Най-ценната, но и най-трудната: Пировата победа на Ердоган

Референдумът разцепи Турция на три. Какво следва?
Обновена: 17 апр 2017 08:29 | 17 апр 2017 07:30,
168
Най-ценната, но и най-трудната: Пировата победа на Ердоган
Снимка: архив Reuters

"Нашият народ взе историческо решение. Още веднъж показа зрялост и заяви волята си за демократични промени. 25 милиона избиратели са казали "да". Близо един милион и 300 хиляди повече са избирателите, одобрили конституционните промени на референдума. Те са показател, че народът e готов да направлява съдбините си. Днешна Турция взе едно историческо решение във връзка с промяната на управленческата система, която е обект на дебат с 200-годишна давност. Това не е просто решение. Това е решение, което говори за нуждата от много сериозна промяна в системата на управление на страната. Заедно с народа ще реализираме тази промяна, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган на пресконференция, след като стана известно, че според неокончателните резултати 51,36 на сто от турските избиратели са гласували с "да" на референдума за промени в конституцията срещу 48,63 процента гласували с "не".

В неделя, на 7-ия референдум в историята на Турската република от 1923 г. насам, Ердоган спечели най-трудната, но и най-ценната си победа в своята 15-годишна възходяща политическа кариера. Трудна - защото до последния момент, особено в големите метрополии, гласовете "за" и "против" бяха почти наравно и сподвижниците му спечелиха почти на косъм. А най-ценната - защото като президент с големи правомощия, каквито са включени в одобрената вече конституция, той ще удовлетвори стремежа си да остави трайна следа в историята на Турция по подобие на основателя на светската турска република Мустафа Кемал Ататюрк, на когото се позовава, когато критиците го обвиняват, че е диктатор.

Още по темата

Одобрените промени на референдума ще разширят правомощията на Ердоган за преминаване на Турция от парламентарна към президентска република. Но това ще стане след две години, след изборите, насрочени за 3 ноември 2019 г., на които ще се избират заедно президент и парламент.

Резултатите от референдума, за които турският вицепремиер Вейси Кайнак заяви, че "гласовете "да" не са толкова много, колкото се е очаквало", породиха разочарование сред застъпниците на референдума, пише в коментар за БТА Нахиде Дениз.

Въпреки че бяха впрегнали в действие целия пропаганден арсенал от медии, институции и др., въпреки че не разрешиха на опозицията да проведе митинги на открито, Ердоган и управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) не успяха да постигнат резултата, на който се надяваха. Те спечелиха референдума, но за пръв път от 15 години насам претърпяха крах, като загубиха голяма част от електората си в четири от петте най-големи провинции на страната - Истанбул, Анкара, Измир, Адана и Анталия, където надделя гласуването с "не".

В чиновническа Анкара, с нейното 5-милионно население, където институциите в повечето случаи са в услуга на управляващата партия, загубата е силно осезаема. Истанбул, с неговото 15-милионно население, където Ердоган традиционно има много симпатизанти още от времето, когато беше кмет на мегаполиса, също даде преднина на гласовете "против" промените. В Измир - крепостта на кемалистите, вотът с "не" надхвърли 60 процента, въпреки че там отиде да гласува лично премиерът Бинали Йълдъръм. И всичко това при положение, че кметовете на Истанбул, Анкара и Анталия са от ПСР.

Провинция Мармара, егейският и средиземноморски райони,Тракия, също гласуваха с "не", вътрешен Анадол, Черноморският регион и Източен Анадол одобриха референдума, а в кюрдския Югоизточен Анадол надделяха гласовете против конституционните промени.

Социологът Бекир Агърдър, директор на агенция Конда, коментира, че референдумът разцепи Турция на три. Поради малката разлика между "да" и "не" /около 51 и 49 на сто/ сега ще се разгорят остри дебати, защото очакванията за висока степен на одобрение, които тиражираха някои агенции, не се оправдаха. Основната опозиционна Народнорепубликанска партия обяви, че ще иска повторно преброяване на до 60 процента от бюлетините. Опозицията може да инициира предсрочни избори. Вече се заговори за това.

Премиерът Бинали Йълдъръм в Анкара и президентът Ердоган в Истанбул коментираха резултатите от референдума. Но те предпочетоха "да погледнат чашата откъм пълната страна" - изразиха оптимизъм за бъдещето, призоваха към единство и уважение към резултатите. Благодариха на гласоподавателите, които буквално се стекоха пред урните, за високата избирателна активност, която достигна 86 на сто.

С това турският народ за пореден път доказа политическа зрялост и доверие в избирателната система.

Интересно е какви последици ще има неуспехът на референдума в големите градове, където местните управления са на ПСР. Защото подобна ситуация, ако се задълбочи, може да обърка сметките на властимащите да управляват до 2035 г.

Лидерът на основната опозиционна Народнорепубликанска партия Кемал Кълъчдароглу посочи, че конституцията, а също и всякаква промяна в нея, трябва да се извършва с консенсус в обществото.

"Но пакетът от промени на референдума не бе одобрен от половината от народа", каза той и подложи на остра критика Централната избирателна комисия заради нарушения в изборния процес в ущърб на опозицията.

Резултатите от референдума са сигнал, че Турция ще върви към нова, президентска система на управление, тъй като промените бяха гласувани и от парламента. В предизборните изяви на управляващата ПСР не се коментираха членовете в конституцията, в които ще бъдат направени промени. Предимство бе дадено на посланията, служещи за консолидиране на електората.

Сега предстои двегодишен преходен период до 3 ноември 2019 г., през който Ердоган ще заеме и поста лидер на управляващата ПСР.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


168
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
52
7
 
18
 
! Отговори
Шопо преди 7 години
За разлика от българите турците на са овце ! Щом 50 % са срещу него и то в гласуване манипулирано от Диктатора,дните на Ердоган са преброени...
51
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Сега говорят срещу него но в скоро време ще почнат да му ходят на килимчето и да искат милост.
50
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Борисов ще стане пожизнен валия. Нещо като куклата на конци маршал Петен във Франция навремето. *** е, че историята се повтаря, но този път арийската раса е заменена с турска
49
13
 
8
 
! Отговори
Хитър Петър преди 7 години
Повярвайте ми това ще се случи и в България, когато Борисов стане президент. Тогава ще има референдум и президентска република, защото така искат герберите. Тогава Борисов ще стане пожизнен диктатор.
48
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Да, точно точно така. Той си им каза да правят минимум 5 турчета, за да завземат територии за турската раса. После един референдум и айде ...
47
5
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Урааа, да живее Ердоган. Колкото по дълго управлява толкова повече Турция ще затъва. Браво много хубаво се получи. Сега ще има повече бомби, по тежко икономическо положение, по голяма изолация. Тази изуствена дъхржава ще се разпадне и България ще си вземе цяла източна Тракия, а кюрдите ще си направят тяхната държава. А анадолците ще проядат свинско...Хахаха фесовете се саомооправиха с *** на Ердоган нека им е. Имат много да си плащат. Сега ще им гледаме сеира.
46
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
...лебенсраум в Германия за гастарбайтерите? WTF.
45
2
 
17
 
! Отговори
Gogo преди 7 години
Както всеки знае не в важно как са гласували турците, а как са броили хората на диктатора. 1,5 милиона да ги докарат в негова полза от 55 милиона не е чак толкова трудно. Това си е разгром за този диктатор!
44
11
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Честит ви турски Хитлер. Сега очакваме аншлус на Родопите и Лудогорието, след което блиц криг срещу Гърция и лебенсраум в Германия. Само незнам Путин дали ще допусне турски кораби в нашите пристанища на един разстояние от Севастопол. Може би ще има и някаква руска анексия на черноморието и подялба между Путин и Ердоган.
43
3
 
31
 
! Отговори
Тато из Правец преди 7 години
При такъв терор да спечелиш с 51% ,означава ,че диктаторът Ердоган е ЗАГУБИЛ ! Тепърва започват тежки и кървави дни за турците...
42
5
 
9
 
! Отговори
Хитър Петър преди 7 години
Приятелят на Бойко спечели, остава да отиде до Турция да го поздрави за победата.
41
7
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Чудя се кога САЩ мислят да пратят самолетоносачи които да "демократизират" Турция???С какво диктатора Ердоган се различава от други диктатори като Асад, Кадафи, Саддам или Хитлер???Или когато е приятелски диктатор, тогава няма проблем за САЩ???
40
3
 
16
 
! Отговори
mm преди 7 години
Ако още се дърви на САЩ няма да изкара много ,само и единствено заради Инджерлик ;)
39
9
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
След Ердоган, следващият най-щастлив е Путин.
38
4
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Босфора на ЕС.Турция в АзияКюрдите с държава.
37
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Е сега как се нарича президенската институция. Халиф звучи твърде арабско? То и падишах е персийско? Султан е арабска дума. Дайте някоя тюркска дума. Хан?
36
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Сега да видим, *** лей ки в Брюксел, ще им светне ли най-после една,,червена лампа", или с телешки възторг, ще поздравят султана с,,демократичният" избор !?
35
9
 
8
 
! Отговори
Хитър Петър преди 7 години
Ердоган, Путин, Асад и Борисов са диктатори. Техният режим унищожи нациите.
34
6
 
13
 
! Отговори
Факт преди 7 години
До Анонимен"Бият се гладните,нахранен и подсигурен човек не се бие.Примери колкото щеш."Веднага се сещам за САЩ-бият всички наред!Защо ли?Ами точно за да си поддържат високия стандарт,щото иначе ще го загубят в кратки срокове!Ердоги се мъчи да прави същото,ама трудно му се получава.
33
8
 
14
 
! Отговори
Йово преди 7 години
Турците си избраха СУЛТАН а българите ВАЛИЯ. За разлика от турците които народа гласува за своя нов султан то на изборите в БГ държавната, общинската администрация заедно с ромските кланове за трети път си избраха валията на България.