Русия се бори с наследството на болшевишката революция от 1917 г.

Нанесените от историята рани още не са зараснали
7 ное 2017 21:21, Елка Василева
109
Русия се бори с наследството на болшевишката революция от 1917 г.
Снимка: Reuters

Те изиграха ключова роля в болшевишката революция в Русия през 1917 г., която доведе до гражданска война, убила милиони, опустошила страната и преначертала границите й. Един век по-късно техните потомци казват, че тези нанесени от историята рани още не са зараснали.

Отбелязвайки 100 години от (болшевишкото) въстание, Русия все още се мъчи да преодолее наследството на онези, които преобразиха страната. Кремъл избягва всякакво официално честване на юбилея, деликатно премълчавайки събитието, което си остава поляризиращо за мнозина и може да предизвика някои нежелателни паралели с настоящето, пише Асошиейтед прес.

Алексис Родзянко, чийто прадядо е бил председател на предреволюционния руски парламент и принудил цар Николай Втори да абдикира (за което после съжалява), смята революцията за бедствие, което връща Русия далеч назад.

"Всяко еволюционно развитие би било по-добро от това, което се е случило, - каза пред АП Родзянко, който е президент на Американската търговска камара в Русия. - Главната поука, надявам се, е Русия никога повече да не опитва същото."

Според него революцията и гражданската война заедно с опустошението от Втората световна война и цялостното наследство на съветската система са отслабили потенциала на Русия и са свили икономиката й само до част от онова, което тя би могла да бъде.

Подобен възглед споделя и Вячеслав Никонов, руски прокремълски депутат, чийто дядо Вячеслав Молотов е имал важна роля в организирането на болшевишкия преврат на 7 ноември 1917 г. и близо 4 десетилетия е бил член на комунистическото ръководство. Според Никонов революцията е "една от най-големите трагедии в руската история".

Годишнината е щекотлив въпрос и за президента Владимир Путин. Той се отнася критично към лидера на революцията Владимир Ленин, но не може да осъди открито събитието, родило Съветския съюз и пред което все още се прекланят много от неговите поддръжници. Путин, който е ветеран от КГБ, обаче презира всякакви народни въстания и със сигурност не би възхвалил революцията, унищожила Руската империя.

"Последното нещо, от което Кремъл се нуждае, е още една революция. Последното нещо, от което Русия се нуждае, е още една революция, - каза Родзянко. - А празнуването на революцията с аргумента: "Ей, какво велико нещо", някак си насърчава нещо, което те не желаят, и затова те определено са объркани."

Според него двойственото отношение към тази годишнина е израз на една все още болезнена национална травма. "За мен това е признак, че хората още не са я надживели. За Русия това е все още незараснала рана", каза той.

Приглушеното отношение на правителството към вековния юбилей отразява дълбоките различия в Русия за революцията, каза Никонов, който е председател на комисията по образование и наука в контролираната от Кремъл долна камара на парламента, Държавната дума.

Общонационално проучване, проведено миналия месец от социологическата агенция ВЦИОМ, показа, че мненията за революцията са разделени почти по равно. 46 процента от руснаците са казали, че тя е обслужила интересите на мнозинството, и също толкова са отговорили, че от революцията са спечелили само малцина. Останалите участници в допитването не са изразили мнение. Анкетирани са били 1800 души при допустима грешка от не повече от 2,5 процентни пункта.

В съветски времена 7 ноември бе Денят на революцията и се честваше с големи военни паради и манифестации на Червения площад. След разпадането на СССР Русия престана да го празнува, макар че комунистите все още го отбелязват.

"Просто няма начин да честваш революцията така, че мнозинство от населението да подкрепи това, - каза Никонов. - Няма обща интерпретация на историята на революцията и не мисля, че такава е възможна в обозримо бъдеще. Така че според мен най-доброто, което правителството може да направи в тази ситуация, е просто да се сниши."

Вячеслав Молотов си остана непоколебимо верен на комунистическата кауза до смъртта си през 1986 г. в Москва на 96-годишна възраст. Неговият внук Никонов смята, че революцията е лишила Русия от победа в Първата световна война. "В началото на (1917) година Русия е била една от великите сили с чудесни шансове да спечели войната след няколко месеца. А след това държавната власт е била унищожена. Към края на годината Русия вече не е била сила, тя не е била способна за нищо", каза той.

Никонов е убеден, че при сегашната политическа система страната е готова да посрещне всякакви предизвикателства и добавя: "Не мисля, че Русия е изправена пред някакви опасности за стабилността си сега."

Широка известност доби изявлението на Путин, че рухването на Съветския съюз през 1991 г. е било "най-голямата геополитическа катастрофа на 20-и век". Той обаче не одобрява и революцията от 1917 г. Тази двойственост се корени в желанието му да черпи капитал от постиженията както на царската, така и на съветската империя в полза на усилията си да възстанови международните позиции и престижа на Русия.

"Той няма да празнува това събитие, - каза Андрей Колесников, анализатор в московския Карнеги център. - То не може да се използва за легитимирането на Путин, защото той е контрареволюционер и смята, че Ленин е разрушил една велика империя."

Путин използва символите на различни епохи, за да върне блясъка на националната слава. Той възстанови (мелодията) на стария съветски национален химн, запази трицветното имперско знаме и двуглавия орел за национален герб.

Путин пренебрегва исканията за изваждане и погребване на балсамираното тяло на Ленин от мавзолея на Червения площад. Той обаче поощрява укрепването на силата и влиянието на Руската православна църква и на консервативни елементи в обществото. Паметници и светини, посветени на (убития от революционерите) цар Николай Втори, който бе обявен за светец, никнат из цяла Русия, макар че все още статуите и мемориалите на Ленин са много повече.

Родзянко каза, че прадядо му Михаил Родзянко бързо е започнал да съжалява, че е принудил царя да абдикира. "Това винаги го е измъчвало, - заяви той. - "Можех ли аз да направя нещо друго, за да предотвратя това", е била фразата, която съм чувал, че той често повтарял."

Броени дни след падането на монархията през февруари 1917 г. лидерът на Думата бил изолиран в глуха линия като твърде консервативен за новото временно правителство. Когато цялата либерална общност била пометена от болшевиките, той се присъединил към Бялото движение в гражданската война срещу червените. След поражението на белогвардейците напуснал Русия. Михаил Родзянко починал в Белград през 1924 г.

Прадядото на Родзянко се е сражавал за Бялата кауза, за разлика от дядото на Никонов, Вячеслав Молотов, който е бил дясна ръка на Ленин по време на революцията и на гражданската война.

По-късно Молотов се издигнал до "номер 2" в йерархията при Йосиф Сталин, ставайки премиер, а по-късно и външен министър през 30-те и 40-те години на 20-и век. Той изпаднал в немилост през последните години от управлението на Сталин. През 1949 г. съпругата му била арестувана и изпратена в ГУЛаг.

"Баба ми била арестувана по обвинение, че е оглавила еврейски заговор в Съветския съюз, - каза Никонов. - Те трябвало да се разведат, защото това бил единственият им шанс да оцелеят и защото една от причините за ареста й била да бъде подготвен следващият съдебен процес срещу самия Молотов, и той ясно разбирал това."
След смъртта на Сталин през 1953 г. Молотов успял бързо да издейства освобождаването й от затвора.

Предшественикът му като съветски външен министър Максим Литвинов също е изиграл важна роля в революцията и е осъществил първите контакти на болшевиките с Великобритания през 1918 г. Литвинов е бил външен министър през 30-те години на 20-и век и посланик във Вашингтон по време на Втората световна война преди смъртта си в Москва през 1951 г.

Неговият внук Павел става дисидент и бе един от седмината, които протестираха срещу съветското нахлуване в Чехословакия през 1968 г. с демонстрация на Червения площад. Това му докара 5 години в Сибир. След това той замина за САЩ, където живее оттогава.

В интервю за в."Ню Йорк таймс" Павел Литвинов каза, че дядо му "се е опитал да осигури по-добър живот за руския народ, а вероятно и за целия свят", и е вярвал в Ленин, но се разочаровал по времето на Сталин.

Синът на Павел, Дима, е активист на "Грийнпийс" и прекара над два месеца в руски арест през 2013 г. заради протест срещу руска петролна платформа в Арктика.

"Аз мисля, че е семейна традиция да се изправяме срещу властите и да се борим за правилни каузи, - каза Дима Литвинов в Стокхолм, където живее. - Ние се борим срещу несправедливостта и ако това означава, че трябва да се изправим срещу властите - точно това и правим."

Дима Литвинов заяви, че неговият прадядо "би бил ужасен от крайния национализъм и религиозната нетолерантност, които се засилват в Русия. Според него сега Русия се изправя пред някои от същите проблеми, доведи до революцията от 1917 г.

"Русия не върви напред. Хората се чувстват лишени от възможността да влияят върху съдбата си и изолирани от правителството. А на властите това им харесва", отбеляза той.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


109
Още по темата: революцияРусия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
76
13
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Русия се бори с наследството на болшевишката революция от 1917 г.До кога ще се бори с това наследство? Докато нищо не остане от Русия както е подкарал нещата днешния руски вожд Путин натам върви работата.
75
14
 
7
 
! Отговори
Стамат преди 6 години
Монархията трябва и ще се върне в Россия, а вие си стройте дермокрация и си я ползвайте със здраве!
74
7
 
16
 
! Отговори
Стамат преди 6 години
1917 в Русия не е нищо друго освен един юдео-масонско-рептилски преврат!Но сърповете и чуковете не се свалят от никъде в Москва. Имал съм лош период? Трябва да знам и помня за да нямам пак лош период!А вие преписвайте учебниците по история под диктата на рептилите ;-)Дай бог 1917 да е последната рептилска гадост за Россия!
73
12
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименАбе царят ги дал под наем за 100 години, а САЩ поне са честни и забравили да върнат Аляска... Русия не търпи вересии!
72
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименА как се гласува в българския парламент? Често удобните главочи там и не разбират какво гласуват ан-блок
71
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
76, ставаше дума за днешна Русия, но нейсе!!!! Ако връщаш лентата назад, стигаме до атомни бомби над мирно население и т.н. Но последните са метнати от щатски бомбардировачи, ако някой не помни или не знае. А в Афганистан, ссср влиза след като там властта е взета от муджахидините. Има уикипедия, освен другото.
70
5
 
12
 
! Отговори
Лъжа ли е? преди 6 години
Русия се бори с последствията от делата на произведения и финансирани от САЩ терорист Лео Троцки.
69
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен75 Това не е вярно,Русия никога не е била демокрация.Руската дума се гласува под команда,както и всичко друго в диктатурата на Путин,която се управлява с неговите лични укази и заповеди.Така бе и по времето на СССР/КГБ,чийто кадър е Путин.САЩ са най-голямата демокрация в света.
68
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 70 СССР нахлу в Авганистан и избиваше ,и рушеше там цели 20 години.Наложи комунизма във Виетнам,с гръм и трясък.Нагорни Карабах и Южна Осетия са замразени конфликти,предизвикани след нахлуването на руските военни масти.Тези страни не са признати от свободния свят.Русия нахлу в Източна Украйна и я превърна в пепелища,изби над3000 "православни,братя славяни", и анексира Крим,в нарушение на международното право,което бе признала преди това.
67
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Руският парламент (Дума), е точно толкова спорен, колкото и шантавия щатски Конгрес.
66
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен72 Руснаците можеха да заменят абсолютизма и царя си,с република, по един по-цивилизоман начин.Така,скочиха направо от абсолютната монархия,в комунизма и никога не познаха демокрация.С парламент се сдобиха едва при Елцин и той е спорен,като институция досега.
65
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Tъппия руски цар продава Руска Аляска на амриканците, и смотава 100 милиона златни долара в личните си авоари, като част от тях дава на "съхранение" на брчедите си в Англия!!! Това се поразчува из народа, който освен мизврията, намира още един повод да мрази силно царското семейство. Третия повод са мащабните злоупотреби на императорския апарат по време на първата св война. После за Ленин е било не особено трудно да изтрие Романови от лицето на майката земя.
64
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ако не беше революцията щяха да хранят цар и свитата му! За да се стигне до революция някой задава ли си въпроса какво се е случило че народа се е вдигнал? Ами глада го е вдигнал. Глад безработица и мизерия! В такова време живуркате вие сега. Но вие ще търпите още стотина години. Вие не сте борбени като Руският народ. С една дума казано сте страхливци!
63
3
 
6
 
! Отговори
пущиняк преди 6 години
До анонимен 67,Това по ДВ ли го казаха или по СНН?Сега остава и да кажеш, че и руски самолети бомбандираха градовете в Източна Украйна и всичко ще е точно!
62
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Е не приказвай глyпocти! Къде Русия е направила война??? Кажи ми поне една държава. Или къде е направила арабска пролет? Или къде е нахлула за да унищожава несъществуващо оръжия за масово поразяване???? Криво сЕди, право сЪди! Все пак чакам отговор :)
61
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Русия подкрепя световния тероризъм в борбата си срещу запада.Дестабилизира Балканите и се намесва във вътрешните работи на много държави.Учудващото е,че все още има хора,които вярват на лъжите на Путин и Лавров.
60
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен62 Диктатурата на Путин-Русия е криминална държава,която се управлява с указите на диктатора Путин.Русия е заплаха за мира в света.Създаде замразени конфликти по границите си,нахлу в Източна Украйна и я превърна в пепелища,изби свои"братя,православни, славяни",над4000 украинци,сред които жени,възрастни и деца.
59
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Русия е супер държава, защото според голяма част на конгреса, Тръмп е назначен от Кремъл. Какво точно не разбра, или падаш от Марс и си се ударил лошо?
58
3
 
4
 
! Отговори
пущиняк преди 6 години
До анонимен 60,Щом казваш, че е спукан плондер, спукан да е! Само че не ми е ясно това какво общо има с правдата! Да не би да мислиш, че един бачкатор, които с пот на челото си всеки ден си изкарва насъщния, е по-малко достоен от един някое синче със "тлъсто" наследство, което само трябва що годе разумно да управлява наследството си!
57
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Я чуите едно "съвпадение", президент Кенеди е убит на датата, на която е създаден ФЕД! Около година, след като Кенеди изразява намерение да национализира ФЕД и да му изземе функциите по печатането на пари и да ги сложи под опеката на конгреса. Та е такива случайности, разбираш ли...