Комунистически авантюри: Как беше натрупан външният дълг на България

С кредити от западни банки сме финансирали проекти в Третия свят
Обновена: 6 мар 2017 20:48 | 6 мар 2017 20:30, Елка Василева
521
Комунистически авантюри: Как беше натрупан външният дълг на България
Тодор Живков. Снимка: архив, Reuters

С кредити от западни банки комунистическа България е финансирала обречени проекти в страни с диктаторски режими на три континента. Изследване разкрива стопанските авантюри на режима на Тодор Живков в Третия свят, за което материал публикува Дойче веле.

Някой да е чувал за българо-етиопския завод за танкове? Или пък да да знае нещо за българо-венецуелското предприятие "АЛУСУР" за производство на алуминий, натрупало за няколко години милиони долари загуби за българската страна, но наляло огромни комисионни в джобовете на неговите инициатори? Още по-малко се знае за катастрофалното за българския външен дълг военно-техническо сътрудничество с топ-длъжниците на НРБ – режимите на Саддам Хюсеин и Муамар Кадафи.

За наследения от комунизма 10-милиарден доларов дълг повечето българи разбират на опашките пред празните магазини в годините 1989-1990-та. Но и дълго преди развръзката завръщащите се от Третия свят специалисти говорят под сурдинка за провалите на големите далавери на НРБ, на които те са неволни свидетели: харизан на Ирак огромен мост - заради неприети от проектанта "икономии" при изграждането му; за фалирал завод за преработка на кожи в Източна Африка, чиято суровина се оказва негодна - поради щетите от паразитите по добитъка; за щедро финансирани от НРБ губещи концесии за нефт и газ в Либия; за добив на дървен материал в Габон...

Защо диктаторът Живков и свитата му са виждали в стопанските далавери с „колегите“ от  Третия свят панацея срещу провала на плановата икономика в НРБ? Отговор на този въпрос дава обширно изследване за историята на българския външен дълг до 1990 г., публикувано на сайта на Българската народна банка.

Глад за "твърда" валута

Да се подобри нерадостният платежен и търговски баланс на НРБ чрез увеличаване на експорта на слабо конкурентните български стоки и технологични услуги към Третия свят - това изглежда стои в основата на действията на Живков и близкото му обкръжение, смятат изследователите Даниел Вачков и Мартин Иванов. Всъщност, идеята не е изглеждала никак зле на фона на наложената от СССР тогава ангария по линия на СИВ  – задължителни доставки срещу неконвертируеми соцвалути, които не са били в състояние да задоволят нарастващия глад за западни стоки и технологии.

Провалят се и надеждите, че по-лесно достъпните за НРБ западни кредити - след подписването на Хелзинкските съглашения през 1975 г. - ще могат да вдъхнат живот на лишената от пазарни механизми социкономика. Оказва се, че заемите от западните банки нарастват три пъти по-бързо в сравнение със слабите темпове на увеличение на производството на стоки и услуги.

През 1980-те години България е на косъм от провал, подобен на този на Чаушеску в съседна Румъния: почти всички приходи от износ на българска продукция през втората половина на 80-те години принудително се пренасочват към покриване на нарастващите плащания по главницата и лихвите по кредитите от западни банки. Това води до допълнително орязване на и без това мизерното вътрешно потребление.

Изключение, разбира се, правят доставките за трапезите и домовете на комунистическата номенклатура и апарата на Държавна сигурност. Привличането на директни западни инвестиции в българската икономика като начин за спасяване на платежния баланс пък е тема-табу за правоверния висш ешелон на компартията.

Ялови се оказват и капиталовложенията в международния туризъм – ако през 60-те години всеки седми турист по българското Черноморие е носел конвертируема валута, то примитивната организация и калпавото обслужване влошават това съотношение до 1 на всеки 17 задгранични туристи в края на 80-те години.

На този фон Третият свят става все по-привлекателен за ЦК на БКП заради илюзорните представи, че там може да се направят „големите удари“, които да извадят плановата икономика от състоянието на ступор.

Наивници в джунглата или престъпници?

Като всяко гениално хрумване идеята за стопанска експанзия на НРБ в Третия свят е повече от елементарна: да се изнася главно оръжие и военно оборудване, изработени по съветски лицензи и с материали от съветския лагер, с което да осигуряват постоянни във времето приходи в конвертируема валута.

Висшият функционер Гриша Филипов докладва на върхушката в БКП, че подобен износ носел 140% възвращаемост. Никой обаче не се вслушва в предупрежденията, че партньори в сделките са или държави в технически фалит като Нигерия, Етиопия и Йемен, или пък разорени от продължителни войни държави като Ирак, Ангола и Мозамбик.

Специален случай е режимът на Кадафи, който въпреки приходите си от нефт изпада все повече в международна изолация. Миражът за потоци от лесно спечелени петродолари кара Тодор Живков и обкръжението му с лека ръка да одобряват отпускането на огромни заеми за Ирак и Либия - в размер на над 2,6 милиарда долара, с които да се финансира българският оръжеен експорт. След 1987 г. режимите в Багдад и Триполи напълно прекратяват договорения за погасяването на кредитите износ на нефт за НРБ. През 1988 г. външният дълг надхвърля 8 млрд. долара.

„България е сред най-изпадналите длъжници в соцлагера със значително надхвърлящи експорта задължения“, алармират западни банки и спират отпускането на кредити.

Москва пък вече не вярва на сълзи, което принуждава София да тегли от неприкосновения си валутен резерв, за да погасява дълговете си. В края на 1989 г. валутните запаси на страната се стопяват до 600 милиона долара, от които до пълното фиаско на плановата икономика - в края на март 1990 г. - остават едва 300 милиона долара. В същото време предстоят нови  падежи за над 1 милиард долара и правителството на Андрей Луканов обявява мораториум върху плащанията. 

Според авторите на изследването изпадането на НРБ в неплатежоспособност е можело да бъде смекчено, ако управляващата върхушка е била предложила на кредиторите на страната да изкупят по занижени цени - чрез цесии - натрупания огромен дълг на развиващите се страни към България. Но това не се случва.

Цената на авантюрите

Сред стопанските авантюри на НРБ в 42 страни в Третия свят се откроява абсолютно безответното наливане на около 150 млн. долара в колабиращото стопанство на тогавашната "братска" Никарагуа, от които българските данъкоплатци не получават нито цент обратно.

Огромни за мащабите на България финансови щети носят изключително зле обслужваните или изцяло необслужвани валутни кредити за страни като Куба, Виетнам, Афганистан, Сирия, Сомалия, Мозамбик, Танзания, Ангола и Йемен.

Една от редките компенсации за България след ненаказаното за Живков и свитата му безумно наливане на народни пари в Третия свят се случва през 2007-ма, когато - с помощта на международната коалиция, свалила режима на Саддам Хюсеин - България успява да си върне 360 млн. долара от иракския дълг.

"Внимателният прочит на управлението на Тодор Живков и на породените от него проблеми разкрива системно създаване на фалшива икономика. Фалшива е всяка икономика, при която хората си мислят, че забогатяват, но всъщност се случва точно обратното - обедняват", обобщава трагичните резултати от стопанските авантюри на НРБ икономистът Красен Станчев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


521
Още по темата: външен дълг
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
325
0
 
0
 
! Отговори
Аххъ 02 Бкп преди 7 години
Има едно място на планетата, но за сега не ми позволяват да го разкрия. Там всички говорят същия език като този, който чух в Рая, когато змията разговаряше с ***. Днес езика им малко прилича като този на аборигените. Говорът им е смесица от звуци, наподобяващи звуци като щракане и съскане. Нищо общо с езика на хуманоидите. В бъдеще открихме и победихме. Дори имаме специалисти, които разбират перфектно езика на змията.
324
0
 
0
 
! Отговори
Аххъ 01 - БКП преди 7 години
Идвам от бъдещето. Никой не ми вярва, но аз съм един от многото хрононавти. Минало, днес , бъдеще... винаги ще има хрононавти.През 5078 год. решиха да ме изпратят в тази невероятна страна. Преди това ползвах друго тяло и отговарях за регион - Западна Европа. Тогава бях граф, а името ми Серженмент. Сега реших да разкрия истинското ми име - АХХЪ.Бил съм в Райската градина. Чух разговор между АДАМ И ***, между ЗМЯТА И ***.
323
0
 
2
 
! Отговори
до 420 Котката -Мару преди 7 години
Да не работиш в чужбина на " витрина" ?.
322
11
 
10
 
! Отговори
Котката -Маруся преди 7 години
Продължавайте , другари и другарки да въздишате по Татово време. Точно, заради такива се движиме бавно. Преди 1989 г. 95% обяснявахме какво е социализъм и не се работеше, а сега 90% мрънкат какво сме изпуснали. Отново ...не се работи. Само българинът като излезе в чужбина работи по здраво и......пак мърмори, че сме изостанали. Продължавайте, продължавайте.....
321
0
 
0
 
! Отговори
BG IZMET преди 7 години
PO ONOVA VREME MAI NEKOI E POVERVAL CHE RUSNACITE PASAT TREVA>>>BEZ RAZRESHENIETO I BLAGOSLOVIATA OT TEHNA STRANA E NEMALO KAK DA SE SLYCHI.DNES NE E VCHERA I SLAVA NA BOG CHE SVETA SE RAZVIVA I SME PO INFORMIRANI
320
1
 
3
 
! Отговори
до 408 ЯНА преди 7 години
Дъ неси евроатлънтически транссексуален?.
319
3
 
16
 
! Отговори
Андрешко. преди 7 години
За режима на Живков се изказват във форума хора,които са били още на татко си в камбаните...Вашият вожд тиквата от Банкя ви каза,че Живков което е построил,вие не можете да го боядисате,ако още не сте го разрушили...Що заводи и ТКЗС-та бяха разграбени и унищожени,а на Лайпциския процес Димитров казва,че българския народ не е дивашки и варварски,варвари в България са само фашистите...Може би през този преход,те са взели властта.
318
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Кога ще напишете и за евроатлантическите "авантюри" след 1990 година и натрупването на милиардите дългове на държавата до сега?.
317
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Какво стана преатели ? Тези където ги хвалите толкова много и им давате доверие че били големи, пак ви били прецакали...егаси историята с тъжен край, а ?
316
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До #410:Дрън дрън,та пляс.Старата НПО плява на нов глас.Гледаш ниските заплати ли?Ами,че точно по време на най-мащабната кражба,по време на демоНокраДцията,заплатите бяха "най-големи".Я се запитай какво можеше да се закупи с тях?Освен това,"умници" като теб гледат само заплатите,а не гледат какво се заплащаше за образованието,за здравеопазването,за лекарствата,за социалното почивно дело....?!!Така,че,размахвай си сегашните заплати,около кофите за ***,за да видиш,колко са големи.
315
5
 
17
 
! Отговори
Андрешко. преди 7 години
Тодор Живков натрупал 8 милиарда дълг за колко години? А второто правителство на Герб взеха 16 милиарда лева,т.е. 8 милиарда долара от раз,и сигурно ще вземат още толкова "за съабилността на държавата",ако глупавия народ им даде трети мандат на изборите след дестина дни...
314
4
 
19
 
! Отговори
bolbov преди 7 години
Спомням си началото на прехода недобра буржоазна името криминални елементи и псевдо творци се пенеха в захлас да доказват колко лошо живеем как държавата е обрулена и за нищо не става как Т.Ж.е откраднал милиарди как Пенчо Кубадински избил всичкия дивеч в Балкана.След като успаха доверчивия българин с разни смешки за добри същества и лошата безсмъртна ДС сладко забиха демократични зъбки в тялото на своята Родина и от крадци и криминалистика станаха бизнесмени демократи.Народа се усети но късно .
313
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
А в момента САЩ и ЕС дали правят нещо различно, дават 16 милиарда да можем да им върнем предните 10 милиарда кредит? Ами Гърция, там пропаднаха 300 милиарда. Стответно се замислете каква ще е съдбата на сегашните суперсили и дали ще е по-различна от тази на СССР?
312
15
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Безплатен обяд няма! Всичкото което беше безплатно в соца се финансираше от ниските работни заплати.Нямаше коли и екскурзии в чужбина, нямаше нищо. Държавата и стопанството се ръководеха от необразован матриял почти като сега, но сега поне способните хора напуснахме.
311
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Яно, извинявай сестро, ама си драматично вдлъбната! Заври си един свещник между филиите, ега ти дойде акъла...
310
10
 
6
 
! Отговори
ЯНА преди 7 години
Русофили. От фили. Филия Подавам на кучето филия.
309
17
 
16
 
! Отговори
Петкан преди 7 години
Неразумни пр***сти народе. Имаше безплатно здравеопазване, транспорт, СПОКОЙСТВИЕ, всички бяха задружни. Парите бяха просто средство. *** не смееха да направят нищо ! Вижте сега как е ! Няма по-пр***ст народ от българския !
308
14
 
15
 
! Отговори
Емигрант съм преди 7 години
Верно беше хубаво ..много затова остави 13 МИЛИАРДА ДОЛАРА ДЪЛГОВЕ....не рубли,а долари!!вземахме от запада с долари и давахме на ССср за хартийки.....спокойно било,ами крадеше се ама всеки имаше това което и другият та затова по-малко...инак всичко конфекция и полупразни магазатоваВсичките идио.ти искат не живков ,ами МЛАДОСТА СИ ДА СЕ ВЪРНЕ;)))
307
20
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 401Баси смешното изказване. И кой според тебе ще си купи казарма или 20 годишен Автобус Чавдар произведен по технология от 1960 та. Икономиката за която говориш произвеждаше на загуба. Така че колкото повече произвежда толкова по голям става дълга. В цялата страна я имаше я не 10-15 що годе модерни предприятия които произвеждат нещо което има пазар, но го продаваха за преводни рубли (демек без пари) на страните от СИВ.
306
8
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Тези "авантюри" бледнеят пред масовия грабеж на държавна собственост, пълното унищожение на икономика и индустрия, банковите фалити, сриване на среден и малък бизнес, милиарди на година изтичат от границата или потъват в концесии....които последваха през следващите 28 вече години! И всичко това от наследството на "простия" овчар Тодор Живков...