"Блумбърг": България е готова за Шенген и еврозоната. Но кой я спира?

В ЕС има разминаване между политическите декларации и превръщането им в реалност
Обновена: 4 фев 2018 20:59 | 4 фев 2018 20:54,
153
"Блумбърг": България е готова за Шенген и еврозоната. Но кой я спира?
Снимка: Архив, Reuters

В момент, когато ЕС се съвзема след множество кризи и чертае пътя си напред, някои страни членки откриват, че не са толкова добре дошли по общия път. Това съобщава агенция "Блумбърг" в статия под заглавие "Стратегическият ъгъл на Европа здраво се бори да се присъедини към ядрото", цитирана от БТА.

България се стреми да се присъедини към еврозоната, както и към Шенгенското пространство за свободно движение и покрива критериите за напредък и в двете области. И в двата случая обаче резервираното отношение по този въпрос в някои по-богати страни от ЕС забавят процеса, отбелязва "Блумбърг" в статията, публикувана на сайта bloombergquint.com.

Бившата комунистическа страна, която подсилва стратегическият югоизточен фланг на ЕС, представлява тест за усилията на блока за по-тясна интеграция с цел да се справи с предизвикателства като засилващия се глобален протекционизъм и заплахата от нова бежанска вълна от Близкия изток и Африка. В комбинация с укрепването на еврозоната, ЕС цели да гарантира запазване на икономическото си влияние след изтеглянето на Великобритания след малко повече от година.

"Изборът на България е да бъде част от ядрото", заяви външната министърка Екатерина Захариева в интервю в Брюксел на 30 януари. "Имаме ясна програма и ясни приоритети", добави тя.

Германия, която още страда след 10-годишна борба с предизвиканата от Гърция дългова криза, помага да се сложи спирачка на българските аспирации към еврото. Холандия, в която действа силна антиимиграционна партия и Франция, която през последните години пострада от големи терористични нападения, са сред страните, които действат като спирачка на всяко разширяване на Шенген, според цитирани от Блумбърг анонимни служители в Брюксел, Берлин и София.

Миналият юни германската канцлерка Ангела Меркел заяви, че иска България да се присъедини към еврозоната "възможно най-скоро", но сегашните спънки в процеса разкриват често срещаното в ЕС разминаване между политическите декларации и превръщането им политическа реалност - особено когато става дума за финанси. Гърция често се сблъскваше с подобни ситуации по време на преговорите за спасителна финансова помощ.

"Всички възражения бяха чисто политически", каза в интервю Жолт Дарваш, изследовател в брюкселския мозъчен тръст "Брюгел". "Има двойни стандарти. Приемането на България като нов член на еврозоната не би трябвало да е проблем. България няма да стане нова Гърция".

България, която планира да кандидатства за влизане във валутно-курсовия механизъм, известен като ERM-2 и който е част от пътя за присъединяване към еврозоната, изпълнява всички икономически изисквания. Националната валута, левът, вече е обвързан с еврото. Държавният дълг е доста под средния за еврозоната и под максималното равнище, определено от ЕС. Страната има бюджетен излишък и е достатъчно далеч от европейския лимит от 3% от БВП за бюджетните дефицити.

Балканската страна изпълнява отлично и всички изисквания за присъединяване към Шенген.
През септември председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че България и Румъния трябва да станат част от Шенген "незабавно", защото изпълняват всички изисквания.

Министър Захариева заяви, че страната е готова да се присъедини към Шенген "от много години" и че "този двоен стандарт не трябва да съществува".

Тактиките на Берлин за отлагане по валутния въпрос са комбинирани с продължаващ процес на оценка на годността на България за присъединяване към 19-членната еврозона, извършван от Европейската централна банка (ЕЦБ).

Германското финансово министерство приветства "проявения от страни членки интерес към присъединяването към еврозоната", но подчерта, че ЕЦБ трябва да приключи оценката си. Тази подробна оценка трябва да включва аспекти на устойчивостта, подчерта говорител на министерството на финансите в Берлин. Според говорител на ЕЦБ банката работи по оценката и се очаква тя да бъде публикувана през май.

Някои официални представители казват, че опасенията за готовността на България за присъединяване към единната валута произтичат от опасността от инфлация, свързана със силния икономически растеж в страната и изискванията на банковия съюз на ЕС да се предотвратява финансова нестабилност.

Други представители сочат равнището на корупция в България - най-лошото в ЕС, според "Трансперънси интернешънъл". Те казват, че еврозоната трябва да гледа отвъд твърдите икономическите критерии и да отчита силата на националните институции, когато обмисля дали да отвори вратите си за нови членове.

"Блумбърг" припомня изявлението на финансовия министър Владислав Горанов от 11 януари, че правителството планира до средата на годината официално да кандидатства за влизане в ERM-2 и че ако се гледат чисто официалните критерии, София е "отличен ученик".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


153
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
73
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Има един икономически закон, който всяки баба и дядо го знае дори и да е неграмотен:Стандарта на едно семейство, на едно село, на един град, на една държава е правопропорционален на трудолюбието, на реалните постжения на населението !Според този закон за българите този стандарт е по-висок от действителените постжения, благодарение на ЕС.
72
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Политически партии командвани от Кремъл - БСП, АБВ, Атака, МВРО, ДПС. БПЦ е пудела на РПЦ. Тотална енергийна зависимос от РФ. Тотално корумпирани и верни на Кремъл служби и правосъдна система. Какъв Шенген, каква еврозона, какви пет лева...
71
2
 
4
 
! Отговори
БГ до 85 преди 6 години
почти същото като в Русия ,но не чак толкова зле!Трябва да се отбележи и че благодарение на Русия хората бягат
70
6
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
11 години в ЕС - демографска криза, най-бързо измираща нация, села призраци, страховита бедност, вилнееща престъпност, мародерства над безпомощни стари хора, съсипано здравеопазване и образование.
69
5
 
17
 
! Отговори
Хм преди 6 години
Въвеждането на еврото автоматично ни прави втора Гърция,ама с по-беден народ.Като се има предвид огромният апетит на Суджуците за "усвояване" на всякакви пари,вкл. и кредити не е трудно да си представим какво ще последва след влизането в Еврозоната и получаването на достъп до голям ресурс.Колкото до Шенген-там проблемът ще е за работодателите,които искат да внасят работна ръка от страни извън ЕС.Работниците ще изчезват в западна посока яко дим,ха-ха.
68
13
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
И децата знаят, че членството на Република България в ЕС е е белег на съвременното и напредничавото, а Русия е образец на изостанала и ретроградна държава.
67
1
 
4
 
! Отговори
БГ преди 6 години
Колко си *** ...Нали ако си увеличим двойно стандарта ще купуваме повече ама как ще се сетиш я Един износител от беден пазар ли има нужда
66
12
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Цял свят свива сърмите на жижето Путин, а нашия ...как се казваше ..мъжа на Деса покани диктаторчето да празнуват 140 години руско робство. Шенген през крив Макрон ще видим.
65
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
България трябва да работи върхи конфискацията на имотите на руснаците и изгонването им от страната.
64
4
 
16
 
! Отговори
(-_-) преди 6 години
Ако ще да приемем швейцарския франк, пак ще сме на дъното по всички показатели. А, дойде ли еврото сме необратимо по пътя на Гърция - това просто е идеята. Естествено, че никой не иска България да се доближава по стандарт към богатите страни.. Къде ще си продават стоките, които не вървят в цивилизацията?
63
12
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Един българин просяк в Кьолн или Париж изкарва 40 евро на ден и нощувката и храната му е безплатна в приют за бездомни, а на месец може да си докара от просене към 800 евро, 10 пъти повече от средната за Русия заплата 86 евро. Правото да просим пред катедралата в Кьолн и в Париж ни го даде членството в ЕС, просяци, просяци, ама 10 пъти по-добре от руснаците.
62
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Заплатите никога няма да станат както в ЕС, но 80, даже 90 процента, професора греши в процентите, още си мислят и се надяват, че след 20-30 години в ЕС може и да станат.
61
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
България - най-жалката държава.
60
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Какъв Шенген бе...в България вече има 300 000 руснаци, които де факто трябва да имат визи за ЕС !?Шенген означава България да се превърне в канал за инфилтриране на милиони бягащи руснаци от путиновия Гулаг.
59
1
 
6
 
! Отговори
БГ преди 6 години
А и още нещо кредитния рейтинг на Турция вече е "JUNK"
58
1
 
7
 
! Отговори
bg преди 6 години
Василев каквото и да ми говориш Турция скоро ще фалира А относно колко са силни GDP per capita - 26500$ (20017г)Инфлация 11-12%около 400млрд вътрешни заеми
57
2
 
9
 
! Отговори
продава: преди 6 години
НПО-измами, "мотинги", метежи, преврати, стачки, "протести" и др. По желание на клиента, може и на разсрочено плащане. Плащане в Евро, долар и швейцарски франк. Качество на услугите по изпитани западни стандарти, одобрени лично от господин Со рос.Работим 24 часа в денонощието и правим услуги по домовете.Информация за банковите сметки в сайтовете на "Зелените", ФОО, ФАБ и др.
56
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не обичам да влизам там, откъдето излизане няма! Ама кой да чуе?
55
2
 
14
 
! Отговори
Чичо преди 6 години
Народът го интересува повече кога заплатите и пенсиите ще станат като в ЕС. За Шенген драскат политиците - колкото по-послушни, толкова повече пари за крадене. А, хората в България кучета ги яли.
54
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Приказка за послушните бедняци и лицемерните Евро-политици! Така е, когато всички лъжат, а истината е горчива и грозна.