Сбърка ли Западът, подкрепял Елцин - кръвопролитията през 1993

Убийство на руската демокрация или неизбежно зло бяха неговите действия?
Обновена: 5 окт 2018 20:53 | 5 окт 2018 20:30, Елка Василева
103
Сбърка ли Западът, подкрепял Елцин - кръвопролитията през 1993
Снимка: архив, Reuters

Октомври 1993 година: кадрите с танковете, стрелящи по "Белия дом" в Москва, обиколиха света. В онези размирни дни Западът застана на страната на тогавашния руски президент Борис Елцин. Но дали не сгреши?

Днешната правителствена централа на брега на река Москва, наричана от руснаците „Белия дом“, на два пъти става арена на драматични събития. През август 1991 същата тази сграда, в която тогава се помещава Върховният съвет, се превръща в централа на съпротивата срещу пуча на комунистическите хардлайнери. В онези съдбовни дни новоизбраният президент Борис Елцин се качва върху един танк и заема позата на защитник на демокрацията, а опитът за преврат приключва без кръвопролития. Две години по-късно "Белият дом" отново се превръща в централа на съпротивата - този път срещу самия Елцин.

В тази битка за надмощие Борис Елцин е изправен срещу Върховния съвет и Събранието на народните депутати. Когато в началото на октомври 1993 конфликтът ескалира, Елцин изпраща танкове срещу своите противници. Именно това е кулминацията на една конституционна криза, чиито последици се усещат и до днес, пише Дойче веле.

Да си припомним

След разпадането на СССР Елцин прави опит да проведе бързи политически и икономически реформи. Но напредъкът е твърде бавен, широки части от населението обедняват, което води до дълбоко разцепление в руското общество.

На фона на това развитие срещу Елцин се оформя все по-силна съпротива от страна на Върховния съвет и на Събранието на народните депутати, които по онова време имат функциите на парламент. Голяма част от противниците на Елцин са комунисти и ултранационалисти, поради което в медиите често се говори за „червено-кафяв реваншизъм“.

На 21 септември 1993 Елцин разпуска двата органа на властта, с което превишава своите правомощия. В отговор Върховният съвет и Събранието на депутатите гласуват за свалянето на Елцин от президентския пост. Битката за надмощие между двете страни ескалира на 3 октомври, когато въоръжени противници на президента щурмуват московското кметство и телевизионната кула Останкино. В отговор Елцин изпраща армията, която на 4 октомври атакува "Белия дом". Посред бял ден танковете стрелят от непосредствена близост по сградата, над 100 души загиват.

Елцин успява да наложи своята воля и насрочва референдум за нова конституция, която в крайна сметка не само укрепва, но и разширява неговата власт. Така в Русия се ражда една система на управление, която почти изцяло концентрира правомощията в ръцете на президента. Система, от която се възползва и днешният шеф на Кремъл - Владимир Путин.

Още в онези години възниква въпросът как да бъдат окачествени действията на Елцин - като убийство на руската демокрация или като едно неизбежно зло.

„Това беше конфликт между два конституционни органа, като и двата бяха легитимирани чрез избори. След като противниците на Елцин прибегнаха до въоръжена съпротива, използването на насилие от страна на държавната власт изглежда напълно обяснимо“, казва Ханс-Хенинг Шрьодер, бивш експерт за Русия към берлинската фондация „Наука и политика“.

Според него руският модел на "направляваната демокрация" се ражда на 12 декември 1993 - деня, в който се провежда референдумът за новата конституция на Русия. "Елцин искаше конституция, която да направи президента недосегаем. При това имаше шанс да се приеме конституция, която да засили правомощията на парламента, но този шанс остана неизползван", добавя експертът.

Позицията на Запада

През 1993 Западът застава на страната на Елцин. „По онова време ние на Запад бяхме силно загрижени заради възхода на една червено-кафява коалиция от различни консервативни сили, която имаше и известна националистическа окраска“, казва Ендрю Ууд, бивш посланик на Великобритания в Русия. Именно поради тази причина, добавя Ууд, Западът разглежда Елцин като по-добрата алтернатива.

Но дали Западът не допуска грешка, отнасяйки се толкова безкритично към Елцин? „От днешна гледна точка бих казал - да. Но трябва да имаме предвид, че по онова време в Русия нямаше истински парламент“, посочва Ууд.

Сходно мнение застъпва и германският експерт Ханс-Хенинг Шрьодер: „По онова време Западът имаше много безкритично отношение към целия този процес. Позицията беше, че Елцин защитава демокрацията. И затова всичко, което е добре за Елцин, в крайна сметка е добре и за демокрацията. Само че неговите действия нанесоха вреди на демокрацията и подкопаха имиджа на демократите като реформатори“, заключава експертът.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


103
Още по темата: Борис ЕлцинРусияЗапад
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
55
6
 
5
 
! Отговори
При мишок премиер преди 5 години
Ще ни мачкат.Защо при Костов си траеха и даже им спря самолетите към Косово.Това беше български премиер , който работи за България.
54
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Елцин през 1992 г. забрани веднъж и завинаги КПСС, и партията изчезна завинаги.Тук Елцин още няма.
53
3
 
3
 
! Отговори
До 53 преди 5 години
И кой сега владее родния бизнес , всички монополи са руски , а не западни.
52
5
 
3
 
! Отговори
Петров преди 5 години
Руснаците били гламав народ а българите дето ги дават за пример за световни п.тки и даже Курц се съгласи какви са?
51
1
 
16
 
! Отговори
какво е било преди 5 години
До бай ***"Сега вече не е тайна, че получавайки контрол над хиляди предприятия в Русия, Вашингтон отложи собствената си финансова криза, която се разрази едва през 2008 година. Цялата политика на САЩ през последните над 20 години е била насочена не само да се отслаби Русия, но и те да получат контрол върху петролните и газови находища върху огромната руска територия. "Прочети и ти нещо, пък може и да схванеш и проумееш каква е била целта.А тук в България не се ли случи същото?
50
15
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Руснаците са толкова гламав народ, че със сигурност държавите в Африка ще развият икономиките си, ще се вдигне стандарта, а мужика още ще се бие в гърдите колко е велик, ще пие боярищник и ще мре на 50 години в мизерия. Арабелите ще се измъкнат от калта, но не и пияния руснак. Това е генът останал от горилите - яки в ръцете, ама слаби в главата.
49
1
 
14
 
! Отговори
нямаш идея ... преди 5 години
До бай ***"Ние бяхме поразени, когато разбрахме, че в правителството работят над 1200 чужди съветници. Аз публикувах материали за резултатите от този анализ, където назовах приватизацията от 90-те г. в Русия "черна приватизация". В тези материали аз поименно назовавам над 20 кадрови сътрудници на ЦРУ, които бяха съветници на Чубайс и Гайдар, защото те работеха в техните ведомства.Чубайс сформира работна група от дванадесет човека под ръководството на Робърт Хейли, кадрови служител на ЦРУ".
48
4
 
10
 
! Отговори
Petrov преди 5 години
Елцин бил демократ като стрелял с танкове по парламента? Западните "икспиерти" да си заврат дипломите знаят къде.
47
13
 
6
 
! Отговори
каналинчо преди 5 години
Путин ако спре да плаща на троловете навсякъде по света ,ще направи мужиците паралии.
46
3
 
2
 
! Отговори
до 40 преди 5 години
Къв българин си ти е...
45
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До автора на статията господине фашизма винаги е бил червено кафяв още откакто се кръсти националсоцислизъм което значи точно това червено кафяв фашизъм а света и днес не стопля че войната на комунисти срещу нацисти беше за територии и защото имаше конкуренция между двете твърде сходни идеологии а както знаем в една диктатура диктатора може да е само един или Хитлер или Сталин.А за Елцин да грешка беше никога досега не се е постигала демокрация с подкрепа за авторитарен президент.
44
4
 
11
 
! Отговори
ТHE Патриот преди 5 години
Апропо, определение за агресия когато защитаваш националните си интереси в ущърб на ФАЩ :)
43
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Елцин взе властта на Горбачов.
42
3
 
28
 
! Отговори
ТHE Патриот преди 5 години
Запада отдавна точи лиги по ресурсите на Русия,това са просто диви колонизатори и плячкосници,дано Путин и компания им го натърти на евро-атлантическия ,всеки който отказва да продаде и предаде държавата и народа си става "диктатор" според законите на натовското право!:)
41
8
 
7
 
! Отговори
излишен напън преди 5 години
*** са свикнали да са крепостни като мюсюлманите . тях свобода не ги приляга. гурбачовата перестройка си изпълни задачата- комунистите станаха капиталисти и пак мачкат народа.
40
2
 
19
 
! Отговори
8 преди 5 години
Сбърка, да - за да получи краткосрочно предимство отърва без да иска руснаците от най-голямото зло - парламента, мисля че всеки българин ще се съгласи, че по-голямо зло няма - там се концентриора цялата измeт, която само краде и безчинства. При руснаците, след като беше елиминирана шайката мошеници беше въпрос на време да дойде президент дето мисли за народа, тук нищо не може да ни спаси от лапите на ***
39
4
 
25
 
! Отговори
Българин преди 5 години
Аз мисля,че Елцин,когото западняците му се надсмиваха за алкохокизма и изцепките,в крайна смерка яко им го начука и столетия ще им държи влаг***Да живее Путин и Велика Русия!
38
0
 
13
 
! Отговори
Нико преди 5 години
Демокрация либерализъм ценностна система - всичко това една голяма демагогия копирана от комунистическата идеология нищо ново който е ял мед пак ще яде който е бил с гол дирник пак ще е.
37
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
От запад по специално от Германия идват всички злини ! Комунизма е тяхна разработка завземането на властта от Ленин е пак с тяхна помощ !
36
14
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
За сичко са виновни комунистите!