Трябва ли да влезем в еврозоната?

Заявката на правителството отприщи вълна от коментари
Обновена: 16 яну 2015 14:02 | 16 яну 2015 13:11,
191
Трябва ли да влезем в еврозоната?
Снимка: Ройтерс

България изглежда е изправена пред поредния си съдбоносен избор, който може да предопредели дългосрочното ѝ бъдеще.

В четвъртък финансовият министър Владислав Горанов декларира, че българското правителство ще започне разговори с 19-те страни от еврозоната за старт на процеса по присъединяването ни към общата валута.

По думите му "налице е политически консенсус, че трябва колкото се може по-бързо да приемем еврото". Въпреки че той не определи конкретни срокове за изпълнение на плана, според него е напълно възможно страната ни да влезе в т.нар. "Чакалня на еврозоната" – валутния механизъм ERM II (Exchange Rate Mechanism II), до 2018 г., когато приключва мандатът на настоящото правителство.

Изявлението на Владислав Горанов доведе до вълна от коментари на експерти от различни сфери, които варираха от едната до другата крайност.

"При условие че от години сме във валутен борд, с частично отнемане на суверенитета на Българската народна банка (БНБ) в емисионната и регулационната политика по отношение на националната валута, за България няма нищо по-естествено от преминаването към еврото", посочва пред Investor.bg икономистът от Института за дясна политика Георги Харизанов.

По думите му важно е да се отбележи все пак каква е "готовността на икономиката ни по отношение първо, на изискванията за стартиране на процедурата в ERM II, и второ - по отношение посрещането на ценовия шок при преминаване на цените от лева в евро". "Въпреки първоначалния ентусиазъм в предишния мандат на ГЕРБ, очевидните проблеми отложиха идеята с шест години, които по отношение на влизането в еврозоната и напредъка по стартиране на процедура за влизане в ERM II минаха някак неусетно – темата просто изпадна от публичния и медиен дебат", отбелязва експертът.

Според Георги Харизанов при положение, че в момента България се намира в условия на свръхдефицит съгласно Маастрихските критерии, "влизането в еврозоната през 2018 г. е "силно оптимистична прогноза".

"При всички случаи обаче отношението ми към влизането на България в еврозоната е изцяло положително, доколкото ще внесе допълнителна стабилност, сигурност и предвидимост във финансовия сектор. А това е тема, която ще става все по-актуална, особено с предстоящото осветляване на състоянието на пенсионните фондове, например", коментира още той.

Обществените мнения по темата обаче не са изцяло положителни. "Като основен аргумент за присъединяването към ERM II често се посочва стабилизиране на определена валута преди смяната и с еврото, което е интересно като логика, след като стабилността на самото евро е под въпрос", посочва от своя страна икономистът от Експертен клуб за икономика и политика Стоян Панчев.

Той визира предстоящите количествени улеснения в Европа и възможния Grexit (излизането на Гърция от валутния блок – бел. авт.) "Доколкото една фиатна валута може да бъде стабилна, еврото не е сред водещите по тази характерстика, особено виждайки какво се задава на хоризонта", добавя той.

"Положителното от влизането в ERM II е, че може да се ползва като политически инструмент за натиск по българското правителство за реформи дори в сектори, различни от банковия. Все пак решението за приемане на еврото е основно политическо на този етап и е вероятно да зависи от комбинация от фактори, които не са свързани с монетарна политика или регулация на кредитни институции. Макар че, наблюдавайки ситуацията с ръководствата на БНБ и Комисията за финансов надзор, възможно е да имаме сериозни проблеми и в тази сфера", отбелязва още Панчев.

Още икономически новини може да намерите в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


191
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
81
2
 
4
 
! Отговори
твърдо за еврото преди 9 години
съм,и то незабавно.Само искам към заплати и пенсии отзад да сложат една нуличка.Много ли искам?
80
6
 
1
 
! Отговори
gft преди 9 години
дали трябва?да трявба, дали сега ни е момента и дали сме готови е друг въпрос, на който отговора е, опази боже.
79
6
 
8
 
! Отговори
dp преди 9 години
Големият вой против еврозоната идва откъм банките, фирмите ще трябва да имат една сметка по-малко и преводите в евро навън няма да струват майка си и баща си както сега.Другите които вият са разни сенилни тикви надяващи се да си върнат младостта връщайкини към казармените съветски порядки (недоумряла им работа но не за дълго).БГ икономиката е прекалено малка за да може едото деление в цените на 1.955да повлече пазара и/или доходите нанякъде, нищо съществено няма да последвав битов смисъл.
78
11
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
ДАВАТЕ ЛИ СИ СМЕТКА ЧЕ АКО ВЪВЕДАТ ЕВРОТО ЩЕ ОБЕДНЕЕТЕ СТАБИЛНО. НЕ ЧЕ СЕГА СТЕ БОГАТИ. ЕТО ВИ ЕДИН ПРИМЕР. СЕГА АКО ВЗИМАТЕ 500 ЛВ. С ТЕЗИ ПАРИ МОЖЕ ДА СИ КУПИТЕ ПРИМЕРНО 500 ХЛЯБА. ПРИ ВЪВЕЖДАНЕ НА ЕВРОТО ЗАПЛАТАТА ВИ ЩЕ СТАНЕ 250 ЕВРО. ХЛЯБА ЩЕ СТАНЕ 1 ЕВРО. И КОЛКО ХЛЯБА ЩЕ СИ КУПИТЕ? АМИ 250 ХЛЯБА ВМЕСТО 500.
77
2
 
13
 
! Отговори
111 до мариан преди 9 години
А защо трябва да сме задължително в някакъв съюз?
76
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
90, а нафтата за печки беше 4ст.
75
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Заплати и пенсии ще спаднат заради комисионната при обмена, а цените ще растат заради прекупвачите.
74
2
 
6
 
! Отговори
хохохо преди 9 години
След като написах, че ще се боря против членството ни в ЕС, веднага получих бан. Какво обидно съм казал, господа? Защо ме спирате да изразявам мнение? Не бяхте ли Чарли? Оруел, Оруел, да беше жив да видиш думите си превърнати в дела...
73
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До до тоя, дето заредил, 95 нямаше, бяха 86 и 93 и 86 беше 29 ст.
72
1
 
11
 
! Отговори
Папата преди 9 години
Заплатите преизчислени, цените не - това стана навсякъде дории в "белите" както ги наричат хората държави... това тук означва галдна смърт за голям проент от населението...
71
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
NE
70
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Да, ако се сложи мораториум в/у цените поне за 5 години!!!Но целта на управляващите и да се нагълтат още повече и никога няма да го направят това!
69
5
 
2
 
! Отговори
мариан преди 9 години
до 111 , И какво му е Еврото на Азиатския , там освен Русия друга Европейска страна няма да има !!! Ако изобщо има съюз ! :))))Кто гледам на картата малко държави вече останаха извън ЕС и то не защото не искат , а защото са с слаби икономики още . Една Сърбия отдавна примерно е заявила желание ....НЕ ЖИВЕЙТЕ В ПРИКАЗКИ !!! :)))))))
68
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
референдум за ЕС и НАТО
67
1
 
3
 
! Отговори
Д-р МАХМУРЛИЕВ преди 9 години
Манталитета на българите е балканско-ориенталски!За другите етноси е повече от ясно!Не мога да пиша подробно, че трият!
66
1
 
9
 
! Отговори
Пешко преди 9 години
референдум
65
1
 
14
 
! Отговори
до тоя, дето заредил преди 9 години
През 70-те години литър А95 е струвал 29 стотинки. Не знам с кво се хвалиш. Преди да падне бай Тошо струваше левче.
64
9
 
2
 
! Отговори
Димитър Желязков преди 9 години
Напълно ЗА Еврото. Нищо по-естествено предвид курса който води държавата. Останалото са просто глупости, с които си чешете езиците. Аз в полемика няма да влезна.
63
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Заплатите няма да се изравнят с тези в ЕС с въвеждане на еврото. Само цените ще скочат и ще се изравнят като някои цени ще са по-високи и от ЕС заради по-скъпите заеми в България.
62
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Такова решение на правителството и НС може да е предизвикано само от едно - реална опасност от падане на валутния борд !