Саудитска Арабия може да бъде съдена за атаките от 9/11

За Барак Обама и ЦРУ проектозаконът може да има непредвидими последици
Обновена: 3 окт 2016 06:44 | 2 окт 2016 19:19,
34
Саудитска Арабия може да бъде съдена за атаките от 9/11
Снимка: Reuters

За първи път в президенството си Барак Обама получи отхвърляне на свое вето върху законопроект. Конгресът взе решение да “прескочи” позицията на държавния глава и да подкрепи директива за законова възможност за завеждане на дела срещу хора и правителства, подкрепящи тероризма.

Законопроектът беше поискан от близките и семействата на жертвите от 11-ти септември. В конкретния случай става въпрос за саудитското правителство, за което има сериозни съмнения за участие в подготовката на атаките срещу Световния търговски център и Пентагона. 

На практика тази директива позволява завеждането на граждански искове срещу държави или официални лица за наранявания, смърт или нанесени щети от акт на международен тероризъм, уточнява БиБиСи.

15 от общо 19-те терористи, отвлекли самолетите, използвани при нападенията на 11-ти септември, 2001-ва година, са саудитски граждани. Години наред се спекулира, че представители на саудитското правителство са замесени в атентатите. Официалните разследвания до този момент не са дали никакви доказателства, че правителството или висшестоящи управници в Саудитска Арабия са финансирали и подпомагали “Ал Кайда”.

Наскоро обаче бяха обявени публично засекретени документи, в които пише, че “докато са били в Съединените щати, някои от терористите са били в контакт и са получавали помощ от хора, които може би са са свързани със саудитското правителство”. Макар и да няма конкретни доказателства, написаното в документа доведе до нови спекулации и предположения.

Американският президент разполага с правото на вето и това е един от най-силните му политически инструменти. Досега това право е използвано над 2500 пъти в историята на Съединените щати за спиране на проектозакони, минали при гласуване в Конгреса. Много често дори само съмнения, че държавният глава може да наложи вето, водят до драстични промени.

Политическата система обаче позволява на Конгреса да отмени президентското вето. За целта са необходими 2/3 от гласовете на Камарата на представителите и Сената. Това се е случвало едва 110 пъти от 1792-ра година насам.

В последно време обаче няма президент, който да не получи “вето на ветото”. На Джордж У. Буш това се случи 4 пъти, на Бил Клинтън – 2 пъти. Последното президентство без оспорването на вето е това на Линдън Джонсън (1963-1969-та година).

Барак Обама щеше да повтори постижението на Джонсън, след като 12 пъти ветото му беше уважено от конгресмените. Но държавният глава имаше сериозни опасения, че приемането на гореспоменатия законопроект ще направи Съединените щати уязвими на подобни съдебни искове от други страни – особено след като няма консенсус по въпроса какво точно се счита за терористичен акт. 

Ракетен удар с безпилотен самолет срещу лагери на терористи на територията на Йемен, Пакистан или Сомалия може да бъде прието като тероризъм от тези страни и Вашингтон може да попадне в доста сериозни съдебни битки.

От организацията на семействата на жертвите на атаките от 11-ти септември обаче са убедени, че това притеснение не е основателно. “Ако не спонсорираш терористични организации и не убиваш невинни хора, тогава няма от какво да се притесняваш”, твърдят от организацията.

От друга страна настоящият законопроект може да има сериозни последствия за отношенията със Саудитска Арабия, която е ключовият съюзник на САЩ в Близкия изток. От Рияд вече предупредиха официално, че ще преосмислят участието си в различни съвместни операции по отношение на сигурността и разузнаването.

Практическото приложение на законопроекта може да донесе само морално удовлетворение за ищците. Юристи са категорични, че директивата може да премахне известни препятствия и да задължи американските съдилища да търсят конкретен отговор на въпроса дали и до каква степен саудитското правителство е замесено в атаките от 11-ти септември.

Но самият законопроект не дава позволение за изземане на авоари на чужда държава, т.е. никой не може да задължи Саудитска Арабия да плаща кръвнина. С други думи, в най-добрия случай близките на жертвите могат да получат документ, в който пише: “Да, саудитското правителство е замесено в атентатите. И не, вие няма да получите никакво обезщетение”.

При все това за много хора, изгубили най-близките си в онзи септемврийски ден, това може да е напълно достатъчно.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


34
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
3
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Защо тогава съсипахте Ирак и Либия като държави.Явно е станала грешка.
5
8
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Sauditite tova i chakat,za da si izteglqt nad 100 miliarda dolara ot amerikanskite banki i da gi vlojat v po sigurni v sluchaya v TURCIA ,onzi den sauditskiya kral beshe v Turcia
4
10
 
58
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Хамериканците сами си ги думнаха кулите. Да ги съдят. Тогава истината ще лъсне повече.
3
10
 
8
 
! Отговори
Исти преди 7 години
Тероризъм има тогава,когато частно лице или организация извърши варварско посегателство срещу живота и свободата на невинни хора с цел сплашване или избиване. Няма тероризъм тогава,когато една засегната от тероризма държава отговаря на удара.
2
4
 
59
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ако жертвите на американския тероризъм заведат искове срещу Сащ, означава да закрият краварската държава. Това са 62 страни, само от края на ВСВ.
1
3
 
21
 
! Отговори
Баба преди 7 години
Тошко, бабиното, разбрах че знаеш само социалистическото ББС, но ако си беше направил труда да прочетеш свестни източници, щеше да разбереш, че за връзката на СА и терористите има съвсем сериозни доказателства, събрани в многостраничен документ на Конгреса и засекретен до съвсем наскоро.