7 партии в следващото НС, ГЕРБ води на БСП с близо 4%, Слави трета сила

Коронавирусът гони избирателите от урните, 2, 8 милиона решени да гласуват
225
7 партии в следващото НС, ГЕРБ води на БСП с близо 4%, Слави трета сила
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Седем са формациите, които имат изгледи да са в Народното събрание, като за две от тях кампанията ще е решаваща. С 22,9% от онези, за които може да се очаква да гласуват, ГЕРБ и СДС са на първо място, следвани от БСП с 19,2%. Данните са от проучване на „Галъп Интернешънал“, проведено „лице в лице“ сред 1010 пълнолетни българи между 7 и 15 януари.

ГЕРБ (заедно със СДС, с 22,9% от потенциалните гласуващи) очевидно преодоляват проблемите от лятото, а и властта вероятно получава бонус от намаляването на случаите на коронавирус у нас.
Засега ниският темп при ваксинирането явно все още не оказва влияние върху имиджа на управлението.

Няма как обаче да се знае реалният потенциал на формацията „Републиканци за България“, която се повява в проучванията в рамките на десети от процента, но вероятно има организационен и кадрови ресурс за атакуване на дялове, които биха осигурили субсидия.

В изборния ден ще се разбере дали част от подкрепата, заявявана за ГЕРБ, всъщност ще се окаже скрит вот за РБ. Изгледите за последното засега са, разбира се, малки. От друга страна пък, властта вероятно има шансове да мобилизира и сериозен предвидим вот.

БСП (19,2%) би била втора сила, ако изборите бяха сега. Заедно с ГЕРБ, БСП загуби подкрепа през лятото (макар и не колкото ГЕРБ). Спадът на подкрепата на БСП през лятото се дължи и на това, че като моментни алтернативи протестите припознаха по-скоро други партии. Именно те в момента донякъде пречат на БСП да монополизира потенциалния протестен и наказателен вот срещу управляващите. До (и в) изборния ден обаче може да има и друга тенденция – това зависи от кампанията. Зависи и от развитието на вътрешните процеси в БСП, които могат да доведат и до проблеми със структури, и до прочистване на имиджа. И тук тепърва ще се оценява влиянието на отцепилата се формация „Българска прогресивна линия“, която за момента има десети от процента, влиянието нa „Изправи се.бг“ и др.

12,4% са очакваните гласове за „Има такъв народ“. Партията на Слави Трифонов като че ли засега спира своя ръст и времето ще покаже дали това е стъпало нагоре или плато. Така Трифонов, след няколко поредни месеца ръст, всъщност е заел „парцел“ от изборното пространство у нас, който би могъл да развие с кампания. Любопитно ще е отражението на очакваните лица на партията по места.

При ДПС резултатът от 10.9% сега от потенциалните гласуващи може да се окаже и долна граница, ако се има предвид наблюдаваната в последните месеци и очакваната мобилизация на партията. Важен въпрос занапред в кампанията ще бъде колко гласове от чужбина би получило движението и колко гласове у нас би консолидирало – при новите си отношения с политическия връх в Турция. Конкурентите му засега не изпъкват и остават с десети от процента, но и при тях важи правилото за потенциалния скрит вот.

Макар и вече да не увеличава подкрепата си, ДБ също зае трайно свое място сред партиите с изгледи да са в парламента. През този месец – с 6,2%. Голяма обаче е разликата между тези твърдо заявяващи, че ще гласуват и общия масив потенциални гласове за тази партия, което означава възможни колебания в подкрепата. ДБ са силни във „финалните спринтове“. От съществена важност ще са вътрешните баланси между по-компактната, но организирана, ДСБ и партията с много по-широка моментна подкрепа, но и с доста по-флуидни структури – „Да, България“.

При ВМРО с НФСБ (4,6%) също ще са важни вътрешните разпределения. Сериозната относителна тежест на ВМРО там се фиксира от поредица изследвания в последните месеци и вече почти се покрива с обобщения образ на Обединените патриоти. Вероятно, за „втвърдяването“ на подкрепата сега личи влиянието на твърдата позиция на македонския казус. При ОП влияние ще окаже конкретната формула на явяване и тонът на кампанията – най-вече дали и доколко ще могат да се опазят от скандали. Важен ще бъде и още един фактор: каква ще е изборната бариера – ниската активност снижава и бариерата, но това обикновено е „нож с две остриета“. Така, ОП могат да си гарантират влизане само със силна кампания.

Същото важи и за мрежата на Мая Манолова, която е сега с изравнени шансове с ОП – „Изправи се.бг“, заедно с „Отровното трио“ и редица други формации. С 4.5% този микс се утвърждава като потенциален участник в следващия парламент. При Манолова вероятно е сработила и символната подкрепа от „Отровното трио“, която дава и известна дясна легитимност, заедно с формации като „България на гражданите“, „Волт“, среди от НДСВ и т.н. Важен фактор при Манолова обаче ще е и лявата легитимност, която идва не само от партията на Татяна Дончева, която обикновено има своя автентична подкрепа, но и от традиционно твърдо гласуващите хора от левия спектър, които този път биха отказали да подкрепят БСП. В този смисъл, тепърва следва да се изчакат процесите на отцепване и прегрупиране в лявото, а резултатът от тези процеси, и дали те са помогнали на Манолова, трудно може да се улови със социологически методи. Трудно може да се улови, например, и важната в такива случаи подкрепа на формации като ЗНС, за които практиката е показала, че имат важен в такива моменти електорален корпус.

От останалите сили изпъкват „Воля“ (2.1%) и „Възраждане“ (1.4%). Социологическите методи улавят най-вече тях. Останалите (общо 5,4%) могат да бъдат преценени по-скоро с друг тип методи – експертна преценка, електорална история, политологичен анализ и т.н. Във връзка с това, немалка електорална тежест имат и формации, които се разполагат близо до процента, като „Атака“, от която винаги могат да се очакват изненади; АБВ, които сега промотират популярния в определени среди доц. Мангъров; споменатите „Републиканци за България“ и др. Конкретна подредба на влиянието на тези формации засега е трудна. Наблизо са и отцепниците от БСП; вътрешнонишовите противници на ДПС; партията КОД на Петър Москов; МИР, която има силно присъствие в няколко общини и се появи на консултациите при президента и др. Още не са ясни шансовете и на движението на русофилите „Възраждане на отечеството“, които имат високо индикативно доверие в обществото, макар и конкретната електоралната готовност да е десети от процента.

Част от тези формации вероятно биха играли сами или биха се групирали. Друга част биха могли да отидат при БСП. На трета част от тях вероятно се надява „Изправи се.бг“ и т.н. Преди всички тези обстоятелства да са ясни, интерпретирането на подробни демоскопски резултати би било спекулативно.

На изненада разчита и партията на Васил Божков, но липсата на политически опит се очертава като проблем.
Много важна е дейността в страната на много други формации със силно локално присъствие или бизнес структура. Такива силни регионални формации има във Видин, Варна, Бургас, Плевен, Благоевград, Хасково, Пловдив, пернишкия и кюстендилския регион и много, много други.

Една десета от общо възнамеряващите да гласуват признават, че вирусът би ги отказал. А една пета се затрудняват да отговорят в директен подобен въпрос. Така, общо на около 2,8 милиона, могат да се оценят сега онези, които по различните критерии в изследването заявяват, че биха гласували твърдо и не биха се поколебали заради коронавируса. Това е може би около половината от трайно живеещите у нас. Тепърва ще стане ясно каква част от избирателния списък ще е това. Около една десета са тези, които твърдят, че ще гласуват, но още не могат да кажат за кого.

Не бива също да се забравя, че населението у нас намалява заради демографските особености. В същото време, възможно е у нас да пребивават и немалко хора, които иначе живеят в чужбина – завърнали се у нас заради коронавируса.

Отново трябва да се направи уточнението, че параметрите на активност са непредвидими на този етап и споменатите числа са само индикативни.

Около 2% са онези, за които може да се очаква да гласуват с „не подкрепям никого“. Те не се включват в останалите резултати.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


225
Още по темата: БСПпарламентГЕРБГалъп
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
152
1
 
9
 
! Отговори
до 157 преди 3 години
Какво означава гласуване "против"?Няма такава бюлетина!Гласуваш "за",а това "против" са" маините "бълнувания ,че някой да избере нея или който падне,да мине между капките.Този номер го игра на кметските избори,втори път няма да мине!
151
6
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Големи глупости!Общата и Тримата *** наравно с ОП ,това е абсурд.Чалгаря бил трети,всичко е мижи да те лаже платени простотии.Никой не им е чул програмата ,а пък вече избрани.Стига се подигравайте с хората.За управление на държавата става дума ,не да влиза в НС слугинажа на задкулисието и разни издухани черепчета.Потрес!
150
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Чудна алтернатива на Борисов се получава.Атанасов го защитаваше яростно, когато бяха коалиция, а Христо Иванов - вицепремиер и министър на правосъдието, който прокара най-пагубната реформа в съдебната система.Славчо му беше пръв приятел, докато не се скараха за една градинка, но след това предложи референдум, който изцяло беше в полза на Борисов.Маяма беше омбудсман, назначен лично от Борисов.
149
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В следващия парламент се очертават следните партии:Партия, ваксинирана със западна ваксина;Партия, ваксинирана с източна ваксина.Мнозинство ще има партия на неваксинираните, но няма да ги има в парламента, защото няма да им дадат да гласуват.
148
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен157 Мутрите са в президентството и БКП/БСП, които създадоха мутренската политика с "нашите момчета". Мутри има в Белград и Дубай, които плащат, за да се дестабилизира държавата, нежели отърват съда.
147
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Трябва съвсем да сме изкукуригали, за да гласуваме за Слави и неговата популистка партийка, която, ако влезе в парламента, ще се предлага на "който даде повече", най-често Решетников и БСП. Винаги скъпо сме плащали за грешките си на избори.
146
12
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Масово ще гласуваме против мутрата от СИК!Много хора, които досега не сме гласували.
145
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Интересно щ е, да узнаем, кой плаща на стъкмистическите ни агенции, да пробутат Слави по-напред в прогнозите?
144
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
БЕЗ ФАЛШФИВИ БЮЛЕТИНИ СЛАВИ Е НЕВЪЗМОЖНО ДА Е ТРЕТИ.
143
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Галъп са червени манипулатори.Седмица преди изборите ще лъжат в полза на БСП,след изборите *** ще вдига въстания.БСП не може да има 19%,защото повечето привърженици на Слави и Мая са бесепари.
142
5
 
9
 
! Отговори
православен патриот преди 3 години
Не гласувайте за Славчо ! Ще ви предаде ! Още от сега се е разбрал с банкянския за министерски постове в бъдещата злокобна коалиция .....Жалкото е , че много зомбирани ще гласуват за него....
141
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен, к.151: Знае Славчо на кого ще даде властта, ако я получи: на Боце от Банкя.
140
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Славчо - поредния спасител на нацията. Избирателите му - хора които обичат да настъпват мотиката наречена "спасител на нацията" и пак и пак и пак с упорите страст. А тоя спасител даже не обещава да ни оправи за 800 дни като царя. Всъщност мълчи като пън щото не знае какво ще прави ако вземе властта.
139
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Не краде Бойко, те кюлчетата сами се трупат в шкафчето!
138
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Бойко ли краде ?!Хайде докажете го де...Не можете, нали, смешшковциА Курнелииа окраде касата на БСП, фалира телевизията си и ограби Техноимпексс
137
10
 
7
 
! Отговори
Това ще е преди 3 години
1. ГЕРБ 2. БСП3. ДПС4. СДС..9. Славуца с НТН
136
10
 
17
 
! Отговори
Тонката преди 3 години
София,Пловдив,Варна,Бургас,Стара Загора,Нова Загора,Сливен,Казанлък,Габрово,Ловеч,Шумен,Хасково,Велико Търново,Кюстендил,Враца,Силистра,Монтана ГЕРБПОБЕДА:):):)Не се надявайте на изненади:):):)Видяхме ви колко сте на площада на протестите срещу Бойко:):):)Един файтон хора:):):)
135
10
 
7
 
! Отговори
Време за промяна преди 3 години
За да изберем ново управление трябва да можем да обясним какво не ни харесва в съществуващият модел на управление. Защо с този модел сме все на опашката на ЕС и изоставаме и от предпоследните.А моделът на управление на Бойко е пожарникарски и корупционен.Кое е пожарникарско: Финансовият министър крие от бюджета приходи и Бойко ги раздава без контрол от никого. И планираните инвестиции се не се изпълняват и наполовина.А държавните поръчки се дават с корупционни схеми на "наши" фирми.
134
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Има ли начин в България да си Про-Български тролчета или не. Трябва да избирам между америка,турция и русия? Има ли опция да съм про-БЪЛГАРСКИ настроен и да искам децата ми да говорят Български и да си имат Държава. Може би това не е трансхуманитарно или квито и да си ви наименовнията за тия неща
133
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До МетроБойко знае, че част от народа му съчувства, селска хитрост :) Възползва се максимално от това, друг е въпроса, че опонентите му са леш :) Ако питаш някой нормален българин, кой е алтернативата, ще има гробно мълчание, което си е тъжно от една страна :))