Държавата с опит да ограничи фалшивите болнични, следват - крайни мерки

Борисов: Проверяваме компаниите с най-много болнични
Обновена: 24 окт 2017 15:26 | 24 окт 2017 11:34, Веселина Йорданова
164
Държавата с опит да ограничи фалшивите болнични, следват - крайни мерки
Снимка: БТА

Държавата ще опита да ограничи фалшивите болнични с контрол, преди да приложи крайни мерки, стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов преди заседанието на правителството.

По думите му това ще стане с "контрол на контрола" - чрез специализирана лекарска комисия от няколко лекари, които да проверяват болничните. "Ангажирали сме всичките сили на полицията да се опитаме да не пострадат тези, които са реално болни заради тези, които мамят. Като дойде петък, знаете колко болнични се издават и хайде в Гърция на почивка, ама всички данъкоплатци плащат за това“, коментира той.

Разпоредена е и проверка на всички компании, в които масово са вземани болнични от служителите.

Борисов даде срок от месец-два, за да се види дали тези мерки ще проработят, преди да се орежат плащанията за първите 3 дни болничен от 70% на 50% - идея, която не се хареса нито на работодатели, нито на синдикати.

"Да се обясни на хората, че става въпрос за техните пари, които изтичат по тази система", разпореди той на министрите. По думите му става дума за трудно доказуеми неща.

"Всеки може да изкара, че днеска има кръвно, докато проверят, може да му спадне кръвното“, даде пример той, като допълни, че когато се дават фалшиви болнични, се ощетяват всички и "накрая сметката става огромна".

Шефът на НОИ Ивайло Иванов информира министрите, че за последните 6 години болничните листове са нараснали с 60% и вече са 3 млн. броя, а средствата за тях са в размер на 500 млн. лева годишно. По думите му с предложението през първите три дни работодателят да плаща 50%, а не 70%, както е в момента, се прави опит за ограничаване на неправомерното ползване.

Още по темата

Иванов каза още, че във фирми в ликвидация масово служителите получават болнични по 6 месеца, като сумата е повече от това, които биха взели, ако работят. По думите му в редица държави има изчаквателни периоди, в които на практика човек не получава нищо, като у нас е възприет най-мекият вариант.

Премиерът Бойко Борисов заяви, че така на практика фирмата получава през болнични повече пари, отколкото внася като данъци в държавата.

По-късно днес по темата отново ще заседават здравният, вътрешният, финансовият министър заедно с представители на НОИ.

Борисов разясни, че има протестни сигнали от компании, "които искат да закриват заводи и да се местят от това, че един доктор дава по 200 болнични листа“. Имало и фирма със 105 хиляди болнични на служители за миналата година.

"В същото време ние сме изключително социална държава и всяка рестриктивна мярка създава проблем", коментира Борисов, като посочи, че в Полша за фалшив болничен отнемат правата на лекаря.

По думите му населението е намаляло, с 60% са се увеличили болничните и в пъти повече пари за здравеопазване са дадени, в същото време дълговете на болниците са над половин милиард, а всички казват, че няма промяна в здравеопазването.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


164
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари