)
9
0
 
30
 
! Отговори
dgd преди 11 години
Всичко е един голям панаир. Ама Голям.
8
2
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Най-много пари се перат чрез политическите партии в парламента, София и по Черноморието. Цв. Цв. и общинари на ГЕРБ перат огромни пари в софийски имоти и апартаменти, хотели и после финансират ГЕРБ в изборите. Ако ГЕРБ не им върши повече работа, сменят партията с НДСВ, ДСБ или СДС.
7
6
 
55
 
! Отговори
Спонги преди 11 години
Вчера жена ми опра 5 лева в джоба на дънките ми. Много престъпно деяние. Едва си купих после цигари с тях.
6
8
 
3
 
! Отговори
до 2 преди 11 години
и ти!
5
20
 
31
 
! Отговори
Факт преди 11 години
Корупцията в България си има име - бсп през един мандат грабят всички из осново и точно след тях някойнда подеме нещо се връщат и отново източват и последния ресурс. Сега след като обраха всичко искат да си строят Белене, което би поскъпнало няколко пъти преди евентуално да се завърши 2030 г. когато подобна централа ще е жалко ненужна на фона на технологиите тогава.
4
6
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
КАЗВАМ МУ АЗ НА МОЯ МАЛКИЯ,НЯМА ГРАМ ИНВЕСТИЦИИ,ТОВАСА ПАРИТЕ,КОИТО КОМУНИСТИТЕКРАДЪТ ОТ НАС И ГИ ВЪРТЯТПРЕЗ ЧУЖБИНА...
3
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
25 зелени красиви стотачки.Как красиво стоят.
2
7
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
И САЩ
1
5
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
САЩ са виновни нали????????????????????????????????