Промените за КТБ родиха разнобой във властта

Те са "сталинистки метод", скочиха Реформаторите
Обновена: 3 апр 2015 11:13 | 3 апр 2015 11:03, Камелия Цветанова
15
Промените за КТБ родиха разнобой във властта
Снимка: архив БТА

Разширяването на правомощията на прокуратурата заради казуса с КТБ предизвика разнобой в управляващата коалиция.

Реформаторският блок не само, че се обяви против предложението, но дори обвини партньорите си от мнозинството, че връщат в правния мир "сталинистки метод".

Въпреки това с гласовете на ГЕРБ, ПФ, БСП, ДПС и АБВ беше приета на първо четене поправката в ГПК, с която се оправомощава прокуратурата да атакува пред съда всеки акт, "засягащ имуществени права и законни интереси на държавата, общините или на граждани, ползващи се от особена закрила на закона, макар и да не е участвал в производството, в което актът е постановен".

Още по темата

Внесените законодателни промени бяха предизвикани от кризата с КТБ. Сред предложенията е възможността прокуратурата да е самостоятелна страна, когато се защитава държавният или общински интерес, и да се обжалват вече постановени актове.

Янаки Стоилов от БСП припомни, че прокуратурата имаше това правомощие до края на 1997 г.

"Точно преди Коледа на същата година тогавашното дясно мнозинство в парламента отмени това правомощие на прокуратурата и това беше направено неслучайно, а в навечерието на голямата приватизация. Днес, когато имаме печалната равносметка от прехода и загубените милиарди в резултат на приватизацията, се предлага възстановяване на това правомощие, предлага се добре, но много късно и с много малък ефект, а загубите са налице“, коментира той.

Петър Славов от Реформаторския блок обаче беше категоричен, че се възстановяват правомощия на прокуратурата от комунистическия режим, които дори са били определяни като "сталинистки метод“.

"Това правомощие го е имало 106 години и не е сталинско“, опонира му Данаил Кирилов от ГЕРБ.

Според реформатора Радан Кънев, прокуратурата няма капацитет да се справи с новата задача.

Има ситуации, в които подобно пожарно законодателство се налага и вече няколко пъти предимно свързани с КТБ приехме такива промени, но сега е напълно недопустимо да се правят, защото засяга безброй казуси с непредвидими последици. Прокуратурата няма капацитет да се намесва във всички административни дела. Практиката сочи, че преди време се мъкнеха едни прокурори, които не бяха прочели нищо от делото и мънкаха нещо там, защото са задължени и съдът изобщо не им обръщаше внимание“, настоя той.

Кънев предупреди, че с новите правомощия ще са нужни нови назначения в обвинението, което ще се отрази негативно на системата.

"Това е правно безумие. Как решихме, че ключовият страж на обществения интерес ще е една институция, която се доказа като провал в защита на обществения интерес. Вместо да реформираме прокуратурата, от което има нужда и да си изпълнява присъщите функции, ние й хвърляме нови функции, които тя няма капацитет да изпълнява“, разкритикува той.

Изненадващо председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви, че оттегля внесените предложения на депутати от групата за изменения на НПК с мотива, че ще се направят искания за промени в ГПК между първо и второ четене, които ще отразят и поправките в НПК.

С тях се предвиждаше с въвеждането на нов член 203 "а" да се даде право на главния прокурор да спира в изключителни случаи финансови операции или сделки за срок от 48 часа без съдебна санкция.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


15
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
0
 
0
 
! Отговори
Немо преди 9 години
Вече окончателно се отклони вниманието от Цветан Василев и връщането му в България.
7
1
 
3
 
! Отговори
до 9 преди 9 години
До ognyanzИ да се правиш на умряла руска лисица и да искаш линкове няма как да се скрие очевидната истина, КТБ фалира една година след като ВТБ уж вложи на хартия в нея 2 милиарда евро. А ти русофилко ми обясни защо е такава голяма държавна тайна кои фирми дължат огромни суми на КТБ.
6
2
 
3
 
! Отговори
ognyanz преди 9 години
До 8: Това за "путинската банка" откъде го измисли? Сигурно си го взел от опорните точки, дадени на младежката организация на ГЕРБ за днес. Можеш ли да цитираш някакъв публикуван документ с линк към него, от който да се вижда, кой дължи 5 милиарда на КТБ.
5
0
 
7
 
! Отговори
кк преди 9 години
Нищо. Сега за този казус даваме по-големи правомощия на прокуратурата, за някой друг казус пък ще ги ограничим.След като имаме такова КПД на юристите в Парламента, за всеки отделен казус ще правим отделни закони.А иначе закона трябва да е такъв, че да не допуска възникването на такива казуси. Но как да им обясним на тези телета? Трябва ние да им напишем законите. И, май, наближава това време....
4
1
 
4
 
! Отговори
кок преди 9 години
как пракурарчик ше *** спира да си продам фирмата на китайци какво значи обществен и държавен интерес в моята частна фирма
3
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Явно само реформаторите не са се облажили от КТБ и нямат нищо против да се разкрият крадците.
2
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Имам едно питане:Моите пари вложени е банка дали са защитени след като фонда за защита на депозитите е източен и задлъжнял???
1
1
 
1
 
! Отговори
gou преди 9 години
l'ouvrier pusna li vi interneta :-)