Kaufland инсталира нов автомат за обратно приемане на опаковки от пластмасови бутилки и кенове в хипермаркета си в столичния квартал „Люлин“ на адрес бул. „Царица Йоанна“ 97. Инвестицията на компанията в новата станция за рециклиране е в размер на над 160 хил. лв. Разширяването на броя на станциите за рециклиране е в резултат на огромния интерес към пилотния проект на депозитна система, като до момента клиентите на веригата са върнали над 12,5 млн. опаковки. Тяхното количество възлиза на близо 330 тона суровини, които вече са предадени за рециклиране.
Kaufland България стартира проекта за обратно събиране на опаковки от PET и алуминиеви кенове през пролетта на 2023. С новооткритата станция броят на автоматите за рециклиране стават шест. Те са разположени хипермаркетите на компанията – в София (“Филип Аврамов“ №3 и бул. „Ген. Тотлебен“ №36), Пловдив (бул. „Цариградско шосе“ № 94 и ул. „Брезовско шосе“ №127) и Варна (ул. „Д-р Петър Скорчев“ №2). Варна е градът с най-много върнати опаковки – близо 3,3 млн. броя, което формира над 26% от всички предадени за рециклиране суровини.
За всяка върната в станциите за рециклиране PET бутилка или кен клиентите получават ековаучер от 5 стотинки. Сумарно изплатената от компанията сума за предадени опаковки от началото на проекта възлиза на над 620 хил. лв.
Автоматите дават възможност на клиентите лесно и бързо да върнат използваните от тях опаковки от напитки на мястото, където ежедневно пазаруват, като едновременно с това допринасят за опазването на околната среда. Станциите приемат пластмасови бутилки до 3 литра от PET материал (обозначени със съответния знак)* и метални кенове. В тях не се приемат пластмасови бутилки от мляко и млечни продукти, олио, зехтин и оцет, както и бутилки и кенове, които съдържат течности или са деформирани или замърсени.
Събраните бутилки и алуминиеви кенове регулярно се предават за последващо рециклиране на партньорите на Kaufland в проекта. Полученият от пластмасата и алуминия материал ще се използва за производството на нови изделия от български производители. По този начин се намалява използването на ресурси и се затваря жизненият цикъл на суровините.
С поредната инвестиция на Kaufland България в този пилотен проект, компанията продължава устойчивия процес по въвеждане на съвременни екологични технологии, с което работи за по-чиста среда заедно със своите клиенти и всички заинтересовани стран
Пълните условия и списък с магазините на Kaufland, в които има автомати за връщане на PET бутилки и кенове, са публикувани тук
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Рецепта от тефтера на баба: Козунак с парченца шоколад
Банкер: Войните ще влияят дълго на икономиката и България
ЦСКА прегази "Берое" с 3:0 в Стара Загора
Валентин Радев: Случаят "Петрохан" е срам за службите
Питбул нахапа две деца в Бургас, съсед и полицай ги спасиха
Спортът по телевизията днес, 5 април
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Барселона превзе “Метрополитано” и се откъсна от Реал
Драма на "Сейнт Мери"! Саутхямптън повали Арсенал с късен гол за ФА къп
Треньорът на Берое проплака след боя от ЦСКА
Ицо Янев назова как ЦСКА ще изглежда по-силен отбор
Таро карта за 5 април, неделя
Цветница е! Празникът на цветята
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Студенти от ВСУ спечелиха националното състезание по наказателноправни науки
Седмичен хороскоп 6 април - 12 април 2026
Питбул нахапа две малки деца в Бургас
Спартак ще играе за бронза в турнира за Купата на България по хандбал
Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача със Славия
Спартак (Варна) с тежка загуба от Ботев в Пловдив
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато