Върви ли Турция към президентско управление и диктатура?

В страната може да бъде сложен край на парламентарната традиция
Обновена: 11 яну 2017 07:29 | 10 яну 2017 20:30, Елка Василева
96
Върви ли Турция към президентско управление и диктатура?
Реджеп Ердоган. Снимка: архив, Reuters

По настояване на Реджеп Ердоган управляващата партия в Турция иска да наложи президентска система на управление. Опозицията вече говори за опасност от диктатура, тъй като подобна реформа би направила Ердоган още по-могъщ, пише Дойче веле.

Кемал Кълъчдароглу го казва в прав текст: според лидера на Народнорепубликанската партия, която е най-голямата опозиционна сила в Турция, въвеждането на президентска система на управление би било равносилно на "диктатура". Защото преобразяването на Турция от парламентарна демокрация в президентска република би направило могъщия мъж начело на държавата още по-могъщ.

От опита за преврат насам Ердоган управлява с укази, които към момента все още се нуждаят от одобрението на парламента. Ако обаче Турция стане президентска република, този контрол от страна на парламента ще отпадне.

Какво предстои?

Освен това държавният глава би се превърнал автоматично и в премиер. И така би бил отговорен за назначаването и отстраняването на всички свои заместници и министри.

Ще отпадне и формалната независимост на президента, която досега е неразделна част от политическата система на страната. Макар че в случая с Ердоган тази независимост е и бездруго спорна: турският президент официално не е член на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), но това не му пречи да я подкрепя съвсем открито.

Съответно голяма е и подкрепата за реформата в редиците на управляващата партия. Мехмет Шимшек от ПСР, който е зам.-премиер на Турция, изобщо не е притеснен от обстоятелството, че в такъв случай властта ще се концентрира в ръцете на един-единствен човек.

Според Шимшек въвеждането на президентска система на управление би донесло само положителни промени: "От една страна изпълнителната власт ще бъде подсилена, защото президентът ще може да управлява страната в продължение на пет години, независимо от парламентарната разпокъсаност. От друга страна правилото за 10-те процента, които са нужни за влизане в парламента, би могло да бъде премахнато и така в парламента да имаме представители на всички групи от населението", казва Шимшек.

Но колкото и въодушевени да са в ПСР, приемането на реформата не зависи само от тях. Управляващата партия не може да я прокара сама, тъй като няма достатъчно места в парламента. А прокюрдската Демократична партия на народите, както и кемалистката Народнорепубликанска партия са твърдо против въвеждането на президентска система на управление.

Кристоф Рам, експерт по турските въпроси и преподавател в университета в Берн, посочва в тази връзка, че за да прокара реформата, ПСР се нуждае поне неофициално от съюз с дясно националистическата Партия на националистическото действие. "И двете формации се застъпват за един изолационистки и дясно националистически курс. В момента зад кулисите се водят интензивни преговори, а една от обсъжданите теми е връщането на смъртното наказание", казва Рам.

"Началото на края на 140-годишната парламентарна традиция"

Отсега е ясно, че и при съюз с дясно националистическата Партия на националистическото действие ПСР не може да постигне нужното мнозинство от две трети. Но пък с нейните гласове управляващата партия би могла да насрочи референдум по въпроса за въвеждането на президентска система на управление.

Лидерът на Народнорепубликанската партия Кемал Кълъчдароглу гледа с тревога към предстоящите седмици. Според него самото внасяне на въпросното предложение в парламента вече означава началото на края на 140-годишната парламентарна традиция в Турция.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


96
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Демокрация и исям в едно изречение е пълен оксиморон. Те такова животно нема.
13
5
 
16
 
! Отговори
! преди 7 години
Русия, Америка, Франция са президентски републики, защо Турция да не е, защо България да не е, щом народа го иска, фаже и диктатура да е, щим по голяма част от народа го иска?Все едно Атака да спечелят изборите и да управляват и една шепа роми да не са фоволни от това и да протестират....
12
2
 
29
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА ! преди 7 години
Да оставим комшиите сами да си решават проблемите.Ние да си гледаме нашата ***.
11
4
 
10
 
! Отговори
чужденеца преди 7 години
Добър ден....новата османска империя!
10
6
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
А България е цъфнала и вързала и затова българите се интересувар постоянно какво става другаде.
9
12
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ne zavijdam na Turciya,80 mln sa,razviti sa mnogo po dobre sa ot nas,no Erdogan e diktator i tova e yasno na vsichki
8
11
 
19
 
! Отговори
xaxaxa преди 7 години
Ква диктатура кви шеги анализирате?!?!?! Народа ще има думата на референдума ако гласува ЗА президентско управление, за ква диктатура говорите???? Щом народа желае това всеки от демократичния Запад трябва да уважи волята му. А с тези безпочвени обвинения пишман анализатори обиждат турския народ!
7
11
 
7
 
! Отговори
Един българофил преди 7 години
Върви и още как... Докъде стигнахме, в този сайт доживях да видя русофили да защитават американски президент!!! Колкото и да не понасям Путин и политиката му, от която цялата руска икономика е се е превърнала в обвързана мафия, която няма проникване. И всеки, който се е опитал да прави бизнес в тази страна го знае това!!! Колкото и да го мразя, не братския руски народ, а него... 5 пъти повече мразя този човек Тръмп, истинска *** и посмешиште....А те го защитават, докъде я докараха троловете.
6
4
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Така става при средновековните демокрации които не играят по свирката на Запада. И Кадафи беше голям гадняр и като го свалиха една демокрация заля Либия, че незнаят как да я мерят - на килограм, литри или метри. Като в рая са. Мед и масло тече от чешмите, но няма кой да поръча *** с големи грайфери от чужбина, защото хората се изпребиват от щастие.
5
12
 
23
 
! Отговори
Турчина преди 7 години
Добър си е Ердоган. Преди него имаше по голяма диктатура. Диктатура на военните. Турция пък беше кукла на САЩ. Не произвеждаше нищо освен гастарбайтери за Германия.
4
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Президентската е преходен период. После на едно място ще си имат султан, а на друго цар.
3
8
 
10
 
! Отговори
А Н Т И преди 7 години
Боко, жалко диктаторче !!!
2
11
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Турция добре се справя със техните си проблеми,а ние нито наще можем да оправим,обаче акъл даваме за другите....Боже,Боже...
1
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Тя и България на там върви