Кои цени ще тръгнат нагоре, когато България приеме еврото?

Издателски бизнес, ресторантьорство, туризъм...
Обновена: 6 апр 2019 20:37 | 6 апр 2019 20:37, Екип на Investor.bg
267
Кои цени ще тръгнат нагоре, когато България приеме еврото?
Снимка: Reuters

Ангела Меркел нарича еврото "нашата обща съдба“. Политиците в целия широк спектър от Еманюел Макрон до Виктор Орбан го смятат за най-важната институция на обединена Европа.

В същото време бившият британски външен министър Уилям Хейг го беше описал като „горяща сграда без никакви изходи“. "Макар да бе експеримент, замислен да ги сплоти, всъщност нищо не е разделяло Европа в такава степен като еврото", казва и нобеловият лауреат по икономика Джоузеф Стиглиц.

Изобщо еврото е вечният извор на спорове в обединена Европа. А в следващите няколко години има всички изгледи тъкмо България да се окаже във фокуса на тези спорове.

ПРИЕМАНЕТО НА ЕВРОТО Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО за всички членки на ЕС, с изключение на Дания (и Великобритания, доколкото тя все още е в съюза). Но страната ни сега е в наистина уникална позиция: докато държави като Чехия и Швеция съзнателно се стараят да не покриват критериите, за да не влязат в еврозоната,  България ги покрива и иска да влезе, но не може.

Много технократи в европейските институции, а и в някои по-влиятелни национални правителства, смятат, че с приемането на еврото не бива да се прибързва, най-малкото докато доходите в България не се приближат още малко до средните за съюза.

Вероятно имат основания да смятат така. Малцина дори и у нас си дават сметка, че „конвергенция“ означава ръст не само на заплатите, но и на цените. До момента никъде въвеждането на еврото не е довело до сериозни инфлационни процеси - според официалната статистика. Но съвсем не е така според субективните възприятия на хората. Откъде идва това противоречие и какви са шансовете то да се получи и в България?

„Няма да има инфлационни импулси над здравословните равнища – нито при влизането във валутния механизъм ERM II, нито при приемането на еврото“, подчерта Димитър Радев, управител на Българската народна банка, в интервю за БНТ. „Това обаче не означава, че цените ще останат неизменни. Ние се намираме в процес на реална конвергенция. Този процес, наред с другото, означава доближаване до средните равнища в Европа както на доходите, така и на цените“.

СЪЗДАДЕНО ОФИЦИАЛНО ПРЕЗ 1999, еврото просъществува три години във „виртуален" вид, преди на 1 януари 2002 дванайсет европейски страни да заменят с него националните си валути. Още тогава започнаха и първите вълни на недоволство от свързаното с промяната масово поскъпване. Германците дори прекръстиха еврото на teuro - от teuer, скъп. Мнозина италианци и днес ще ви обяснят, че краят на благосъстоянието им е дошъл през 2002 г. с първия допир до новите пари.

В същото време и Евростат, и всички останали изследвания показват, че приносът на валутната смяна към инфлацията е бил минимален - между 0.09 и 0.6 процента (според различните изследвания и за различните държави).

КОИ ЦЕНИ ТРЪГВАТ НАГОРЕ ПРИ ЕВРОТО? Преди десетина години двама икономисти от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, Феликс Хюфнер и Изабел Коске, анализираха всички достъпни данни, за да отговорят на този въпрос преди въвеждането на еврото в Словакия.

"Може да се очаква, че промяната на валутата ще доведе до значително повишаване на цените в множество сектори, особено забележимо в онези, свързани с развлеченията", предупредиха те. Ефектът върху цялостната измервана инфлация (според т. нар. Хармонизиран индекс на потребителските цени, или HICP), не е голям – Хюфнер и Коске го оцениха на не повече от 0,32%.

Но той е много забележим, защото става дума за стоки от ежедневна необходимост: кафето, цигарите, вестникът. Неслучайно швейцарският икономист Ханс Волфганг Брахингер измисли т. нар. "индекс на възприеманата инфлация“ и показа, че според възприятията на потребителите в Германия инфлационният ефект от еврото е бил четири пъти по-голям, отколкото го измерва статистиката.

Всички проучвания по темата показват най-сериозно поскъпване в издателския бизнес, ресторантьорството, във фризьорските салони и билетите за кино. Хотелските стаи, ваканционните пакети и пътуванията също рязко тръгват нагоре. Всъщност ефектът е най-силен за хората със средни и по-високи доходи, които харчат повече за развлечения.

Дори и в Литва, която прие еврото в края на дефлационен цикъл с рекордно ниски лихви, пак се забеляза подобно поскъпване. Евростат отчете най-видими корекции в цените в кафенетата, фризьорските салони, жилищните наеми и домашните ремонти.

Целият анализ четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


267
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
230
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Защо не извикате експердите , коитоканехте да обясняват , че трябва да приемем еврото и как нямало да има увеличения на цените ? Или вече забравихте .
229
0
 
13
 
! Отговори
тоти преди 5 години
кой му дреме за евро , ако си беден и тогава няма да си богат ха ха
228
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Скоро няма да приемем еврото, след като до 2022 г.МРЗ ще е 650 лв.далеч от средноевропейските доходи.
227
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Дания и да не приеме ?. Не е никакъв сериозен производител. Цялата и дейност финансова , земеделска, индустриялна е зависима от Германия над 80%.Немските фирми в Дания са вложили много инвестиции и практически управляват икономиката. В земеделиено работят много работници от Ориента, Азия, Африка и заплатите не е необходимо да са в ?. Датското население е повече извън Дания. То си работи за ?, $,£
226
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До232. Домати ще има и от Северна Македония. Както и от частни българи земеделци . Стига да не са менте. Това не е никакъв проблем доматите.Проблема е в държавното устройство.което създава п ара Зитни неработещи закони, наредби.
225
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Зо231. С влизането на ?. Банките ще променат и условията за договорите с частните производители, фермери, превозвачи и всички браншове който има. Промена ще има и в конституцията. Администратори и други бюджетни служби ще имат интерес да работят и да пройзвеждат, като излезат от сивия сектор. И сами ще се откажат от синекурните служби, който са заели.
224
2
 
9
 
! Отговори
Пръмова Кунева преди 5 години
Пръмова за награда, че съсипа износа на ток от БГ на Балканите, я назначиха в Борда на Париба, щот френските реактори в Румъние заеха пазарната ниша.. Знаеш ли какво значи в Борд на Париба, минимум бонуси в края на годината 400 000 евро, не говоря за заплата. Същата тази Париба, на която французите разбиха офиса, и то бившия в Париж - жълтите жилетки. когато 2021 спрат фондовете, ще лъсне истината за БГ, още повече с емигрантите като си отидат родителите им 2.5 милиарда ще спрат да идват в БГ
223
3
 
7
 
! Отговори
До 228 преди 5 години
Доматите от Турция подбиха българските, българските 5 лв, турските 3.80 и то с мито.Навремето Пери отваря пазара на Япония с топове, сега е по-елегантно, с лобисти.Целта на третия пакет наложен от ЕС за ЮП и закриването на Козлудуй го дължим на Пръмова и лобистки интереси.Около сградата на ЕС има от 15 до 30 000 лобиста, точният брой е неясен, поради незадължителност за регистрация. Тези същите лобисти дали гледат интересите на БГ или на големите корпорации, които плащат огромни суми.
222
2
 
5
 
! Отговори
До 228 преди 5 години
производителят ще загуби, защото по-силните икономики и държавите с по-големи субсидии (Полша взима 7 милр годи, Румъния е сключила по-изгодни условия и субсидиране селско стопанство и животновъдство) ще подбиват цените на БГ стоките.Така стана в Гърция - изкуственото мляко на прах по-евтино унищожи МСП.Пенсията 200 евро ниска, 500 ев заплата.В същото време закрихме реактори, за да може френските в Румъния да подбият пазара.вода, френската Веолия печели от 7 ст кубик на 2.50 лв за българина
221
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ще загубят и тия с имотите на морето. Казват им руснаци, а правилното е съветски,. Тъй като са от различни крайща и държави. Както и те сами немогат да се определят. Защото от тях има и тюрки, гагаузи , унгули. Та техните имоти от $ трябва да минат в лв. При продажба.
220
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Виктор Орбан и той го смятал за най-важната институция на обединена Европа, ама кара с форинтите, други с крони или злоти и.т.н.
219
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Цените ще са в ?. Но и заплатите ще са в ?. Ще загубят измамниците и богаташите с парите в банките. Обикновения човек който е производител ще спечели. Дори и.беден да е нищо няма да изгуби. Ако се захване да е в услугите и продуктите ще спечели.
218
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Кой крал крал...ГРОБ си отива вече...
217
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Всички цени!
216
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 223Щото някой пиямдурник така казал и цялото стадо подире му..
215
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До САЩПърво е благополучието на клана ми, после моето, след това на социална ами група и едва тогава мисля з когото и да е, особено за икономика. Злато и това е...
214
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Кои цени ще тръгнат нагоре, когато България приеме еврото?--------------ЩО ЩЕ ТРЪГВАТ НАГОРЕ ЧЕ НЕ РАЗБРАХ .......
213
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Дом123Аки стане всичко двойно по-скъпо, до месец ще и а паднали и умрели от глад на улицата... Ай стига глупости...
212
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 220Това никой не го мисли...
211
2
 
8
 
! Отговори
До икономист преди 5 години
за негативите от предприсъединяването към еврото се сърдете на БГ икономистите, мислещи, че ЕС и еврото ще реши всичките проблеми на БГ.Една Румъния подписа по-добри условия за субсидии в селското стопанство. Затова вече в европейското пространство се говори за Север и Юг, за държави на Средиземноморието и др.Швеция и Великобритания са пример за добра политика извън евр.Все някога ще го признаем, а фактът че БГ е нежелана дестинация за инвестиции доказва твърдението ми,въпреки ниските данъци