Русия се бори с наследството на болшевишката революция от 1917 г.

Нанесените от историята рани още не са зараснали
7 ное 2017 21:21, Елка Василева
109
Русия се бори с наследството на болшевишката революция от 1917 г.
Снимка: Reuters

Те изиграха ключова роля в болшевишката революция в Русия през 1917 г., която доведе до гражданска война, убила милиони, опустошила страната и преначертала границите й. Един век по-късно техните потомци казват, че тези нанесени от историята рани още не са зараснали.

Отбелязвайки 100 години от (болшевишкото) въстание, Русия все още се мъчи да преодолее наследството на онези, които преобразиха страната. Кремъл избягва всякакво официално честване на юбилея, деликатно премълчавайки събитието, което си остава поляризиращо за мнозина и може да предизвика някои нежелателни паралели с настоящето, пише Асошиейтед прес.

Алексис Родзянко, чийто прадядо е бил председател на предреволюционния руски парламент и принудил цар Николай Втори да абдикира (за което после съжалява), смята революцията за бедствие, което връща Русия далеч назад.

"Всяко еволюционно развитие би било по-добро от това, което се е случило, - каза пред АП Родзянко, който е президент на Американската търговска камара в Русия. - Главната поука, надявам се, е Русия никога повече да не опитва същото."

Според него революцията и гражданската война заедно с опустошението от Втората световна война и цялостното наследство на съветската система са отслабили потенциала на Русия и са свили икономиката й само до част от онова, което тя би могла да бъде.

Подобен възглед споделя и Вячеслав Никонов, руски прокремълски депутат, чийто дядо Вячеслав Молотов е имал важна роля в организирането на болшевишкия преврат на 7 ноември 1917 г. и близо 4 десетилетия е бил член на комунистическото ръководство. Според Никонов революцията е "една от най-големите трагедии в руската история".

Годишнината е щекотлив въпрос и за президента Владимир Путин. Той се отнася критично към лидера на революцията Владимир Ленин, но не може да осъди открито събитието, родило Съветския съюз и пред което все още се прекланят много от неговите поддръжници. Путин, който е ветеран от КГБ, обаче презира всякакви народни въстания и със сигурност не би възхвалил революцията, унищожила Руската империя.

"Последното нещо, от което Кремъл се нуждае, е още една революция. Последното нещо, от което Русия се нуждае, е още една революция, - каза Родзянко. - А празнуването на революцията с аргумента: "Ей, какво велико нещо", някак си насърчава нещо, което те не желаят, и затова те определено са объркани."

Според него двойственото отношение към тази годишнина е израз на една все още болезнена национална травма. "За мен това е признак, че хората още не са я надживели. За Русия това е все още незараснала рана", каза той.

Приглушеното отношение на правителството към вековния юбилей отразява дълбоките различия в Русия за революцията, каза Никонов, който е председател на комисията по образование и наука в контролираната от Кремъл долна камара на парламента, Държавната дума.

Общонационално проучване, проведено миналия месец от социологическата агенция ВЦИОМ, показа, че мненията за революцията са разделени почти по равно. 46 процента от руснаците са казали, че тя е обслужила интересите на мнозинството, и също толкова са отговорили, че от революцията са спечелили само малцина. Останалите участници в допитването не са изразили мнение. Анкетирани са били 1800 души при допустима грешка от не повече от 2,5 процентни пункта.

В съветски времена 7 ноември бе Денят на революцията и се честваше с големи военни паради и манифестации на Червения площад. След разпадането на СССР Русия престана да го празнува, макар че комунистите все още го отбелязват.

"Просто няма начин да честваш революцията така, че мнозинство от населението да подкрепи това, - каза Никонов. - Няма обща интерпретация на историята на революцията и не мисля, че такава е възможна в обозримо бъдеще. Така че според мен най-доброто, което правителството може да направи в тази ситуация, е просто да се сниши."

Вячеслав Молотов си остана непоколебимо верен на комунистическата кауза до смъртта си през 1986 г. в Москва на 96-годишна възраст. Неговият внук Никонов смята, че революцията е лишила Русия от победа в Първата световна война. "В началото на (1917) година Русия е била една от великите сили с чудесни шансове да спечели войната след няколко месеца. А след това държавната власт е била унищожена. Към края на годината Русия вече не е била сила, тя не е била способна за нищо", каза той.

Никонов е убеден, че при сегашната политическа система страната е готова да посрещне всякакви предизвикателства и добавя: "Не мисля, че Русия е изправена пред някакви опасности за стабилността си сега."

Широка известност доби изявлението на Путин, че рухването на Съветския съюз през 1991 г. е било "най-голямата геополитическа катастрофа на 20-и век". Той обаче не одобрява и революцията от 1917 г. Тази двойственост се корени в желанието му да черпи капитал от постиженията както на царската, така и на съветската империя в полза на усилията си да възстанови международните позиции и престижа на Русия.

"Той няма да празнува това събитие, - каза Андрей Колесников, анализатор в московския Карнеги център. - То не може да се използва за легитимирането на Путин, защото той е контрареволюционер и смята, че Ленин е разрушил една велика империя."

Путин използва символите на различни епохи, за да върне блясъка на националната слава. Той възстанови (мелодията) на стария съветски национален химн, запази трицветното имперско знаме и двуглавия орел за национален герб.

Путин пренебрегва исканията за изваждане и погребване на балсамираното тяло на Ленин от мавзолея на Червения площад. Той обаче поощрява укрепването на силата и влиянието на Руската православна църква и на консервативни елементи в обществото. Паметници и светини, посветени на (убития от революционерите) цар Николай Втори, който бе обявен за светец, никнат из цяла Русия, макар че все още статуите и мемориалите на Ленин са много повече.

Родзянко каза, че прадядо му Михаил Родзянко бързо е започнал да съжалява, че е принудил царя да абдикира. "Това винаги го е измъчвало, - заяви той. - "Можех ли аз да направя нещо друго, за да предотвратя това", е била фразата, която съм чувал, че той често повтарял."

Броени дни след падането на монархията през февруари 1917 г. лидерът на Думата бил изолиран в глуха линия като твърде консервативен за новото временно правителство. Когато цялата либерална общност била пометена от болшевиките, той се присъединил към Бялото движение в гражданската война срещу червените. След поражението на белогвардейците напуснал Русия. Михаил Родзянко починал в Белград през 1924 г.

Прадядото на Родзянко се е сражавал за Бялата кауза, за разлика от дядото на Никонов, Вячеслав Молотов, който е бил дясна ръка на Ленин по време на революцията и на гражданската война.

По-късно Молотов се издигнал до "номер 2" в йерархията при Йосиф Сталин, ставайки премиер, а по-късно и външен министър през 30-те и 40-те години на 20-и век. Той изпаднал в немилост през последните години от управлението на Сталин. През 1949 г. съпругата му била арестувана и изпратена в ГУЛаг.

"Баба ми била арестувана по обвинение, че е оглавила еврейски заговор в Съветския съюз, - каза Никонов. - Те трябвало да се разведат, защото това бил единственият им шанс да оцелеят и защото една от причините за ареста й била да бъде подготвен следващият съдебен процес срещу самия Молотов, и той ясно разбирал това."
След смъртта на Сталин през 1953 г. Молотов успял бързо да издейства освобождаването й от затвора.

Предшественикът му като съветски външен министър Максим Литвинов също е изиграл важна роля в революцията и е осъществил първите контакти на болшевиките с Великобритания през 1918 г. Литвинов е бил външен министър през 30-те години на 20-и век и посланик във Вашингтон по време на Втората световна война преди смъртта си в Москва през 1951 г.

Неговият внук Павел става дисидент и бе един от седмината, които протестираха срещу съветското нахлуване в Чехословакия през 1968 г. с демонстрация на Червения площад. Това му докара 5 години в Сибир. След това той замина за САЩ, където живее оттогава.

В интервю за в."Ню Йорк таймс" Павел Литвинов каза, че дядо му "се е опитал да осигури по-добър живот за руския народ, а вероятно и за целия свят", и е вярвал в Ленин, но се разочаровал по времето на Сталин.

Синът на Павел, Дима, е активист на "Грийнпийс" и прекара над два месеца в руски арест през 2013 г. заради протест срещу руска петролна платформа в Арктика.

"Аз мисля, че е семейна традиция да се изправяме срещу властите и да се борим за правилни каузи, - каза Дима Литвинов в Стокхолм, където живее. - Ние се борим срещу несправедливостта и ако това означава, че трябва да се изправим срещу властите - точно това и правим."

Дима Литвинов заяви, че неговият прадядо "би бил ужасен от крайния национализъм и религиозната нетолерантност, които се засилват в Русия. Според него сега Русия се изправя пред някои от същите проблеми, доведи до революцията от 1917 г.

"Русия не върви напред. Хората се чувстват лишени от възможността да влияят върху съдбата си и изолирани от правителството. А на властите това им харесва", отбеляза той.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


109
Още по темата: революцияРусия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Въпреки всички недостатъци, хората участвали във ВОСР са били ИСТИНСКИ ЛИЧНОСТИ! Смели, уверени, готови да рискуват живота си, за да защитят някакви идеали!Днешните дебелаци и хрантутници не само че не могат да направят революция, те не могат да оцелеят и седмица без съвременните удобства и глезотии като интернет, Фейсбук, смартфони и там подобни глупости...
15
6
 
12
 
! Отговори
РБК37 преди 6 години
До не си човек И какво лъжа , за кое лъжа ? Народа ни бил беден до N cтепен и благодарение на болшевиките ,то ние малко се оправихме . Аз ще ти кажа ,че в Португалия има много беднотия ,в Браселона съм видял това което у нас ЩЕ ВИДИШ във Факулутета ,в Италия има беднотия , Турция ... ,Гърция е като нас само че им наливат пари ... . Държави които са били типа империи и колонии са работили за тях ,то ние с тях не можем да се мерим ,нали ? Има и много минуси от соца ,но няма строй без минуси .
14
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 19Тоя па, тоя па......1000% съм сигурен, че САМ ти не осмисляш това което си написал! Моля те, тук пишат интелигентни хора, не се бутай където не ти е мястото!
13
2
 
9
 
! Отговори
Хм преди 6 години
Тая статия е голяма словесна галимация,в която липсват съществени моменти!А именно-тая революция е до голяма степен евр*ейско дело-финансирано и вдъхновено от тях!.Още на Виенският конгрес Ротшилд(участващ в незнайно качество) заявява на руският император:"Ще унищожим династията ви,ако ще да е след поколения."*И успяват,100г по-късно,чрез болшевиките!Има и още нещо-Руската империя въобще не е била процъфтяваща държава,с добри перспективи!Болшевиките я вкарват в 20-ти век по един брутален начин.
12
8
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
благодарение на болшевишката революция от 1918 година досега Русия губи 100 милиона от населението си, а това което е останало е продукт на негативен подбор - невежи, пияници и престъпници.Малка България която няма стотици милиони население, е застрашена от изчезване, пак благодарение на болшевишката революция.
11
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Точно без проектираната от Ротшилд червена революция щатите никога нямаше да са световен хегемон!Колониализма и досега щеше да е в сила!Нямаше да има ислямизъм и емиграция!
10
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Аве, кауни, не разбрахте ли, че капитализма беше готин докато имаше социализъм! Тогава двете системи се бореха за умовете и сърцата на хората. Искаха да бъдат харесвани. Сега като няма соц, ела глей кво стаа. Въпрос на време е мултинационалките да ви наведат до дюшамето плътно!
9
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
A щатите се борят с последиците от робството, като вече половината население на тая иначе велика държава са нerpи. А това ей богу, не е добре.
8
2
 
4
 
! Отговори
До1 преди 6 години
Нямаше да има и Всв без революцията! Версайския договор щеше да важи поне до 68 г!
7
8
 
6
 
! Отговори
не си човек преди 6 години
РБК37,Господ ще те накаже за лъжите
6
7
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Блазе им на всички държави, през които не е минал комунизъмът.
5
14
 
19
 
! Отговори
РБК37 преди 6 години
Благодарение на болшевишката революция работницте по цял свят минаха на 8 часа работен ден ,жените започнаха да имат глас и равноправие с ммъжете ,бедни и селеяни започнаха да имат възможност да учат ,безплатно образование , профсъюзи ... когато влиза Червената армия у нас ,то 90% от населението ни знаело какво е чаршаФ ,80 % не е знаело какво е закуска ,революцията в Русия донесе много за народа по света ...но тук в този форум а и унас имаш чуството,че всички са внуци на банкери,фабриканти... .
4
7
 
8
 
! Отговори
До 1 преди 6 години
Ако нямаше болшевики ,Русия щеше да владее Константинопол!Нямаше да има и Все!
3
7
 
14
 
! Отговори
Ооох, преди 6 години
И ние ще се борим с наследството,което ще ни остави Боцо и ГРОБ няколко десетилетия,ско изобщо ни има. Русия се изгради,но ние се сринахме.
2
2
 
11
 
! Отговори
Да преди 6 години
И кво разбрахме , нищо!
1
14
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
САЩ, Япония и НАТО се опитват да разкъсат Русия и да заграбят Сибир, Без комунистите царят щеше да капитулира и да подари територията както Аляска.