Всеки втори българин зъзне! Пести от отопление

Обмисля се задължително новите сгради да са с енергиен клас "А"
20 мар 2018 07:00, Петя Славова
140
Всеки втори българин зъзне! Пести от отопление
Снимка: архив, Булфото

Всеки втори у нас, или 40 на сто от потребителите, не могат да поддържат домовете си достатъчно топли, защото са енергийно бедни. Това стана ясно по време на конференция за енергийната бедност, организирана от Министерството на икономиката. По този показател България е в най-лошата позиция в Европейския съюз, обясни Меган Ричард, шеф на дирекция в Европейската комисия.

По думите й енергийна бедност има, когато хората не успяват да отопляват или да охлаждат домовете си и когато голяма част, повече от 10 процента от доходите, отиват за плащане на сметки за енергия, пише "Монитор".

Ще се търсят начини за намаляване на енергийната бедност на хората чрез проекти за пестене на енергия. Все още се работи по дефиницията за енергийна бедност - в Швеция тя би била една, а тук ще е друга, сравни зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков.

Целта на мерките за енергийна ефективност е осигуряване на по-добър стандарт на живот. Краткосрочните мерки са директните помощи са плащане на сметките.

По-важни са обаче дългосрочните мерки насочени към намаляване на консумацията и съответно на сметките, допълни заместник-министърът. България си е поставила няколко приоритета за ефективно ползване на енергията. Един от тях е да се ползва потенциала на ВиК дружествата да произвеждат сами електроенергията, която им е нужна. Друга възможност е оползотворяване на геотермалната енергия - обикновено си представяме горещи минерални извори, но от Норвегия и Исландия научихме, че от води с невисоки температури може да се постигне голяма ефективност добави още Станков. Заместник-министърът посочи, че ще се търси постигане на енергийнатаефективност клас "А" на сградите.

Това означава, че в тези сгради 55 процента от енергията се произвежда от самата сграда от инсталации по нея или в близост до нея, каза заместник-министърът.

В Европейската комисия се обсъжда стратегия за енергиен съюз, като целта е да има сигурност на доставките. Това е важно и за борбата с енергийната бедност, защото ако имате само един източник на енергия почти нямате избор за цената, поясни Меган Ричард. Функционирането на вътрешния енергиен пазар дава възможно най-ниски цени при ясна конкуренция, посочи тя. Планираме 27 процента от производството на енергия да е от възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/, но всяка страна-членка може да си постави по-високи цели, каза Меган Ричард.

Зам.-министърът на енергетиката Жечо Станев: Преговорите за US централите ще се проточат с месеци
Преговорите на държавата с "Ей И Ес Гълъбово" и "Контур Глобал Марица-изток 3" за прекратяване на договорите за доставка на енергия няма да приключат за три седмици, нужно е повече време. Това съобщи заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков.

Трябва да бъдем много внимателни и преговорите да бъдат на дипломатична основа, за да си стигне до най-добро решение за потребителите, добави той. Преговорите се водят най-вече от Министерството на финансите, където са изготвени документите за изчисляване на възвръщаемостта на инвестициите, каза още Станков. Важното е, че Европейската комисия се е запознала с начина на действие на държавата, добави Станев, без да се ангажира със срок за края на преговорите.

Българската държава е изготвила методология за изчисляване на възвръщаемостта на инвестициите, която е дадена на собствениците на централите, съобщи Петьо Иванов, изп. директор на БЕХ. Собствениците на централите са поискали време за анализ, срок за това няма, но те са пожелали да разполагат с поне три месеца, допълни той.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


140
Още по темата: българияотоплениеЕС
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
106
3
 
8
 
! Отговори
До 103 преди 6 години
Не били живеели добре а били млади. Колко статистики на вас трябва да ви наврат. Колко процента от парите на един пенсионер пред 30 години са отивали за лекарства и отопление и колко сега. Над 80% трябва да избират дали да мръзнат или да си купуват лекарствата. Какво остава след това за храна......Пенсия средна даже ниска от 60лв преди 30 г е стигала за нормален живот на пенсионер. Разточителен не, но нормален да. За какво стига пенсия днес от 200лв а ?
105
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Още една статия под която е добре да си припомним смъртта от студ на човека от Рудозем в собствения си апартамент..
104
10
 
4
 
! Отговори
пада им се! преди 6 години
Четейки коментарите човек разбира че БКП са озверели от глад.Пада им се! на тази мълзелива, безотговорна и самодоволна ***!Няма вечно да ни лежат на гърба!
103
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"Намаляване на енергийната бедност чрез програми за пестене".... Сега зъзне, а европейските програми ще го вкарат във фризера.
102
6
 
7
 
! Отговори
Даа преди 6 години
а по Тошово (с Русия)време никой не зъзнеше ,а сега в ЕС а хората студуват .
101
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Разликата между преди и сега е в процентите. Ако преди 1989-та е имало по 1% живеещи много добре и живеещи зле, а останалите 98% живеехме прилично добре, то сега има 5% живеещи много добре, 15% прилично добре и 84% живеещи зле. Млади или стари, за тези проценти нямат отншение. Казано по друг начин, сегашните 84% живеещи зле, живеят 10-20 пъти по-зле от най-зле живеещите 84% преди 1989-та година.
100
7
 
3
 
! Отговори
хе преди 6 години
До Анонимен 101Не са живеели зле бе,човек!Просто са били млади,а сега вече не са!Това ми напомня оня френски виц за човека спечелил на лотария на стари години много пари,и направил с тях тоалетна,дето всеки ФИГУРАТИВНО да си казва мнението за такъв късно дошъл късмет!Сега изобщо не е зле,просто иска да си дадеш малко зор!Ама за някои хора е трудно,щото вече остаряха!Там е проблема!Иначе българина си го може!
99
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Поредната лъжлива статия !
98
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Пестим,защото държавния рекетьор "Топлофикация" и частните рекетьори ЕРП-тата ни скубят безобразно и няма на кого да се оплачем,освен на арменския поп.
97
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Момчета не виждам защо се карате, всеки съди за времената дали са добри или лоши по това дали той самия е живял добре или зле. Тука се цитират някакви 80% зле живеещи, но коментиращите едва ли ги е ал много за тях, те съжаляват за самите себе си. Така е в живота обаче, днес си горе, утре долу и т.н.т. От коментарите ви разбирам, че сте от тези които са живели добре през соц-а, но да ви кажа ние тогава живеехме зле. Сега вие живеет зле, и е наш ред да поживеем добре. Мисля, че така е справедливо!
96
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не е лошо преди да коментирате да прочетете какво казва Трумп как САЩ и сателитите им са съсипали бившите соц.държави след 1989-та година.
95
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Питам за последен път, защо след като имахме такова здраво общество и развита индустрия, България фалира през 89-та година, и години наред ходихме гладни и боси след това?! Защо?
94
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До До 95да на черния пазар, срещу долари. Освен това Правец 16 се правеше не просто изцяло от западни компоненти, но и от цели западни модули (дънни платки, процесори, видео контролери и други). Затова и от СССР не ни ги купуваха! Всичко беше копирано от запада, промишления шпионаж процъфтяваше а великите ни инженери се изхранваха от така наречените "разионализиции".
93
2
 
6
 
! Отговори
До 96 преди 6 години
Хайде да видиш в колко държави България изнасяше продукцията си. Цяла севрна Африка Близкият Изток... Това са пазари които ни бяха отнети и запалени от запада . Да не говорим за Русия
92
2
 
4
 
! Отговори
До 95 преди 6 години
Лъжец Правец се продаваше и всеки можеше да си купи. Аз имах Правец 16 Да те бяха скъпи защото цялата техника тогава беше скъпа и на запад ... Това беше все още прохождаща индустрия *** какво да говоря.....
91
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До До 91и каква кокуренция сме ние на запада, а? С какво им заплашвахме икономиките, че пазара в БГ е колкото в един по-голям американски град бе! И като имахме такава индустрия и всичко останало, защо се срина всичко през 89-та?!! Мизерията пълзеше с бързи темпове още от средата на 70-те! Защо нямаше какво да ядем 90-91 година бе, ако сме били толкова ражвити и устойчиви как само за година се сринахме толкова бързо?! Как го направиха американците с нас това?!
90
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Бай Тошо До 90И като произвеждаше компютри Ботевград, колко обикновенни българи можеха да си купят български компютър?! Нула, въобще не се продаваха! И с другите неща беше така, имахме селско стопанство и конервна промишленост, но най-хубавата продукция се изнасяше директно към СССР и другите братски държави. От машините дето произвеждахме и изнасяхме по 70-80 процента бяха брак още преди да са въведени в експлоатация!
89
2
 
0
 
! Отговори
Бай Тошо преди 6 години
Благоевград Да се чете Ботевград
88
2
 
7
 
! Отговори
До 91 преди 6 години
Абе *** за да развиеш една индутрия трябва държава . Тя поставя основите ....... подготвя кадри в училищата. Да не мислиш че запада ще позволи да имаме това което имахме...... Нали ще сме им конкурнция затова бяха и разрушени нещата от техните възпитаници в БГ
87
2
 
4
 
! Отговори
Бай Тошо До 90 преди 6 години
Ха Ха Ха ДЗУ е едно на ръка..... Благоевград ами математическите гимназии и профилите за това...... Тази индустрия не се създава са с 500МБ дискове . За да стигнеш до там от държава която е имало 80% необразовани хора колко неща са свършени. Колко държави по света въобще са произвеждали такива неща 91 година а ? Броят се на пръстите на едната ръка... Аман от егоисти. ИТ индустрия в монета работят 3-4 поколение от хората които я почнаха.