Трагедии на хора от ГДР по границата на НРБ. Кой ги убиваше?

Документирани са близо 2000 опита за бягство на източногерманци
8 авг 2017 21:30, Елка Василева
297
Трагедии на хора от ГДР по границата на НРБ. Кой ги убиваше?
Снимка: архив, Reuters

Хиляди източногерманци са се опитвали навремето да избягат през НРБ. Някои от тях са били убити. Получавали ли са българските войници премии за смъртоносните изстрели? И как е изглеждало сътрудничеството между ДС и ЩАЗИ?

Тази година Службата за изследване на архивите на ЩАЗИ публикува обширно изследване на Кристофър Неринг, посветено на опитите за бягство на източногерманци през българската граница. Книгата подробно описва всички известни случаи на убити германци. Дойче веле разговаря с него:

ДВ: Г-н Неринг, колко опита за бягство през българската граница са предприети от граждани на ГДР? И колко от тях са били убити?

Кристофър Неринг: До 1989 г. оперативната група на Министерството на държавната сигурност на ГДР в България е документирала близо 2000 опита за бягство на източногерманци. Тази информация обаче най-вероятно е непълна.

Що се отнася до броя на смъртните случаи, за това не съществуват абсолютно никакви официални данни. През 1992 г. българското Министерство на вътрешните работи публикува един непълен списък, според който общият брой на жертвите на българската граница е бил между 300 и 400. Според него само от 1947 до 1953 година са загинали 270 души, а между 1962-1992 още 105. Данни за периодите 1944-1946 и 1985-1990 там няма. Не е посочен и броят на убитите гранични полицаи, които не спадат към бежанците, но все пак са част от убитите на границата. Според същата тази публикация поне 36 от жертвите от периода 1962-1992 година са били чужденци.

Преди време социологът Васил Кадринов е направил подробно изследване на бягствата и смъртните случи, което е публикувано на сайта diktaturata.bg, но и то по всяка вероятност е непълно. По време на изследванията за моята книга аз успях да документирам общо 18 случая на убити граждани на ГДР. Толкова бяха случаите, за които имаше някакви доказателства в архивите. Германия също не разполага с пълната информация за броя на германските жертви в България. Това обаче не е нищо необичайно. Защото дори и за жертвите на Берлинската стена и на германо-германската граница няма точни данни.

ДВ: В книгата на Вашия сънародник Щефан Апелиус "Смърт в България. Забравените жeртви на Желязната завеса", излязла през 2008 година, се твърди, че българските гранични полицаи са получавали премии за убити германци, опитали се да преминат границата. Вие отхвърлятe подобни твърдения.

Кристофър Неринг: Не само че не се е плащало за смъртоносните изстрели, но и граничните войници са били спирани да произвеждат такива. След 1990 редовно плъзваха слухове за премии от 1000 дойче марки на убит източногерманец. Това обаче си остава само в сферата на митовете и слуховете. Досега не е намерено нито едно писмено доказателство за изплащани премии.

Освен това и сумата изглежда абсурдна. Тя се е равнявала горе-долу на една българска министерска заплата. И трето: в нито един момент до 1989 за германските бежанци не са важали по-различни правила, отколкото за другите. Гражданите на ГДР са представлявали само една малка част от броя на хората, опитали да избягат през българската граница, както и една малка част от жертвите. Поляци и чехословашки граждани също са се опитвали да избягат през България и някои от тях също са били убити.

Тук трябва да добавя, че според съществуващата система на българския апарат, при която българските гранични войници са се радвали на допълнителна отпуска и предметни подаръци или пък са били наказвани служебно, подобни премии са били ненужни и контрапродуктивни. В България е имало съпротива дори и срещу отличията, които Министерството на държавната сигурност на ГДР е връчвало на сътрудници на ДС и близки на граничните войници.

ДВ: Как е изглеждало сътрудничеството между ДС и Министерството на държавната сигурност на ГДР? Как са били координирани преследването и арестите на източногерманци? Берлин ли е издавал заповеди?

Кристофър Неринг: Източногерманското министерство не е имало думата в България. Ако въобще някоя външна служба е имала подобно право, то това е била само КГБ. Координацията на работата по следенето на източногерманските бежанци е започнала през 1960-те години. През 1980-те достига връхната си точка. Моето лично мнение гласи, че ДС и българските гранични войски са били най-важният фактор при предотвратяването на опити за бягство от страна на източногерманци – въпреки наличието на служители на източногерманските служби в българските курорти и засиленото сътрудничество. Българските гранични войници тъй или иначе е трябвало да си вършат работата – независимо каква е била националността на хората, опитали се да прекосят границата.

Координираната дейност между София и Берлин е служила най-вече на разкриването на планирани опити за бягство. Интересното в случая е, че самият български министър на вътрешните работи през 1959 пръв отправя предложението към Източна Германия да изпрати своя оперативна група в България. То е било аргументирано с покачващия се брой на туристите от Западна и Източна Германия по българските курорти и възможността за създаване на контакти между тях.

ДС е очаквала от ГДР подкрепа при наблюдението на западните туристи. Министерството на държавната сигурност на ГДР обаче изпраща свой сътрудник в България едва година след издигането на Берлинската стена, през 1962 – и то след като България още два пъти е отправила молба за подобна подкрепа. Броят на бягствата на източногерманци обаче продължил да се покачва, което накарало ГДР да изпрати повече служители в България и така постепенно се стигнало до професионално българо-германско сътрудничество в следенето на източногерманците.

ДВ: В ГДР са се носели слухове за "слабо охраняваната българска граница". Те ли са вдъхвали кураж на източногерманците да се опитат да избягат през България?

Кристофър Неринг: Най-късно след смъртта на Вера Сандерс и нейния западногермански годеник през 1972 година - случай, който съм описал и в моята книга - и на западните медии е станало ясно, че българската граница е строго охранявана. Но много от гражданите на ГДР са били слабо информирани и това е била и причината, поради която са си мислели, че е по-лесно да се избяга през България. Впрочем, случаят на Вера Сандерс е един от най-драматичните. Тя е била таен служител на областната администрация на Министерството на държавната сигурност на ГДР в Котбус.

ДВ: Занимавал ли се е Берлин след 1989 с темата за убитите германци на българската граница?

Кристофър Неринг: Преди много години Службата за архивите на ЩАЗИ се е захващала с темата, само че тогава България още не беше член на ЕС и българските архиви бяха недостъпни. Доколкото знам, дори и през 1990-те германската прокуратура не е предприемала нищо, просто защото тези престъпления са извършени в България и германската прокуратура няма право да действа в България. Това е задача на България. Само че наказателното преследване на комунистическите престъпления се протака над 25 години, осъдени така и няма.

ДВ: А защо според Вас в България почти не се говори за убитите източногермански бежанци?

Кристофър Неринг: Доколкото знам в България все още никой не е бил приведен под отговорност за престъпленията на комунизма. Убитите на българската граница са само една част от жертвите на комунизма – много повече убити е имало в лагерите и в затворите. А и чисто статистически германските жертви играят малка роля – в сравнение с броя на българските жертви.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


297
Още по темата: бягствогранициГДР
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
190
7
 
12
 
! Отговори
Пенсионер преди 6 години
При саца границите бяха заключени , че да не изнасяме заразата социализъм къв Запада. Ха , ха..!
189
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Отново отправиха поглед в миналото,за да не обръщат хората внимание на настоящето!!Имаше преди 40 години граници,гранични служби,граничари,гранични съоръжения..сега НЯМА!!Влизат си едни необезпокоявани и им се дават права като на царски особи и препоръката ми е ДВ да оповести броят на смъртните случаи и посегателства върху германци СЕГА вследствие на свободното придвижване и отворените граници!!Сигурно на света свят ще му се завие от данните!А иначе сме велики на локуми и издирвания от миналото!
188
7
 
12
 
! Отговори
Гоце преди 6 години
Абе, товарищи социоглисти, защо дори и вашите деца все към Западна Европа, и САЩ емигрират. Защо не отиват в азиатската монголоидна путиноидна ***?
187
1
 
3
 
! Отговори
кис-кис преди 6 години
До ОтговорЗа разлика от теб, той има някакъв ум, докато на теб главата ти е пълна със слама.
186
1
 
1
 
! Отговори
До 202 преди 6 години
Това, което си написал е точно така.Но си пропуснал да споменеш и още някои подробности от пейзажа като: насаденият манталитет за "едно наше момче", за уж равнопоставеността помежду ни и благинките получавани от по-равните, за наложеният механизъм за преразпределянето на резултатите от труда на цялото общество, за кадрите и пишман-бизнесмените, за предпочитания начин за правенето на бизнес, за възможностите за образование на запад и т.н.
185
10
 
8
 
! Отговори
Слава на БКП/БСП преди 6 години
Сигурно и ти си от тези убийци, които са избили хиляди, опитващи се да избягат от "комунистическия рай". Знаем, че от хубавото никой не бяга. Или си от доносниците, които докладваха на ченгетата кой има "негативно отношение към народната власт".
184
1
 
13
 
! Отговори
125 на "Войвода преди 6 години
До АнонименСигурен ли си?Колко момчета останаха завинаги край браздата, поразени от бандитски куршуми?Колко граничарски майки не дочакаха синовете си и деца-бащите си. Някои от тях не бяха виждали родените си деца.В България има 194 паметника на граничари, загинали при охрана на границите на България.
183
2
 
3
 
! Отговори
Отговор преди 6 години
До дедо Йов 208 Ама ти си за пребиване бе.Егати слабоумието.
182
1
 
13
 
! Отговори
До 215 преди 6 години
Много четете 30-35 годишните, но няма как да знаете как е било преди 89-та, щото сте ходили тогава прави под масата или сте били в Ташкент....
181
12
 
13
 
! Отговори
Пенсионер преди 6 години
Най хубавото на социализма е че умря и никога няма да се върне.
180
3
 
13
 
! Отговори
кис-кис преди 6 години
До asdfАз служих 25 г на границата. През целия период на съществуване на ГВ има 21 смъртни случаи с източногерманци, като 3 от тях са се удавили.Употребата на оръжие в ГВ е строго регламентирана. Не си мисли, че стрелбата по хора е толкова лесна за един 19-годишен човек. Много от момчетата останаха завинаги край браздата, поразени от куршуми на нарушители на границата. Преминаването на ДГ е регламентирано и се извършва на определени места, наречени ГКПП. Преминаване извън тях е незаконно.
179
4
 
10
 
! Отговори
Така е преди 6 години
Пазеше се границата и от там не можеха да преминават трафиканти, джихадисти, дрога, оръжия, убийци, избягали от правосъдието и пр. ***!? Сега не се охранява така щото не е "демократично" и резултатите са видими...
178
2
 
8
 
! Отговори
До Калеко преди 6 години
Много филми гледаш... То по същото време имаше и такива Краварски герои, като Рамбо, който "избиваше" в рамките на час около 300 "лоши" срещу една драскотина на тялото си...
177
0
 
8
 
! Отговори
Кис-кис.... преди 6 години
До Калеко АлекоТи за пасквилчето "Граница" ли приказваш? Какво очакваш от поръчкова продукция, платена с чужди пари, от "хора" нямащи и понятие от охрана на границата. Видя ли в този "филм" един свестен актьор?
176
10
 
7
 
! Отговори
човек от народа преди 6 години
Драги Партийни Секретари и техни отрочета: Изплачете мъката по изгубения тембелски начин на живот. Оставете на нас да си спомняме каква беше социалистическата действителност - озъбено свирепо куче.Хората бягаха и ги стреляха защото искаха да напуснат концлагера.
175
4
 
3
 
! Отговори
Хм преди 6 години
До До Анонимен 192Не си комунист, но съвсем не си интелигентен. Май си от тия, с двуцифреното IQ, със запетая между двете цифри.
174
7
 
14
 
! Отговори
дедо Йов преди 6 години
Не съжалявам за времето прекарано в служба на Родината на границата, естествено през 70-те. Истинско приятелство с Мъже с който продължаваме да се виждаме и днес, храната беше в изобилие, бяхме си направили тежести и тренирахме здраво, кучетата бяха верни наши другари, а ние ги обичахме като равни! Честните и работливи хора не се навъртаха да пресичат границата, не съм убивал никой, но с удоволствие съм изпробвал работните качества на кучетата срещу разни тарикати!
173
10
 
7
 
! Отговори
Калеко Алеко преди 6 години
Дори имаше такъв филм, който беше пуснат по време на Перестойката и показваше точно този тип "геройства" извършвани от нашите патриотични граничари, пазещи зорко южната граница на СеСеСерето ... Ставаше въпрос за Млад германец и германка от ГДР, които искаха да напуснат "социалистическия рай" през българската граница към Турция .... След като ги убиха нашите граничарчета използваха артикули от раниците им, като например сапуните им с които после е къпеха ..... Дадоха им и домашен отпуск .... !!
172
6
 
10
 
! Отговори
Путикантроп преди 6 години
Задунайската мутро-милиционерска комуноидна путинофилска *** няма да се оправи никога, докато не се извърши лустрация на всички комунисти/социалисти и ченгета.
171
3
 
9
 
! Отговори
1 преди 6 години
До До Анонимен 192Ти се учудваш, че ги има?Проследи биографиите на управляващите от последните 28г. и ще разберете, че не са си отивали!