Жестока жега: През изминалия юли са били двата най-горещи дни в историята

Изтеклият месец е бил вторият най-горещ юли
8 авг 2024 10:19, Елка Василева
21
Жестока жега: През изминалия юли са били двата най-горещи дни в историята
Снимка: архив, БГНЕС

Изтеклият месец е бил вторият най-горещ юли в историята на измерванията.

Юли е преустановил 13-месечния период, през който всеки от месеците е бил рекордно горещ. Повишените температури частично се дължат на феномена Ел Ниньо, съобщи Службата "Коперник" на Европейския съюз за наблюдение на климатичните промени.

Юли е бил с 1,48 градуса по Целзий по-топъл в сравнение с периода 1859-1990 г. Последните 12 месеца са били с 1,64 градуса по-топли в сравнение с прединдустриалния период поради настъпващите климатични промени.

През юли т.г. са били двата най-горещи дни в историята. Според "Коперник" високите температури се дължат на парникови газове, отделяни от индустрии, работещи с изкопаеми горива. Океаните, които обичайно не са засегнати от Ел Ниньо, също са достигнали високи температури на водата.

Ел Ниньо приключи, но температурите на планетата продължават да се повишават, голямата картина е подобна на тази отпреди година, каза пред Ройтерс Жулиен Никола, експерт по климата.

Температури над средните бяха измерени в Източна Европа, западната част на САЩ, Западна Канада, по-голямата част от Африка, Близкия изток, Азия и Източна Антарктика. Близки до средните температури бяха регистрирани в Северозападна Европа, Западна Антарктика, части от САЩ, Южна Америка, Австралия.

Юли през 2024 г. беше по-влажен в сравнение със средните стойности в Северна Европа и Югоизточна Турция. Суша беше отчетена с Южна и Източна Европа.

Арктическият морски лед намали обема си повече в сравнение с 2022 г. и 2023 г. - 7 процента под средното ниво. Рекордното топене от 14 процента е отчетено през 2020 г. Антарктическият морски лед е с втория си най-малък си обем за месец юли - 11 процента по-малко в сравнение с 15 процента топене през юли миналата година. Температурите на морската вода са постигнали почти рекордни нива през юли 2024 г. и са само 0,1 градуса по-ниски от тези през юли миналата година. В това отношение тазгодишният юли слага край на 15-месечен период на рекордни измервания.

Изненадани сме колко по-топло би могло да бъде, казва Никола. Повишените температури повдигат въпроса за това какво се случва с океана извън естествените явления Ел Ниньо и Ел Ниня и има ли промени в теченията, добавя още той. (БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


21
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
20
0
 
4
 
! Отговори
Всичко е на цикли преди 1 месец
АУ, АУ.. направо се стопихме. Досега все едно не е имало такава жега. Аз помня и по-горещи дни.
19
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Со росои дните ку чки пак заработват. Според някои американски метеоролози поне 20% от станциите за тези измервания не отговарят на изисканията, отчитат грешно поради неспазване на нормативната база. Отстоянията от сгради не отговарят.
18
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
И студо ке дойде, а немам условия
17
1
 
7
 
! Отговори
11 преди 1 месец
Ай стига глупости! Един вулкан кат са изходи и всичко свърши със замърсяването от човешката дейност
16
3
 
10
 
! Отговори
Айде бе преди 1 месец
В коя история. Превърнаха науката в изтривалка. Вече учебниците съдържат повече лъжи от истини.
15
3
 
8
 
! Отговори
няма проблеми преди 1 месец
Планетата започна да ни редуцира. Осем милиарда *** вредят прекалено много.
14
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
мда...продължавайте да сечете горите и да ги изнасяте нелегално и този Юли ще бъде най студения в близко бъдеще
13
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Най-горещите дни в коя история? Да не би екоталибаните да твърдят, че Земята съществува от 200 години? Кой и защо прие температурите от предундистриалния период за константа? Защо сегашните температури се приемат за ненормално високи, при положение че обичайните средни температури на Земята са около 5 градуса по-високи от днешните? Фактите говорят, че точно преди индустриалната революция, поради масивни изригвания на исландски вулкан, Земята е претърпяла мини ледникова епоха.
12
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
"...в сравнение с периода 1859-1990 г...." - И що сравняват точно с този период? Е, щото така е удобно. Не е жестока жега, а жестока манипулация. Да, човешката дейност допринася. А други неща? Например това, че слънчевата активност през последните десетилетия е много по-висока, особено през последните няколко години? Да не говорим за останалите фактори.
11
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До И нищо от товаЧовешката дейност и тя допринася за затоплянето.Отсичат една гора дървета, за да построят някой хотел, мол, супермаркет и тн.Отделно температурата на сянка винаги е по-ниска от тази на слънце.Дърветата пазят сянка и като ги оссечеш няма какво да пази сянка и температурите се вдигат.
10
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Гражданин на ЕСВ последните години имаме меки зими и горещи лета.Климата се изменя.Така както е тръгнало след 20 години в България няма да има зима.
9
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Мъже, ако ви е горещо носете кроптопове.На мен приятелката ми подари за рожденния ден уж на базик пък то взе че ми хареса.
8
7
 
14
 
! Отговори
Стига манипулации! преди 1 месец
От ледниковия период земята се затопля и при това без разлика, дали хора живеят или не на земята! Глобалния играч тук е слънцето с неговата енергия. Намерете сами разликата между дневната порция енергия от слънцето и дневната порция енергия, която човечеството за ден разходва! Разликата е число на степен 14! Влиянието на човечеството в този енергиен баланс не може и с промили да се изрази! Човечеството замърсява земята със смет, но тук не се печели идеологически! Лицемери!
7
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
ха ха ха....айде бе, не сме вчерашни.
6
13
 
9
 
! Отговори
Гражданин на ЕС преди 1 месец
Лъжат, че глобалното затопляне е само с 1,5 градуса. С много повече е. Като се започне с поредната Коледа с 20 градуса, Ивановден също, липсата на сняг, последва топла и суха пролет, сега лято с безкрайни горещини и никакви захлаждания, дори и 2 седмици напред. После защо нямало вода в язовирите, защо реките са пресъхнали, защо пожарите и те са рекордни? По-глупави въпроси, дори и от риторичните... Промените в климата са факт и те са очевадни!
5
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
"Има много научни доказателства за антропогенното затопляне на климата, като сред тях много важни са промените в тази част от Земята, която е покрита с лед или сняг. Тук имаме топене на ледниците по планините, ледниците в Гренландия, ледниците на Антарктика, топенето на Северния ледовит океан, понижаването на снеговалежите и по-краткия период, в който имаме сняг." Д-р Валентин Симеонов, Швейцарски Институт за технологии - занимава се с този проблем от десетки години
4
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Добре, че в края на седмицата можем да отидем към планините!
3
10
 
27
 
! Отговори
И нищо от това преди 1 месец
нямо общо с човешката дейност. Това са естествени процеси, които са циклични за планетата ни, но екотероризма е печеливш бизнес. Едни и същи мърсят и после лицемерно организират кампании за почистване на природата. Не живеем в "информационната ера" , а в "ерата на лицемерието и лъжата".
2
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
А останалите 29 са били пък рекордно ниски. Но за тях разбира се еврогеювити няма да пишат, че да не счупят наратива.
1
8
 
13
 
! Отговори
Емилчо Лаков преди 1 месец
През 2034 ще си спомняте колко прохладна е била 2024, с носталгия.