Трябва ли да влезем в еврозоната?

Заявката на правителството отприщи вълна от коментари
Обновена: 16 яну 2015 14:02 | 16 яну 2015 13:11,
191
Трябва ли да влезем в еврозоната?
Снимка: Ройтерс

България изглежда е изправена пред поредния си съдбоносен избор, който може да предопредели дългосрочното ѝ бъдеще.

В четвъртък финансовият министър Владислав Горанов декларира, че българското правителство ще започне разговори с 19-те страни от еврозоната за старт на процеса по присъединяването ни към общата валута.

По думите му "налице е политически консенсус, че трябва колкото се може по-бързо да приемем еврото". Въпреки че той не определи конкретни срокове за изпълнение на плана, според него е напълно възможно страната ни да влезе в т.нар. "Чакалня на еврозоната" – валутния механизъм ERM II (Exchange Rate Mechanism II), до 2018 г., когато приключва мандатът на настоящото правителство.

Изявлението на Владислав Горанов доведе до вълна от коментари на експерти от различни сфери, които варираха от едната до другата крайност.

"При условие че от години сме във валутен борд, с частично отнемане на суверенитета на Българската народна банка (БНБ) в емисионната и регулационната политика по отношение на националната валута, за България няма нищо по-естествено от преминаването към еврото", посочва пред Investor.bg икономистът от Института за дясна политика Георги Харизанов.

По думите му важно е да се отбележи все пак каква е "готовността на икономиката ни по отношение първо, на изискванията за стартиране на процедурата в ERM II, и второ - по отношение посрещането на ценовия шок при преминаване на цените от лева в евро". "Въпреки първоначалния ентусиазъм в предишния мандат на ГЕРБ, очевидните проблеми отложиха идеята с шест години, които по отношение на влизането в еврозоната и напредъка по стартиране на процедура за влизане в ERM II минаха някак неусетно – темата просто изпадна от публичния и медиен дебат", отбелязва експертът.

Според Георги Харизанов при положение, че в момента България се намира в условия на свръхдефицит съгласно Маастрихските критерии, "влизането в еврозоната през 2018 г. е "силно оптимистична прогноза".

"При всички случаи обаче отношението ми към влизането на България в еврозоната е изцяло положително, доколкото ще внесе допълнителна стабилност, сигурност и предвидимост във финансовия сектор. А това е тема, която ще става все по-актуална, особено с предстоящото осветляване на състоянието на пенсионните фондове, например", коментира още той.

Обществените мнения по темата обаче не са изцяло положителни. "Като основен аргумент за присъединяването към ERM II често се посочва стабилизиране на определена валута преди смяната и с еврото, което е интересно като логика, след като стабилността на самото евро е под въпрос", посочва от своя страна икономистът от Експертен клуб за икономика и политика Стоян Панчев.

Той визира предстоящите количествени улеснения в Европа и възможния Grexit (излизането на Гърция от валутния блок – бел. авт.) "Доколкото една фиатна валута може да бъде стабилна, еврото не е сред водещите по тази характерстика, особено виждайки какво се задава на хоризонта", добавя той.

"Положителното от влизането в ERM II е, че може да се ползва като политически инструмент за натиск по българското правителство за реформи дори в сектори, различни от банковия. Все пак решението за приемане на еврото е основно политическо на този етап и е вероятно да зависи от комбинация от фактори, които не са свързани с монетарна политика или регулация на кредитни институции. Макар че, наблюдавайки ситуацията с ръководствата на БНБ и Комисията за финансов надзор, възможно е да имаме сериозни проблеми и в тази сфера", отбелязва още Панчев.

Още икономически новини може да намерите в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


191
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
61
3
 
13
 
! Отговори
Венелин преди 9 години
Това са глупости! Все едно правителството да реши, че ще кацнем на Марс!Вместо да се захванат с нещо смислено... Ама то това правителство нищо смислено няма да свърши. По-добре направо да се маха, преди да ни е набутало с още 8 милиарда дългове, ГМО, шистови отрови и някоя война!
60
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
до , д-р МахмурлиевДа разбирам че Испания и Португалия са Иберийци , така ли :)))))))))))
59
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Аз пък днес заредих А95 на 1,99 лв.
58
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До ОзадаченАми какво да си помислят, освен че си за уволнение, като четеш глупости в работно време ...
57
4
 
11
 
! Отговори
111 до мариан преди 9 години
Съюзът е евразийски, не азиатски, господинчо. Ти борил ли се по някакъв начин за това членство на България в ЕС? Не вярвам да си. Наготово си го получил, а сега го браниш. Аз смятам да се боря срещу членството ни в ЕС. Ела ме спри, ако можеш.
56
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Турция не е в Еврозоната нито в ЕС и след 2009 г. расте много по-бързо от всички страни в ЕС и еврото.
55
2
 
2
 
! Отговори
мариан преди 9 години
До д-р Махмурлиев А значи според теб Балканите не се в Европа . Махмурлиев алказалцер , 2 кисели млека , 2 часа сън и пак те искам чата !!!
54
1
 
4
 
! Отговори
hkjhkj преди 9 години
Еми едно евро, ти колко искаш да е?
53
6
 
8
 
! Отговори
БЪЛГАРИН преди 9 години
хахаха тук някакви тролчета мечтаят за Азиатски съюз хааааахахахахахаххахНИКАКЪВ ШАНС !!! Това ако стане ПАРЛАМЕНТЪТ ТУХЛА ПО ТУХЛА ЩЕ ГО БУТНАТ , 97 ЩЕ ВИ СЕ СТОРИ КАТО ПРИКАЗКА ЧЕРВЕНИ КОМУНИСТЧЕТА !!!!!!!!!
52
5
 
2
 
! Отговори
Д-р МАХМУРЛИЕВ преди 9 години
До марианДа, ама българите са балканци, не европейци!
51
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Yes baby
50
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Вариант е и валутен борд с долари.
49
6
 
6
 
! Отговори
мариан преди 9 години
Е някои искат за Азиатския съюз.......САМО ЧЕ БЪЛГАРИЯ Е В ЕВРОПА ГОСПОДА !!!
48
0
 
16
 
! Отговори
хм преди 9 години
Някой да даде категоричен отговор на въпроса колко ще струва 1 хляб, ако приемем еврото. След като чуя отговора, ще дам мнение. Чакам.
47
1
 
12
 
! Отговори
не преди 9 години
Не
46
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Имало видите ли политически консенсус. Ало, Горанов, позаинтересувай се каква е средната работна заплата в страната. За такива като тебе и депутатчета със заплати по над 5000 лв., естествено че ще има консенсус. Само че вие сте една шепа хора, а народа изнемогва. Моментално ще се получи инфлационен скок на всички стоки от първа необходимост. Абе откъде ви избират все такива главочи, не мога да разбера.
45
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ако вкарат еврото, евентуален фалит на Гърция, Италия или друга страна с евро веднага ще повлече икономиката и на България към фалит. Скрития фалит на Гърция през 2009 г. причини загуби на ЕС избирателите досега от поне 300 милиарда евро и още не се вижда края. ЕС изпадна в банкова паника, банкови фалити, дефлация и безработица.
44
1
 
11
 
! Отговори
БГ преди 9 години
То трябва,ама като сме беднюги-как?
43
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Помните ли Ханке ,какво каза : Дръжте засега лева ,той и без това е клонинг на еврото ,който разбрал,разбрал :)
42
0
 
9
 
! Отговори
ss преди 9 години
Да не станем като Гърция