Кремъл използва "дипломацията на пушките"

Засега тя работи без засечки
17 апр 2015 19:39, Елка Василева
208
Кремъл използва "дипломацията на пушките"
Снимка: архив, Reuters

Руският зам.-външен министър Михаил Богданов, специален представител на президента за Близкия изток. направи изявление, което бе неочаквано за международната общественост.

По думите му Русия не само има интерес да поднови оръжейните доставки за Либия, но е готова и реално да подпомага либийските власти в укрепването на армията, държавните органи и силите на реда. Стига само да постигне разбиране в Съвета за сигурност на ООН, наложил ембарго върху военното сътрудничество с бившата Джамахирия, пише Олег Одноколенко в "Независимая газета".

Ще отбележим, че военнотехническото сътрудничество (ВТС) между Русия и Либия наистина има богата история.

Геополитическите амбиции на Муамар Кадафи обхващаха голяма част от африканския континент, налагайки нуждата от солидни доставки на оръжия и бойна техника.

Бившият либийски лидер бе в доста трудни отношения със Запада (заради пътническия самолет, взривен над шотландския град Локърби през 1988 г. - бел. на вестника), тъй че основен военен доставчик му бе отначало Съветският съюз, а после Русия автоматично наследи тази роля.

Достатъчна представа за мащабите на това сътрудничество дава например фактът, че през 2008 г. Русия издейства за своя отбранително-промишлен комплекс нов договор за много милиарди и в замяна опрости на Либия стария й дълг (пак за доставки на оръжия, бел. на вестника) от 4,5 милиарда долара.

Година преди да започнат бомбардировките с Либия бе сключен и още един договор - за 1,3 милиарда евро, предвиждащ покупка на руски оръжия, включително стрелкови, които сетне се озоваха в ръцете на враждуващите племена.

Днес също не е никак сигурно, че оръжията - ако Либия получи такива, няма да попаднат например у бойците на Ислямска държава: естествено никой не може да гарантира това.

Либийски пратеници обаче все така дейно търсят подходи към арсеналите на различни страни, продаващи бойна техника и въоръжения. Видяхме такива и в Москва.

Темата Русия да поднови оръжейните доставки в Либия за пръв път бе повдигната пред руския външен министър Сергей Лавров от Мохамед Абделазиз, оглавявал либийското външно ведомство, и по всичко личи, че гостът още тогава е срещнал пълно разбиране. Руската столица внимателно проучи перспективите да поднови ВТС с официалното либийско правителство и тази година, когато Абделазиз посети Москва вече като специален представител на председателя на либийския парламент.

Колко са напреднали преговорите за оръжейни доставки, водени от либийски представители в други столици? Темата е деликатна, тъй че данните са ограничени. Затова пък добре се знае позицията на британския първи дипломат Филип Хамънд и на испанския му колега Хосе Мануел Гарсия-Маргальо.

Те заявиха по-рано, че няма как да се вдигне ембаргото върху оръжейните доставки за Либия, защото днес в страната "няма правителство, което да контролира цялата територия, нито единни въоръжени сили, които да бъдат подкрепени от международната общност".

Изявление, което може донякъде да се приеме за обща позиция на целия западен свят.

Важно е да отбележим, че и руската позиция не е различна - Москва също обвързва възможността да поднови ВТС с Либия с отмяна на ембаргото на Съвета за сигурност. При все това, след като Владимир Путин анулира забраната да се доставят на Техеран зенитно-ракетни комплекси С-300, самото споменаване, че Русия е заинтересована от оръжейни договори с Либия, буди крайно безпокойство на Запад.

Съвсем разбираемо, защото ВТС - т.нар. дипломация на пушките, е твърде ефикасен инструмент в голямата политика. Дори само петте дивизиона С-300, които може да бъдат доставени още тази година, ще гарантират на иранските стратегически обекти защита и от израелски ракети, и от американски - ако например се появят проблеми с договорките около ядрената програма на Иран.

Което променя коренно политическата ситуация в целия Близък изток. Освен това вдигането на забраната върху доставките на С-300 в Техеран отваря нова страница в руско-иранските отношения, забележимо охладнели след присъединяването на Русия към международните санкции срещу нашия каспийски съсед.

С други думи там, където възможностите на външното министерство са ограничени, ролята на дипломатическо ведомство успешно се играе от министерството на отбраната. Вчера например на 4-ата Московска международна конференция по сигурността министърът - армейски генерал Сергей Шойгу, обсъди с шефа на индонезийското военно ведомство Рямизард Рячуду изгледите за развитие на двустранното сътрудничество, включително във военната сфера.

Ще посочим, че ВТС има специална роля в руско-индонезийското партньорство още от 60-те, когато Индонезия купи от Съветския съюз крайцер от проекта 68-2. Оттогава Джакарта е твърде активен консуматор на руски оръжия и бойна техника.

Днес този вид сътрудничество набира темпове. Смята се, че в рамките на ВТС с Индонезия може да продължат доставките на хеликоптери Ми-17, Ми-35, бойни машини БМП-3 и противокорабни крилати ракети "Яхонт". Джакарта се разглежда и като потенциален купувач на мобилни ракетни комплекси "Клаб-М", крилати ракети "Брамос" и преносими комплекси "Игла". Проявява също интерес към десантни кораби на въздушна възглавница "Зубър" и малки подводници.

Друга перспективна насока в двустранното ВТС очертава офертата на руското дружество "Рособоронекспорт" да изгради комплексна система за противовъздушна отбрана на Индонезия.

Отношенията между Русия и Индонезия впрочем не се свеждат само до търговия с оръжия. Миналата година военни моряци от двете страни участваха в общо учение, а занапред, както смята Рямизард Рячуду, "съвместни учения трябва да се организират не само в рамките на ВМС, но и на ВВС и в рамките на сухопътните войски от страните ни".

Прочее, опитите да бъде затворен прозорецът на Русия към Югоизточна Азия едва ли ще успеят. Поне докато се търсят руски оръжия. А как ще потръгнат нещата с оръжейните доставки за Либия - времето ще покаже. При всяко положение, "дипломацията на пушките" работи засега без засечки.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


208
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
34
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Миличките, за 30 копейки продават и страната си и собствената си майка, колко жалко е да си с промит мозък и да приемаш нареждания да пишеш против собствения си народ. колко трябва да си пропаднал за да го правиш това. ЖАЛКИ СТЕ!
33
6
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Путин не иска война! Та той е добър. Като мече е!Сигурно го лъжат съветниците му!
32
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
1 евро = 1 долар. Еврокочината потъва.
31
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
А Обама какво прави? С какво се храни напоследък? Консумира ли цитрусови плодове?
30
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Хубаво пишете за Русия и Путин,но какво става с ЕС и САЩ?Липсата на международни новини от ЕС и САЩ дали не говори за световна изолация?Путин сключва договори с Китай,Индия,Индонезия,Иран,Бразилия,Венецуела,заедно с Китай основават международни финансови фондове и банки,докато за последната година Обама подписа единствено договор с Китай за въглеродните емисии,а ЕС вместо да спре,пренасочи "Южен Поток" през Турция.
29
12
 
4
 
! Отговори
Кукулкан преди 9 години
Руски глупости и носталгия. Руснаците забиха ножа в гърба на Милошевич и сърбите (аз бях призован в резерва на БА - запасняк за пореден път през 1999г.), Продадоха Абдула Йоджалан шеф на ПКК и естествено Кадафи............Отговорите на въпросите Ги предоставям срещу заплащане......
28
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ама Путин как лекинко им го подава в устенцата на хюмнетата, не е истина!Нали тия *** сложиха *** власт тези в Либия? А сега врещят срещу собствените си поставеници, че не можело да им се вярва! И ще ги натискат и прискрипят.Заради което ония в Либия ще ги заобичат, като люта чушка в *** ще ги заобичат!Да си умреш от смях като гледаш как се варят в собствената си каша хюмнетата и как безсилно пръскат плюнка местните соросоидчета безродни.
27
0
 
7
 
! Отговори
до 61 преди 9 години
По добре звучи "анти-седерастка".
26
0
 
7
 
! Отговори
до 51 и 52 преди 9 години
Не е здравословно да се дрогирате по цял ден
25
17
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
кофти е да си предател, но копейките така хубаво звънят
24
17
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
плюйте копейки, вашето време изтича :)
23
0
 
14
 
! Отговори
взгляд преди 9 години
покраи чепкането на старата ракета С 300 пропускате че напрактика индонезия е негласен съюзник на русия като прибавим северна корея и КИТАИ повече приказки са излишни световното военно равновесие ще се крепи на вашите плювни
22
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Да живей Америка?He ->+Да ->-
21
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Пропаганда му е майката, взаимното унищожение е гарантирано при класически световен конфликт и всички играчи бълват елементарна психотропна видио и аудио помия, докато истинскитеоръжията за масово унищожение > генно модифицирани храни, ***, аерозоли, дебилизация на децата и прочие елементарни пинизи< превръщат всезнаещите глобални роби в биологичен компост, а такива като путин в господ...
20
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
е това нещо лошо ли е??? Щото щатите не са по-различни.
19
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Затова пък добре се знае позицията на британския първи дипломат Филип Хамънд и на испанския му колега Хосе Мануел Гарсия-Маргальо.Те заявиха по-рано, че няма как да се вдигне ембаргото върху оръжейните доставки за Либия, защото днес в страната "няма правителство, което да контролира цялата територия, нито единни въоръжени сили, които да бъдат подкрепени от международната общност".Тези същите барабар с останалата част от НАТО и САЩ свалиха Муамар Кадафи и после се чудят защо няма правителство.
18
13
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Не им се ядосвай на руските тролчета. Зарибяват ги по провинцията за някой лев чудеса правят по форумите,но са тъпчовци и пропагандата им има обратен ефект.То и за пропаганда и манипулация и водене на информационна война се изисква интелект,но за толкова плащат от Атака.
17
0
 
9
 
! Отговори
нещо не раэбразбрах преди 9 години
Това статия за пълни *** ли е или за ***. Статията е на висотата на последните и на тия които говорят на /шъ/.
16
2
 
29
 
! Отговори
До пентагонов преди 9 години
Кои сте вие бе компютърна мишко,които трябва да поддържате реда по света?Пентагона сигурно на тебе разчита *** безподобен.Краварите объркаха целия свят и това се разбира от болшинството от хората по света, Където не са отишли там няма разруха и смърт.Огледай се наоколо където живееш и виж жалкото състояние на нацията заради фащ и мръсните продажни български *** които са се надупили на тях.Жалки *** които ще си платят когато времето дойде.
15
1
 
16
 
! Отговори
ЩЕЛИ ДА ОБУЧАВАТ преди 9 години
тези дето ги обучаваха преди как да правят и хвърлят *** по безоръжни милиционери. ДА АМА оцелелите от боевете в ДОНБАС не ще да много ентусиасти да са върнат пак там Друго си е да гониш селските моми зад фронтовата линия, а отпред да гинат редовите наборници мобилизирани от ПРЕСТЪПНАТА ФАШИСТКА КЛИКА в КИЕВ. На тия "доброволци" от ДЕСЕН СЕКТОР разчитат във ФАШИНГТОН, защото други НЯМА. Даже ПРАСЕНКО беше пуснал ЗАТВОРНИЦИТЕ да се бият в ДОНБАС за опрощаване на присъдите