Путин и Ердоган: Първо воюват помежду си, а после си поделят цели държави

„Стратегическото партньорство“ между Турция и Русия като безумна игра на „Монополи“
17 ное 2020 20:30, Елка Василева
215
Путин и Ердоган: Първо воюват помежду си, а после си поделят цели държави
Снимка: архив, БГНЕС

Те са едновременно врагове и партньори: в горещите точки на света първо воюват помежду си, а след това си поделят цели държави. Партньорството между Русия и Турция прилича на безумна игра на “Монополи“, пише „Ди Велт“.

"Предател, предател“ скандират хиляди в центъра на Ереван и настояват за оставката на правителството. Хората са безкрайно разочаровани и изпълнени с гняв. Някои дори плачат. „Арменската нация е в състояние на шок, откакто премиерът Никол Пашинян обяви примирието във войната за Нагорни Карабах“, отбелязва вестник „Ди Велт“ и коментира: „В крайна сметка това примирие прилича по-скоро на безусловна капитулация. От оспорвания регион само една трета остава в ръцете на арменците, остатъкът отива към Азербайджан“.

Политически игри за надмощие

Коментаторът твърди, че поражението на Армения и нейната армия всъщност са били предварително програмирани, тъй като Анкара и Кремъл са тези, които дърпат конците задкулисно.

Голямата офанзива на Азербайджан в Нагорни Карабах стана изобщо възможна, защото Турция изпрати модерни дронове, свои военни съветници и няколко хиляди сирийски наемници на фронта. В същото време съюзникът на Армения – Русия – наблюдаваше ставащото със скръстени ръце.

Още по темата

Чак в последния момент, когато цял Нагорни Карабах рискуваше да падне в ръцете на Азербайджан, президентът Путин се намеси и започна да диктува условията за примирието.

„Ди Велт“ обяснява бездействието на руския президент по следния начин: „Пашинян дойде на власт през 2018-а в резултат на масови протести и се дистанцира от Русия. Путин сега се възползва от отдалата му се възможност, за да му подреже малко крилцата“, смятат политически наблюдатели. Коментарът на изданието гласи: „Армения и Нагорни Карабах бяха премазани от геополитическите игри за надмощие на Турция и Русия, които от години те водят в части от Средния изток и Северна Африка, а сега бяха разширени и към Кавказ“.

Резултатът от примирието обаче е добър за властниците в Анкара и Москва, четем още в публикацията, цитирана от Дойче веле. С Нагорни Карабах Москва и Анкара попълниха пъзела на своята хегемония с още един елемент. На международната сцена те може и да се държат като упорити съперници, но винаги са готови на компромиси и си поделят властта в региони на конфликти, ако останат защитени най-важните им икономически и политически интереси, отбелязва германският ежедневник, цитиран от Дойче веле.

Като игра на "Монополи"

Изданието описва обширните икономически връзки между двете страни и твърди, че тъкмо икономическият аспект в турско-руските отношения навярно е една от важните причини за това, че те винаги успяват да загладят външнополитическите си разногласия в различни конфликтни зони на света.

Пример за това е Сирия, където Турция и Русия подкрепят две враждуващи страни в конфликта, а и сами използват военна сила. Въпреки това Путин и Ердоган винаги досега са успявали да ограничат военната ескалация, малко преди насилието да излезе извън контрол.

„Стратегическото партньорство“ между Турция и Русия във външната политика прилича на безумна игра на „Монополи“, в която двете страни си разменят градове и региони и си поделят цели държави, коментира „Ди Велт“ и пояснява: Сирия вече е поделена на четири различни зони, Либия – на две, а Нагорни Карабах сега бе орязан до една трета. Цената за тези игри плаща цивилното население на трите държави, където стотици хиляди бяха прокудени от родните им места, хиляди бяха убити.

Партньорство и вражда едновременно

Независимо от наличието на съперничество, между Москва и Анкара изглежда съществува съгласие по основните неща. „Това е модерна интерпретация на историческия дипломатически танц между Турция и Русия“, казва Николас Херас от Института за военни изследвания (ISW) във Вашингтон. Според него този модел на партньорство и вражда между двете страни има своето продължение и в наши дни.

„Русия и Турция си сътрудничат, когато става дума за това да бъдат изолирани САЩ и Европа от техните сфери на влияние в Средния изток. Те правят компромиси, защото нито една от двете страни не разполага с решаващо предимство пред другата“, казва Херас. Той обаче е убеден, че Русия и Турция могат да правят само краткосрочни договорки, но не и дългосрочно да съгласуват своите по същество непримирими интереси. През последните пет години обаче това им се удаваше твърде добре.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


215
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
58
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Земи единия удари другие.Путин последно му подари Кавказ.Преди това Северна Сирия и Либия.И двамата са диктатор, и двамата си унищожават опозицията.Помни Сталин и Хитлер и гледайПутин и Ероган днес.
57
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ако ердоганьо poди всичко ще е ОК
56
8
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Краят на 250 годишното английско-американско господство.
55
9
 
5
 
! Отговори
KOSTAS LINKE преди 3 години
ПАШКАНЯН ИМА ВИНА...НО РОССИЯ ЩРЕДАДЕ ХРИСТОС..РОССИЯ Е ПРИЯТЕЛ НА ВРАГОВЕТЕ НА ГЪРЦИЯ...РОССИЯ Е МЕТА МОРФОЗЕН ИСЛЯМСКА ДЖАМАХИРИЯ.ТОВА Е !
54
5
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
България с F-16 стана освен най-бедна в ЕС и най-глупава.
53
5
 
9
 
! Отговори
SS преди 3 години
При бъдеща подялба на света не се знае в коя свера на влияние ще сме и чия територия.Хич не ми се иска да сме Турски вилает.Страната ни във военно отношение е пълен ке-н-ф.Но пък да се дадем съвсем без съпротива...! Но на нищо не се учудвам.Едно е сигурно.Нищо хубаво не ни очаква в бъдеще.
52
4
 
12
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА !!! преди 3 години
Ами, правилно си играят картите. Добри политици и държавници. Държавите им увеличават влиянието си по света ... Поделят си цели държави и региони ...Който може го може !
51
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До "Великият Тюрк"това звездите ли ти го говорят?
50
11
 
14
 
! Отговори
Великият Тюрк преди 3 години
Путин няма какво да направи. Турците спукаха от бой арменците. Накрая подписаха споразумение. Путим в моментс е там за да гарантира мира.
49
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ЩирлицПутин пожертвал Армения? Абсолютно не.Ако приемем за истина, че Путин е намислил възстановяване на СССР като територия, вече под името Русия, то тогава и Армения и Азербайджан и Арцах ще бъдат в рамките на възстановения СССР като територия, вече под името Русия. Какво значение за общото има каква част от Арцах е с Армения и каква част с Азербайджан?
48
2
 
4
 
! Отговори
РижкоКръстонос преди 3 години
Или пък в нашта кръв тече Ирландска кръв,а може би сме черкези или гагаузи
47
8
 
10
 
! Отговори
Шмекера преди 3 години
Русие е Византия днес. А Турция е на бившите нейните територии. Това е проблема, за Турция де.
46
5
 
4
 
! Отговори
Вянин преди 3 години
До СловянинДруго си е да си руско-турски слуга!
45
4
 
0
 
! Отговори
СвинксКаракачол преди 3 години
А може би сме Славяни или идваме от река Синга
44
5
 
8
 
! Отговори
Джамбо Монголин преди 3 години
А ние Татари ли сме или Тюрки!
43
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До VДобре ли сте?
42
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Това са две големи държави. След като Запада не ги иска те се обединиха въпреки че не се харесват.
41
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В сравнение с войните които разпалиха и колко държави унищожиха нашите сегашни господари тия двамата са като невинни овчици.
40
10
 
6
 
! Отговори
Щирлиц преди 3 години
Нищо не си поделят,Путин използва Турция като средство за постигане на целите си,най-важната от които е везстановяването на СССР като територия,вече под името Русия.Дали съм прав?Вижте как пожертва Армения.Винаги съм подкрепял руската външна политика,но сега видяхме истинското й лице.Политиката все пак е *** работа.
39
4
 
5
 
! Отговори
V преди 3 години
До АнонименХитлер и Сталин поне създадоха икономики и държави .Е и много унищожиха ама в крайна сметка Путин и Ердоган не мой да са на тая висота. Има и много по зле .Например мафията герб и ЕС .Те са много по надолу .За Хитлер мисля че *** от Крупп го подведоха както подведоха и кайзера ;) Осъдиха ги па после ги оправдаха и им върнаха част от собствеността .Тая дето не е заграбена де. Щото Крупп колко заграбиха от Европа не е истина .