Правната комисия не прие на първо четене субсидията за партиите да е 1 лв.

Гласува "Да" за изцяло машинно гласуване, "не" на мажоритарния вот
21 апр 2021 21:01, Анисия Иванова
158
Правната комисия не прие на първо четене субсидията за партиите да е 1 лв.
Снимка: БГНЕС

Правната комисия не прие на първо четене законопроекта за промени в Закона за политическите партии на "Има такъв народ", който предвижда партийната субсидия за един получен глас от 8 лв. да стане 1 лв. От ДПС обявиха, че ако субсидията е 1 лв. или 8 лв. това е равно всъщност на нула, каза Хамид Хамид от ДПС и заплаши, че ако се приеме на първо четене намаляне на субсидията, от движението ще внесат текст тя да стане 0 лв. на глас, съобщи БТА.

Така една от основните каузи на партията не намери реализация в 45-ото НС. Срещу законовата промяна гласуваха от ДПС, БСП и "Демократична България". От ГЕРБ и "Изправи се! Мутри вън!" се въздържаха.

"Всички политически партии излизат на тезгяха. Партиите се финансират от държавата по прозрачен начин. Тези пари се харчат за политическа дейност", каза Филип Попов от левицата. Партиите може да се финансират дори от терористична организация, предупреди той и подчерта, че политическите сили може да влязат в зависимост от икономически кръгове.

Още по темата

Комисията одобри само един от шестте законопроекта за промени в Изборния кодекс, внесени от партиите в новия парламент.

На първо четене мнозинство събра само проектът на „Има такъв народ“.

Одобрение за предложенията си за промяна в изборните правила получи само „Има такъв народ“, чийто законопроект включва гласуване по пощата за сънародниците в чужбина, ако има такава възможност, изцяло машинно гласуване, включително и зад граница, но с поддържането от секциите на резерв от хартиени бюлетини, които могат да бъдат използвани при неразрешим технически проблем.

Предложенията на партията включват още създаване на изборен район извън страната, за да могат българите в чужбина да гласуват с преференция и за независим кандидат.

„Да вървим напред и да се развиваме, а не да вървим назад“, обоснова ги председателят на парламента Ива Митева.

И  у нас, и в чужбина ще може да се гласува с машини и електронно дистанционно.

От „Има такъв народ“ са разписали също да няма ограничения на броя секции в чужбина, видеозаснемане и видеоизлъчване от районните избирателни комисии, както и подготовка за експериментално електронно дистанционно гласуване, като първият експеримент да се проведе още на изборите за президент тази година.

Предлагат също и смяна на ЦИК, а комисията да стане малък и компактен орган, като в нея да се премахне квотата за партиите, които имат членове в Европейския парламент.

Мнозинството в Правната комисия отхвърли предложението на ГЕРБ за въвеждане на изцяло мажоритарни избори в два тура, съобщи БНР.

Предложенията на най-голямата парламентарна група за преминаване от пропорционална към мажоритарна избирателна система предвиждаха изборите да се провеждат в едномандатни райони в два тура. От ГЕРБ предложиха районите в страната да са 234 и 6 извън нея, като номерацията им да се определя от президента.

Според "Има такъв народ" обаче законопроектът на ГЕРБ е с единствената цел да ги предизвиква, тъй като те са поели такъв ангажимент пред своите избиратели.

По време на дебатите в парламентарната правна комисия за промени в Изборния кодекс представителите на ГЕРБ и "Има такъв народ" си отправиха взаимни обвинения в "законодателстване за една нощ".

Темата отвори Радомир Чолаков от ГЕРБ, който възрази срещу предлагането на такива съществени промени, каквито са пощенско електронно гласуване в ситуация, в която не е ясно кога ще има избори. Според него, освен това, държавата няма достатъчно капацитет да бъдат въведени тези новости.

Репликира го председателят на НС Ива Митева с подробен анализ на предложението от ГЕРБ за въвеждане на мажоритарна система в два тура. Тя посочи именно този законопроект като доказателство за писане на закон за една нощ и декларира, че ИТН не се е отказал от мажоритарната избирателна система, но за да не бъде въведена тя се нуждае от време.

Дебатът премина именно под знака на неизвестността - дали парламентът ще излъчи правителство, или ще се върви към предсрочни избори и колко пленарно време имат за работа по изборните промени, както и ако се върви към бързи избори, допустимо ли е в последния момент, според европейските стандарти, да се променят изборните правила.

Общото в законопроектите на "Изправи се! Мутри вън!" , "Има такъв народ" и "Демократична България" беше акцентът върху гласуването на българите зад граница.

Заседанието беше открито от новия председател на новата Правна комисия Радостин Василев, който пожела на колегите си, като истински елит на правната мисъл в НС, да работят в името на интересите на гражданите, да не се обиждат и да се уважават.

Проектите на „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри вън!“ не минаха заради големия брой гласове „въздържал се“, докато този на ГЕРБ, предвиждащ мажоритарно гласуване в два тура, беше спрян с масово гласуване „против“ от представителите на всички останали парламентарни групи.

В петък обсъждането ще се повтори в пленарната зала на Народното събрание, след което започват да текат сроковете за нови предложения за промени в Изборния кодекс.
Предложението не намери подкрепа още на първо четене в правната комисия към парламента

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


158
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари