Мажоритарният вот – мираж!

122-ма депутати отхвърлиха законопроекта на ГЕРБ
Обновена: 15 юни 2017 15:20 | 15 юни 2017 13:01, Камелия Цветанова
102
Мажоритарният вот – мираж!
Снимка: flickr

Страх, рев на бяла мечка в горещо време, смяна на правителства през 6 месеца, пълен хаос, напускане на ЕС и НАТО.

Около тези опасения се завъртя дебатът в парламента за промените в Изборния кодекс, внесени от ГЕРБ, като основният мотив на депутатите на Бойко Борисов за предложенията им беше, че изразяват волята на два и половина милиона избиратели, поискали мажоритарен вот на референдума.

В крайна сметка поправките не минаха, защото зад тях застанаха само народните избраници от ГЕРБ и Воля, общо 98 на брой.

Против тях очаквано гласуваха БСП, ДПС и партньорът на ГЕРБ във властта - Обединени патриоти – 122-ма.

Още по темата

ГЕРБ искаше да се въведе мажоритарно гласуване в два тура в 240 едномандатни избирателни района, чиито граници да се определят от президента. За избран още на първия тур да се счита кандидат за народен представител, който е получил над 50% от гласовете в едномандатния район.

Законопроектът почти изцяло се покриваше с внесения от управляващата партия малко преди разпускането на предишния парламент, включително и в мотивите, но има съществена промяна при отношението към партийната субсидия - в януарския законопроект се предлагаше изцяло премахването й, докато сега се предвиждаше само намаляването й според параметрите на референдума - от 11 на 1 лев за получен глас на парламентарни избори, като промяната да влезе в сила още тази година.

Филип Попов от БСП пръв предупреди за рисковете, ако бъде въведе но изцяло мажоритарно гласуване.

Според него това ще доведе до липса на представителност на голяма част от избирателите.

Мажоритарна система има само в 57 страни в света и то в Северна Африка и Азия – Индия, Северна Корея, Пакистан, Филипините, Нигерия, Габон, мотивира се още соцдепутатът.

Попов е категоричен, че има ли мажоритарен вот, депутатските места ще се купуват от местни феодали.

Освен това гласовете, подадени към неизбраните кандидати, няма да имат никаква стойност, но в НС щели да влязат хора без авторитет.

"Правителствата ще са много нестабилни, няма да вършат работа и ще се сменят на 6 месеца", предупреди още той.

Според лидера на "Атака" Волен Сидеров настоящата избирателна система гарантира плурализъм, а бариерата от 4% за близане в парламента е достатъчно представителна.

"Ако 160 от тези, които влязат мажоритарно казват: "Излизаме от НАТО и ЕС и тръгваме към Евразия, какво ще стане тогава?" - всичките ви партньори от Алианса ще изреват като бяла мечка в топло време“, коментира националистът.

Той добави, че сега партиите хубави или не, имат идеологии, но с 240 "свободни елементи", парламентът ще е твърде пъстър, за да се знае накъде ще се движи държавата.

Шефът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов отсече, че няма как да си затворят очите за волята на два и половина милиона избиратели.

"Дебатът не е наш, ние трябваше да го водим преди референдума, за да информираме обществеността за ползите и загубите, а мълчахме, за да може да се изконсумират ползите в президентската кампания, но ние от ГЕРБ бяхме искрени и казахме, че за нас мажоритарната система не е добре да се прилага, но след референдума трябва да се съобразим с гласа на народа, обществото иска да гласува за личности, за хора, които да поемат отговорност", настоя той.

Лидерът на "Воля" Веселин Марешки също защити мажоритарния вот и обвини депутатите, че не искат промяна на политическата система.

"Оглеждам се и виждам страх, ослушвам се и чувам страх, страх да се вслушаме във волята на тези, които са подкрепили мажоритарното гласуване", каза той.

Александър Паунов от БСП обаче отсече, че който и да бъде мажоритарен кандидат без възможностите на партията си няма шанс да спечели депутатско място.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


102
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
48
3
 
6
 
! Отговори
! преди 6 години
Ако БСП припознаха че хората са гласували за тях на президентските избори, същите хора гласуваха и на референдума, обаче него не го припознават.
47
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Те партиите не са опрели до субсидиите.Ама, ако има нова партия, с лев на глас субсидия докъде ще я докара точно?Иначе да, поредното шоу. Със сигурност са се наговорили кой за какво да гласува.
46
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ВРЕМЕ Е НЯКОЙ ДА ИЗХВЪРЛИ ***!
45
3
 
7
 
! Отговори
късмет преди 6 години
Цвък и групата се молеха да излязат сухи от клопката и да загубят вота. Късметлийчета!
44
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Достатъчно е да се съберат на жълтите павета 10000 човека и ония вътре ще напълнят гащите и ще има пак да им дават указания: "Главите между краката и лягайте зад седалките!". Някои може да са забравили, но ще им бъде припомнено ... този път е възможно и да е по-осезателно.
43
3
 
6
 
! Отговори
Излъганата камила преди 6 години
ДПС-то, основният работодател на Слави, нещо му изневериха.Горкият, сега сигурно се чувства "прелъстен и изоставен".Вай завалъ.
42
1
 
13
 
! Отговори
Чикън преди 6 години
Поредният спектакъл от програмата на театър "Народно събрание".
41
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Спомянте ли си пресконференцията на БСП след първия тур и референдума, спомянте ли си какво казаха тогава и кака Кори и Гумен Гадев, а сега им вижте гласуването :) това е нагло, безочливо, арогантно......... но най-странното е съвпадението на позициите на ДПС и патриотитите, *** какви патриоти са тия бе
40
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не вярвах, че т.нар. "патриоти" могат да се сдушат със сарайските *** за каквото и да било, обаче доживях да видя, че личния интерес е над всичко.Време е да се изхвърли ***!
39
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не съм виждал в София политик в градският транспорт. Защо? Нали затова бутнахме комунизЪма за да няма привилегии и "свои" хора", които да са недосегаеми?Кога политиците ще взимат минимална пенсия и заплата? Кога ще се возят в градският транспорт? Кога самите те ще усетят тежестта на законите, които сами приемат.Тези приличат на палачи. Колкото и да убива палачът няма да го заболи, ако някой не му резне главата и на него. Това май искат тези. Кръв."Тази власт с кръв сме я взели, с кръв ще я..."
38
5
 
12
 
! Отговори
It's show time преди 6 години
Слави газ ще пи.кае довечера, което може да се окаже и неговата "лебедова песен", въпреки че за този селски юрдек това звучи перверзно.
37
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"Свободата не ще екзарх, иска Караджата."Любен Каравелов
36
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Добре де мажоритарният вот щял да донесе проблеми и бил само в Африка. А такива субсидии къде има? И в Африка няма, да не говорим за Европа. Защо поне субсидиите не съкратите да станат верно 1 лв. за глас. А сега за какво са им на партиите тези пари? Според мен не само субсиите трябва да изчезнат, а и скъпите коли в НС и всякакви привилегии за народните изедници. Не може в най-бедната държава в Европа и една от най-бедните в Света да има лукс около политиците.Трябва да ходят на работа с колело.
35
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
патриотите се цунаха с ДеПеСе, мисля вече всичко е ясно за тези
34
5
 
15
 
! Отговори
Избирател преди 6 години
Защо трябва да вярвам на някой псевдоумник, че мажоритарната система е лоша, че е голямо зло и ще доведе едва ли не до апокалипсис. За 27 години едно е напълно ясно - настоящата сиситема генерира статукво на алчна кражба и безнаказаност. Какво пречи да се пробва дали нещата ще се пооправят с въвеждането на мажоритарна система, пък ако пак вървим на зле нищо не пречи да се направят нови промени. По-зле от днешното няма да стане.
33
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Странното е, че след 9.09.1944 г. няма един реален референдум.Или е закономерно. Все пак "народната власт" много се бои от народа.
32
4
 
16
 
! Отговори
Българин преди 6 години
Никоя свобода на тоя свят не идва даром. Ще трябва да се извоюва. Щом не желаят да изпълняват волята на народа, то той ще я наложи със сила и горко на онзи, който застане срещу него.
31
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Комунистите гласували против намаляването на субсидиите за партиите, също и партиотите, и турските комунисти от ДпС.
30
0
 
11
 
! Отговори
КОЙ? преди 6 години
Кой позволи, народният служител - Делян Пеевски ( Шишо ) едновременно да управлява крупни бизнеси и да бъде във властта????????????НЯМА ЛИ КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ???? ТОВА НЕ Е ЛИ ПОДСЪДНО???? АДСКИ НАГЛО Е!!!!!!!!
29
2
 
8
 
! Отговори
Илия преди 6 години
Колко хитро го измислиха!!! Гласуването протече точно преди лятото, когато всички взимат отпуска и отиват на почивка.До края на лятото, енергията ще спадне и хората няма да излязат на улицата, за да защитят своята воля, своето бъдеще и бъдещето на техните деца.Мафията, кражбите и беззаконието ще съсипе държавата. Страната бива напускана от 50 000 всяка година. Нацията намалява със 100 000 всяка година.Всичко това, заради некадърните алчни управляващи.Имате ли бъдеще в такава държава?!?