Пеканов: С правилните политики няма да останем без ток

Новата версия на Плана за възстановяване е надградена, заяви вицепремиерът
Обновена: 16 окт 2021 19:10 | 16 окт 2021 12:05, Петя Славова
139
Пеканов: С правилните политики няма да останем без ток
Снимка: БГНЕС

Вчера Планът за възстановяване влезе в ЕК. "Това е дългосрочна програма за реформи и инвестиции. Голям приоритет има към "зелена сделка" и затваряне на вътрешните мощности и глобалният дебат върви в тази посока". Това заяви пред БНТ вицепремиерът Атанас Пеканов и допълни, че темата е трудна и крие рискове.

По думите му, посоката е да опазваме околната среда, но този преход може да се случи успешна, само ако е плавен и справедлив.

"Няма да останем без ток, ако направим правилните стъпки и имаме правилните политики. За съжаление съм казвал неведнъж, такива политики, дългосрочни стратегии, визии как да се случи това, до момента са липсвали. Именно защото темата е трудна, хората се притесняват, казват, че никой няма да се погрижи за тях", коментира още вицепремиерът.

Още по темата

Той допълни, че са надградили новата версия на Плана за възстановяване спрямо априлската с 13 нови реформи, една от които е за насърчаване на ВЕИ, т.е. за присъединяване, затова потребителите да бъдат активни потребители.

 "Ние надградихме много сериозно сферата на декарбонизацията чрез проекти в сферата на енергетиката за възобновяеми ВЕИ-та, също така надградихме финансовите средства, които са за ВЕИ-та за собствени нужди за бизнесите от 20 млн. на 220 млн. - 11 пъти увеличени в програмата за икономическа трансформация. От 20 млн. за ВЕИ на покривите на къщите на 140 млн. Това са стъпките, които можем да направим, когато пристъпим към излизане, да имаме и други възможности", коментира още Пеканов.

Планът за възстановяване и устойчивост беше предаден, той е една дългосрочна програма за реформи и инвестиции. Според Атанас Пеканов декарбонизацията на икономиката е един неизбежен процес в дългосрочен план, но дълги години темата е избягвана в България.

 "В тази сфера ЕК, европейските институции заложиха доста голям приоритет на т. нар.- Зелена сделка, т.е., стъпки към декарбонизация на икономиката. И в този смисъл върви целият дебат за затваряне на въглищните мощности. Глобалният дебат върви в тази посока. Едни процеси, които са неизбежни в дългосрочен план. Ние поставихме този дебат като индикативна дата, крайна дата - 2038 година, за да започнем този дебат. Той дълги години е бил избягван в България, защото темата е трудна, никой не иска да говори за това, защото има рискове", обясни вицепремиерът.

Този преход по думите му може да се случи успешно само ако е плавен и справедлив, т.е., ако сме взели стъпките, така че да се осигурят други работни места на хората в региона.

 "Работихме добре в последните месеци, от една страна, да подобрим Плана, работи се също така по активиране на другите средства от фонда за справедлив преход, които са именно за социално-икономически мерки. Далеч в бъдещето, когато се случат тези стъпки за декарбонизация, затваряне, излизане от въглищната енергия, да имаме други работни места с високо добавена стойност, които да дадат бъдеще на региона", допълни той.

Пеканов каза още, че това не е нещо специфично към нас, а всички страни правят тези стъпки и то не само в ЕС. Това са глобални процеси - в САЩ, Великобритания, но също вече и Китай индикира, че до 2060 г. иска да излезе от въглищата и спира да инвестира във въглищни централи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


139
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
46
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Руската федерация Д. Медведев публикува статия в Комерсант, която директно разказа за плановете на Русия в украинска посока. Краткият смисъл на статията е ***: ние няма да помогнем на това правителство да излезе от блатото, в което само е вкарало страната си.
45
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Много украински медии бяха доминирани от изразяването на надежди, че Виктория Нюланд ще се бие в Кремъл за кръвните си (във всички смисли) деца украинци, и ще защитава всичките им искания в споровете с Москва. Уви, мисиз *** EU която раздаваше понички на майдана от пластмасови торбичи, вчера си тръгна с празна торбичка от Москва.
44
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 42 Южен поток беше планиран Варна да е разпределител хъб на цяла Европа, сега щяхме да имаме най ниската цена на газ в Европа, ако бяхме построили и Белене, щяхме да сме най независимата енергийно държава в Европа.
43
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Вдигайте цените и народа ще мине на свещи а вие ще изнасяте
42
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако ще и 10 АЕЦа да построим, само ще си хвърлим парите на вятъра. България е подписала Зелената сделка, и от 2025 година започва да плаща убийствен зелен данък за всеки kw/час енергия от ТЕЦ или АЕЦ - така наречени зелени квоти, и тези пари отиват за строителство на вятърни мелници и соларни панели. Това ще направи ТЕЦ и АЕЦ толкова неефективни, че моментално ще фалират, никой няма да може да си позволи цената - нито бизнеса нито потребителите. Няма смисъл да се дават пари напразно за нови АЕЦ.
41
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
*** русофилче, кога заминаваш за Белорусия? А?
40
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В ЕС и НАТО поне имаме банани, а при Тодор Живков нямахма банани.
39
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До БОРИСОВ Нали имаш балкански поток? Какъв ти е келепирът от него? Същото щеше да е и с Южен поток, само че 4 пъти по-голям дълг. Вечен длъжник на Русия щяхме да сме.
38
1
 
4
 
! Отговори
Тодор Живков преди 2 години
Парното поскъпва с 40% от януари
37
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ОСТАВКА! Национален предател!
36
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До F-16 Block-70V === Мечтите са хубаво нещо но трябва да бъдем реалисти.
35
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен - при Тодор Живков пенсионерите не ровеха в кофите за огризки от храна.
34
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Тодор Живков При социализма - нито ток, нито банани.
33
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Този е типичен "модерен" левундер, който вярва в утопии или просто има изгода да го прави. Комунисти, сър!
32
0
 
3
 
! Отговори
Демократ преди 2 години
При демокрацията в ЕС и НАТО живеем добре.
31
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 28 Сега е моментът русофилите да заминете за Белорусия и да ползвате газ на 128$. Ама няма да се случи. Да не сте луди?
30
1
 
1
 
! Отговори
Тодор Живков преди 2 години
Като няма ток - яжте банани!
29
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 18 При социализма имаше режим на тока по същата причина като сега - бай Тошо трябваше да избира дали да ти даде тока на тебе за кирливи мизерни левчета или да го продаде на Гърция и Турция за ДОЛАРИ. Тогава токът пак се изнасяше, а българите стояха на тъмно и студено.
28
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Пеканов,ясно е,че няма да останем без ток,но на каква цена? Мутрата *** и продажна,заедно с трътлестата Теменужка няма ли да дадат обяснение пред Темида?
27
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Владимир Путин обяви, че цената на газта за Белорусия ще се запази и за 2022 година на същите нива от 128.5$.