Как така Турция реши да улесни пътуването на българите в страната?

България е първата европейска държава с такова улеснение
28 юли 2022 14:58, Елка Василева
111
Как така Турция реши да улесни пътуването на българите в страната?
Снимка: архив, БГНЕС

Указът на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, публикуван вчера в  „Държавен вестник“, според който българските граждани ще могат да влизат в Турция само с лични карти при туристически посещения до 90 дни в рамките на всеки 180 дни, стана новината на деня.

Още по темата
Още преди години, когато започна преговори с ЕС за кандидатурата си, Турция премахна едностранно визите за българските граждани.

Сега Турция направи още една крачка в посока на улесненията на българските граждани за пътуванията, като им се разрешава да влизат и да пребивават в страната с лична карта,  така както пътуват в Европа.

България е първата европейска държава, за чиито граждани Турция  улеснява по този начин пътуванията в страната, предаде БТА.

Пак за улеснение на българските граждани Турция преди това разреши ковид-тестовете да се правят на турска територия, за да спести двойното тестване.

Безспорно за указа на Ердоган има значение фактът, че "България е много ценен наш съсед и съюзник и има много важни въпроси, по които да работим активно”, както заяви посланикът на Република Турция г-жа Айлин Секизкьок пред вестник "24 часа".

От друга страна обаче през последните една-две години Турция се превърна в притегателно място за българските граждани,  голям брой от които, особено през уикендите, идват на пазар.

Преди време турските граждани масово пътуваха до България, било на почивка, било на пазар. Хранителни стоки  - кашкавал, сирене, месо и не на последно място алкохол се изкупуваха заради ниските цени. Тогава покупателната стойност на турската лира спрямо българския лев бе важно предимство.

Сега обаче потокът от туристи смени посоката си и започна да тече от България към Турция.

Девалвацията на турската лира с около 80 на сто /към днешна дата един лев се обменя за 9,7 турски лири/ и поскъпването на стоките в България обърнаха посоката на туристите. През април  тази година бе постигнат рекорд в  Одрин, когато само за един ден над 10 хиляди български граждани бяха дошли в града, т.е. една десета от около 100-хилядното му население.

Няма да е точно обаче, ако свеждаме посещенията на българските граждани в Турция само до пазаруването.

Реставрираната българска църква "Свети Стефан" се превърна в един от най-посещаваните туристически обекти наред с другите символи на Истанбул. На големи празници като Великден и Рождество Христово хиляди българи от всички краища на страната се стичат в Истанбул.

Морските курорти, сред които на първо място Кушадасъ на Егейско море, е любим курорт за хиляди българи, поради което го наричат турския Слънчев бряг.

Само през месец май  тази година 57 874 български туристи са посетили Турция. По този показател България е на пето място сред страните, чиито граждани са посетили Турция.   

Указът на президента съвпада и с разгара на туристическия сезон, така че българските граждани ще имат по-добра възможност да почиват в турските курорти, както и да пътешестват до по-далечни дестинации като турското Черноморие или в Източен Анадол.

Турция премахна едностранно визите за някои арабски туристи и от миналия месец насам турското Черноморие, където е по-хладно, е пълно с арабски туристи.

Но медалът има и друга страна. Визите на българската страна за посещенията на турските граждани в България са проблем.

Турция премахна визовите изисквания за притежателите на дипломатически и служебни паспорти турски граждани.  Според отговорни турски представители обаче това е недостатъчно.

Граждански организации в Турция неведнъж са настоявали за премахване на визите на реципрочна основа или за улесняване при  издаването им.

"Турските граждани обичат България, искат да я посещават по-често, през уикендите, да идват на почивка със семействата си, по всяко време на годината, но визите са сериозен проблем, който има и икономическа страна, особено за семейства с деца", заяви за БТА Сабри Мутлу, председател Конфедерацията  на румелийските балкански турци.

Преди време от Асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите в България излязоха с призив да се премахнат визите на турските туристи, за да бъдат привличани повече туристи в България.

Другият проблем, за чието разрешаване се настоява, е да се улеснят бюрократичните процедури, да се ускори процесът на издаване на визите и т.н.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


111
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
39
9
 
8
 
! Отговори
До Анонимен 35 преди 1 година
Средството за връзка между хората са думите. Думите пресъздават понятията. За да можем да мислим ни трябват думи. За да обменим мисли ни трябват думи.Езикът който говорим е създаден в Преславската Книжовна школа. Той не е славянски. Това се вижда много просто ако опитате да говорите с Поляк или Чех. Е, не става. Причината е че езикът е изкуствено създаден. Това е приноса на Цар Симеон. Ние не сме турци, но сме близки народи. Както Германците и Австрийците например.
38
7
 
7
 
! Отговори
истината е.. преди 1 година
истината е ,че без дебелият Боко нещата в Бъглария малко се подобряват и *** искат да си харчим парите там.
37
0
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Защото ходим там да харчим пари. Хората си знаят интереса.
36
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тамън катоФатмака ви спре парното и топлата вода и ви остави да студувате и да гладувате през зимата, ще можете да отидете на юг на топло и на евтино без международни паспорти. Ердоган мисли за вас и ви помага в тези трудни времена.
35
16
 
15
 
! Отговори
КАК??? преди 1 година
Има капан , номера е И Бг да направи същото за турските граждани . България ще се насели от комшиите , както преди , ще дойдат от Турция , уш като туристи , а после ще ЗАБРАВЯТ да се върнат за още 500г. . Проекта е фъф действие , след като И нямаме умни кадри да управляват България , то може и Анкара да ни стане столица !
34
7
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако българите сме тюрки защо говорим на славянски и имаме славянски традиции а не тюркски? Ако сме наследници на Траките защо не говорим на гръцки и нямаме гръцки традиции а славянски? Аз пиша от доста време тук че в България има чобанковци които псуват по овцете но хора няма които да си зададат елементарни въпроси. Всеки народ си заслужава орисията.
33
1
 
18
 
! Отговори
ШЕ ВИДИТЕ ВИЕ ... преди 1 година
ЕРДОГАН И ЗИМАТА С ГАЗА ЩЕ НИ ПОДКРЕПИ....НЕМА ДА НИ ОСТАВИ САМИ!....КОМШИЯТА ЗА ПРИЯТЕЛ ---Е СТОМАНЕН И ВЕРЕН !!!!....АМА ЗА ВРАГ----Е ПЪЛЕН ОТВРАТ!!!
32
2
 
21
 
! Отговори
Дедо преди 1 година
От край време "интереса клати фeсa"
31
3
 
20
 
! Отговори
СЛАВА НА ЕРДОГАН преди 1 година
СЪС КОМШУЛУКА --ВИНАГИ СМЕ НА СПОЛУКА!
30
7
 
8
 
! Отговори
Дедо преди 1 година
До Истината....Какви тюрки, бре, момче?Вземи прочети малко исторически книги - не тази руска пропаганда, започната от майката на Петър I -ви, за "панславянските народи" и произхода на българите....
29
2
 
54
 
! Отговори
Хайде, хайде преди 1 година
Кой пък турчин ще тръгне да почива по нашите плажове предвид това което имат в Турция? Тази година аз ще съм в Черна гора на почивка, но мой близък заминава за Бодрум. 660 лева за 7 дни, обърнете внимание :Ултра-онинклозив. Това включва абсолютно всички екстри, вносни алкохоли, няма часови ограничения. За 100 лева дневно в България не мога да си платя стаята. Изобщо не споменавам кристалните води на егейско море пред блатото което наричаме Черно море.
28
4
 
17
 
! Отговори
Ами ... преди 1 година
...стой си със сополите у България бе. 22...НИЕ ХОДИМЕ ПРИ КОМШУЛУКА НА СЛУКА !ДА Е ЖИВ И ЗДРАВ ЕРДО , ЧЕ НИ ПРАВИ ТОЯ ХАИР ....ЕВАЛЛА!
27
1
 
27
 
! Отговори
Минчо преди 1 година
А не бе, ще купувам от нашите мошеници. Друг път. Даже и мебелите са ми от Одрин.
26
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Лошо няма. Скоро ще почнат да издават и турски паспорти на желаещите...
25
0
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Еми лошо няма. За тяхната икономика добре дошли нашите пари, а за нас - добре дошли техните по-ниски цени. А и да не забравяме, че турците много по-добре от нас знаят как се прави туризъм и търговия.
24
1
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
вчера си купих от лозенград течен первол 4 литра за 6.50 лв. аспирин протект е левче, докато в софия е 5.60, а в приморско 10 лв. 1 кг сирене от добър производител ми излезе 7.50 лв. да не коментирам цените на шампоани, шоколади, дрехи, нурофени, капки за нос и т.н. пазарувахме за лично ползване. напазарувахме си неща за около 500 лв, които по цени в българия биха ни стрували поне 800. във фабриката дона на път за одрин едни мъжки обувки от кожа са 35 лв. какво повече да кажа.
23
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Алъш-вериша и келепиря, за това е! Мат'риало се юрна като изоглавен и изкупи орталъците по Одрин...
22
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Съседката беше на море там. По-скъпо било в сравнение с преди. Заради инфлацията е.
21
34
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Аз там и coпoла си няма да хвърля, камоли да си извадя личната карта пред митничаря.
20
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да не се е обадил приятеля на Ердоган Борисов? Нещо предизборно ще е.