Кабинетът иска: Рестарт на "Белене", но на пазарен принцип!

Кабинетът настоява за избор на стратегически инвеститор
Обновена: 16 май 2018 16:21 | 16 май 2018 13:07, Веселина Йорданова
65
Кабинетът иска: Рестарт на "Белене", но на пазарен принцип!
Снимка: архив Reuters

Рестарт на проекта за втора атомна централа АЕЦ "Белене" на пазарен принцип предлага Министерският съвет на Народното събрание.

Кабинетът иска да бъде избран стратегически инвеститор в конкурсна процедура, да няма предоставяне на държавна гаранция и да не се сключват дългосрочни договори за изкупуване на ток.

Проектът или ще бъде реализиран като пазарен или няма да бъде реализиран, каза вицепремиерът Томислав Дончев пред журналисти в МС. До момента е известен интерес от китайска страна. Дончев не коментира други потенциални участници в процедурата.

Още по темата

"До края на годината е добре тази процедура да бъде подготвена нормативно, за да можем да видим доколко е реален инвеститорският интерес, който през последната една година доста сериозно се заявява", коментира енергийният министър Теменужка Петкова.

Днес министрите са разгледали доклад, внесен от Петкова с различните варианти за реализация на проекта.

"В следващите години в дългосрочен план ще има необходимост от нови базови мощности не само за България, но и за целия регион и трябва да предприемем действия да защитим енергийната си сигурност и да използваме активите по най-добрия начин", обобщи Петкова.

Вицепремиерът Томислав Дончев коментира, че рестарт се прави, когато "операционната система е натрупала грешки и не работи". Двамата бяха категорични, че оборудването, произведено от "Атомстройекспорт", трябва да се използва. Според Дончев най-лошият вариант е да не правим нищо и оборудването да продължи да трупа разходи. По думите му евентуална препродажба е възможна, но цената, която бихме получили, ще покрие нищожна част от направените разходи.

Вицепремиерът се надява на конкуренция в процедурата, за да можем да изберем най-добрата оферта. "При един подобен сценарий държавата би била съдружник. Делът е трудно да се определи към момента, но се надявам това да бъде дял, който да позволява да се контролира дейността на дружеството", каза Дончев.

Той подчерта, че решението за рестарт на проекта не е свързано с геополитически емоции, а с икономическа логика, и не е насочено към нито един сектор от енергетиката ни.
По думите му при добро развитие на процедурата с търсене на инвеститор, строителство може да започне към 2020 г.

"Ако няма интерес, вариантите са само два – или препродажба на оборудването, или инсталиране на един реактор на площадката на АЕЦ "Козлодуй" и продажба на другия", посочи вицепремиерът. Това обаче щяло да се мисли, ако пазарът не реагира с интерес.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


65
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
3
 
13
 
! Отговори
3M преди 5 години
Престанете да трупате загуби! Този проект от самото начало е една огромна загуба и заробване на Родината ни! Спрете се, достатъчно похарчихте. беля НЕ!