През последния месец премиерът Бойко Борисов се еманципира от партньорите и вече действа сам. БСП пък се затвори във вътрешнопартийните си проблеми. Реформаторите пък са в нова форма на разделение, а ДПС трупа точки от поредното етническо напрежение – този път около ромите.
Това са част от изводите за политическите процеси през юни на института „Иван Хаджийски“. Анализът е дело на водещи социолози и политолози като проф. Петър-Емил Митев, Андрей Райчев, Кънчо Стойчев, Борис Попиванов, Първан Симеонов, Димитър Ганев, Евелина Славкова, Анастас Стефанов и Пламен Владимиров.
Според експертите изминалият месец е намалил темпото на реформаторския устрем. Те смятат, че противниците на пакетите от реформи са успели да се консолидират. Така се е стигнало до категоричното противопоставяне на прокуратурата, ВСС, Инспектората на ВСС срещу идеите на правосъдния министър Христо Иванов. Здравната реформа на Петър Москов срещна отпор и в управляващото мнозинство.„Борисов постепенно успя да си извоюва еманципирана роля в собственото си управление и така да придобие максимална свобода на действие без оглед на каквото и да било съобразяване с партньори“, се казва в анализа. Наблюдателите припомнят, че допреди месец на премиера му се е налагало да се обяснява, че не си сътрудничи с ДПС. „Сега сътрудничеството с ДПС се представя като най-нормалното нещо и дискусията е за условията, а не за самия факт“, пише в доклада.
Той акцентира и на това, че вътрешното разделение в РБ добива нови форми. Според социолозите ако доскоро там се е говорело за линия на ДСБ и такава на ДБГ, вече спокойно може да се открои и трети самостоятелен играч – СДС, който има собствени отношения с Борисов.
Наблюдателите смятат, че БСП отново изпуска шанса да се утвърди като алтернатива на управлението. Причината за това са поне шестте разделителни линии между ръководство и вътрешнопартийна опозиция: отношението към ГЕРБ, отношението към АБВ, геополитическата позиция и др.
Според анализаторите затварянето на БСП във вътрешнопартийни проблеми позволява на лидера на АБВ Георги Първанов да реализира целите си.
Юни се оказа успешен за ДПС, което отново се изяви като централен фактор в българската политика. Партията печели от етническото напрежение в относително нов за нея сегмент като българските роми, където тепърва пробива, защото събитията ѝ позволяват да се представи като едва ли не единствен техен политически защитник, пише в анализа.
Наблюдателите смятат, че движението на Местан е успяло да изземе инициативата на президента за референдум с предложението си за 100% мажоритарни депутати. Привличането на бившия служебен премиер Георги Близнашки като експерт пък бил втори удар по държавния глава.
Анализаторите смятат, че след силния ход с ултиматума към властта, Патриотите отново заемат по-задни позиции.
Института „Иван Хаджийски“ анализира и че несигурността в страната през последния месец е нарастнала. В същото време обаче българските институции показвали липса на адекватност в публичното си поведение по два поредни повода: инцидента в Анево и приемането на американска тежка военна техника.
Във външен аспект наблюдателите коментират, че диалогичният тон на руско-американските отношения от май, през юни е сменен от по-твърд. „Започва нова милитаризация на Европа“, пишат от Института и напомнят решението на САЩ да разположат над 200 танка в шест европейски държави, сред които и България.

„Ай Ти Еф Груп“ е набрало 3 млн. евро от четвъртата си емисия облигации
Норвежката централна банка запази лихвите без промяна и прогнозира повишения
Приходите на собственика на Sinsay в България растат до 152 млн. евро през 2025 г.
Фискалният съвет: Намаляване на ДДС не е подходяща мярка срещу високите цени на горивата
Унгария ще загуби до 1 млрд. долара от спирането на газа за Украйна
BgGPT вече разпознава глас и изображения
Обедна емисия
Жълт код за значителни валежи в половин България в петък (+КАРТА)
Тайсън Фюри за Антъни Джошуа: Битката помежду ни остава най-важната
Брутална жестокост: Тийнейджър убил майка си с чук след съвети от AI (+ВИДЕО)
Русия: Няма напредък по териториалния въпрос с Украйна
Бонус в битката за титлата! Голяма радост в Левски
0 евро за ЦСКА: Европейски шампион прилапва Ето'о
Попето разкри: Не спрях с футбола по спортни причини
Неймар хлътнал по българска певица, искал я при него в Париж
За ужас на Левски и Лудогорец: ЦСКА ще е шампион догодина!
ЦСКА ще атакува титлата от Австрия
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
Нумерологична прогноза за април 2026
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Ледени билкови кубчета – при торбички под очите и за сияйна кожа
8 храни и напитки с диуретичен ефект
Нумерологична прогноза за 26 март
Спипаха кьоркютук шофьор сутринта по улиците на Аксаково
Последни два уикенда с безплатен куклен театър и творческа работилница очакват децата във Варна
Крадец нападна жена на автобусна спирка във Варна, открадна й телефона
Стартира дългоочакван ремонт във Варна
Преди Великден: Тонове месо са излезли от незаконни кланици в Кърджалийско
Над 1,1 милион българи ще вземат по 20 евро за гориво
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?
Междузвездният обект 3I/ATLAS може да съдържа остатъци от извънземно гориво
„Джеймс Уеб“ и „Хъбъл“ заснеха смяната на сезоните на Сатурн
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)