България изпада в летаргия и захлас по "силната ръка"

"Нойе Цюрхер Цайтунг" за развитието на България към правова държава
Обновена: 29 авг 2012 20:58 | 29 авг 2012 20:58, Елка Василева
256
България изпада в летаргия и захлас по "силната ръка"
България влезе в ЕС рано и неподготвена, пише "Нойе Цюрхер Цайтунг". Снимка: архив, Reuters

България влезе в ЕС рано и неподготвена. И вместо да се стреми да навакса, тя изпада в летаргия и захлас по "силната ръка". Наблюдател на "Нойе Цюрхер Цайтунг" смята, че това се дължи на липсата на демократични традиции, посочва Дойче веле.

Борбата за власт в Румъния събуди опасения, че авторитаризмът може да се завърне в страните от Югоизточна Европа. В този регион принципите на правовата държава все по-често се използват като инструмент за налагане на властта, пише Даниел Уршпрунг на страниците на "Нойе Цюрхер Цайтунг" и добавя: "Приемането на България и Румъния в ЕС през 2007 година беше многократно критикувано като прибързан ход. Двете страни не бяха подготвени нито икономически, нито политически за присъединяване към европейската общност. Те отбелязаха частичен напредък в някои сфери само под силния натиск от страна на Брюксел, докато в други сфери беше констатирано влошаване."

Политическата криза в Румъния е показателна за крехките корени на демократичните принципи. Цялата сага около референдума за отстраняване на президента Траян Бъсеску от власт демонстрира радикално погазване на демократичните правила в името на утвърждаването на собствената власт, твърди политическият наблюдател на "Нойе Цюрхер Цайтунг". Подобни тенденции авторът вижда и в Унгария от 2010 година насам, когато дясноконсервативното правителство на Виктор Орбан започна да прекроява държавата по собствен идеологически модел.

Компромисът е израз на слабост

"Липсата на уважение към ценностите на демокрацията се корени в наличието на определен тип политическа култура, която издига в култ безскрупулното прокарване на лични интереси, а счита за проява на слабост усилията за постигане на политически компромис. Това поведение има различни исторически причини, които важат и за другите страни в региона", отбелязва Уршпрунг и обяснява:

"Социализмът насърчаваше патерналистичното отношение към държавата, което гарантираше на населението известна икономическа стабилност. Нито една от посткомунистическите държави нямаше демократични традиции. Във времето преди комунистическото господство в тези страни са били на власт авторитарни или псевдодемократични режими. Проведените след 1989 година реформи се концентрираха изключително върху икономическия сектор, а насърчаването на демократичните принципи си остана повърхностно", констатира още авторът.

Българите си падат по "силната ръка"

Развитието на България по пътя към правова и демократична държава също буди загриженост, се казва по-нататък в публикацията. Като доказателство за наличието на алармиращи тенденции са цитирани резултатите от анкета на агенция Медиана. Според тях почти една трета от населението отхвърля демокрацията, а авторитарните тенденции се радват на голямо одобрение. От гледна точка на задълбочаващите се проблеми голяма част от населението възприема "силната ръка" като по-малкото зло, констатира влиятелният швейцарски ежедневник и търси причините за това:

"След падането на комунизма България преживя бурни времена. Държавните структури бяха отслабени, отчасти съзнателно, защото антикомунистическите сили искаха да прочистят държавния апарат и тайните служби от функционерите на стария режим. Изхвърлените от тайните служби сътрудници използваха хаоса и създадоха различни криминални групировки. През 1990-те години широки слоеве от населението страдаха от организираната престъпност. Много хора и фирми бяха подложени на рекет от криминални групировки, представящи се за застрахователни дружества."

Симбиоза между политика и бизнес

Докато в България слабата държава е безпомощна срещу насилието и поръчковите мафиотски убийства, в Румъния възникна симбиоза между политика и икономика, отбелязва Даниел Уршпрунг. Голяма част от сивата икономика в страната функционира благодарение на активното участие на държавния властови апарат. Свързаните с определени политически сили бизнесмени получават необезпечени кредити от държавните банки, укази на управляващите осигуряват на определени фирми монополно положение, за да успеят те, подобно на "кърлежи", да изстискат от държавата неправомерни печалби.

Същевременно крехката румънска демокрация получава силна подкрепа отвън. След горчивия унгарски опит Западът реагира бързо на кризата и даде ясно да се разбере, че няма да толерира накърняването на демократичните и правни ценности. Това важи между другото и за България. Интервенцията на Запада показа на правителствата в региона докъде се простират границите на техните действия. В дългосрочна перспектива обаче това не е решение на проблема. "Най-голямото предизвикателство пред критичната общественост в споменатите страни си остава необходимостта да се осъзнае, че демокрацията и правовата държава са основни ценности, които трябва да се пазят и защитават", се казва в статията на "Нойе Цюрхер Цайтунг".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


256
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
128
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
ТЕЗИ ШВЕЙЦАРЦИ КАКВО РАЗБИРАТ ОТ ПАРИ.НАШИТЕ КОМУНИСТИ,КОЛКОТО ИМАТ ТЕ ТОКОВА НЕ СА СЪНУВАЛИ ДАЖЕ.СВЕТА Е В ИКОНОМИЧЕСКА КРИЗА,А НАШИТЕ КОМУНИСТИ В ТЕЗИ ТРУДНИУСЛОВИЯ СТАНАХА ЕВРОПЕИСКИ ШАМПИОНИ ПО КРАДЕНЕ НА ЕВРОФОНДОВЕИ НИЩОПРАВЕНЕ.ЗАВИЖДАТ НИ ЧЕ СА НИ ТОКОВА СПОСОБНИ КОМУНИСТИТЕ.РАЗНОГЛЕДИ ГИ НАПРАВИХА.СЛЕД ЧЕТИРИ ГОДИНИ КРАДЕНЕТО ЩЕ Е ОЛИМПИИСКАДИСЦИПЛИНА.НАШИТЕ КОМУНИСТИ ГАРАНЦИЯ ЩЕ СА ОЛИМПИИСКИ ШАМПИОНИ ОБОРНО ПО ЧАСОВНИК.ЖЕНСКИЯ *** НАЧЕЛО СЪС СВЕТАТА КРАДЛА МАСЛАРОВА Е 1
127
3
 
20
 
! Отговори
EUSSR преди 11 години
Европейският съюз е по-зле от Съветския! Сталин на времето не е искал да ни вземе, макар че сме се натискали - просто са го посъветвали да не се занимава с нас. А ЕС е толкова изпаднал, че прибира държави от третия свят - като България и Румъния - само заради единия им членски внос, дето малка част от него ни го връщат под формата на "еврофондове", а останалата отива да спасява закъсалите банки... пък ние си мислим, че ни дават пари ей така... безвъзмездно...
126
8
 
0
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 11 години
149Езикът ли?...
125
5
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
150Феновете на Тиквата са изразени гейове от селски тип.Лапай го педи!
124
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Манджа,ами ела да ти го подам тогава от силната ръка бе ***.
123
15
 
6
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 11 години
По-добре "силна" ръка, отколкото "мека" китка...
122
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
144Така ли???Ами тогава ти *** ли си или *** може би??Щото в *** живеят 20% *** и още толкова турци.И не са 80% германите а 60%.Та колкото те са шваби толкова и ти си ***....или пък си *** от Сливиен?***!
121
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
И какво като в Цюрих са го коментирали,те не са в Европейския съюз.Нека коментират хората може да ни е от полза.
120
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До АнонименДо Анонименмного си ***, бе не знаеш ли, че 80% от населението на швейцария са немци, от племето шваби
119
10
 
11
 
! Отговори
alabala преди 11 години
Bългария вън от тъпата,***,психясала европа,доказали сме че можем и сами да бъдем много по развити и преуспяващи само трябва да се прочисти от всички мафиоти които ни управляват ...искате европа ето ви европа глад ,мизерия,никаква светлина за по-добро бъдеще...
118
8
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Бугарите са в захлас но зимата ще се захласнат по забелени пениси щото друго за ядене няма да има.а жените им на околовръстното ще масажират *** патлаци на тираджиите.
117
10
 
6
 
! Отговори
Zaslepitelen преди 11 години
До ЗаслепeнТогава си гласувай за Серго, на него приятелче ми е Вигенин и Доган. Смотани комунисти!
116
6
 
19
 
! Отговори
Заслепен преди 11 години
На Бойко най-добрия приятел е Христо СтоЙчков,на Цецко Възелин Маргаринов...какво повече да кажем...повръща ми се...
115
1
 
5
 
! Отговори
Ана преди 11 години
До др докторе лекувай се ,ако не успееш търси помощ от колега психиатър.Дано успее...
114
4
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Хитлер беше грешка, но някои от тезите, които защитаваше, бяха интересни.Например той твърдеше, че воюва за да освободи Европа от юдео-масонските демократични правителства.
113
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Помисли си какво би означавало това тук - влезе ти мутра в къщата, застрелваш я.После получаваш орден "За храброст".
112
3
 
4
 
! Отговори
bobo преди 11 години
drun, drun e vsichko
111
12
 
13
 
! Отговори
за Витков! преди 11 години
Седнали швабите да ми говорят за демокрация и "здрава ръка" Тези същите които само преди има няма 70-тина години доведоха човечеството до тотален колапс именно под диктовката на тази здрава ръка в лицето на един ненормалник! Хайде мерси гледайте си вашата демокрация и след 500 години ще се помни квичащия истерик и неговите демократични амбиции !
110
10
 
12
 
! Отговори
krasimir преди 11 години
хах, тия Европейци освен да поучават, друго не знаят ли?
109
4
 
26
 
! Отговори
Българин преди 11 години
126 - в Швейцария има истинска демокрация по една много проста причина - там всеки мъж в трудоспособна възраст е войник от запасът и оръжието му (шмайзер или дори картечница) му е под ръка - в къщи !!! И той има пълното право да го използва, за да защити себе си, семейството си, имота си.Помисли си какво би означавало това тук - влезе ти *** в къщата, застрелваш го, ГРОБ ни тероризира и нарушава правата ни - грабваме автоматите и си разчистваме сметките - и никой не може да ги спаси !!!