Отново война? Путин ще сложи ръката на Либия като в Сирия

Британско издание твърди, че в Либия има руско присъствие
19 окт 2018 22:00, Елка Василева
170
Отново война? Путин ще сложи ръката на Либия като в Сирия
Снимка: архив, Reuters

Журналисти от изданието "Сън" заявиха, че в Либия има руско присъствие - офицери от ГРУ, наемници и консултанти. Дали обаче наистина е така?

Представители на "Ал Араби ал Джадид" (общарабски вестник, б. пр.) потърсиха руски експерти за разяснения. Всички проявяват интерес най-вече към по-нататъшните планове на Кремъл в този регион. Мнозина искат да разберат дали Либия ще се нареди сред зоните с постоянно военно присъствие на Русия. Според източник от министерството на отбраната Русия вече прехвърля елитни десантни подразделения от Подмосковието в Източна Либия, пише "Правда".

Съюзник на Русия в случая са либийски военни начело с генерала в оставка Халифа Хафтар. Както обясни шефът на руската контактна група за Либия Лев Денгов, това не е първият опит взаимодействието на Русия с някой от играчите в Либия да бъде представено като политика в подкрепа на една от страните.

Григорий Лукянов, старши преподавател от департамента за политически науки във Висшето училище за икономика, смята за малко вероятно събитията да се развият според сценария, описан от британските журналисти. "Либия днес не е зона на жизненоважни руски интереси в региона, за разлика от Сирия", заяви експертът. И добави, че днес Русия може да води внушителни и ефикасни действия от собствената си територия, използвайки най-нови оръжия и методи за водене на война.

Евентуалното "засилване на военното присъствие на редовни руски сили не е в интерес на руската политика нито в Либия, нито в Северна Африка като цяло, защото този механизъм е вреден за целите на руското ръководство по либийското направление".

Анализаторът допълни, че в цял свят често се използват частни военни компании за подготовка на кадри, охрана на определени обекти и хора, за разузнаване, дори за специални операции. Фактически те имат международен статут.

Русия е предприемала редица стъпки с цел подновяване на договорите, изгубени поради свалянето на режима на полковник Муамар Кадафи през 2011 г. Ще посочим например многократните посещения на Хафтар и на Файез Сарадж, оглавяващ правителството на националното съгласие, в Русия - стремежът на Москва бе да играе ролята на посредник между тях.

Лукянов сподели извода, че де факто Русия предпочита "да се държи на еднакво разстояние от всички основни играчи", за да постигне стратегическата си цел, възстановявайки икономическите и политическите контакти на приемливо равнище, което в средносрочна и дългосрочна перспектива е в интерес и на двете страни.

Сиреч нещата стоят така: Западът вече е признал победата на Русия в Сирия, но плаши другите и сам себе си с "плановете на Русия за Либия". Именно британци писаха, че премиерът Тереза Мей е получила данни, според които президентът на Русия Владимир Путин иска да превърне Либия в "нова Сирия". Уж имало сведения, че в градовете Тобрук и Бенгази вече действат две руски военни бази, използващи за прикритие руската частна военна компания "Вагнер".

Както пишат по този повод авторите на телеграм канала "Толковател", "Либия е десеторно по-значима в стратегически план. Ето няколко фактора:

- Това е основното място, където се събират африканските мигранти, бягащи към Европа. Място, предоставящо на онзи, който може да регулира тези потоци, огромно влияние върху европейската политика. "Значи не щете "Северен поток-2"? Иванич, товари бързо пет транспортни кораба с африканци и ги пращай в Италия и Гърция."

- От Либия към Италия е прокаран газопроводът "Грийнстрийм" с пропускателна мощност 10-11 милиарда кубични метра газ. Това е друг добър начин да се въздейства на Европа: "отваряш кранчето - затваряш кранчето". Войната в Либия, за разлика от Сирия, може да бъде (и ще бъде) на самоиздръжка, а дори и рентабилна. Наемниците могат да се издържат от износ на петрол.

- Населението на Либия е само 6,2 милиона срещу 20 милиона души в Сирия. Либия не е и толкова раздробена на религии и етноси като Сирия. Това е хомогенна страна. Да не забравяме пустинния релеф на терена. В такава страна е по-удобно да водиш война.

- От географска гледна точка стратегическото положение на Либия е по-изгодно - оттук държиш под контрол цялото Източно Средиземноморие.

- Западът със сигурност ще е принуден да се договаря с победителя в либийската война, защото е инвестирал много в добива на петрол и газ (в американски и чак до френски и италиански транснационални корпорации).

- В Либия нямаш главоболни съседи, за разлика от Сирия (Турция и Израел), не се налага да съгласуваш с тях своите интереси".

С оглед отношението на Запада към Либия впрочем действията на Русия в региона ще се тълкуват еднозначно. Горката страна се озова навремето в сферата от интереси на западните страни заради запасите от злато и петрол. Известна роля изигра и нарастващото влияние на Франция в региона.

Ще припомним публикуваните документи и писма на Хилари Клинтън, според които златните резерви на Кадафи са били толкова големи, че създаването на панафриканска валута, способна да поизмести долара, е било само въпрос на време.

Нещо вече със сигурност недопустимо за Щатите, бездруго подразнени и от огромните либийски петролни запаси. Съответно Европа нарече свалянето на Кадафи през 2011 г. "демократична стъпка".
В своя полза, естествено.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


170
Още по темата: войнаРусияЛибия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
45
10
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Кадафи строеше водопровод до Африка. Затова беше и убит, така че не ни правете на баламурници.
44
7
 
38
 
! Отговори
Гунчо преди 5 години
Американците имат 820 военни бази в 150 държави...да ви осведомя малко...
43
37
 
13
 
! Отговори
Сат преди 5 години
Подкокоросват руснаците да нагазят още по-дълбоко влай ната. *** се превръща в селския ***, с когото всички сее бават.
42
15
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Югославия, Ирак, Либия, Сирия, Украйна. Страни в които хората винаги са живеели в мир започнаха да се избиват един друг след намесата на САЩ и ЕС.
41
37
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Пази боже русия да те закриля!!!
40
16
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Освен Ирак, Либия, Сирия, оказва се, че САЩ и ЕС доведоха до разруха още една държава, само че този път европейска Украйна.
39
17
 
49
 
! Отговори
концерни и картели преди 5 години
Номерът, че Русия ни заплашва, отдавна не работи! Голямата заплаха за световния мир е хищната американска империя! Американските концерни и картели!
38
11
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
САЩ и ЕС обявиха война на Ирак, Либия и Сирия, взривиха и убиха СТОТИЦИ ХИЛЯДИ цивилни. Като реакция ИД взривиха и избиха няколкостотин цивилни европейци.
37
10
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А как живееха либийците преди САЩ и ЕС да започнат да ги бомбардират?
36
14
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Терористите от запада и фащ унищожиха цъвтящата Либия. Пет години съм работил в Либия по онова недоносеното соц време. Толкова устроена и спокойна страна беше че сега като гледам по новините немога да повярвам че някога е била държава за чудо и приказ. Откакто Муамар Кадафи го убиха в Либия настана анархия. Това ли искахте бе краварите и западняците на това ли се кефите. На това ли му казвате Демокрация и Свобода. Когато умират хора и се лее кръв за вас е добре.
35
27
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Кат не моиш да си оправиш собствената страна , не ходи да бъркаш и да разваляш живота на другите .Некадърника никога не се избира да ръководи , просто е безсмислено .
34
42
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Каквото докосне русия изгнива. Примери колкото искаш: Азия без Ю. Корея, Япония, Сингапур и Хонг Конг, Северна Африка, Южна Америка без Чили, Източна Европа. Този тумор заразява и не можеш да се излекуваш поне 100 години. Пример България
33
10
 
36
 
! Отговори
До съвсем го закъса преди 5 години
***,хич не са го закъсали! Руснаците ходят на почивки в Италия най-редовно!Нали ги виждам!Тъй,че,ядец,тая дезинформация си я задръж!
32
4
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 38Прав си, не са 300 в Германия, над 100 са.А иначе САЩ имат над 700 бази извън страната им.Нядявам се ползваш интернет и можеш да намериш инфо. В Япония също имат голяма бройка.
31
15
 
9
 
! Отговори
Петрол и юани хаха преди 5 години
*** да сте чували за петродолари , всеки грам нефт добит в персийския залив се търгува в долари , това е закон.Но смешното е , че Путин продава винаги в долари и само ако поискаш , тогава в друга валута.
30
36
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Като ви е толкова мила Русия на някои, защо не ни оттървете от присъствието си?!?!?!?
29
33
 
7
 
! Отговори
До 32 преди 5 години
300 воени бази дори в САЩ няма , но ти ги видя в Германия.Евала смешнико , защо Тръмп тогава беснее , че немците източвали страната му.
28
10
 
37
 
! Отговори
Unufri преди 5 години
хич не е нова тази война, ами същата, която великите американски демократи започнаха. За тях всяка страна, от която не могат да цоцат, е или терористична или комунистическа.
27
8
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
На Шанхайската международна енергийна борса официално стартираха търговете на петролни фючърси в китайската валута. Още в първия ден на борсата в Шанхай бяха сключени близо 63 хиляди сделки за повече от 62 милиона барела петрол, оценявани на 27 млрд. юана (4 млрд. долара).
26
12
 
36
 
! Отговори
иле преди 5 години
РУСИЯ е единствената страна която може да въведе ред в Близкия Изток! не виждате ли колко години се водят завоевателни войни там от уж,,демократичните " САЩ, чиято цел е единствено да заграбват и експлоатират чужди ресурси и да печелят от оръжието си продавайки го там и без да ги интересува колко хора ще загинат