Договорът с Македония: Стъпка напред или отваряне на стари рани?

Какви са настроенията отвъд границата за договора, който ще бъде подписан утре?
31 юли 2017 20:42,
130
Договорът с Македония: Стъпка напред или отваряне на стари рани?
Снимка: архив Reuters

Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България предизвиква в Македония всевъзможни реакции – от остри критики до настойчиви похвали. Премиерът Зоран Заев обяви, че на 1-ви август правителството ще одобри Договора, но опозиционната ВМРО-ДПМНЕ смята, че и парламентът трябва да се произнесе по въпроса. Докато политическите опоненти яростно критикуват договора, повечето експерти смятат, че той внася нов момент в двустранните взаимоотношения и сътрудничеството и създава спокойна атмосфера, в която ще се мисли главно за бъдещето, а не за миналото.

"Добре дошли в бъдещето!"

"Това е голяма стъпка, с която се отгръща нова страница в отношенията с нашата източна съседка", смята например дипломатът Люпчо Арсовски. "Договорът не е идеален, има нужда от някои подобрения, но като основа е отличен за надграждане", посочва Арсовски пред македонската редакция на Deutsche Welle. Той остро критикува реакцията на "псевдопатриотите и престъпниците, които искаха преди публикуването на договора да нажежат атмосферата и да внесат разкол в обществото." Арсовски ги обвинява, че използват дискусията около договора, опитвайки се единствено да си върнат изгубената репутация и да вдигнат рейтинга си.

Още по темата

"Но такива неща се случват и в съседна България с тамошните псевдоисторици, псевдополитици и псевдолидери, които се прехласват по някаква си тяхна Македония. Ние сме ориентирани към евроатлантическата интеграция, а България безусловно ни подкрепя. При това положение младите поколения нямат основание за тревога. Граждани на Македония и България, добре дошли в бъдещето!", казва Арсовски.

В Договора се казва, че ще бъде подписан "в два оригинални екземпляра, всеки един на официалните езици на договарящите страни - български език, съгласно Конституцията на Република България, и македонски език, съгласно Конституцията на Република Македония, като и двата текста имат еднаква сила". Според представители на опозицията в Македония, това обаче все още не означава, че България признава македонския език. Към критиката се присъединиха и 26 историци, които в открито писмо призоваха македонската общественост "да подкрепи защитата на конституционното име, на македонския език и македонската история".

"Твърденията, че договорът не признава македонския език са неуместни, защото тук е използвана политическа формулировка", посочва дипломатът Георги Филипов. Той припомня, че македонският език е кодифициран според Международната организация по стандартизация и заведен под номера ISO 639-1, ISO 639-2T, ISO 639-2/B и ISO 639-3, което означава, че въпросът е приключен.

"Ако някоя от страните-членки на Организацията е имала някакви възражения, трябвало е да ги обяви преди приемането на Македония. Веднъж одобрен, стандартът не може да се променя. Същото се отнася и за маркировките на страната MK и MKD, които са уредени от ISO 3166 - там също не е възможно повторно гласуване. Южната ни съседка направи опит за промени пред Световната организация за интелектуална собственост, стигна се дори и до гласуване, но то не доведе до резултат, така че и тези обозначения не могат да се променят", обяснява Филипов.

Според него, българо-македонският договор е доста балансиран документ, който предлага основа за по-нататъшното развитие на междусъседските отношения.

"Предполагам,че определени сили и в двете страни са настоявали в договора по-широко да бъдат застъпени техните възгледи, които биха донесли "предимство" на собствената им страна. Предполагам още, че и двете правителства не са напълно доволни, но трябва изрично да ги поздравим, че са се обединили около общ текст, който отразява реалността, в която живеят народите на Македония и България, а и съседите наоколо им. Важното е, че Договорът задължава договарящите се страни да си сътрудничат във всички области на основата на взаимно уважение и доверие, както и че с него се дава импулс за задвижване на онези процеси, които трябва бързо да ни поведат към НАТО и ЕС", казва Филипов.

"Договорът дори може да влоши нещата"

Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се срещна миналата седмица с българския посланик в Македония Иван Великов Петков, който е посочил, че с Договора се приключва един изключително важен въпрос, а Македония получава още един партньор и поддръжник в усилията ѝ за членство в ЕС и НАТО. Груевски е оценил положително волята на България да помогне за постигането на тези цели, подчертавайки, че те са приоритет и за ВМРО-ДПМНЕ. Груевски съобщи, че ВМРО-ДПМНЕ ще вземе становище по Договора, след като получи окончателния му текст. Но депутатите на ВМРО-ДПМНЕ и коалицията "За по-добра Македония" вече обявиха своята позиция. Депутатът Илия Димовски каза, че ВМРО-ДПМНЕ ще подкрепи само договор, който ще позволи на Македония бързо влизане в ЕС и НАТО, а не договор, който ще бъде използван като инструмент за протакане.

"Не ни трябва второ Временно споразумение, което създава, а не решава проблеми. Според нас, в средносрочен и дългосрочен план този договор може дори да влоши отношенията между двете страни. Защото дава на съседна България правно основание да спира Македония по пътя ѝ към ЕС на всяка следваща стъпка, при отварянето или затварянето на глави. Това България ще може да го направи във всеки един момент, когато не ѝ хареса някой наш учебник по история, наш документален или исторически филм, наш паметник", каза Димовски.

Според депутатите от опозицията, Договорът може да отвори и стари исторически рани, да причини страдание на много семейства, чиито предци са се жертвали за независимостта на Македония и за културната и историческа самостоятелност на македонския народ. Същевременно бившият лидер на ВМРО-ДПМНЕ и бивш премиер Любчо Георгиевски обяви, че подкрепя Договора.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


130
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
7
 
7
 
! Отговори
стар комунист преди 6 години
Македонските албанци искат в договора да се смени името на България с името ,,Бивша 15 руска република,,Иначе излизат на протести. И така да се заличи държавата ,,България,,
9
3
 
6
 
! Отговори
Boko bo преди 6 години
По-голямо доказателство от тази статия с тези извадки и цитати, че македония не заслужава освен това което заслужава има ли. Те са българи и точка. Ако не им харесва айде в лево... Кога най-накрая тая прекрасна Родина ще има хора достойни да бъдат начело. А не такива дето ги държат с данни една редица от чужди разузнавания. Забравихте криптограмите от посолството на USA или даннните от MIET. КОРУПЦИЯ на МАХ. Продажници и ***....
8
3
 
9
 
! Отговори
Баце преди 6 години
Македония ще е руския троянски кон в НАТО и ЕС.
7
3
 
10
 
! Отговори
morelini преди 6 години
Че България и без този договор пак може да им попречи за влизане в Е.С. и НАТО.Някой търси под вола теле.Договора трябваше да има 3 члена.1..македонците са били българи до 1945год.2..Няма македонски език,има български диалект.3...Разбирайте се и живейте мирно и дружно.Като не са съгласни...когато Гърция си промени позицията за името тогава и ние да ги подкрепим за влизането....
6
4
 
17
 
! Отговори
Алекс2 преди 6 години
Краварите просто са решили НАТО да се разширява ! Това е истината ! Дреме им за България и Македония
5
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Дойче Веле ами няма да е САМО огодното на руския *** мнение
4
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
русия създаде македонизма
3
6
 
9
 
! Отговори
Бачо Илия преди 6 години
Отваряне на стари рани разбира се. Македнците ще са доволни само на едно - пълно признаване на превъзхождашата им раса от по-нисшите еволщционно изостанали българи.
2
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
договора е стъпка към приемане на скопие в нато и ескакто искат ония от краваршингтон- дето отдавна са се изходили върху българския национален интереснашите са си обикновени пазванти и мошеници дето гледат да не сбъркато в изпълнението на поръчката инак лошо- чичо сам дава власт само на зотънали до шиата в ла.на защото знае че така ще слушкат ако е чектен човека може да си помисли че има право да взима решения и тогава трябва да му прилагата номера с кенеди за да изчезне от сцената
1
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Руската *** и предателите от петата колона ще направят всичко възможно отношенията между България и Македония да се влошат и Македония да не стане член на НАТО и ЕС в близките години.