Грузия, Украйна... Скъсването на Русия със Запада е свършен факт!

Руско-грузинската война 2008 г. - предвестие за украинската криза
6 авг 2018 21:45, Елка Василева
308
Грузия, Украйна... Скъсването на Русия със Запада е свършен факт!
Снимка: архив, Reuters

През лятото на 2008 г. руската армия предприе за пръв път намеса в независима държава след безславната война на Съветския съюз в Афганистан. Десет години след конфликта с Грузия Русия е все тъй непреклонна към своите съседи, а скъсването със Запада е свършен факт, пише Франс прес.

Изпратена срещу Грузия, за да се притече на помощ на малката Южна Осетия - проруска сепаратистка територия, където Тбилиси бе започнало военна операция, армията на Москва успява бързо да надвие грузинските сили и е на път да превземе столицата.

Мирно споразумение, договорено от френския президент Никола Саркози, довежда в крайна сметка до изтегляне на руските войски; Москва обаче признава независимостта на сепаратистките региони Южна Осетия и Абхазия, където поддържа оттогава силно военно присъствие.

За пет дни Русия демонстрира военната си мощ и най-вече доказва, че при нужда е готова да брани със сила интересите си там, където вижда своя зона на влияние.

Шест години по-късно, в друга бивша съветска република, Русия анексира украинския полуостров Крим в отговор на събитията в Киев, където прозападни сили вземат властта през зимата на 2014 г. Тя предоставя политическа подкрепа на проруски бунтовници в Източна Украйна; бунтът прераства във въоръжен конфликт и жертвите до момента са над 10 000.

Официално руската армия не нахлува в страната, но Киев и Западът обвиняват Москва, че подпомага с военна сила и финансови средства бунтовниците, провъзгласили в региона две сепаратистки републики; Русия и досега категорично отрича.

Европа и САЩ, реагирали предпазливо на руско-грузинската война, гневно осъждат този път действията на Москва и й налагат сурови икономически санкции.

"Пробен опит"

Както в Грузия, така и в Украйна Москва си поставя за цел с всички средства да осуети присъединяването на тези страни към НАТО - неприемливо за Русия, която след разпадането на Съветския съюз неуморно критикува стремежа на Атлантическия алианс да се разшири до границите й.

"В Осетия Русия даде урок на страните от бившия СССР. Показа им, че изобщо нямат шанс да изберат друг модел на развитие", обяснява руският политолог Константин Калачов.

Москва иска "да покаже, че развива средствата си за въздействие и че реакцията на Запада срещу действията й няма критично значение", добавя експертът, който нарича руско-грузинския конфликт от 2008 г. "пробен опит" за бъдещата политика на Кремъл.

"Без операцията в Южна Осетия нямаше да бъде анексиран Крим", твърди той.

През 2008 г. обаче Русия решава да не анексира двете грузински отцепнически територии, а просто да ги признае за независими, въпреки че след войната де факто ги постави под своя опека. Сценарият впрочем не се разиграва точно според плановете на Кремъл. Дори най-близките му съюзници - Беларус и Казахстан, отказват да признаят независимостта на двете територии. И Москва си взема поука - впоследствие така и не признава независимостта на сепаратистките републики в Украйна, отбелязва аналитикът Андрей Суздалцев.

Тя обаче успява навреме да се възползва от разногласията в западния лагер - категорично й се противопоставят само "младоевропейските" държави начело с Полша и Литва.

"Медийна война"

Освен дипломатическите и военните констатации след конфликта с Грузия Русия успява да установи, че въпреки успехите си на терен е изгубила "медийната война".

След 2008 г. Кремъл всестранно укрепва своята "мека сила", по-специално създавайки чуждоезични медии, които да бранят становищата му в чужбина - телевизията "Раша тудей", преименувана на "Ар Ти", и онлайн агенцията по печата Спутник.

Кремъл активно използва тези две медийни оръжия в чужбина по време на конфликта в Украйна и за да подронва доверието към позициите на Запада за Сирия.

В случаите с Украйна и Грузия Москва разчиташе да наложи своите интереси и зона на влияние; на първо място обаче двете войни разстроиха дълбоко отношенията й със Запада, изтъкват експертите.

"Решението на Москва да признае Южна Осетия и Абхазия разгневи Запада, но впечатлението бе, че ситуацията няма да се повтори, и на Русия й бе простено. Но й бе простено за последен път", подчертава политологът Алексей Малашенко.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


308
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
206
11
 
19
 
! Отговори
Бай онзи преди 5 години
Разбирам че някой трябва да си изкара грошовете от такава статия но е по добре вместо да пишете на изуст да се образовате. Не Русия а Грузия напада и то по време на откриване на Олимпиадата в Пекин, нещо което не е правено от създаване на Олимиадите преди хиляди години, наглост от страна на Саакашвили. Дори се отчита като грешка че Русия е закъсняла с два дни с помоща. Грузинците са унищожавали до основи и са убивали невинни жени и деца с американско оръжие и техника.
205
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
България е солидарна с поробените от империята на злото народи !
204
14
 
13
 
! Отговори
аз преди 5 години
Да живее Русия и свободна България!
203
7
 
12
 
! Отговори
Алексей преди 5 години
До Анонимен. Не приплетайте тут Сталина и Берии если не владеете достаточно знании или информация. Два человека, которые благодаря мразью Хрущева и либеральной нечистью незаслуженно показанный как демоны. А ВСЕ В ТОЧНОСТИ ДО НАОБОРОТ.
202
13
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Вън руските шпиони от България !
201
16
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Няма съсед на руския Гулаг, който да не е бил окупиран или да не е би жертва на военна инвазия под формата на освобождение.Останалите, които все още не са успяли да се освободят от руско владичество, ги водят присъединили се!Бог да пази България от рускотурската империя ! Амин !
200
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В Профсъюзния дом в Одеса се случи това, че 50 отчаяни колоради се самоубиха и самозапалиха.
199
7
 
12
 
! Отговори
Сата НАТО преди 5 години
Болгария всегда предавала Россий при первой возможности.-Ну и что?А почему бьй нет?Я тебе чем-то обязан?Еще раз потребуется - еще раз вас уделаем. :))))
198
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Като чета такива статии все си спомням за Северен Кипър (НАТО не защити своята членка Кипър) и за Косово.
197
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ГРУЗИЯ НЕ Е ДАЛА НИЩО ДОБРО НА СВЕТА.САМО ГЛАВОРЕЗИ КАТО СТАЛИН И БЕРИЯ
196
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И Грузия, и Армения, имат нещастието да са на г`ъза на географията.- Оттам не минават нито пътища, нито има нефт и газ.
195
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Няма съмнение, че войната е планирана от американците и е била замислена като дълга и кървава война в Кавказ. Но Както заявява американският министър на отбраната- ударът на руските танкове е бил смъртоносно ефективен. Петдневната война в Южна Осетия е най-големият и съкрушителен провал на ЦРУ от времената на Плая-Хирон (б.р. Става дума за операция на ЦРУ в Куба, Залива на прасетата- опит за десант на кубински имигранти с цел сваляне на Фидел Кастро).
194
9
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АлексейНе си прав, не България, а политиците на България. Политиците ни предават даже българите и България. Политиците ни са марионетки на САЩ, иначе никой не би ги оставил да управляват.
193
13
 
13
 
! Отговори
Алексей преди 5 години
До бьлгарин 219. По поводу антиболгарской политики со стороной России. Скажите, у Вас с восприятием действительности проблема или от избытка антироссийской желчи такие умозаключения. Посмотрите на политику Болгарии в отношение России за последние десетилетия. Мало того..Болгария всегда предавала Россий при первой возможности.
192
16
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Никой нормален българин не мрази Русия. Русия ни е освободила и вечно ще сме им признателни. Напразни са платените усилия да се пренапише историята и да се изврати истината. Само петоколонниците на колониализма олекват.
191
8
 
15
 
! Отговори
...... преди 5 години
ДОБРЕ ЧЕ СКЪСВАНЕТО НА РУСИЯ СЪС ЗАПАДА ЕФАКТ. ТОВА Е И НАЙДОБРОТО НЕЩО ЗА САМАТА РУСИЯ.ОСНАТАЛОТО БЯХА ОПИТИ НА ЗАПАДА НЕЧЕЛО С ЧУЧЕЛОТО САЩ ЗА НЕЩО ПОВЕЧЕ ОТ ПОРЕДНАТА ДАЖБА ПОЛУЧИН БОЙ ПО МУТРАТА НА САЩИСАНАТА ТАЛИБАНСКА ДЪРЖАВА.ЗА 5 ГОДИНИ РУСИЯ НАПРАВИ ОТ ТАЗИ ДЪРЖАВ НАЙ ГОЛЕМИЯТ БАНАНОВ КОЛОС НА ДЪРВЕНИ ТРУПЧЕТА
190
5
 
22
 
! Отговори
да бе преди 5 години
Планът за американската операция в Грузия излиза наяве пролетта, няколко месеца преди войната. Известно е, че разрешението за война дава лично Буш, че държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс пристига в Тбилиси месец преди войната, където е обсъждала детайлите по операцията, като гарантира, че руснаците не ще посмеят да нападнат Грузия.
189
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Прочетете да видите кой е агресора в Осетия. линк не дава нпо сайта давам заглавието Руско-грузинската война 8-12 август 2008 г.
188
7
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ето престъпленията на Саакашвили срещу населението на Осетия и там счита целия народ за спасители русите.
187
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Колониалните фондацийни *** да мълчат, по-добре отколкото да се излагат. Защо са анонимни, щото хората по улиците ще ги Х Р А Ч А Т в лицата.