Сбърка ли Западът, подкрепял Елцин - кръвопролитията през 1993

Убийство на руската демокрация или неизбежно зло бяха неговите действия?
Обновена: 5 окт 2018 20:53 | 5 окт 2018 20:30, Елка Василева
103
Сбърка ли Западът, подкрепял Елцин - кръвопролитията през 1993
Снимка: архив, Reuters

Октомври 1993 година: кадрите с танковете, стрелящи по "Белия дом" в Москва, обиколиха света. В онези размирни дни Западът застана на страната на тогавашния руски президент Борис Елцин. Но дали не сгреши?

Днешната правителствена централа на брега на река Москва, наричана от руснаците „Белия дом“, на два пъти става арена на драматични събития. През август 1991 същата тази сграда, в която тогава се помещава Върховният съвет, се превръща в централа на съпротивата срещу пуча на комунистическите хардлайнери. В онези съдбовни дни новоизбраният президент Борис Елцин се качва върху един танк и заема позата на защитник на демокрацията, а опитът за преврат приключва без кръвопролития. Две години по-късно "Белият дом" отново се превръща в централа на съпротивата - този път срещу самия Елцин.

В тази битка за надмощие Борис Елцин е изправен срещу Върховния съвет и Събранието на народните депутати. Когато в началото на октомври 1993 конфликтът ескалира, Елцин изпраща танкове срещу своите противници. Именно това е кулминацията на една конституционна криза, чиито последици се усещат и до днес, пише Дойче веле.

Да си припомним

След разпадането на СССР Елцин прави опит да проведе бързи политически и икономически реформи. Но напредъкът е твърде бавен, широки части от населението обедняват, което води до дълбоко разцепление в руското общество.

На фона на това развитие срещу Елцин се оформя все по-силна съпротива от страна на Върховния съвет и на Събранието на народните депутати, които по онова време имат функциите на парламент. Голяма част от противниците на Елцин са комунисти и ултранационалисти, поради което в медиите често се говори за „червено-кафяв реваншизъм“.

На 21 септември 1993 Елцин разпуска двата органа на властта, с което превишава своите правомощия. В отговор Върховният съвет и Събранието на депутатите гласуват за свалянето на Елцин от президентския пост. Битката за надмощие между двете страни ескалира на 3 октомври, когато въоръжени противници на президента щурмуват московското кметство и телевизионната кула Останкино. В отговор Елцин изпраща армията, която на 4 октомври атакува "Белия дом". Посред бял ден танковете стрелят от непосредствена близост по сградата, над 100 души загиват.

Елцин успява да наложи своята воля и насрочва референдум за нова конституция, която в крайна сметка не само укрепва, но и разширява неговата власт. Така в Русия се ражда една система на управление, която почти изцяло концентрира правомощията в ръцете на президента. Система, от която се възползва и днешният шеф на Кремъл - Владимир Путин.

Още в онези години възниква въпросът как да бъдат окачествени действията на Елцин - като убийство на руската демокрация или като едно неизбежно зло.

„Това беше конфликт между два конституционни органа, като и двата бяха легитимирани чрез избори. След като противниците на Елцин прибегнаха до въоръжена съпротива, използването на насилие от страна на държавната власт изглежда напълно обяснимо“, казва Ханс-Хенинг Шрьодер, бивш експерт за Русия към берлинската фондация „Наука и политика“.

Според него руският модел на "направляваната демокрация" се ражда на 12 декември 1993 - деня, в който се провежда референдумът за новата конституция на Русия. "Елцин искаше конституция, която да направи президента недосегаем. При това имаше шанс да се приеме конституция, която да засили правомощията на парламента, но този шанс остана неизползван", добавя експертът.

Позицията на Запада

През 1993 Западът застава на страната на Елцин. „По онова време ние на Запад бяхме силно загрижени заради възхода на една червено-кафява коалиция от различни консервативни сили, която имаше и известна националистическа окраска“, казва Ендрю Ууд, бивш посланик на Великобритания в Русия. Именно поради тази причина, добавя Ууд, Западът разглежда Елцин като по-добрата алтернатива.

Но дали Западът не допуска грешка, отнасяйки се толкова безкритично към Елцин? „От днешна гледна точка бих казал - да. Но трябва да имаме предвид, че по онова време в Русия нямаше истински парламент“, посочва Ууд.

Сходно мнение застъпва и германският експерт Ханс-Хенинг Шрьодер: „По онова време Западът имаше много безкритично отношение към целия този процес. Позицията беше, че Елцин защитава демокрацията. И затова всичко, което е добре за Елцин, в крайна сметка е добре и за демокрацията. Само че неговите действия нанесоха вреди на демокрацията и подкопаха имиджа на демократите като реформатори“, заключава експертът.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


103
Още по темата: Борис ЕлцинРусияЗапад
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
75
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Костов бил създал 600000 хиляди фирми....Ами колко беше персонала в тях???с по един човек-кухи фирмички-таксиджия,бакалин,прекупвач...Съсипа всичко стойностно.
74
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В сащ са дрогари -- вчера си имашеспециална статия . Това е вечефинална фаза .
73
5
 
7
 
! Отговори
До 75 преди 5 години
Разликата е , че в еуропката само 5% са пристрастени към този алкохол , а в Русия само 5% не са.
72
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До До 67 69Само не разбрах КАКВА Е РАЗЛИКАТА между руския и западния алкохол??? Ха-ха-ха..........като гледам какви щуротии вършат ингилизите и другите западни клошари, то май те отдавна (с "влизането" ни в еуропката!) употребяват фалшив алкохол (ха-ха....да живее Бай Киро)!
71
8
 
5
 
! Отговори
антизападопоклонник преди 5 години
Не, сбърка руската армия, че се подчини на Елцин! При условие, че го беше игнорирала или беше подкрепила опонентите му, сега Русия, наред с Китай, може би щеше да е една от водещите страни в света! Пък сега си имат Путин, който всъщност води доста противоречива политика. От една страна се прави на голям опонент на Запада, от друга държи абсурдно ниска минималната работна заплата в Русия и покровителства банкери и разни други олигарси, проявили се нееднократно като родоотстъпници!
70
2
 
3
 
! Отговори
До 71 преди 5 години
Ти май лекари не познаваш.Пияница е алкохолик по народно му.
69
2
 
5
 
! Отговори
До 70 преди 5 години
Ако беше учил икономика , щеше да разбереш второто му изказване.Фактите са , че през неговия мандат , една продавачка в магазин си копуваше двустаен в София за 10г. , а сега го сънува.
68
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Чърчил е бил пияница ,а Елцин е бил алкохолик .Това са различни неща ,които един лекар може да ти обясни . Но преди пиенетоима друго по-важно нещо .Пиенето е само добавка .
67
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Костов имаше и някои бисерипо пресата в противоположни посоки : -- ако някой е държавен служители иска бързо да стане богат не муе мястото в държавната администрация ; -- моята работа не е да се боря сбезработицата ?!?!?Първото -- да , второто -- не .Резултатът -- бай-бай !
66
1
 
8
 
! Отговори
До 67 преди 5 години
И Чърчил е бил алкохолик , но това е разликата между руски и западен алкохол
65
3
 
6
 
! Отговори
Ех Госте преди 5 години
Как се разсипва съсипана индустрия , че не разбрах.И стига сте се учили от вестниците на Пеевски , не Костов , а Софиянски прие валутния борд.А какво ще кажеш за 600 000 създадени малки и средни фирми от Костов и тяхното унищожаване от олигархията после.Или ти си горд роб на Доган.
64
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Елцин е бил просто един алкохолик .И като такъв той не е годен за нищо .Западът го е подкрепял със задникористни цели . И сега си задава някаквикретенски въпроси .
63
4
 
12
 
! Отговори
Гост+ преди 5 години
Костов, който разсипа индустрията (под предлог, че сме свърхиндустриализирани), направи безумно-грабителска приватизация (с която си напълни бюджета), де факто унищожи търговското съсловие (което възхваляваше като министър на финансите) с отваяряне на търговските вериги, които и така и останаха единствената инвестиция в страната.Въведе борда, което се води за успех, но това ще ше да направи всеки на неговото място. Накрая гледаше като теле и не вярваше, че не е преизбран.
62
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Русофилите са цветът набългарската нация .Всичко друго е тор .
61
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
-- *** за бърсане на американскимиризливи чепици .
60
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Има право да се гаври с Българиязащото тя това заслужава с подобенпремиер , *** за бърсане на американскичепици .
59
1
 
3
 
! Отговори
Иван преди 5 години
Неграмотна статия. Парламента избран по времето на ссср не е легитимен орган през 1993...
58
13
 
5
 
! Отговори
Обяснете русофили преди 5 години
Новата конституция е написана от вас през 1989г. и от тогава само Костов беше демократичен премиер , който спаси България от 50 000 шиптера чакащи да влязат у нас , който намали външния дълг с една трета , който сбъдна мечтите на народа за свободно пътуване в Европа , който създаде 600000 малки фирми и средна класа.Само той се осмели да изрита Доган.
57
8
 
6
 
! Отговори
Кажете русофили преди 5 години
Кажете защо великото ви лилипутче , така се гаври с майка България.Или вие си имате бащица миньон , а майка не познавате.
56
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен до 52 преди 5 години
Един от психично болните, до това положение докара хората псевдо демокрацията, "приятелството с америка", ЕС, гей парадите, джендърството. И резултата е налице нали така бе номер 52.