Как преминава ежедневието на един обикновен човек в Северна Корея?

В КНДР няма място за индивидуализъм
Обновена: 5 ное 2020 08:56 | 1 ное 2020 22:15, Нели Христова
264
Как преминава ежедневието на един обикновен човек в Северна Корея?
Снимка: БГНЕС

Йонми Парк бяга от Северна Корея, когато е съвсем млада. Сега тя живее в САЩ, работи като хуманитарен активист и се опитва да разкрие възможно най-много за това, какво е да живееш в КНДР.

Всекидневният живот на всички севернокорейци е много по-различен от този, който води Ким Чен Ун. В едно от своите видеа в YouTube Йонми Парк разказва, как всички ставали по едно и също време, първо се трудели, а след това  ходили до училище, тъй като нямало училищен автобус.

Нейното семейство било от средната класа в Северна Корея и макар историята й да не е напълно валидна за всички 25 млн. души, които живеят в КНДР, то по този начин живее голяма част от обществото там.

Във всеки дом имало по едно радио, което не можело да се изключи. Звукът му можел да бъде увеличаван или намаляван, но не и спрян. Когато имало електричество, по него се редували песни за социалистическия рай, щастливите хора и всякаква подобна пропаганда, която трябвало да увеличи желанието на хората да се трудят.

"В Северна Корея не може да си индивидуалист. Всички сме част от различни групи. Всяка сутрин трябваше да се събираме с групите, към които бяхме причислени, за да вършим определена работа", разказва Йонми.

Рано сутрин - в 5 часа, а през зимата - в 6 часа, от радиото прозвучавала мелодия, която индикирала, че хората трябва да стават от сън. Често родителите пращали децата си в тези трудови групи, докато самите те приготвяли закуската. Докато живеела в КНДР, Йонми често ходила да се труди сутрин. Тя разказва, как ако имало наводнение, групите били изпращани там, за да помагат. Понякога работниците се събирали около жп релсите и се заемали с чупенето на големите камъни по пътя на влака. Трудът им продължават от 5:00 до 7:00 часа или от 6:00 до 8:00 часа, според сезона. След това всички хора се прибирали за да закусват със семействата си.

"Вечеряхме около 7:30 - 8 часа. Трябваше да се храним много бързо, защото след това се налагаше да бягаме до училище. В Северна Корея няма училищен автобус. Всички трябваше да вървим. Отнемаше ни между 35-45 минути да стигнем до училище. Трябваше да сме там преди 9 часа, когато започваха часовете", разказва Йонми. Тя имала 4 учебни предмета на ден, като всеки учебен час продължавал по 45 минути. В повечето случаи децата учели за своите диктатори и как те победили враговете си. Имало и час по начална математика. Това било цялото им образование.

В училището нямало стол - или трябвало да си носиш храна, или да стоиш гладен. В следобедите децата трябвало да обличат работните си дрехи и отново да се трудят. Те често помагали на местни фермери или чистели паметниците на Ким Чен Ир.

Около 18:00-19:00 часа децата се прибирали у дома и помагали на майка си да сготви вечерята.

"Трябваше да ходим до реката, за да донесем вода у дома, тъй като вкъщи нямаше течаща вода. Само така можеше да перем дрехите си или да се къпем", разказва Йонми. Те вечеряли преди 8 часа вечерта през лятото, но през зимата бързали да се хранят възможно най-рано, тъй като нямали електричество, а свещите били изключително скъпи.

"Нямахме ток 24 часа в денонощието, а да притежаваш свещ е нещо скъпо. Тя беше толкова ценна, че не можеше да я използваме. Това, което можехме да си позволим, е колба с олио и фитил, която не светеше ярко и миришеше лошо. Това беше евтиният вариант и все пак бе също толкова ценен. Така че родителите ни казваха: "Яжте бързо и си лягайте", спомня си Йонми.

Всички си лягали толкова рано, че прекарвали часове във взиране в звездите. Йонми казва, че научили много естествени начини да познават какво ще е времето на следващия ден - дали слънчево или мрачно, само гледайки нощното небе.

Уикендите били малко по-различни. Разбира се, и тогава сутрините започвали с колективен труд. След това семействата се прибирали, хапвали закуска и излизали отново, за да търсят храна. Ако искала да си играе с някого, Йонми трябвало да ходи пред домовете на приятелите си и да чука по вратите им, за да провери дали са у дома, тъй като нямали дори телефон. Децата често ходили в планината, където събирали растения, с които да хранят зайците, които отглеждали, а и самите себе си: "Споделях своята храна с животните", казва Йонми.

"Когато дойдох в Америка видях един голям бюфет с различни салати и бях изключително възмутена и си казах: "Но това е заешка храна! Защо давате $10, за да се храните с нея! Затова ли избягах от Северна Корея?" Сега се храня със салата, но тогава отказвах, защото бях изяла достатъчно през живота си", спомня си момичето.

Йонми разказва й за живота на възрастните. "След като се трудят сутрин, мъжете отиват на работа. И тъй като в Северна Корея нямаше много работещи фабрики, те се събираха да пият или да играят карти, за да убият времето, докато трябва да се приберат у дома. Много от тях продължаваха да пият и вкъщи и биеха жените си", споделя тя. Жените от друга страна трябвало да търсят начин семейството им да оцелее, защото държавата не им давала нищо. Така че те изпращали децата си на училище, мъжете си - на работа и отивали на "Черния пазар", където разменяли различни стоки за храна.

"Такъв е животът в Северна Корея. Всички носят униформи. Няма индивидуализъм. Спомням си тази ужасна песен, която идваше от радиото в Пхенян. Всички ставахме по едно и също време, трудихме се по едно и също време, отивахме на работа или училище по едно и също време. Радиото издаваше звук в 12 на обяд и ни уведомяваше, че е време да обяд, а когато денят приключваше, радиото отново се включваше, сякаш да ни каже: "Имахте прекрасен ден, сега се приберете при семейството си".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


264
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
159
12
 
28
 
! Отговори
Хм? преди 3 години
Не ща да живея в Северна Корея, а и не искам да я посещавам като турист (вече има такива екскурзии). Но разказът ми звучи неправдоподобно. Радиото не може да се спре и ги буди сутрин, но нямали ток 24 часа. Някой е пресолил манджата
158
14
 
21
 
! Отговори
Тони преди 3 години
ФЕЙК, ФЕЙК статия ! ФЕЙК та дрънка !
157
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Вечеряхме около 7:30 - 8 часа." Това дори не знам как да го коментирам.
156
5
 
9
 
! Отговори
ИванчУ преди 3 години
Колко много компетентни мнения за страна, която дори попада в затъмнение от сателитите. Даже се замислих дали и северно корейците знаят за страната си и вожда си колкото вас. Между другото кой от вас за последно беше в Северна Корея?
155
4
 
13
 
! Отговори
някой преди 3 години
Тук е по-лошо, на Кубрат Пулев са му забранявали да чете, а бъдещият премиер е вадил картофи в Банкя.И едни мармоти завиват шоколада в станиол.
154
10
 
18
 
! Отговори
Познато преди 3 години
Има нещо носталгично и близко в разказа на тази корейка - напомня ни на детството в социалистическа България !
153
22
 
23
 
! Отговори
BBB преди 3 години
Поредната доза западна пропаганда!
152
26
 
35
 
! Отговори
Лош комунизъм, лош! преди 3 години
Северна Корея, население почти 26 милиона с устойчив прираст в последния повече от половин век. Некомунистическа България, от девет милиона не знам днес дали имаме и 5 милиона в територията ни за едни 30-на години. Лош комунизъм такъв! Впрочем, в северна Корея нямат нито един ром. Дори и за зоопарк не са си внесли поне.
151
1
 
10
 
! Отговори
До Румен преди 3 години
Тия за да дойдат тука, знаеш ли през колко проверки за вярност към партията са минали ..!
150
2
 
15
 
! Отговори
До 153 преди 3 години
Явно си някакъв глу пав младеж, който не знае какво е комунистическа радиоточка !
149
12
 
39
 
! Отговори
Аауу преди 3 години
Колко страшно. Всички ставали рано и трябвало да ходят пеша до училището, защото нямало училищен автобус !??Всички сме ходили така на училище и не се оплакваме от лошо детство.
148
12
 
39
 
! Отговори
Йово преди 3 години
Яка пропаганда. Дори момата не си е направила труда да осмисли какво говори. Вечер закусва. Радиото не спира да работи а ток няма. Вярно е единствено че в КНДР има военна дисциплина и всички стават сутрин като под строй. Нямало Автобуси и ходили пеша. Въпреки че КНДР всяка година внася хиляди автобуси от Китай. Дали капиталистичеки Судан и Сумалия където "демокрацията" е в изобилие ходят с автобуси на училище. Всъшност там в тези "демократични" държави дори рядко се намират училища!
147
8
 
11
 
! Отговори
младен преди 3 години
Дирници, *** такива, не ви бях отварял миризливият сайт от пореди 4,5 месеца. Сега след тази статия се сетих защо - *** сте.
146
11
 
27
 
! Отговори
младен преди 3 години
"Радиото издаваше звук в 12 на обяд и ни уведомяваше, че е време да обяд, а когато денят приключваше, радиото отново се включваше, сякаш да ни каже"А с тока дето го нямало по 24 часа в денонощието какво стана?
145
7
 
21
 
! Отговори
младен преди 3 години
"Вечеряхме около 7:30 - 8 часа. Трябваше да се храним много бързо, защото след това се налагаше да бягаме до училище. В Северна Корея няма училищен автобус. Всички трябваше да вървим. Отнемаше ни между 35-45 минути да стигнем до училище. Трябваше да сме там преди 9 часа, когато започваха часовете", разказва Йонми.Вечеря сутринта, или са учили вечер, а...кое от двете?"Нямахме ток 24 часа в денонощието, а да притежаваш свещ е нещо скъпо."Ама нали имали радио което работило постоянно, а?
144
5
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"1984" пресъздадена в реалния живот.
143
12
 
24
 
! Отговори
4epa преди 3 години
ТАКА БЕШЕ И ПРИ НАС В БЪЛГАРИЯ ПО КОМУНИСТИ4ЕСКО- СОЦИАЛИСТИ4ЕСКИЯ РЕЖИМ !!!!!!! ЗА ТОВА СЛЕД КАТО ОТВОРИХА ГРАНИЦИТЕ 2 000 000 ИБЯГАХА ОТ БЪЛГАРИЯ !!!!!!
142
1
 
11
 
! Отговори
? преди 3 години
Защо ли ми прилича на "Един ден на Иван Денисович" от Слженицин?
141
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да пита дядо и баба защо се биха във войната на страната комунистите?
140
14
 
19
 
! Отговори
Валко преди 3 години
Що не заминете всички там без да се връщате като толкоз е хубавоСмотаняци