Бедните – новото лице на антиправителствените протести в Беларус

При тях страхът от властта е изместен от отчаянието
27 мар 2017 21:43, Елка Василева
89
Бедните – новото лице на антиправителствените протести в Беларус
Снимка: архив, Reuters

Половин милион беларуси, които не могат да си намерят работа в обърканата икономика в съветски стил на своята страна, са изправени пред няколко трудни избора: да се регистрират в държавните бюра по труда, което ще ги принуди да извършат "обществено полезен труд" срещу мизерно заплащане; да платят 250 долара, ако не се регистрират; или да рискуват затвор за участие във вълната от протести срещу трудовото законодателство, пише Асошиейтед прес.

Евгени Радкевич, 19-годишен безработен техник, е избрал да протестира. Наскоро освободен след арест и седемдневен престой в затвора, той смята, че е постъпил правилно. "Ние трябва да излезем и да изкажем нашето недоволство, така че правителството да не ни смята за роби", казва Радкевич пред Асошиейтед прес в Маладжечна, западнал 95-хиляден град на около 60 км северозападно от столицата Минск.

През последните два месеца такива протести се разразиха из цялата страна с население от 9,5 милиона, като понякога привличаха хиляди - необичайна масовост и трайна проява на съпротива в авторитарна страна, където по правило инакомислието се потъпква.

Първите протести бяха заради трудовото законодателство, но те прераснаха в призиви за оставка на президента Александър Лукашенко, когото критици наричат последния диктатор в Европа. Нямаше арести в ранните протести и Лукашенко се опита да уталожи нарастващото негодувание, обявявайки, че временно отменя изискването да се събира глобата от 250 долара. Но демонстрациите продължиха и само през март досега над 300 души бяха арестувани.*

Миналата седмица Лукашенко рязко повиши напрежението с твърдението си, че западни разузнавателни служби използват "пета колона" в страната, за да предизвикат размирици. Той се закани, че няма да позволи Беларус да последва съдбата на съседна Украйна. През 2014 г. проруският лидер на Украйна Виктор Янукович избяга от страната след огромни народни протести.

Беларуското КГБ арестува миналата седмица 26 опозиционни активисти и обяви, че при обиски в апартаменти били намерени оръжия, вкл. гранати. От "Амнести интернешънъл" обявиха, че насрочената за събота протестна демонстрация "ще бъда препятствана с прекомерна употреба на полицейска сила и произволни арести".

След 23 години авторитарно управление на Лукашенко много беларуси може би са изчерпали търпението си. "Баста" (Стига) е повсеместният лозунг на протестните плакати. "Баста означава стига си седял на своето кресло, стига си мамил народа си. Баста означава махни се!", казва Александър Пономарьов, безработен електротехник, лежал 10 дни в затвора след протест в Маладжечна.

Законът, разпалил гнева срещу Лукашенко, казва, че всеки, който е работил по-малко от шест месеца в годината и не се е регистрирал в бюрата по труда, трябва да плати 250 долара. Въпреки че това е огромна сума в Беларус (около една средна месечна заплата), към 470 хиляди безработни не са се регистрирали, а едва 30 хиляди са го сторили. Регистрираните лица са длъжни да полагат "обществено полезен труд" - често това е метене на улици - най-малко един ден месечно при възнаграждение от 8,50 долара.

Липсата на арести при първите протести и замразяването на процеса по събирането на глоби свидетелстваха, че Лукашенко може би леко ще отхлаби хватката си. На фона на постоянните икономически трудности Лукашенко започна подобряване на отношенията със Запада. Миналата година той освободи всички политически затворници, което доведе до снемането на санкциите на ЕС. А правителството поиска от Международния валутен фонд кредит от 3 милиарда долара в замяна на икономически реформи.

Лукашенко и в миналото е прибягвал до масови преследвания, когато опозицията срещу него нарастваше, особено при протестите, избухнали след президентските избори през 2010 г. Тогава бяха арестувани 700 души, вкл. седмина негови съперници в изборите.

Един от тези кандидати е Николай Статкевич, прекарал пет години в затвора. Но сега той отново предизвиква системата като инициатор на настоящите протести, които смята за повратна точка . "Беларус се събужда . . . идват политически искания за промяна на режима", казва той.

Антиправителствените протести през миналите години бяха до голяма степен водени от млади и добре образовани хора. Обаче тази година много от протестите бяха в провинциалните градове - признак, че недоволството се разпростира и сред други слоеве на обществото.

"За пръв път от 20 години насам ново лице се появи в беларуските протести. Това са осиромашелите хора, у които страхът е изместен от отчаянието и социалния протест", казва независимият политолог Александер Класковски.
- - - - - - - - -
* Тези данни са за периода до 24 март. На следващия ден АП цитира говорителка на беларуската правозащитна организация "Вясна", че на забранена демонстрация в събота на 700 души в столицата Минск полицията е задържала над 400 души, като много от арестуваните са били бити и се нуждаят от медицинска помощ.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


89
Още по темата: Беларуспротести
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
2
3
 
22
 
! Отговори
luckyman преди 7 години
Статия на студената хибридна война....Не хваща вече дикиш!
1
8
 
27
 
! Отговори
RUSSIA the best преди 7 години
Вземете я разградете сега и тази мирна , спокойна държава , както направихте с Украйна. Аман от лакомия !