САЩ могат да дадат "подсладител" и на Русия, и на Украйна

Ройтерс: Реалистично решение за Украйна? Ето как би изглеждало то
12 сеп 2017 21:40, Елка Василева
223
САЩ могат да дадат "подсладител" и на Русия, и на Украйна
Снимка: архив, Reuters

Държавният секретар на САЩ Джим Матис иска администрацията на Тръмп да достави на Украйна "отбранителни оръжия" с които да се сражава срещу подкрепяните от Русия сепаратисти, окупиращи части от източноукраинския район Донбас. По време на пресконференция при неотдавнашното си посещение в Киев Матис каза, че тези оръжия "не са провокативни, ако не си агресор, а Украйна очевидно не е агресор", пише Джош Коен от Ройтерс.

Матис подчерта, че Доналд Тръмп още не е взел решение относно въоръжаването на Украйна, но е безспорно, че са налице легитимни аргументи той да направи това. Москва незаконно анексира украинския Кримски регион през март 2014 г., а Кремъл изпраща както оръжия, така и руски войници на своите сепаратистки протежета - т.нар. "Донецка народна република" и "Луганска народна република", които се бият срещу украинските войски.

Въоръжаването на Киев ще му помогне да се противопостави по-добре на руската заплаха, като в същото време ще позволи на Вашингтон да изпрати силен сигнал на руския президент Владимир Путин, че промяната на границите със сила е неприемлива.

Колкото и оправдан да е гневът от поведението на Русия, ответната реакция крие рискове. Ако САЩ въоръжат Украйна, Кремъл почти сигурно ще отвърне по начини, които биха накърнили интересите на американската национална сигурност.

За начало Русия може да ескалира насилието, като изпрати още войници и оръжия в подкрепа на своите сепаратистки протежета там, и Путин вече намекна, че това ще се случи. След това Тръмп може да се окаже под натиск да прати още оръжия, с което ще увеличи напрежението в руско-американските отношения.

Русия може да отвърне с удари срещу американските интереси в други части на света. В Северна Корея тя може да подкопае исканите от САЩ санкции, предназначени да принудят Пхенян да прекрати програмата си за ядрено оръжие. Макар че редица руско-севернокорейски икономически проекти остават замразени заради ембаргото, Москва може да ги рестартира, с което да снабди Пхенян с допълнителна твърда валута за своите ядрени и ракетни опити.

В Сирия Путин може да прекрати руско-американското сътрудничество по налагане на примирие в Южна Сирия. Москва може също така да разположи още оръжия - може би, дори и ядрени - в руския Калининградски регион - анклав, който граничи с Полша и Литва, или да изпрати руски оръжия на екстремистките талибански бунтовници в Афганистан, за да подкопае предвиденото от Тръмп увеличаване на броя на американските войници в тази страна.

Предвид на рисковете за американските интереси от въоръжаването на Украйна, Тръмп трябва внимателно да прецени както плюсовете, така и минусите от такава стъпка. Междувременно САЩ могат да помогнат на Украйна по други начини, които включват повече подкрепа за украинските реформатори, борещи се срещу корупцията, подтикване на международните донори да помогнат на Киев за възстановяване на пострадалите от войната региони, и натиск върху европейските страни да не позволяват на техни фирми да продават на руски оръжейни купувачи.

Онова, от което Украйна най-много се нуждае, е да получи възможност да завърши икономическите и политическите реформи за укрепване на младата си демокрация. Тази цел обаче все още остава непостижима въпреки вторите Мински споразумения от февруари 2015 г. - пакет от мерки, подписани от Русия и Украйна, за слагане на край на войната.

Именно тук Вашингтон може да заложи дипломатическата си тежест за постигане на резултат. Това ще изисква креативна дипломация наред с някои неприятни компромиси и от двете страни, но това може да бъде направено.

Ето как би изглеждало едно реалистично споразумение.

За начало, възможността за приемане на Украйна в НАТО трябва да бъде снета от масата. Украинското членство в тази организация остава невралгичен въпрос за Кремъл. В речта си през 2014 г., обявявайки анексирането на Крим, Путин каза, че изявленията на Киев за скорошно присъединяване на Украйна към НАТО "биха създали не илюзорна, а напълно реална заплаха за цяла Южна Русия".

Оставането на Украйна извън НАТО няма да бъде голяма жертва за членките на НАТО. Подавляващата руска военна мощ в черноморския регион е такава, че алиансът не би могъл ефективно да защитава Украйна, и много страни така или иначе не подкрепят приемането на Киев. Приемането на нови членове изисква одобрението на всички 29 страни членки. Това прави разширението с Украйна изключително малко вероятно. Киев би загубил малко, отказвайки се от членство в НАТО, но това потенциално му отваря вратата да иска отстъпки от Москва в други сфери.

В замяна на отстъпката относно НАТО Москва следва да приеме, че не може да отнеме правото на Украйна да се стреми към членство в Европейския съюз, което е приоритет за Киев. Това ще бъде труден за преглъщане хап за Москва, защото тя иска Украйна да влезе в доминирания от Русия блок за свободна търговия, който има за цел да консолидира руското влияние в рамките на бившия Съветски съюз.

Време е обаче за Кремъл да приеме, че Киев иска решително скъсване с руската политическа и икономическа орбита, и Вашингтон трябва ясно да каже на Москва, че тя няма право да попречи на Украйна да следва своето виждане, че бъдещето й е свързано със Запада.

Когато тези два геополитически въпроса бъдат разрешени, за Вашингтон ще бъде по-лесно да помогне на Русия и Украйна да постигнат споразумение в други сфери. Всяко окончателно споразумение трябва да изисква Кремъл да прекрати военната подкрепа за неговите сепаратистки протежета в Източна Украйна и да позволи на Киев да възстанови пълен контрол над границата си с Русия.

В замяна Киев трябва да се откаже да използва военна сила за връщане на своите окупирани от сепаратистите източни територии и също така да предложи някакъв вид специална автономия на ДНР и ЛНР. Тя би включвала пълен контрол върху техните данъци и разходи, както и върху социални въпроси като образование, култура и статута на руския език.

Най-труден за решаване е кримският проблем. Москва казва, че смята Крим за част от Русия, докато украински официални лица настояват, че той е част от Украйна. Поради тази причина всяко окончателно споразумение вероятно ще трябва да отложи преговорите за Крим - може би като се приложи някаква формула за споделен суверенитет или Русия да плати на Украйна за отнетата територия.

САЩ могат да направят това по-приемливо за Украйна, като не признаят Крим за част от Русия, докато не се постигне сделка за някакъв приемлив за Киев статут на полуострова. САЩ приложиха подобен подход при анексията на балтийските страни от Съветския съюз по време на Студената война.

Постигането на подобно споразумение няма да бъде лесно. Путин може да не приеме нищо друго, освен връщане на Украйна обратно в руската орбита, а пък Киев може да сметне за неприемливо всяко споразумение, което го лишава от членство в НАТО или е половинчато за Крим. САЩ обаче могат да дадат "подсладител", като предложат смекчаване на санкциите срещу Русия, а на Украйна бъде предложена помощ за възстановяване на разорения от войната Донбаски регион.

Това са трудни компромиси. Но те са по-добри от алтернативата за безкрайна война.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


223
Още по темата: украйнаСАЩРусия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
65
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
поредната пропагандна статия, пълна с лъжливи внушения и пишман изводи от тях. Трябва да си пълен баламурник да се напъваш да и вярваш.
64
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 102Сега провери колко жертви дават ссср и после провери колко дават Британската империя и САЩ. Само в Санкт Петербург руснаците дават повече жертви от САЩ и Британската империя.
63
5
 
12
 
! Отговори
на три части преди 6 години
Вече бивша Украйна е разделена на три части. Около Лвов, където властта не се подчинява на Пороченко. Около Куев, където все още се подчиняват на Пороченко, но му кроят номера. И Донбас, където населението и властта също не се подчиняват на Пороченко.
62
0
 
1
 
! Отговори
до 80 преди 6 години
Имаш да си връщаш? Горчи ли?
61
4
 
11
 
! Отговори
**** преди 6 години
А Русия може да даде шекерена пръчка на САЩ,да смучат за подсладител.
60
19
 
7
 
! Отговори
Шоп преди 6 години
Втората световна я започва ***.Съюзяват се с Нацистка Германия и унищожават Полша. Помагат на Хитлер да разбие Западна Европа, надявайки се да го ударят в гръб и да заграбят заграбеното чак до Ламанша.Струпват огромни войски в гръб на германците. И тук блесва геният на Фюрера. Вместо да седи като заек пред боа (такова е било съотношението на силите), той се обръща и жертва Германия, за да спаси Европа и бъдещето на цивилизацията. *** приключва с 20 млн. мужика дефицит.
59
2
 
6
 
! Отговори
Един от Северозапада преди 6 години
До Анонимен Пише, и за Добруджанската Епопея, а и съм имал честта да ми го разказват едно време и у частници в нея, все още живи.Все пак, я спомени, на коя дата започна, и кой е формалния повод и за Първата, и за Втората световна, кой ги започна, и кои са победените? Иначе-да пише и за пакта Рибентроп - ***, пише и даже има снимки, как тук там в Добруджа са се побратимявали наши и руси, и как в началото стреляли във въздуха и двете страни, та се наложило и румънци да включат....
58
3
 
12
 
! Отговори
погр ебален агент преди 6 години
В момента криминалния елемент Миша Сукашвили и газовата принцеса Тимошенко правят преврат срещу Пороченко. Интересното е, че и тримата са американски агенти.
57
6
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
САЩ вече нямад полезен ход всички ги мразят, а Русия,Китай,Южна Африка,Бразилия и Иран прибавиха и Турция към съюза. Пък нато приеха колоса Черна Гора.
56
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименАбсолютни цифри не играят, важен е ПРОЦЕНТА.
55
2
 
12
 
! Отговори
до 68 преди 6 години
Може, стига орел да може да одере мечката... Като гледам ще хвърчат пера от орел, а на мечката ще й видите кожата на пyткиндeн...
54
13
 
6
 
! Отговори
Шоп преди 6 години
Първата световна я започва ***. Навлизат в Германия с голям ентусиазъм.След два месеца вече са загубили 160 000 човека убити и пленени.Главнокомандващият ген. Самсонов си пуска куршум в тиквата от отчаяние.България и Турция смазват руснаците в Добруджа.Германските войски освобождават Полша, Украйна, Прибалтика.*** агонизирайки подписва унизителна капитулация.
53
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А какво ще стане ако Русия достави на Северна Корея някоя друга сатана и искандер, ей така като отбранителни оръжия.Тези не се спряха да се бъркат навсякъде, е затова господ ги наказва отвратителна сатанинска държава америка.
52
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 76Няма грижи мецаната яде всичко сладко.
51
3
 
15
 
! Отговори
Русофил преди 6 години
Западът като цяло не може да стори нищо на Русия. Проблемът на Запада е, че е затворник на собственият си капан наречен"демокрация". В същото време Путин го нататрузи четвъртит на цяла Европа. Ако не сте били скоро в Белгия, Холандия, Германия или където и да е още, явно не знаете, че в Лидъла там, вече всеки втори е мюсюлманин. Представете си, как се чувстват белите европейци от този факт.
50
1
 
6
 
! Отговори
Един от Северозапада преди 6 години
До Анонимен65 Между другото, не беше ли едно американско племе, Лакота мисля, което искаше да се отдели като отделна държава? Ако се поразровите из нета, ще видите материали, как Сащ складираха военна техника навътре в страната, и подготвят лагери, подобно на концентрационните на нацистите.Километрични влакови композиции с оръжие и техника, с по няколко локомотива. Има клипчета в нета. Подготвят се за нещо.Не вярвам, да е за десант на Русия.
49
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
САЩ ще СИ го подадат подсладен.
48
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Сергей Лавров разкри плана на Русия за Украйна на западните партньори като обясни на Запада безпереспективността на "проекта Украйна", и намекна, че най-разумният изход е Западът да се оттегли от играта и да върне Украйна там, където е нейното историческо място, тоест, в зоната на влияние на Русия. Лавров обясни, че в противен случай Кремъл няма да предприема абсолютно нищо и е готов спокойно да изчака и да се върне пак към този разговор след няколко години.
47
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 68Защото България никога няма да нападне Русия и защото западняците няма да ни дадат нищо, а ще сме им сметището и гетото.
46
2
 
7
 
! Отговори
До 30 преди 6 години
Лошо, много е лошо когато си глупав и ***. Беларус е държавата в СССР която е дала най-много жертви през ВСВ. 6000000 са загиналите беларуси. Над 200 концлагера (по информация на тв канала Хистъри) са се намирали на територията на тогавашната Белоруска ССР. Поляците имат Катин, Беларус има своя Хатин. Преди година ми се наложи да работя съвместно с немци по голям проект и единия от тях го пратиха в Беларус - после се оплакваше и се чудеше защо никой не му помага и не говори с него!?