България изпада в летаргия и захлас по "силната ръка"

"Нойе Цюрхер Цайтунг" за развитието на България към правова държава
Обновена: 29 авг 2012 20:58 | 29 авг 2012 20:58, Елка Василева
256
България изпада в летаргия и захлас по "силната ръка"
България влезе в ЕС рано и неподготвена, пише "Нойе Цюрхер Цайтунг". Снимка: архив, Reuters

България влезе в ЕС рано и неподготвена. И вместо да се стреми да навакса, тя изпада в летаргия и захлас по "силната ръка". Наблюдател на "Нойе Цюрхер Цайтунг" смята, че това се дължи на липсата на демократични традиции, посочва Дойче веле.

Борбата за власт в Румъния събуди опасения, че авторитаризмът може да се завърне в страните от Югоизточна Европа. В този регион принципите на правовата държава все по-често се използват като инструмент за налагане на властта, пише Даниел Уршпрунг на страниците на "Нойе Цюрхер Цайтунг" и добавя: "Приемането на България и Румъния в ЕС през 2007 година беше многократно критикувано като прибързан ход. Двете страни не бяха подготвени нито икономически, нито политически за присъединяване към европейската общност. Те отбелязаха частичен напредък в някои сфери само под силния натиск от страна на Брюксел, докато в други сфери беше констатирано влошаване."

Политическата криза в Румъния е показателна за крехките корени на демократичните принципи. Цялата сага около референдума за отстраняване на президента Траян Бъсеску от власт демонстрира радикално погазване на демократичните правила в името на утвърждаването на собствената власт, твърди политическият наблюдател на "Нойе Цюрхер Цайтунг". Подобни тенденции авторът вижда и в Унгария от 2010 година насам, когато дясноконсервативното правителство на Виктор Орбан започна да прекроява държавата по собствен идеологически модел.

Компромисът е израз на слабост

"Липсата на уважение към ценностите на демокрацията се корени в наличието на определен тип политическа култура, която издига в култ безскрупулното прокарване на лични интереси, а счита за проява на слабост усилията за постигане на политически компромис. Това поведение има различни исторически причини, които важат и за другите страни в региона", отбелязва Уршпрунг и обяснява:

"Социализмът насърчаваше патерналистичното отношение към държавата, което гарантираше на населението известна икономическа стабилност. Нито една от посткомунистическите държави нямаше демократични традиции. Във времето преди комунистическото господство в тези страни са били на власт авторитарни или псевдодемократични режими. Проведените след 1989 година реформи се концентрираха изключително върху икономическия сектор, а насърчаването на демократичните принципи си остана повърхностно", констатира още авторът.

Българите си падат по "силната ръка"

Развитието на България по пътя към правова и демократична държава също буди загриженост, се казва по-нататък в публикацията. Като доказателство за наличието на алармиращи тенденции са цитирани резултатите от анкета на агенция Медиана. Според тях почти една трета от населението отхвърля демокрацията, а авторитарните тенденции се радват на голямо одобрение. От гледна точка на задълбочаващите се проблеми голяма част от населението възприема "силната ръка" като по-малкото зло, констатира влиятелният швейцарски ежедневник и търси причините за това:

"След падането на комунизма България преживя бурни времена. Държавните структури бяха отслабени, отчасти съзнателно, защото антикомунистическите сили искаха да прочистят държавния апарат и тайните служби от функционерите на стария режим. Изхвърлените от тайните служби сътрудници използваха хаоса и създадоха различни криминални групировки. През 1990-те години широки слоеве от населението страдаха от организираната престъпност. Много хора и фирми бяха подложени на рекет от криминални групировки, представящи се за застрахователни дружества."

Симбиоза между политика и бизнес

Докато в България слабата държава е безпомощна срещу насилието и поръчковите мафиотски убийства, в Румъния възникна симбиоза между политика и икономика, отбелязва Даниел Уршпрунг. Голяма част от сивата икономика в страната функционира благодарение на активното участие на държавния властови апарат. Свързаните с определени политически сили бизнесмени получават необезпечени кредити от държавните банки, укази на управляващите осигуряват на определени фирми монополно положение, за да успеят те, подобно на "кърлежи", да изстискат от държавата неправомерни печалби.

Същевременно крехката румънска демокрация получава силна подкрепа отвън. След горчивия унгарски опит Западът реагира бързо на кризата и даде ясно да се разбере, че няма да толерира накърняването на демократичните и правни ценности. Това важи между другото и за България. Интервенцията на Запада показа на правителствата в региона докъде се простират границите на техните действия. В дългосрочна перспектива обаче това не е решение на проблема. "Най-голямото предизвикателство пред критичната общественост в споменатите страни си остава необходимостта да се осъзнае, че демокрацията и правовата държава са основни ценности, които трябва да се пазят и защитават", се казва в статията на "Нойе Цюрхер Цайтунг".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


256
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
148
5
 
21
 
! Отговори
Европеец преди 11 години
Като е влязла рано и неподготвена държавата ни е Евросъюза, оставете ни да го напуснем този пусти Евро съюз, за да вземем да дръпнем малко напред. Не ви ли прави впечатление, че откакто влязохме вървим все назад и назад. Тука ни набиват в главите, че имало криза в еврозоната, а през това време на запад си пият бирата и на никой не му пука за кризата. Аз мисля, че влязохме в евросъюза за да се източват капитали от България и по лесно да бъде ограбен българския народ от чуждестранните фирми.
147
11
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До Българин Държава няма от 09.09.1944. До 1989та бяхме 16 република на СССР - по сигнал от Москва 1954 спряхме да правим самолети, после спряхме да правим Булгаррено и БулгарАлпин, защото трябваше да правим Москвич. По заповед на Москва в периода 1945-1948 си избихме интелигенцията - предприемачи, индустриалци... 1962 Москва си пожела златния ни резерв - и го получи. В кабинета на военния ни министър до 1990та стоеше бюро за съветския военен аташе. И още неща има, но може само до 500 знака...
146
4
 
16
 
! Отговори
Българин преди 11 години
Каквото и да говорим, едно време имаше държава, а сега - разграден двор с опоскан и унизен народ. Излъгаха ни демократите, но за еб***н *** ляк нямало е казал мъдреца.Ще теглим заради глупостта си. Децата ни също, за съжаление.
145
5
 
21
 
! Отговори
ТОДОР ЖИВКОВ преди 11 години
ТОВА КОЕТО НИЕ ПОСТРОИХМЕ ВИЕ НЕ МОЖЕТЕ ДОРИ ДА БОЯДИСТЕ!това им казах аз на тея дето ви излъгаха преди 23 години, НО!!!Не бях предвидил, че са толкова кадърни в краденетоТЕ МЕ МОЖАХА ДА ГО БОЯДИСАТ, НО МОЖАХА ДА ГО ОТКРАДНАТ!Кадърни момчета. Евалла!Хахаххаха....
144
19
 
12
 
! Отговори
Пешо преди 11 години
На който му е мъчно за Татово време, ей къде е Куба да пали самолета, май забравихте че за кола се чекаше 15 години а дънки само в Кореком, май е рано и още не сте се събудили, а който му е кеф да е роб на руснаците да гласува за Станишев...
143
1
 
14
 
! Отговори
bai_jordan преди 11 години
Писнало ми е пишман журналисти да ми правят психологически портрет. Българите били такива били онакива били сме мързели били сме крадливи и какви ли още не! Писнало ми чужди и особено български "изследователи" на народо-психологията да ни оплюват, омаскаряват и да хвърлят кал отгоре ни! Как пък не се намери един "умник" който да каже две хубави думи за тоя народ...
142
2
 
15
 
! Отговори
От US преди 11 години
E защо не са били готови да влязат в ЕС , нали условието беше да си разбият промишленоста , за да влязат , И за да не ви конкурират . И след това няма работа? Чия политика е това ? Знаете ли като стигнахме До Австрия 1989 какво видяхме ? Частни фирмички с машини от вторатс световна война . Искахме промени в България , но такова унищожаване на хубавите заводи , не сме очаквали . Какво прецакване ??
141
7
 
20
 
! Отговори
Тъжно но ФАКТ преди 11 години
Само ако можехме да върнем времето 23 години назад, а?-красива и непрезастроена България.-Щастлив народ - мотивиран, работещ и спестяващ.Работеща социална система.-здравна и образователна система.Работеща икономика.Справедливо работеща съдебна система.ЩАСТЛИВИ И УСМИХНАТИ ХОРА.ДОСТОЙНО ОСТАРЯВАЩИ РОДИТЕЛИ.....Но каквото човек сам си сторел, никой не можел да му го стори!!!
140
5
 
18
 
! Отговори
антикомунист преди 11 години
Аз като антикомунист започвам да мисля,че по времето на станишев, като че ли имаше повече спазване на закона.Повярвайте ми, това не ме прави щастлив.
139
4
 
27
 
! Отговори
Истината преди 11 години
ИСТИНАТА Е ЕДНА = ЧЕ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ МЕ РАБОТИ ЗА БЛАГОТО НА МАЛКИТЕ НАЦИИ, И ЧЕ ПО ТАТОВО ВРЕМЕ ЖИВЕЕХМЕ В ПЪТИ ПО-ДОБРЕ, ПО-СПОКОЙНО И ПО-ЩАСТЛИВО.РАЗРУШИХМЕ СИ ХУБАВАТА ДЪРЖАВА ЗА ДА СЕ ПРЕВЪРНЕМ В НЯКАКВИ ЖАЛКИ И ВЕЧНО ОЦЕЛЯВАЩИ СЪЩЕСТВА.ЖАЛКО!
138
4
 
2
 
! Отговори
От US преди 11 години
Българите критикуват правителствата си , а другите които НЕ СА Българи , но около България,така техните правителства са ги обърнали *** шовинисти , Това топли ли ви през зимата , да не би да имате залежи на ГАЗ ? Да не молите за ГАЗ един ден !
137
1
 
24
 
! Отговори
бачо Нешо преди 11 години
България не трябваше да влиза в ЕС.Просто мястото и не е там - по изисквания, развитие и др. сме назад. Българите не искат твърда ръка , а умна глава за предводител , но умишлено същия този Запад, който ни критикува, ни налага ***. В България никога не е имало демакрация, друго си е да използваш роби, с вила на врата. Западът да не се правят на умни,защото разчитат на нашите мозъци там.
136
16
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Тези *** от Дойче Веле освен да ни хранят друго не правят явно.Турски ***!
135
4
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Българите са захласнати по " силната ръка " и слабата глава на Борисов .
134
3
 
22
 
! Отговори
БКП преди 11 години
ДРУЖБАТА НИ СЪС СЪВЕТСКИЯ СЪЮЗ Е ЖИЗНЕНО НЕОБХОДИМА, КАКТО СЛЪНЦЕТО И ВЪЗДУХА ЗА ВСЯКО ЖИВО СЪЩЕСТВО.
133
14
 
2
 
! Отговори
ДО 157 преди 11 години
МОЖЕШ ЛИ ДА ОБЯСНИШ МАУЧНО,АКО НЕ СЪС СВОИ ДУМИ,КАК ТАКАНАРЕЧЕНИЯ ПРЕЗИДЕНТ,ЩЕ ПРОДАВА СУВЕРЕНА КРЕМЪЛСКАТЕРИТОРИЯ ОТ ЗАДУНАЙКАТА,НА НАЙ--ОМРАЗНИТЕ НАГОСПОДАРИТЕ НИ ОТ КРЕМЪЛ К А П И Т А Л И С Т И ! ? . . .
132
9
 
17
 
! Отговори
W преди 11 години
БЪЛГАРИТЕ СА ПРОСТИ И НЕНОРМАЛНИ -ШИЗОФРЕНИЦИ.ГОРДЕЯТ СЕ ЧЕ НАЙ-ПРОСТИТЕ ОТ ТЯХ ГИ "УПРАВЛЯВАТ".НЕМА ТАКЪВ НАРОД.
131
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
България Средeн ко ефициент наинтелигентност:102.08 Китай Средeн коефициентна интелигентност:123.00 Албания Средeн коефициентна интелигентност:114.70 Хонг Конг Средeн коефициентна интелигентност:111.79 Испания Средeн коефициентна интелигентност:111.78 Германия Средeн коефициентна интелигентност:110.71 Русия Средeн коефициентна интелигентност:110.57 Кипър Средeн коефициентна интелигентност:110.41 Австрия Средeн коефициентна интелигентност:110.21 Словения Средeн коефициентна интелигентност:110.13 Италия Средeн коефициентна интелигентност:109.59 Унгария Средeн коефициентна интелигентност:109.37 Сингапур Средeн коефициентна интелигентност:109.30 Канада Средeн коефициентна интелигентност:108.75 Холандия Средeн коефициентна интелигентност:108.49 Португалия Средeн коефициентна интелигентност:108.10 Белгия Средeн коефициентна интелигентност:107.75 Финландия Средeн коефициентна интелигентност:107.10 Република Чехия Средeн коефициентна интелигентност:106.88 Швейцария Средeн коефициентна интелигентност:106.84 Полша Средeн коефициентна интелигентност:106.75 Малта Средeн коефициентна интелигентност:106.38 Швеция Средeн коефициентна интелигентност:106.09 Франция Средeн коефициентна интелигентност:105.90 Черна Гора Средeн коефициентна интелигентност:105.21 Словакия Средeн коефициентна интелигентност:105.12 Хърватия Средeн коефициентна интелигентност:105.12 Ирландия Средeн коефициентна интелигентност:105.07 Норвегия Средeн коефициентна интелигентност:104.71 Перу Средeн коефициентна интелигентност:104.70 Дания Средeн коефициентна интелигентност:104.64 Южноафриканска република Средeнкоефициент наинтелигентност:104.34 Латвия Средeнкоефициент наинтелигентност:104.22 Обединено кралство Средeнкоефициент наинтелигентност:104.20 Колумбия Средeнкоефициент наинтелигентност:104.09 Люксембург Средeнкоефициент наинтелигентност:103.87 Сърбия Средeнкоефициент наинтелигентност:103.71 Гърция Средeнкоефициент наинтелигентност:103.65 Турция Средeнкоефициент наинтелигентност:103.51 САЩ Средeнкоефициент наинтелигентност:103.41 Австралия Средeнкоефициент наинтелигентност:103.39 Литва Средeнкоефициент наинтелигентност:103.37 Малайзия Средeнкоефициент наинтелигентност:103.05 Румъния Средeнкоефициент наинтелигентност:103.04 Чили Средeнкоефициент наинтелигентност:102.85 Мексико Средeнкоефициент наинтелигентност:102.62 Естония Средeнкоефициент наинтелигентност:102.51
130
2
 
10
 
! Отговори
От US преди 11 години
Ами тези много разбират бе , техните лидери пипат здраво , но да защитават интересите на техните интереси и как френският презибент лети до Германия , да не би да лети заради България . Вулгарни *** ... Ооо и българският Президент лети. , Само че се цели да продаде стратегически обекти и дътжавна земя , които трябва да бъде защитени от държавата .
129
2
 
7
 
! Отговори
муспи преди 11 години
Всички са еврейски колонии както нас, и както нашите правителства и тяхните са изцяло еврейски (*** жиди и жидовстващи), но се чувстват в правата си да ни дават акъл - на кого? на еврейското ни правителства ли! Как така се случва - тяхните евреи да се чувстват по важни от нашите, когато са назначни все от този синедрион? Всички евреи са болни от неизлечимата еврейска болест - колкото си по богат, толкоз си по умен, и по бедните споделят гузно това божие откровение.