Радев: Турция е приятел, но намеса в изборите – абсолютно недопустима!

Службите работят за прекъсване на намесата, увери президентът
Обновена: 17 мар 2017 21:52 | 17 мар 2017 21:51,
202
Радев: Турция е приятел, но намеса в изборите – абсолютно недопустима!
Снимка: архив Булфото

Турция е наш, съсед, приятел и партньор и държим да развиваме силни, добросъседски отношения, заяви президентът на България Румен Радев пред БНТ.

"В същото време намесата в нашите избори от страна на Турция е факт. И тази намеса е абсолютно недопустима", отсече президентът.

Още по темата

Радев допълни още, че трябва да бъде ясно, че България е суверенна държава, член на ЕС и никой няма право да нарушава нашето право, международните закони и правилата на Съюза. Той призова за повече спокойствие, да не се ескалират емоциите за тази намеса.

Българските институции и компетентните служби работят за пресичане на всякакви опити за намеса", увери президентът.

"Българските мюсюлмани са неразделна част от обществото, те са наши сънародници", смята президентът.

"Трябва партиите и обществото да защитават сънародниците ни и да интегрират в обществото в противовес на външните опити те да бъдат капсулирани в партии и религиозни общности, финансирани отвън, проповядващи нетрадиционен и непознат за нас ислям", заяви Радев.

Дали при ситуацията страната в момента зависи от него, Радев посочи, че е именно обратното - президентът има строго ограничени правомощия по Конституция. Разбира се, в период на служебно правителство отговорността пада върху президента, допълни Радев.

"Само безотговорни политици могат да блъфират, че цялата власт е в президентът, бягайки от собствената си некомпетентност", отсече президентът.

Радев заяви, че при изборът на членовете на служебното правителство се е ръководил от високи критерии за професионализъм. При изборът им обаче не се е допитвал до партии и това е била неговата цел - кабинетът на бъде партийно независим.

"Обществената подкрепа и одобрение доказват, че правителството се справя добре", посочи Румен Радев. "За месец и половина свършеното от правителството не е малко", заяви президенътът.

По повод това дали уволненията преди избори могат да доведат до съмнения в честността на изборите Румен Радев заяви: "Аз съм дал своите категорични указания да няма уволнения по политически причини в никакъв случай. Да има уволнения само, когато има доказани нарушения, и то, когато сигналите и всички обстоятелства са потвърдени."

"Българскиятеврокомисар ще бъде посочeн през месец май. Ако до тогава няма легитимно избрано правителство, това ще бъде направено от служебното", заяви Радев по въпросът с все още неизбраният български еврокомисар. Той обаче допълни, че изборът не бива да нажежава и без това напрегнатата ситуация.

Румен Радев отново заяви готовността си да сезира Конституционния съд за закоността на търговското споразумение с Канада CЕТА и допълни, че никога не е приветствал или подписвал споразумението.

Европа на две скорости – факт или саботаж?

Президентът посочи, че приоритетите на България в ЕС трябва да са три - сигурност, икономическо развитие и пълноценна интеграция.

"По отношение на икономическото развитие има проблем - за Кохезионна политика на политическо ниво в ЕС не се говори. Brexit, мигрантската криза, несигурното бъдеще влияят. Тревожното е, че в стратегически документ като Римската декларация няма нито дума за кохезионна политика. Без такава политика в сследващия програмен период няма да се справим", предупреди президентът.

"За разлика от други страни от Източна и Централна Европа ние сме зависими от еврофондовете", посочи Радев.

Именно за да се преодолеят различните скорости на развитие на съюза е нужна интеграцията, защото развитието на скорости е в противовес с ценности като единство и солидарност, посочи Радев.

"Така ЕС рискува да се разпадне", отсече той.

"От друга страна двеижението на две скорости е факт", призна Радев. Като пример той посочи Шенгенското споразумение и Еврозоната.

"Различното сега е, че се говори открито за това движение. Това е повече психологическа промяна и тя ознаменува дълбоки промени, които ще настъпят в бъдеще", заяви президентът и допълни: "Трябва да продължим да отстояваме европейските ценности - те са гарант за интеграцията ни."

"Трябва да бъден инициативни и дори агресивни при сформиране на нови стратегически сътрудничества и дори ние да ги иницираме и да бъдем водещи", смята президентът.

Санкциите срещу Русия

Тази седмица ЕС поднови санкциите срещу определени личности в Русия , но трябваше ли България да спре това и да наложи вето?

Румен Радев каза, че санкциите повече вредят като разединяване на Европа и то точно в момент, когато тя трябва да стои обединена.

"Санкциите трябва да се решават на политическо ниво. А България трябва да има единна външна политика, а не външни политики - всяка институция да си прави своя политика. За санкциите трябва да има единно консолидирано решение и на българския парламент, който в момента липсва, и на правителството, и на президента", обясни Радев.

Запитан кой български проблем може да реши президентът Радев, той отговори:

"Иска ми се държавата да си стои на мястото - това означава суверенитет, сигурност, справедливост. За това трябват усилията на всички институции, на партии, на цялото общество Тук е ролята на президента да обединява тези усилия."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


202
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
19
 
13
 
! Отговори
Гошу преди 7 години
Mдаааа, намесата на *** за да изберат Тръмпугера е допустима, дори оправдана и желана, намесата години наред на Турция в българските избори, когато се изпращаха хиляди автобуси за да гласуват за РУСКАТА ПАРТИЯ ДПС също беше добре приета и желана, тогава никой не говореше за намеса на Турция в нашите избори и всички си затваряха благопристойно очите, но сега, когато Турция иска турците да гласуват за ИСТИНСКА ТУРСКА партия, каквато е ДОСТ, а не руски кон, вече е недопустимо. Що така бе другаре?
5
0
 
24
 
! Отговори
factotum преди 7 години
Г-н Президент, постановление 208, обещахте!!!
4
12
 
28
 
! Отговори
Българина преди 7 години
Турция никога не е била приятел, особено на България. Трябва да се прекратят всякакви отношения, политичски и търговски за поне 200 г. Затваряне на посолството и трите консулства, зятваряне на всички кпп, изгонване на всички имами и рефуциране на джамиите до 4! Толкова има в швейцария за същия брой тюрбани! Турция ни беше приятел само когато имахме ракети ц200 насочени към истанбул! Да купим новите ц 400. Тогава и ограда не ни трябва!
3
12
 
19
 
! Отговори
Додо преди 7 години
"Радев: Турция е приятел...."ЩО РЕЧЕ ТОВАРИЩ ГЕНЕРАЛ???....
2
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Като един турчин да си призная...Харесаха ми думите му...Аз живея в Турция идвам много често в България...политиката е доста мръсво нещо особено пред избори...
1
3
 
5
 
! Отговори
Sinox преди 7 години
Ili bulgarskite zaplati stavat nezabavno kato belgiiskite i luksemburgskite, ili Belgia i Luxemburg da idvat da si paziat Shengenskite duvari s Turkiye i da stavat priemni parvi darjavi na bejanci.