Какви ще са последиците за Русия след визитата на Пелоси в Тайван?

Нанси Пелоси неволно подпомогна играта на Москва
191
Какви ще са последиците за Русия след визитата на Пелоси в Тайван?
Снимка: БГНЕС/ЕПА

Спадът в американско-китайските отношения, неизбежен след визитата на Нанси Пелоси в Тайван, ни кара да се замислим какви ще са последиците за Русия, пише в коментар руският в. "Комерсант".

След започването на специалната операция в Украйна централен нерв на световната политика стана противопоставянето на Русия срещу САЩ и НАТО. Вашингтон и съюзниците му положиха гигантски усилия, за да не допуснат Китай да се превърне в основен "спасител" на Русия, осигурявайки й възможност да избегне санкциите, като преориентира своята икономика от Запада към Изтока. Използваха всички средства: председателят на КНР Си Цзинпин бе убеждаван, умоляван, опитваха се да го предразположат. Дори банално го заплашваха с предупреждения за някаква "висока цена", която ще трябва да плати упорстващ Китай.

Това налагаше Пекин да демонстрира чудеса в еквилибристиката - да не се отказва от сътрудничеството с Москва, но да заявява, че не доставя оръжия на Русия, не й съдейства в конфликта в Украйна, изобщо че е за мир и решаване на всички въпроси чрез преговори.

Още по темата
Човек впрочем се пита какво пречи на Китай открито и категорично да подкрепи Русия. Та нали външният министър на КНР Ван И заяви още миналата година, че в китайско-руското сътрудничество "няма краен пункт, няма забранени зони, няма горна граница" - изобщо това, макар да не е съюз, е "нещо повече от съюз".

Но въпреки тази ярка риторика "горна граница" невидимо присъстваше. Пекин следваше принципа за равноотдалеченост от страните в украинския конфликт и доскоро изслушваше призивите на Киев към приятелски Китай да се откаже изцяло от взаимодействие с Москва.

Друга една криза в сигурността, развила се на хиляди километри от Украйна, на Индийско-Тихоокеанския театър, в центъра на който се намира Тайван - скъпоценен териториален, икономически и геополитически актив - до тази седмица оставаше на втори план, защото не бе толкова остра. Сега обаче ситуацията се завъртя на 180 градуса, изтъква "Комерсант".

С мощна информационна вълна посещението на Пелоси на острова отхвърли Украйна на втори план. Визитата нарежда Киев сред основните губещи страни и същевременно укрепва стратегическите позиции на Москва. След като Пелоси прекрачи "червената линия" в американско-китайските отношения, всякакви нови претенции към Китай по повод действията му във връзка с украинската криза стават неуместни. Сега Пекин винаги може да отвърне на Вашингтон: а какви правила в международната политика спазвате вие?

Визитата на Пелоси фактически превърна украинската и тайванската криза в скачени съдове. Излиза, че един от главните врагове на Русия във Вашингтон - Нанси Пелоси - неволно подпомогна играта на Москва, като демонстрира, че Русия и Китай наистина плават в една и съща лодка.

"Сега вече няма никакви пречки Москва и Пекин да застанат в стойка "гръб до гръб" и взаимно да се прикриват откъм тила: Русия отблъсква враговете по западното направление, а Китай - в Индийско-Тихоокеанския регион. В сражение трябва да си помагат взаимно, защото колкото е по-силен вашият другар по оръжие, толкова по-близо е общата ви победа. Над кого ли? Естествено, над САЩ. Общо взето, благодарим ти, Пелоси", заключава "Комерсант".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


191
Още по темата: Тайваннанси пелоси
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
66
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тайван си замина, сега е Провинция Тайван. Пелосита, Мелосита, Байдъни, Майдъни - колкото изтърваха коня в ряката около ОркКрайна, та два пъти повече ще го направят при азиатците, дето не ги знаят къде са точно на картата...
65
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Американците много се излагат с тея ходещи мумии. Невероятно е.
64
0
 
2
 
! Отговори
Христо Христов преди 1 година
До 64TSMC e тайванска. Машините и са холандски. Топ производствата и са в Тайван.
63
2
 
20
 
! Отговори
Даде мотив преди 1 година
Вещицата Пелоси даде мотив на Китай по-плътно да си сътрудничи с Русия.
62
0
 
9
 
! Отговори
Шезлонг преди 1 година
Прави си ПР, за да си вдигне рейтинга в Америка. На тая ония с рогата й бяха разхвърляли кабинета.
61
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Русия е една велика държава с велик народ. Жалко ,че голямото зло иска да ги смачкат.
60
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Споко - Запада е мощен защото разполага с долъра и с еврото. Това е силата. Реално няма нито производство, нито ресурси - но може да си купи и двете. И ноу-хау също се купува.
59
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
След шоуто на Нанси Пелоси и реакцията на Китай, Русия получи статус на безусловен лидер на "алтернативния" свят, способен и което е по-важно - готов да прилага сила там където смята че е важно за Русия. През последните 30 години след СССР, това можеха да си го позволят единствено САЩ.
58
8
 
4
 
! Отговори
Споко преди 1 година
Споко, западът е мощен, ще наложим санкции на Китай и ще го върнем 50 години назад.
57
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не знам за Русия, но на запад могат да върнат шайбите и бутоните на телефоните ако Китай блокира производството на TSMC. A Аpple умира моментално, 100% от чиповете на Apple се доставят от TSMC.
56
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Китай водят от десетилетия *успешно икономическа война срещу запада и в частност срещу САЩ. Всичкото производство отиде в Китай - ноу хау на всичко открито от човечеството в момента отиде заедно пак в Китай - заедно с производството. После защо китайските комунисти имали хипер-звукови ракети, чипове и електоника, ракети с твърдо и с течно гориво, самолетоносачи - каквото се сетите. Че и на много места по-добро и от това на Русия и от това на САЩ.
55
1
 
9
 
! Отговори
Тангра преди 1 година
Дърт урунгел.За кладата си
54
7
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
От къде да знам за Русия, честно не ме и интересува. С Китай обаче трябва да се вмимава. Погледнете си мишката отдолу. Пише ли "Made in China"? Производството Китай заедно с ресурсите на Русия са си напълно жизнеспособна еко система. Да ноу хау идва от запада - но ако работата е до оцеляване и без ноу хау пак се оцелява.
53
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хм, ама нали никой не знаеше дали е в самолета? Пак театър? Имам чувството че вече нищо не е реално, всичко е само едни изпразнени от съдържание думи ... ала ПП/ Киро и компания!
52
15
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Повече от 60% от стокооборота на Китай е със запада с Русия е 1-2%, с две думи запада създаде Китай и също така може да го върне където си беше, но цената ще е огромна.
51
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До do 42Смятай колко си зле щом твърдиш че волфрама ( дори не можеш да го напишеш правилно) е на цената на платината. От волфрам се правят инструменти, тежести, дори приспособления за риболов които са супер евтини.
50
6
 
19
 
! Отговори
Последици ли преди 1 година
Русия тепърва набира скорост.
49
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Западната система беше създадена за борба със СССР - при комунизма няма да има пари, при нас ще бъде с пари, но ще има по много от всичко и за всички, и ще потреблявате все повече, и вашите деца ще потребляват повече от вас. 80те години се видя, че това не работи, и започнаха да взимат кредити, ще има много, и за всички, но на кредит. 2021 година тази система окончателно рухна, сега вече ще има все по-малко и по-малко.
48
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
След авиошпуто Китай вече не може да си позволи да не върне Тайван. Но за да започнат военна операция в Тайван, Китай трябва да са сигурни, че са защитени от американски ракетно ядрен удар. А за това никой освен Русия не може да им помогне.
47
3
 
11
 
! Отговори
ФАЩ са вредни преди 1 година
Трябва да се премахнат