България изпада в летаргия и захлас по "силната ръка"

"Нойе Цюрхер Цайтунг" за развитието на България към правова държава
Обновена: 29 авг 2012 20:58 | 29 авг 2012 20:58, Елка Василева
256
България изпада в летаргия и захлас по "силната ръка"
България влезе в ЕС рано и неподготвена, пише "Нойе Цюрхер Цайтунг". Снимка: архив, Reuters

България влезе в ЕС рано и неподготвена. И вместо да се стреми да навакса, тя изпада в летаргия и захлас по "силната ръка". Наблюдател на "Нойе Цюрхер Цайтунг" смята, че това се дължи на липсата на демократични традиции, посочва Дойче веле.

Борбата за власт в Румъния събуди опасения, че авторитаризмът може да се завърне в страните от Югоизточна Европа. В този регион принципите на правовата държава все по-често се използват като инструмент за налагане на властта, пише Даниел Уршпрунг на страниците на "Нойе Цюрхер Цайтунг" и добавя: "Приемането на България и Румъния в ЕС през 2007 година беше многократно критикувано като прибързан ход. Двете страни не бяха подготвени нито икономически, нито политически за присъединяване към европейската общност. Те отбелязаха частичен напредък в някои сфери само под силния натиск от страна на Брюксел, докато в други сфери беше констатирано влошаване."

Политическата криза в Румъния е показателна за крехките корени на демократичните принципи. Цялата сага около референдума за отстраняване на президента Траян Бъсеску от власт демонстрира радикално погазване на демократичните правила в името на утвърждаването на собствената власт, твърди политическият наблюдател на "Нойе Цюрхер Цайтунг". Подобни тенденции авторът вижда и в Унгария от 2010 година насам, когато дясноконсервативното правителство на Виктор Орбан започна да прекроява държавата по собствен идеологически модел.

Компромисът е израз на слабост

"Липсата на уважение към ценностите на демокрацията се корени в наличието на определен тип политическа култура, която издига в култ безскрупулното прокарване на лични интереси, а счита за проява на слабост усилията за постигане на политически компромис. Това поведение има различни исторически причини, които важат и за другите страни в региона", отбелязва Уршпрунг и обяснява:

"Социализмът насърчаваше патерналистичното отношение към държавата, което гарантираше на населението известна икономическа стабилност. Нито една от посткомунистическите държави нямаше демократични традиции. Във времето преди комунистическото господство в тези страни са били на власт авторитарни или псевдодемократични режими. Проведените след 1989 година реформи се концентрираха изключително върху икономическия сектор, а насърчаването на демократичните принципи си остана повърхностно", констатира още авторът.

Българите си падат по "силната ръка"

Развитието на България по пътя към правова и демократична държава също буди загриженост, се казва по-нататък в публикацията. Като доказателство за наличието на алармиращи тенденции са цитирани резултатите от анкета на агенция Медиана. Според тях почти една трета от населението отхвърля демокрацията, а авторитарните тенденции се радват на голямо одобрение. От гледна точка на задълбочаващите се проблеми голяма част от населението възприема "силната ръка" като по-малкото зло, констатира влиятелният швейцарски ежедневник и търси причините за това:

"След падането на комунизма България преживя бурни времена. Държавните структури бяха отслабени, отчасти съзнателно, защото антикомунистическите сили искаха да прочистят държавния апарат и тайните служби от функционерите на стария режим. Изхвърлените от тайните служби сътрудници използваха хаоса и създадоха различни криминални групировки. През 1990-те години широки слоеве от населението страдаха от организираната престъпност. Много хора и фирми бяха подложени на рекет от криминални групировки, представящи се за застрахователни дружества."

Симбиоза между политика и бизнес

Докато в България слабата държава е безпомощна срещу насилието и поръчковите мафиотски убийства, в Румъния възникна симбиоза между политика и икономика, отбелязва Даниел Уршпрунг. Голяма част от сивата икономика в страната функционира благодарение на активното участие на държавния властови апарат. Свързаните с определени политически сили бизнесмени получават необезпечени кредити от държавните банки, укази на управляващите осигуряват на определени фирми монополно положение, за да успеят те, подобно на "кърлежи", да изстискат от държавата неправомерни печалби.

Същевременно крехката румънска демокрация получава силна подкрепа отвън. След горчивия унгарски опит Западът реагира бързо на кризата и даде ясно да се разбере, че няма да толерира накърняването на демократичните и правни ценности. Това важи между другото и за България. Интервенцията на Запада показа на правителствата в региона докъде се простират границите на техните действия. В дългосрочна перспектива обаче това не е решение на проблема. "Най-голямото предизвикателство пред критичната общественост в споменатите страни си остава необходимостта да се осъзнае, че демокрацията и правовата държава са основни ценности, които трябва да се пазят и защитават", се казва в статията на "Нойе Цюрхер Цайтунг".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


256
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
208
0
 
2
 
! Отговори
qq преди 11 години
Трагедията е, че ЕС провежда неоколониална политика към слабите страни-членки, а кохезионните действия са само на книга. Няма никаква тенденция слабите страни да настигнат развитите, даже напротив. Единствено Гърция ги настига по стандарт но но с цената на 300мрд заеми.
207
0
 
1
 
! Отговори
SOS преди 11 години
ДО : "IQ146" ЗДРАВЕЙ МАЗОХИСТ!ОТНОВО СИ ИЗПЪЛЗЯЛ ОТ ТИНЯТА.И ОТНОВО САМО ГЛУПОСТИ РАЖДА ГЛУПАВАТА ТИ ГЛАВА.
206
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
sledvashtite godini balgaria q chaka mizeria ,samo che oshte ne go znaete.
205
3
 
6
 
! Отговори
Проглеждайте! преди 11 години
На тия наглеци явно им се вижда, че малко сме си свалили гащите!Ако не се разберем помежду си и не дадем отпор ще чакаме отново много дълго дядо Иван!
204
6
 
12
 
! Отговори
Истината преди 11 години
Привет на всички ГЕРБ-жии.Цункайте го .Да ви е сладко.
203
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ще си пада в захлас, като има слаба ръка в държавата и *** правят каквото си искат с ТВОЕТО имущество. Прочетете как 30 "роми" са били БГ полицията в Бяла Слатина (Враняк)После само 4 са задържани. Другите са невинни.Нали трябва да остане кой да краде.Дурковите белослатинцки *** са известни в района. И полицията е безсилна.
202
3
 
7
 
! Отговори
123 преди 11 години
Айде, стига са ни давали акъл разни западни уршпрунговци, щото за да сме на това положение се дължи единствено на такива *** като тоя драскач!
201
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Be q iznesete danni za mafiotskite milioneri po cql svqt kadeto vi krepqt kato darjava puk posle 6te sednem da govorim za BULGARIA i ROMANIA.Jiveqt s mafiotski pari ot cql svqt 4e i akul davat.
200
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До ???????????????Ако се случи застрахователно събитие нали се сесташ колко бързо тази компания ще обяви фалит? :)Далаверка от всякаде
199
0
 
5
 
! Отговори
??????????????? преди 11 години
Общините задължително да застраховат имотите си срещу природни бедствия и земетресения, предлага правителството. Кабинетът ще предложи промени в Закона за общинската собственост, които ще задължат общините да застраховат всички застроени имоти - публична общинска собственост, срещу природни бедствия и земетресение. Решение за това кои имоти - частна общинска собственост, ще бъдат задължително застраховани, ще взема общинският съвет.И кои ще са застрахователите?????????????
198
2
 
2
 
! Отговори
до 235 - Смешко преди 11 години
Поредният провокатор в днес.бг.:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
197
3
 
4
 
! Отговори
strah me e? преди 11 години
saita dens.bg e po4ti zabranen za hora koita sa izvan Balgaria , ot kakvo li gi e strah?
196
0
 
3
 
! Отговори
Супер сделка преди 11 години
За държавата между 2% - 30%.За добиващите останалите.
195
0
 
3
 
! Отговори
Прости сметки преди 11 години
Влагат евентуално 1 млрд евро... и уникална отстъпка от 40 000 000 евро.Ако приемем, че при нас има между 100 и 300 млрд м3 газ по днешни цени са... а след 5 години са...По време на концесията, когато се стигне до концесия след пет години, концесионните плащания /възнаграждение за държавата/ са между 2% и 30% от стойността на добитите количества.Проста сметка!
194
0
 
0
 
! Отговори
между 2% и 30% преди 11 години
По време на концесията, когато се стигне до концесия след пет години, концесионните плащания са между 2% и 30% от стойността на добитите количества. Процентът се определя на базата на това колко продуктивни са сондажите, но очакванията са, че при продуктивни сондажи концесионното възнаграждение за държавата след проучвателната фаза, ще бъдат близо до 30 %, каза Добрев.
193
0
 
3
 
! Отговори
Въпрос преди 11 години
Как проучвания и два сондажа ще налеят в България около 1 млрд. инвестиции?
192
0
 
3
 
! Отговори
Хан Аспарух преди 11 години
Предварителни проучвания:Първата година според работната програма на спечелилият процедурата са анализ на геоложките данни;Втората и третата година се прави сеизмика;На края на третата, четвъртата, петата година се прави се правят проучвателните сондажи...така че ние със сигурност ще имаме информация след втората година... Резултатите ще ги имаме след 5 години, а реален добив след 6 г. от днешна дата...
191
2
 
5
 
! Отговори
прасчо преди 11 години
До до 171Има един избягал от Запад на Изток казва се Дийн Рид и избяга в ГДР
190
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Абе разиграват ни като кукла на конци....
189
0
 
4
 
! Отговори
BG преди 11 години
BG izpada v letargia,da gospoda tazi letargia e ot 08/09/1944 stranata pla4e za grazdanska voina palna razruxa.