По-високите разходи са риск за министерствата

МФ: Спират се обществени поръчки, за които няма финансиране
Обновена: 2 сеп 2014 17:33 | 2 сеп 2014 17:33,
6
По-високите разходи са риск за министерствата
Снимка: Reuters, архив

Съществуват рискове министерствата, Министерският съвет (МС) и второстепенните разпоредители с бюджетни средства да нарушат плащания по вече сключени договори или изцяло да не изплатят задълженията по такива, както и да не могат да изпълнят свои основни дейности и политики заради по-високите разходи, които са извършили до момента. Ако прехвърлят заложените за 2014 г. разходи, Бюджет 2015 ще се утежни.

Освен това е налице тревожна тенденция ведомства да поемат ангажименти за извършване на разходи без осигурен финансов ресурс за тях. С цел ограничаване на разходите ще бъдат спрени или отложени обществени поръчки, за които няма финансиране.

Още по темата
До тези изводи достигат Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) и Дирекция „Вътрешен контрол“ при Министерството на финансите (МФ) след извършените одити на министерствата, за които обеща служебният финансов министър Румен Порожанов при встъпването си в длъжност. Резултатите от паралелната проверка на 16-те министерства и на МС, извършена в периода 14-27 август, представи заместник-министърът на финансите Теменужка Петкова.

Те показват, че към 31 юли министерствата изпълняват приходите си спрямо уточнения план за годината. Изостават само Министерството на земеделието и храните (МЗХ), където изпълнението спрямо планираното е 45%, Министерството на образованието и науката (МОН) – с 14%, и Министерството на околната среда и водите (МОСВ) – с 31 на сто. Слабият ръст на приходите е в следствие на забавящите се темпове на събираемостта на наеми от имоти, собственост на съответните министерства.

По отношение на бюджетните разходи повечето ведомства изразходват по план средствата. С по-бързо темпо обаче харчат в Министерството на регионалното развитие (МРР), където отчетените разходи спрямо планираните са в размер на 78% от разполагаемия бюджет. По-бързото изразходване във ведомството се дължи на по-високите капиталови разходи, уточни Петкова на специална пресконференция. Отчетените бюджетни разходи в МС са 72% от планираните, а в Министерството на външните работи (МВнР) – 67%.

За МС, МРР и МВнР съществува риск от неизпълнение на въведеното законово ограничение за разходите от средствата до 95% спрямо утвърдените по план, съгласно разпоредбата на чл. 55 от Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ), поясни зам.-министърът.

Пред риск от превишаване на годишните разходи се изправят МРР, Министерството на младежта и спорта, МВнР и МЗХ, където са достигнати сравнително високи нива на лимитите за ангажиментите за разходи и новите задължения за разходи.

Проверката на АДФИ и МФ показва още, че в отчета за касово изпълнение на бюджета към 30 юни Министерството на здравеопазването (МЗ), МЗХ и МВнР не са представили информация за поетите ангажименти и новите задължения за разходи. Липсата на тази съществена информация изкривява данните за касовото изпълнение на бюджета.

В следствие на това взимането на адекватни управленски решения е затруднено, обясни Петкова. Тя уточни, че за случилото се ще бъде потърсена административно-наказателна отговорност на длъжностни лица, но не каза повече подробности.

Цялата статия може да прочетете в Investor.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


6
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
0
 
2
 
! Отговори
. преди 9 години
Орязване е нужно, голямо орязване с дебелата ножица на многобройните администрации, които и сами не знаят защо съществуват. Поне 70-% от администрацията у нас е напълно излишна и дори вредна.
5
0
 
4
 
! Отговори
bosnak преди 9 години
Не разбрах до колко е работното време на троловете на ББ
4
0
 
2
 
! Отговори
bosnak преди 9 години
И не разбрах къде Боко Пидала ще впише 10 милиарда които иска на кредит да лепне на нащия ***
3
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Предното правителсто 5 милиарда, следващото говори за заем от 7 милиарда преди да е дошло още на власт... дано гръме АЕЦ Козлодуй, че всички да се оправим!
2
1
 
7
 
! Отговори
реалист преди 9 години
У нас хората обичат да говорят наизуст, както в случая финансиста долу. Първо, самото споменаване на трите партии е тенденциозно. Разбирам, че нито сте забелязали, нито сте против, че ГЕРБ не ходиха с месеци на работа и харчеха обществени пари, но протестират. ББ беше върл противник на правителството и при оставката му искаше още пари, но не отиде на заседанието по тази тема. Долно и недостойно. Трето, подписвам се с две ръце, че не си финансист, защото финансистите работят с числа и не лъжат.
1
6
 
1
 
! Отговори
финансист преди 9 години
Ако това правителство беше останало още само няколко месеца и България щеше да се закрие. Толкова долни и гадни партии като БСП-ДПС-Атака не съм виждал в целия свят. Изтеглиха над 5 милиарда лв. заем и ги откраднаха , като дадоха на пенсионерите повишение от..от.. 4.50 лв. Не им стигна това ами и фалираха цяла банка с помощта на Цацаров и Йовчев-техни верни слуги.