Радев свиква партийните лидери за закона "Антикорупция"

Това ще е вторият му консултативния съвет по национална сигурност
24
Радев свиква партийните лидери за закона "Антикорупция"
Снимка: Reuters, архив

Държавният глава Румен Радев ще свика на 9 октомври 2017 г. заседание на Консултативния съвет за национална сигурност.

Създаването на работещ модел за борба с корупцията ще бъде дискутирано на втория КСНС под председателството на президента Радев, уточниха от пресцентъра на "Дондуков" 2.

Още по темата

В края на юни той обяви, че иска да се създаде екип от прокурори, спецагенти и разследващи полицаи и този независим антикорупционен орган да дисциплинира политическата класа.

Според него това би била истинска съдебна реформа.

"Тези хора, събрани в един екип с достатъчно правомощия, с големи заплати, да разровят всички крупни съмнителни обществени поръчки, да гледат много внимателно това, което в момента се случва", поясни президентът.

Междувременно правосъдното министерство пусна за обсъждане проект на антикорупционен закон, в който е предвидена изрична възможност органите на антикорупционната комисия да използват специални разузнавателни средства.

Единният независим антикорупционен орган - Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, ще проверява декларациите за имоти и интереси, и за несъвместимост на лицата, заемащи висши публични длъжности. При установено несъответствие в размер над 5 000 лв. ще изпраща материалите на НАП, а при несъответствие над 20 000 лв. ще образува проверка на цялото имущественото състояние на лицата. Ако в резултата от тази проверка се установи несъответствие от над 150 000 лв. между имуществото и нетния доход на проверявания ще се предяви иск пред съда за отнемане на незаконно придобито имущество. При постановена конфискация, 30% от стойността на отнетото ще се предоставя за социални цели.

Новата антикорупционна комисия се изгражда на основата на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. Предлага се в нея да се влеят Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет, звеното от Сметната палата, свързано с дейността по отменения Закон за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности, както и съответната специализирана дирекция от ДАНС за противодействие на корупцията сред лицата, заемащи висши държавни длъжности.

БСП пък представи алтернативен проект на антикорупционен закон, в който се предвижда председателят на агенцията, която ще се бори с корупцията по високите етажи на властта, да бъде назначаван с указ от президента за мандат от 5 години.

В мотивите е записано, че демократичната легитимност и обединяващата функция на държавния глава ще гарантират, че агенция "Антикорупция" няма да бъде "подчинена" на една или няколко партии.

Предвижда се един председател да може да бъде избиран за не повече от два последователни мандата, т.е. да заема длъжността за не повече от 10 години. Предложението на социалистите е парламентът да избира с квалифицирано мнозинство от 160 депутати трима зам.-председатели на агенцията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


24
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари