Русия изтласква САЩ от Латинска Америка

"Правда": Очевиден е провалът на опита за изолиране на Русия от света
Обновена: 17 юли 2014 10:29 | 16 юли 2014 22:19, Елка Василева
343
Русия изтласква САЩ от Латинска Америка
Владимир Путин. Снимка: Reuters

Едноседмичната обиколка на Владимир Путин в Латинска Америка е съпроводена със сключването на значими икономически проекти. Проличава също желание за възстановяване на военнополитическия съюз с Куба и Никарагуа с оглед да бъде разширен в южна посока, към гигантите на континента - Бразилия и Аржентина. Русия има нужда от алтернативи, от съюзници в Западното полукълбо, пише Любов Люлко в "Правда".

Напрежението по границата с Украйна не попречи на върховния главнокомандващ да направи безпрецедентно едноседмично посещение в страни от Латинска Америка. Това за пореден път сочи колко е важен регионът за Русия - геополитическите й интереси се изместват на запад.

Американците смятаха още от началото на 90-те години на миналия век, че Русия няма интереси в Латинска Америка - но стана ясно, че има, и то големи. Тук е от особено значение визитата в Куба, санкционирана вече над 50 години от своя влиятелен съсед. В нейното навечерие Държавната дума ратифицира споразумение, с което на Куба бе опростен многомилиардният дълг, натрупван още от съветско време.

"След демарша от началото на този век, когато се отдръпнахме от Куба изцяло, водехме съвсем идеалистическа политика: отстъпвахме всичко възможно с надежда американците да го забележат и с множество благодарности да отвърнат по адекватен начин - коментира за "Правда" Виктория Легранова, аналитик по сигурността и бивш служител от въоръжените сили на САЩ. - Американците се държат другояче. Колкото повече отстъпваш, толкова повече те мислят за слаб и още повече се наежват. Ето защо обиколката е толкова важна. На Русия са нужни като въздуха алтернативни варианти, диверсификация във всички сфери."

Легранова смята, че засега става дума за диалог в икономиката, "но при всяко положение тече и военно-политически диалог. Според мен това става в кулоарите, не за пред камери, но е факт".

В Куба, Никарагуа, Аржентина и Бразилия бяха сключени важни икономически споразумения, и то реални инвестиционни проекти, а не заробващи договори като тези на МВФ, насочени към призрачни реформи, които водят до разпродажба на държавна собственост и кредитно робство за страните получателки. С участието на Русия в Куба ще бъдат изградени или модернизирани две топлоелектроцентрали, летище и пристанище, в Никарагуа Русия ще съдейства за строежа на трансатлантически канал, в Аржентина и Бразилия - за строителство на АЕЦ.

Навсякъде са подписани споразумения, според които руски фирми ще участват в проучване и разработка на нови енергийни находища - на петрол и газ.

Ще вметнем, че мащабни проекти от този род означават обвързване на руски технологии, техническа мисъл, оборудване, вносно-износни контакти със страните-партньори. Особено ценно е сътрудничеството в енергетиката - важен компонент от общата стратегическа сигурност. Такава база за спечелване на съюзници гарантира по-добро сближаване от всякакви идеологически платформи.

Да се върнем на Куба. Разбрано бе най-сетне, че връщането в Куба е необходимо на Русия, при това има и насрещно движение - неслучайно по всички външнополитически аспекти, включително Крим, държавното ръководство там подкрепя курса на Москва. Русия има нужда от Куба, за да изгради там военнотехническа база за обслужване на свои кораби, подводници и самолети, за да възстанови силовия баланс, който й бе гарантиран в региона по съветско време. Това е крайно необходимо, за да създадем паритет на потенциалните заплахи в противопоставянето със САЩ.

"За да присъстваме пълноценно в Атлантическия и Тихия океан, не е задължително да строим десетки военноморски бази, достатъчни са две-три, които да дозареждат корабите ни и да подсигуряват постоянно присъствие", посочва Виктория Легранова.

Вече са направени стъпки в тази посока. През май т. г. Съветът за сигурност на Руската федерация и Съветът за национална отбрана на Куба подписаха меморандум за сътрудничество и договориха създаването на съвместна работна група. По време на посещението на руския президент бе сключено споразумение за модернизиране на морското пристанище Мариел, също и на международното летище с товарен терминал в близкия град Сан Антонио де лос Баньос. Това е вече първообраз на един бъдещ транспортен център.

Друг важен момент. В Куба и други страни – Никарагуа, Аржентина, Бразилия, Путин договори строеж или развитие на бази за навигация и позициониране от системата ГЛОНАСС. Не само че лансираме челни руски технологии, но получаваме и възможността да проследяваме американски потенциални цели.

"Това, че имаме договореност за ГЛОНАСС, е добре само по себе си, може да монтираме там апаратура за проследяване, за радиоразузнаване. Ще стане лесно, това е скрита апаратура. Просто един сандък с апаратура. Ще е от огромна полза за Русия", заяви за "Правда" Александър Широкорад, военен експерт и публицист.

Тази диверсификация е извънредно важна и за страните партньори на Русия. В случай че Аржентина например - заради позицията й по повод Малвинските острови (Путин предизвика ръкопляскания, като ги нарече с аржентинското им име, а не с англосаксонското /Фолклендските, б. р./), бъде санкционирана с изключване на системата Джи Пи Ес, страната ще мине на ГЛОНАСС.

"Тази система точно определя примерно местонахождението на войскови подразделения, на кораби и танкови колони, дава възможност доста точно да се нанасят ракетни удари. Сиреч прави по-ефективно бойното използване на аржентинските въоръжени сили", отбеляза пред "Правда" Владимир Евсеев, директор на Центъра за обществено-политически изследвания.

"Мисля, че виждаме един от възможните руски отговори срещу днешния безпрецедентен натиск върху Русия по повод Украйна - продължи експертът. - Това е много сериозен елемент от пазарлъка. Русия обаче естествено не е длъжна да свежда всичко до военнотехническо сътрудничество. Икономическите проекти също ще удрят САЩ, тъй като Куба и до днес е обект на санкции, а Русия ще подпомага развитието на кубинската икономика, значи ще действа против американските национални интереси."

Целта на Русия е Аржентина и Бразилия да влязат във фарватера на Куба и Никарагуа, наши верни съюзници в Западното полукълбо. След икономическото сътрудничество може да осигурим на Аржентина снабдяване с жизненоважни ресурси в енергетиката, въоръженията, военните технологии, особено ПВО - област, където Бразилия вече черпи изгоди. Нейното министерство на отбраната поръча на руската компания "Антей-Алмаз" да разработи система за противовъздушна космическа отбрана.

Путин разговаря и с уругвайския президент. Хосе Мухика търси инвеститори за дълбоководно пристанище в Южния Атлантик - то е доста далеч от САЩ и според австрийското издание "Дер Щандарт" точно затова може да стане тих пристан, от който "да започне руска стратегическа експанзия".

След обиколката и предходното посещение в Китай вече е очевиден провалът на опита "Русия да бъде изолирана от света", обявен с показен оптимизъм от Обама.

Държави от Азия, Африка и Латинска Америка търсят възможности за сътрудничество с нова и силна Русия - страна с капитали, които да инвестира в развиващи се икономики.

Изграждането на нова система за сигурност в света е невъзможно без военнотехническо сътрудничество с държави от западното полукълбо.

Щом американската ПРО неотклонно се движи към нашите граници с цел да блокира междуконтиненталните ни балистични ракети, защо не бива също такава система да стои край границите на САЩ? "При всяко положение трябва да имаме други някакви инструменти за самозащита срещу американската ПРО в Европа, а може би и по-близо - в Украйна", смята Виктория Легранова.

Русия далеч не е регионална държава, мистър Обама. Всички страни имат големи претенции към вас и Русия скоро ще се научи да използва този фактор.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


343
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
140
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
На мадарашките ще кажа, че освен горива и малко оръжие Русия не произвежда нищо, ама абсолютно нищо продаваемо.---------Ша кажеш ли братчето ми :)
139
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Лади, не Ради.
138
16
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Латинска Америка - най големият вносител на Ради в света. На мадарашките ще кажа, че освен горива и малко оръжие Русия не произвежда нищо, ама абсолютно нищо продаваемо. Ако в Латинска Америка си купят руско оръжие, САЩ това и чакат, ще им продадат 5-орно количество американско такова. При това, амеликанското е в пъти по-качествено.
137
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Хората са го казали много отдавна! И то тук по нашите земи:Като не щеш мира - на ти секира!Това Русия са го показали няколко пъти за 1000 години:Наполеон, Хитлер и други са отнасяли пердаха. Сега е ред на *** зад океана!
136
0
 
7
 
! Отговори
анонимен преди 9 години
само едно ще ти кажа заинтересувай се колко колонии има по света и кои държави ги държат.Погледни тези колонии колко са напреднали в икономически,политически и научно-технически.Сравни ги със останалите държави,които са независими и ще видиш ти къде си със твоето робско мислене.
135
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
След обиколката и предходното посещение в Китай вече е очевиден провалът на опита "Русия да бъде изолирана от света", обявен с показен оптимизъм от Обама.Русия далеч не е регионална държава, мистър Обама. Всички страни имат големи претенции към вас и Русия скоро ще се научи да използва този фактор.Путин направи всичките устати тарикатчета - смешници!
134
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До 233, да не искаш да кажеш че нашите бизнесмени са от Брюксел и затова ни плащат мизерни заплати.
133
5
 
2
 
! Отговори
Сашо преди 9 години
До Пешо, Само мозъците им са останали на ниво 1960 год, всичко друго от телевизор до пералня, от кола до екскурзии са все в западна посока.
132
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Не знам какво ще става, но в едно съм сигурен и за едно ми е най-кеф-големия бахур дето ги чака украинците! Защото те не могат да избягат в САЩ като другия предател- Горбачов, а са осъдени като всички да живеят със съседите си, добри или лоши. А и по-друго си е като знаеш, че има и по-големи *** от теб.Своего рода успокоение някакво, перверзно, но типично нашенско да си признаем.Ама какво да прави човек като само това му остава-да се успокоява, че има и по-зле от него.
131
2
 
8
 
! Отговори
прости хора преди 9 години
какъв Брюксел те гони бе,човече ама нали те търсят такива племена прости като нашето да си продават продукцията и нямат сметка България да се развива и да излезе на европейския пазар.Нали на ЕС са им нужни прости аборигени дето да работят без пари за тях.Ама защо да сме ние,като можем да си имаме наше производство и да търгуваме с тях на равнопоставени начала.
130
12
 
3
 
! Отговори
Нено преди 9 години
Русия изтласква САЩ от Латинска Америка. Под Латинска Америка за в-к Правда / е...ба си и името в една диктаторска държава / разбира Куба и Никарагуа, а може би и Венецуела на Мадуро.
129
11
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Тази нелепа пропаганда на съветчиците, в която няма капка истина е и ключа за разпадането на Русия. Единствената причина да виждаме подобна наглост е слабостта на Обама като лидер и липсата на централен управителен орган в Европа. Това, че Путин ходи да се снима на световното с Русев и Меркел не го прави партньор на нито една от двете, а го прави само декор за снимки. Същото е и с визитата му в лат. Америка - бутафория и театър. Ще свърши като всеки диктатор преди него - предаден и убит.
128
5
 
0
 
! Отговори
какако преди 9 години
нормално, така, както никой в източна европа не иска да чуе за русия, така в южна и латинска америка - за щатите. в соц блока руснаците инсталираха режими дето тормозиха хората си, така и сащ подлудиха америките с икономически хит-мени, инсталирани диктатори и пр. това правят големите, ние сме пешки в тяхната игра. за мен България трябва да погледне към Брюксел, само в такъв съюз можем да се рестартираме.
127
1
 
10
 
! Отговори
ЖОКЕР преди 9 години
Вчера слушах за този ХААРП.Това е зловещо чудоввище ,каквито са самите те.Само болен мозък може да го измисли това.Ти това ли искаш за твоите деца или за теб? Не мога да повярвам,че има хора във 21в.да се възхищават на това зловещо изобретение.Само се замисли докъде е стигнала американската природа да унищожава човечеството за да покаже безпомощата си.Една ядрена бомба над Хирошима струва на Япония още страдания .А ХААРП ще струва на човечеството затриването му от света.Ако това е напредък !!!!!
126
1
 
16
 
! Отговори
Реалист преди 9 години
Като толкова искат да ни спечелят западните сили, защо не ни изпратят 90 милярда да си посрещнем разходите, ще си купим ново въоръжение за цялата армия само западен образец и ще си построим няколко АЕЦ - а отново по западен образец. Но не, това няма да стане защото западните ни приятели искат да ни продават ел. енергия на договорена цена мак. висока и да ни одерат кожи, да ни продават всякакви *** произведени специално за източна Европа, т.е. второ и трето качество. Така, че запада мислете..
125
15
 
4
 
! Отговори
Пешо преди 9 години
Гледам явно има русофили сложили са ми "минусчета" ама не казвате каква руска вещ имате в къщите си ....слушамЯвно компютрите са ви руски хахахахахаххахаха
124
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
При всички случаи многополюсния свят е за предпочитане!
123
17
 
3
 
! Отговори
Българин преди 9 години
До АнонименВ България нещастници са русофилите. В България живота е десет пъти по-добър от този в Русия. Казвам ти го от личен опит
122
11
 
3
 
! Отговори
Пешо до 221 преди 9 години
Ти сериозно ли мислиш че Русия е по технологично напреднала от САЩ и Западна Европа, е оправи ми настроението хахахахахаххахахаНали постоянно някой тръби че "изостаналите" американци имали НААРП и някъкви секретни неща дето правило земетресения, руснаците наблягат само на военна техника и това е. Ама танкове не се ядът ;)
121
13
 
2
 
! Отговори
Иван Иванов преди 9 години
Това, което е написано в статията, Русия не може да го направи. Докато оборудва базите в Куба и режимът на Кастровци няма да го има. А след тях външнополитическата ориентация на Куба ще се определя от милионите кубинци в Америка. Че в Америка вероятно има повече кубинци отколкото в Куба. Всички останали проекти ще са набутване за Русия и ползи за латиноамериканските тарикати. Всички в момента гледат да се възползват от зора на Путин и Русия прави един след друг неизгодни договори.