МС удължи до март мярката за компенсиране на високите цени на тока

Целта е да се намалят негативните последици върху бизнеса от високите енергийни цени
10
МС удължи до март мярката за компенсиране на високите цени на тока

Компенсирането на небитовите потребители и на операторите на електропреносната и на електроразпределителните мрежи заради високите цени на електроенергията ще продължи до края на март 2023 г., реши служебното правителство на днешното си заседание, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.

Програмата за компенсиране надгражда предходните действащи аналогични документи, разработени и приети, за да намалят негативните последици върху бизнеса от високите енергийни цени. От нея ще се възползват всички около 633 000 небитови крайни клиенти на електрическа енергия, както и операторите на електропреносната и електроразпределителните мрежи за технологичните им разходи.

Индикативният бюджет на програмата е в размер на близо 330 млн. лв. за всички небитови крайни клиенти на електроенергия и за операторите на електропреносната и електроразпределителните мрежи при достигане на средномесечна борсова цена за базов товар на сегмента „ден напред“ на БНЕБ над определената от КЕВР прогнозна пазарна цена за текущия регулаторен период.

Средствата ще бъдат осигурени от целевите вноски, които задължените лица правят във фонда „Сигурност на електроенергийната система“.

Програмата предвижда всички небитови крайни клиенти да бъдат компенсирани изцяло за разликата между реалната средномесечна борсова цена за базов товар на сегмента „ден напред“ на Българската независима електроенергийна борса (БНЕБ) за съответния месец и базовата цена от 200 лв/МВтч.

Операторите на електропреносната и електроразпределителните мрежи ще бъдат компенсирани за електроенергията, която закупуват за технологичните си разходи. Максималният размер на компенсацията за тях се изчислява като разлика между средната месечна цена за базов товар на сегмента „ден напред“ на БНЕБ и определената от КЕВР прогнозна пазарна цена от 421,08 лв/МВтч за оператора на електропреносната мрежа и 446,78 лв/МВтч за операторите на електроразпределителните мрежи.

Компенсациите по програмата ще бъдат изплатени до 30 юни 2023 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


10
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
0
 
3
 
! Отговори
Watch преди 1 година
значи за бизнеса има помощ за токовите сметки а цените на продукцията им си скачат нагоре!!!!! тук яко се перат пари.
5
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Никакви компенсации на тези мародери. Два дни показват цените по заведенията по Банско и Боровец. 20 лева мусака а и помощи за ток им дават. 12 лева парче баница. Найс ааа . . . В магазините същата работа 50 стотинки яйца, при положение , че преди ПРОМЯНАТА бяха по 20 ... Да не би да сме ги внасяли от Украйна, ами и от там да ги внасяме, ще бъдат по евтини. Там цените са с около 30% по ниски от тук, въпреки , че са във война. Това е по думи на бежанците , които ги приеха тук.
4
2
 
3
 
! Отговори
Така-а-а преди 1 година
много хора се чудят как така в България цените изхвърчаха с 25 процента инфлация в пъти по голяма от целия ЕС. Ето нагледно за какво става дума - липса на предвидимост. Тези помощи за бизнеса се дават на час по лъжичка - за три месеца, за един месец... И какво се случва. Бизнеса си калкулира цената без да ги отчита въобще - тях може да ги има, ама може и да ги няма. И ако евентуално ги има - бонус, ако не - няма да фалира, а народа реве , че инфлацията висока.
3
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
След март идва новото правителство и да му мисли ти -Т'ВА е! Тия си измиват просто ръцете - и те така.
2
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А след Март какво правим? Цените x2,5 пъти, което ще се отрази във цените на продукти и много други неща...
1
1
 
6
 
! Отговори
Българското чудо преди 1 година
Копаме евтини въглища за ТЕЦа, плащаме ниски заплати, АЕЦа произвежда евтин ток и накрая тока за бизнеса е скъп като в Европа дори и повече.