САЩ могат да дадат "подсладител" и на Русия, и на Украйна

Ройтерс: Реалистично решение за Украйна? Ето как би изглеждало то
12 сеп 2017 21:40, Елка Василева
223
САЩ могат да дадат "подсладител" и на Русия, и на Украйна
Снимка: архив, Reuters

Държавният секретар на САЩ Джим Матис иска администрацията на Тръмп да достави на Украйна "отбранителни оръжия" с които да се сражава срещу подкрепяните от Русия сепаратисти, окупиращи части от източноукраинския район Донбас. По време на пресконференция при неотдавнашното си посещение в Киев Матис каза, че тези оръжия "не са провокативни, ако не си агресор, а Украйна очевидно не е агресор", пише Джош Коен от Ройтерс.

Матис подчерта, че Доналд Тръмп още не е взел решение относно въоръжаването на Украйна, но е безспорно, че са налице легитимни аргументи той да направи това. Москва незаконно анексира украинския Кримски регион през март 2014 г., а Кремъл изпраща както оръжия, така и руски войници на своите сепаратистки протежета - т.нар. "Донецка народна република" и "Луганска народна република", които се бият срещу украинските войски.

Въоръжаването на Киев ще му помогне да се противопостави по-добре на руската заплаха, като в същото време ще позволи на Вашингтон да изпрати силен сигнал на руския президент Владимир Путин, че промяната на границите със сила е неприемлива.

Колкото и оправдан да е гневът от поведението на Русия, ответната реакция крие рискове. Ако САЩ въоръжат Украйна, Кремъл почти сигурно ще отвърне по начини, които биха накърнили интересите на американската национална сигурност.

За начало Русия може да ескалира насилието, като изпрати още войници и оръжия в подкрепа на своите сепаратистки протежета там, и Путин вече намекна, че това ще се случи. След това Тръмп може да се окаже под натиск да прати още оръжия, с което ще увеличи напрежението в руско-американските отношения.

Русия може да отвърне с удари срещу американските интереси в други части на света. В Северна Корея тя може да подкопае исканите от САЩ санкции, предназначени да принудят Пхенян да прекрати програмата си за ядрено оръжие. Макар че редица руско-севернокорейски икономически проекти остават замразени заради ембаргото, Москва може да ги рестартира, с което да снабди Пхенян с допълнителна твърда валута за своите ядрени и ракетни опити.

В Сирия Путин може да прекрати руско-американското сътрудничество по налагане на примирие в Южна Сирия. Москва може също така да разположи още оръжия - може би, дори и ядрени - в руския Калининградски регион - анклав, който граничи с Полша и Литва, или да изпрати руски оръжия на екстремистките талибански бунтовници в Афганистан, за да подкопае предвиденото от Тръмп увеличаване на броя на американските войници в тази страна.

Предвид на рисковете за американските интереси от въоръжаването на Украйна, Тръмп трябва внимателно да прецени както плюсовете, така и минусите от такава стъпка. Междувременно САЩ могат да помогнат на Украйна по други начини, които включват повече подкрепа за украинските реформатори, борещи се срещу корупцията, подтикване на международните донори да помогнат на Киев за възстановяване на пострадалите от войната региони, и натиск върху европейските страни да не позволяват на техни фирми да продават на руски оръжейни купувачи.

Онова, от което Украйна най-много се нуждае, е да получи възможност да завърши икономическите и политическите реформи за укрепване на младата си демокрация. Тази цел обаче все още остава непостижима въпреки вторите Мински споразумения от февруари 2015 г. - пакет от мерки, подписани от Русия и Украйна, за слагане на край на войната.

Именно тук Вашингтон може да заложи дипломатическата си тежест за постигане на резултат. Това ще изисква креативна дипломация наред с някои неприятни компромиси и от двете страни, но това може да бъде направено.

Ето как би изглеждало едно реалистично споразумение.

За начало, възможността за приемане на Украйна в НАТО трябва да бъде снета от масата. Украинското членство в тази организация остава невралгичен въпрос за Кремъл. В речта си през 2014 г., обявявайки анексирането на Крим, Путин каза, че изявленията на Киев за скорошно присъединяване на Украйна към НАТО "биха създали не илюзорна, а напълно реална заплаха за цяла Южна Русия".

Оставането на Украйна извън НАТО няма да бъде голяма жертва за членките на НАТО. Подавляващата руска военна мощ в черноморския регион е такава, че алиансът не би могъл ефективно да защитава Украйна, и много страни така или иначе не подкрепят приемането на Киев. Приемането на нови членове изисква одобрението на всички 29 страни членки. Това прави разширението с Украйна изключително малко вероятно. Киев би загубил малко, отказвайки се от членство в НАТО, но това потенциално му отваря вратата да иска отстъпки от Москва в други сфери.

В замяна на отстъпката относно НАТО Москва следва да приеме, че не може да отнеме правото на Украйна да се стреми към членство в Европейския съюз, което е приоритет за Киев. Това ще бъде труден за преглъщане хап за Москва, защото тя иска Украйна да влезе в доминирания от Русия блок за свободна търговия, който има за цел да консолидира руското влияние в рамките на бившия Съветски съюз.

Време е обаче за Кремъл да приеме, че Киев иска решително скъсване с руската политическа и икономическа орбита, и Вашингтон трябва ясно да каже на Москва, че тя няма право да попречи на Украйна да следва своето виждане, че бъдещето й е свързано със Запада.

Когато тези два геополитически въпроса бъдат разрешени, за Вашингтон ще бъде по-лесно да помогне на Русия и Украйна да постигнат споразумение в други сфери. Всяко окончателно споразумение трябва да изисква Кремъл да прекрати военната подкрепа за неговите сепаратистки протежета в Източна Украйна и да позволи на Киев да възстанови пълен контрол над границата си с Русия.

В замяна Киев трябва да се откаже да използва военна сила за връщане на своите окупирани от сепаратистите източни територии и също така да предложи някакъв вид специална автономия на ДНР и ЛНР. Тя би включвала пълен контрол върху техните данъци и разходи, както и върху социални въпроси като образование, култура и статута на руския език.

Най-труден за решаване е кримският проблем. Москва казва, че смята Крим за част от Русия, докато украински официални лица настояват, че той е част от Украйна. Поради тази причина всяко окончателно споразумение вероятно ще трябва да отложи преговорите за Крим - може би като се приложи някаква формула за споделен суверенитет или Русия да плати на Украйна за отнетата територия.

САЩ могат да направят това по-приемливо за Украйна, като не признаят Крим за част от Русия, докато не се постигне сделка за някакъв приемлив за Киев статут на полуострова. САЩ приложиха подобен подход при анексията на балтийските страни от Съветския съюз по време на Студената война.

Постигането на подобно споразумение няма да бъде лесно. Путин може да не приеме нищо друго, освен връщане на Украйна обратно в руската орбита, а пък Киев може да сметне за неприемливо всяко споразумение, което го лишава от членство в НАТО или е половинчато за Крим. САЩ обаче могат да дадат "подсладител", като предложат смекчаване на санкциите срещу Русия, а на Украйна бъде предложена помощ за възстановяване на разорения от войната Донбаски регион.

Това са трудни компромиси. Но те са по-добри от алтернативата за безкрайна война.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


223
Още по темата: УкрайнаСАЩРусия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
125
4
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Те американските подсладители са канцерогенни и водят до рак.
124
15
 
8
 
! Отговори
До Циганин преди 6 години
Мина времето на рушките военни намеси в страните от бившия СОЦ. Окървавените граждански протести и в Чехословакия, и в Унгария, и в Полша, смачкани с рушките, че и с български части от Варшавския договор останаха в миналото. Всички тези бивши съюзници сега са на страната на НАТО, така че раССията може да иска много работи, но едва ли ще и стиска. С бензиновата си икономика и КаГеБейските си номара, може да гледа само кака обръча около нея все повече се затяга и да копае землянки в Сибир ... !!
123
19
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Украйна е прекалено голяма хапка за кремълските окупатори - нямат ресурси да завладеят най-голямата Европейска държава
122
6
 
7
 
! Отговори
TheCitizen1 преди 6 години
До ЦиганинВэрно ?! Откъде знаеш ти какво точно иска Кремъл бе мангасарко - аргументирай се... Киев ли вкара въоръжени банди в т. нар. Русия ?
121
5
 
26
 
! Отговори
Циганин преди 6 години
Русия ако иска Киев,то ще са му нужни 24 часа и никакво оръжие купено от САЩ няма да помогне на Украйна ,а Донбас не иска Киев да напада ,а иска Киев да не напада Донбас . Елементарно е ,но американската пропаганда поднася нещата под свой ракурс .
120
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
СОРОСОИДСКО -ЦИОНИСКИ ВЪЖДЕЛЕНИЯ,само алчните национални предатели подкрепят СОРОС
119
22
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Където е минал руския мириззлив ботуш - нищо добро не е останало.
118
14
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Русия прецака и всички странив СИВ!
117
43
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Русия също се бърка навсякъде, но носи само разруха - Куба, Венецуела, Ирак, Сирия, Либия, Ангола, Мозамбик... и още много други!До което се докосне Русия ... се разрушава!Също като самата Русия!
116
9
 
42
 
! Отговори
не съм русофил преди 6 години
По скоро съм "американомразец" - мразя тяхната агресивна политика да си пъхат гагата навсякъде, в България също. Противни са ми всички американски мекерета. А що се касае до украйна - темата е доста чуствителна. Там нещата стоят като с Македония и не ми се ще да лепя определения като сепаратисти. Всъщност как ли няма да има сепаратисти като има нацисти!
115
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Аха, ясно. Едните ще са с мечове, а другите със щитове.
114
1
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Отбранителни оръжия? Нещо като дървено желязо.
113
56
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Оръжията ще бъдат отбранителни а не нападателни. Защо тогава руските *** вият на умряло? Нали според тях Русия няма войски в Украйна и не води война арещу нея.
112
49
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Едно е ясно със сигурност....Гаврата с руската кочиина продължава!
111
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ПИКЛЬОТО С МАРСИАНСКИТЕ ВОЙНИ ДА СИ НАМЕРИ ДЕТСКИ САЙТОВЕ
110
17
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"...Русия да плати на Украйна за отнетата територия..."И цялата тая схема в статията само за да се намери кой да плати американските въглища за Киев!?Е, не е ли Тръмп голям бизнесмен?
109
16
 
1
 
! Отговори
ВОйна от МАрс преди 6 години
В горите наоколо има много пристигнали от МАРС тежко поразени от жестока около нуклеарна война..От МАрс подават за милиони зверски убити вкл с блокиране на кислорода за човешките обиталища и за пускане на цианидни газове за масови убииства.ИМ са тежки увреждания от високо радиоактивни бели скенери монтирани на автомобили вместо доказано безвредни фарове..НАшественици ползват стотици милиони автомобили с включени скенери за пробив в биосферата..
108
8
 
1
 
! Отговори
ИНвазия има преди 6 години
За експерти облъчени по времена турски сериали домове са увредени от ВОЕННО ТЕРОРИСТИЧНАТА МАФИЯУврежданията са тип "Черnа чума масов прониква] убиец"/ black dead killers 2013 MARS
107
5
 
4
 
! Отговори
спрете сериалите преди 6 години
НАглите метежи срещу свободни страни членки на ООН като Сирия,Египет,Либия,Йемен,Украйна бяха подготвени от терористи с помоща на турски сериали.В Момента чрез турски сериали военно терористичната мафия причинява трайни увреждания на огромни територии..ДОмове вкл блокове където са били облъчени от терористи с турски сериали са ясно видими вкл от космоса като тежко обемно повредени.
106
15
 
1
 
! Отговори
ВНимателно преди 6 години
С помоща на БЪлгарски лекувахме отровени с подсладители експерти от Москва..НА руски започваха веднага да плюят срещу хохолите и да ги продават на румъния.,словакия,полша,... След като минахме на български тяхната лична охрана им блокира внушените пси активни комплекси..веднага си спомниха че Киев в част от Русия..