Пече ли се сделка САЩ-Русия? Ще има ли подялба на Европа?

Росбалт: Москва се стреми към "нова Ялта"
Обновена: 24 фев 2017 08:45 | 23 фев 2017 22:18, Елка Василева
314
Пече ли се сделка САЩ-Русия? Ще има ли подялба на Европа?
Доналд Тръмп разговаря по телефона с Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Президентът на САЩ Доналд Тръмп смята все пак да предложи на Русия някаква сделка. Това заяви на брифинг във вторник говорителят на Белия дом Шон Спайсър.

"Той (Тръмп) отправи ясен сигнал, че ако успее да сключи с Русия сделка, както се опитваха последните няколко администрации, ще го направи. Ако пък не успее, няма. Но той смята да опита. И според мен успехът му като бизнесмен и преговарящ трябва да се разглежда като позитивен знак, че е способен да го направи", каза Спайсър. Не уточни впрочем какъв знак ще бъде евентуалната неспособност на Тръмп да осъществи замисленото.

Наблюдател на Росбалт запита експерти какъв компромис би могла според тях да предложи на американците Русия и какво на свой ред би желала да получи от САЩ.
Възможностите на днешната американска администрация да сключи сделка с Москва са доста ограничени, смята Алексей Малашенко от научния съвет на Московския център "Карнеги", пише Росбалт. Хипотетичната договореност според него със сигурност няма да има връзка със санкциите, наложени от Вашингтон след присъединяването на Крим към Русия.

"Трябва да изключим онова, което не може да стане предмет на подобна сделка. Това са санкциите - ето най-важното. За Крим също не може да има никаква сделка. А за Русия към днешна дата това са най-болезнените неща", посочва експертът.

Възможно е обаче двете страни да стигнат до сближаване на позициите за Близкия изток, смята Малашенко. Ако оставим настрана проблема с Крим, през управлението на Тръмп Америка май също няма да изпъква с прекомерно усърдие по украинския въпрос, допуска специалистът.

"Няма да има кой знае каква антируска риторика. При все че Тръмп не е предсказуема личност, не се очаква да подкрепя антируски инициативи в Конгреса. Позицията му (спрямо Русия) няма да е мека, а по-скоро равнодушна", казва Малашенко. "Колкото до икономиката, нямаме кой знае какво взаимодействие", добавя той.

"Постоянно приемаме, че най-важното за Тръмп е Русия. Което не е точно така. Там разиграват тази карта, но какво значи Русия за Америка, щом брутният вътрешен продукт на САЩ десеторно надхвърля руския ? Това са все пак несъизмерими величини", отбелязва аналитикът.

А според вицепрезидента на фонда "Център за политически технологии" Алексей Макаркин Русия иска да издейства от САЩ нов широкомащабен договор от рода на сключения преди победата във Втората световна война. По думите му обаче остава един голям въпрос - готова ли е за такава сделка администрацията на Тръмп.

"Русия би предложила навярно да участва в коалицията срещу "Ислямска държава". Същевременно тя има спомен, че вече е действала в коалиция с Америка срещу Ал Кайда, но това не свърши много добре, защото през 2003 г. не я послушаха, когато се решаваше въпросът за война срещу Ирак. Изобщо онази коалиция се оказа ситуативно, а не стратегическо партньорство със Запада. Затова днес Русия вероятно е готова да участва, но остава въпросът на каква основа", казва Макаркин.

По думите му "Русия няма кой знае какво друго да предложи, а не иска и да се ангажира твърде много с близкоизточните процеси".

"Разполагаме примерно с (президента на Сирия Башар) Асад, но на Запад някои виждат в него неприемлива фигура, други - временна, но безспорно не и стратегически партньор", добавя той.

"Русия се стреми като максимум да получи "нова Ялта", сиреч да бъдат поделени сферите на влияние в Европа и по същия начин сферите на влияние в ОНД. Като минимум Москва би желала ново "разведряване", също с някакви негласни частични делби на сферите на влияние, както през президентството на Ричард Никсън в САЩ. Това обаче са желанията на Москва, а какво може да предложи самата тя освен участие в антитерористичната коалиция, засега не ми е ясно. Но последното също е важно, защото Тръмп беше казал, че борбата с тероризма за него е приоритет, тъй че не е зле Русия да се впише тук, ако успее", обяснява Макаркин.

Политологът обаче допълва, че "щом се стигне до конкретни неща, веднага идват условия - някои американски военни например не са възхитени от този вариант за сътрудничество с Русия".

"Какво може да предложи Москва на американците? Най-лесно ще стане с Донецк и Луганск. Но тогава ще скочат руските генерали, а също и хората, които вече са инвестирали много в тази война и имат там много сериозни интереси. Да изоставят ей тъй всичко това? За солидна част от руския силов елит всичко това е неприемливо и ще се разглежда като поражение", резюмира Макаркин.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


314
Още по темата: сделкаСАЩРусия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
152
14
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ГОЛЕМИ СДЕЛКИ СЕ ВЪРТЯТ В ГЛАВИТЕ НА РУСКИТЕ МИЛИЦИОНЕРИ, НО САМО ТАМ.
151
16
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Като изключим платените коментари писани от руската агитация, нещата ясно се виждат. Засилване на НАТО по границата с Русия, повишаване на финансирането за отбрана на НАТО държавите, изграждане на Европейска армия и продъжаващо разформироване на леви формации с еврофобски навици и руска подкрепа.
150
16
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"Русия се стреми като максимум да получи "нова Ялта"РУСИЯ ЩЕ ПОЛУЧИ КАТО МАКСИМУМ ЕДИН ЕВРОАМЕРИКАНСКИ РИТНИК В ***.
149
13
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ГЕРМАНИЯ И ФРАНЦИЯ ПРОСТО ЩЕ СИ КУПЯТ РУСИЯ И ПОЛОВИНАТА ЩЕ Я ПОДАРЯТ НА ТРЪМП.
148
14
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Икономиката на *** прогресивно се свива вече трета година поред. По руски данни населението е обедняло с 25%. Освен да се моли за отмяна на санкциите и нови заеми на Путин нищо друго не му остава.
147
9
 
39
 
! Отговори
Поручика Балканец преди 7 години
Не знам защо от тази сделка изключват Китай, който недвусмислено заяви икономическо (а защо не и политическо) присъствие в Източна Европа. Освен това султана на Турция също има претенции към Източна Европа, въпреки че за момента има проблеми с комшиите си на юг и с Иран.
146
13
 
39
 
! Отговори
Фернандо Магелан преди 7 години
россия не е в Европа. "зелените човечета" ще дезертират и този път няма да повтаряме грешката от 1941г. като разстрелваме патриотите милеещи за родината си. Просто ще обърнем танковете, те да си се разправят както си знаят. С Кока Кола живота е по-хубав. А и руснакът не знае какво е Кока Кола. Не е Кефир.
145
14
 
43
 
! Отговори
sev преди 7 години
Доста тъпо зглавие. Каква подялба на Европа ??? Кой бръсне Русия за слива в Европа? Там за в Азия , да й дадат да се разпорежда в казашаките степи, това да, но какво значи Европа, та Европа е в НАТО. Разполагат се натъовси войски в Прибалтика! А и Европа да не е бащиния на САЩ! Европа е икономически не по слаба от САЩ и военно не по слаба от Русия.
144
13
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ВАНГА КАЗА РУСИЯ ЩЕ СЕ ВЬЗРОДИ И ЩЕ СТАНЕ НЕДОСЕГАЕМА
143
9
 
36
 
! Отговори
Далновиден преди 7 години
Новата "Ялта" няма да касае толкова територии и сфери на влияние,а същността на сегашния Световен ред-американска доминация във всички сфери,налагана чрез сила.Финансовия(и всякакъв) монопол на САЩ просто ще остане в миналото.Това е причината за войната с Русия!Иначе за Америка ще е добра сделка да отстъпи на Русия някакви сфери на влияние,а да запази статуквото.
142
7
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Разпадът на комунистическият блок просто продължава. Първо откъснахме соцстраните сега ще късаме от остатъците на СССР. Украйна вече я откъснахме, следва Беларус. Путин ще трябва да се превърне в съвременния Ататюрк ако иска да запази и възроди остатъка. С мислене от 19 век няма как да стане.
141
4
 
36
 
! Отговори
Истината преди 7 години
САЩ разбраха,че няма да унищожат Русия с фронтална атака(образно казано)!И сега минават към план "Б"-постепенна ерозия.Една малка сделка е в полза за тоя процес.Обаче има един проблем-Китай!Ако САЩ се замотаят с Русия над 5 години,то Китай става недосегаем,което значи край на американската доминация!А това определено не ги устройва.Следователно,ще се опитат да решат проблема с Русия до 3 години и ако не се получи,ще сключат голяма сделка с нея!Остава Русия да оцелее дотогава!Има всички шансове!
140
10
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ЕС се разпада както едно време СССР а Русия си взе Крим скоро ще вземе и Днр и Лнр Ердоган сьщо ще вземе южна Бьлгария
139
2
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ялта 2 може да има само върху територии на бившото сесесере. Т.е. върху територии на изток от линията между балтийско и черно море.
138
11
 
53
 
! Отговори
TPE3BEH преди 7 години
190 - безроднико долен. България в момента е една от най-бедните държави в Европа,благодарение на твоите братушки, които още след обсвобождението (за което сме плащали окупационна такса) не са спирали да ни смучат кръвта.Преди 1945 г. България е била една от стабилните икономики в Европа, левът е бил 5-та по стойност валута в Европа.След окупацията на сталин, се случва най-голямото разграбване - частно имущество, фабрики, земеделска земя, ценни книжа и злато. Другарете още си цоцат и до днес.
137
12
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Тръмп е велик и путин също.Западнала европа няма нито един политик като тях.
136
4
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 195В България няма мислещи, независими политици...
135
13
 
39
 
! Отговори
Азазел преди 7 години
"Дано ако има да се паднем на братушките, само на това се надявам! По-велик народ от тях няма"И какво му е великото?
134
0
 
34
 
! Отговори
хахахахаахааа..... преди 7 години
До Анонимен 176 "че само малоyмници могат да"....ти си един от тях!
133
1
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Русия и САЩ могат да се договорят по много неуредени между тях и световни въпроси, а на автора му е хрумнало,че се подготвя нова Ялта. Това свидетелства,че освен икономическа тотална криза има и в главите ни, защото на новите въпроси на деня даваме отговори от преди 70г. САЩ бързат да се договорят с Русия, защото тя е съюзник на Китай, а той е новата световна сила. Да му мислим ние, но в България мисленето не е на почит.