"Независимая газета": Руска "голяма игра" в Африка

Влиза в конфликт с интересите на Франция и Великобритания в региона
31 окт 2018 22:45, Елка Василева
111
"Независимая газета": Руска "голяма игра" в Африка
Снимка: архив, Reuters

Западните медии, разполагащи с влияние в много африкански страни, отдавна и не без успех формираха в общественото мнение на тези страни специфична представа за стратегията на Русия на континента. Ако трябва да им се вярва, то Русия се интересува в Африка само от търговия с оръжие, добив на скъпоценни метали и на петрол.

Възможно е така да е било дълги години. Но днес може да се говори за нова африканска стратегия на Кремъл, амбициозна и многовекторна. Тя открива допълнителни възможности не само за нови проекти в областта на военното и военнотехническото сътрудничество, добива на петрол и газ, но и в банковата сфера, ядрената енергетика, борбата с тероризма, пише Енгин Йозер, "Независимая газета".

Нараства ролята на руските компании в реализирането на тази стратегия. Така "Росатом", занимаващ се с ядрената енергетика на Русия, днес се е превърнал в сериозен играч на Африканския континент. След подписване на споразумения за строителство на атомни електроцентрали (АЕЦ) с Египет и Замбия започна нова епоха на руското влияние в Африка. Понастоящем се водят активни преговори от "Росатом" за строителство на АЕЦ в РЮА, Ангола, Судан, Етиопия, Алжир, Уганда и Намибия. В страните от Африка, където нуждата от енергия нараства бързо, руската корпорация има всички шансове да си създаде достоен пазар. Друга руска компания - "РусГидро", успешно осъществява в Африка сериозна изследователска дейност в сферата на инвестициите. Малцина се съмняват, че всички тези проекти ще имат много продължителен политически и икономически ефект в африканските страни.

Още по темата

В такива африкански страни като Мозамбик, Ангола, Уганда и Либия руските компании "Роснефт" и "Газпром" сега успешно работят по газови и петролни споразумения, като създават алтернатива на западните корпорации, които се стремят да контролират пазара на доставки на втечнен природен газ в Европа.

При това Москва продължава да увеличава обхвата на военнотехническото сътрудничество с държавите от Африка. Напомняме, че отбранителните разходи на африканските страни, възлизащи на 17 млрд. долара през 2000 г., достигнаха вече 41,3 млрд. долара през 2014 г. Понастоящем за африканските страни Москва е основен доставчик на оръжие: 35 процента от оръжието в африканските страни е произведено в Русия. Очаква се, че през следващото десетилетие разходите за отбрана на Африканския континент ще нараснат с 40 процента и може да не се съмняваме, че Русия ще направи всичко възможно да не изгуби този пазар.

В продължение на последните две години споразумения за военно сътрудничество с Русия подписаха Нигер, Централноафриканската република (ЦАР), Мозамбик, Ангола, Египет, Уганда, Алжир и Либия. В някои от тези страни е твърде вероятно да бъдат създадени руски военни бази.

Руската експанзия на Африканския континент не може да не дразни страните, които традиционно смятат Африка за свой запазен терен. Преди всичко става дума за Франция, която е най-влиятелната във военно и политическо отношение сила в Африка. Най-голямо френско военно присъствие понастоящем се запазва в района на Сахел (Буркина Фасо, Чад, Мавритания, Мали, Нигер) в рамките на операция "Бархан", чиято официална цел е борбата с терористите. Всъщност, въпреки провеждането на операцията, в последно време влиянието на терористичните организации Боко Харам и Аш Шабаб (забранени в Русия) в региона само нараства.

Най-важно звено в новата африканска стратегия на Русия очевидно е ЦАР. По руски официални данни понастоящем в ЦАР работят 170 цивилни инструктори и 5 военни съветници от Русия. По информации на западните медии обаче в ЦАР се намират 1600 въоръжени бойци, свързани с руските частни военни компании (ЧВК). Ще добавим, че в тази страна вече се намират близо 600 френски военнослужещи, дислоцирани в рамките на операция "Сангарис".

Някои експерти смятат, че едновременното присъствие в ЦАР на въоръжени бойци от Русия и Франция не може да не предизвика съперничество между Москва и Париж и че неотдавнашната гибел на руски журналисти в ЦАР е отражение на подобно съперничество.

Съперничеството между Русия и Франция сега де факто продължава в Сирия, около войната в Донбас, а също и в Армения, където влиянието на арменската диаспора във Франция допринася за засилването на антируските настроения. Очевидно е, че сблъсъкът между руските и френски интереси е неизбежен в Либия, където под контрола на Париж преди няколко години беше организирана война, завършила с падането на режима на Муамар Кадафи. Днес подписването на газови споразумения на компаниите ВР и ENI с новото либийско правителство обективно създава пречки за проектите на "Газпром" за доставки на газ за Европа. Френското военно присъствие в Либия предизвиква също сериозно напрежение в Москва.

Експертите обръщат внимание също на бързото нарастване на френските инвестиции в енергийния сектор на Иран - страна, която е важен партньор на Москва в Сирия и в региона на Близкия изток като цяло. Възможно е да не грешат толкова онези, които смятат, че Париж сега се стреми да възпре прокарването на руските интереси в Африка, но и да отслаби позициите на Москва в региона на нейната традиционна активност (Кавказ, Украйна). Нали африканските франкофонски страни имат за Париж същото стратегическо значение като Кавказ и постсъветското пространство за Москва: чуждото присъствие тук не е просто нежелателно, то ще среща твърд отпор на стремящата се към доминиране държава.

Напомняме, че за последните 50 години в 26 африкански страни, 16 от които - бивши френски колонии, бяха извършени 67 военни преврата, а 61 процента от превратите в тези страни бяха основно насочени срещу местните правителства, които искаха да излязат от финансовата система на CFA франка, ориентирана към Париж.

Не трябва да се забравя и за британското измерение на новата африканска стратегия на Кремъл. След атаката срещу Москва чрез "случая Скрипал" Лондон рискува да получи отговор на антируските си санкции точно на Африканския континент.

Напълно вероятно е, че както и в случая с Франция, руската стратегия за действия срещу интересите на Великобритания ще включва засилване на влиянието на Москва в страни като РЮА, Нигерия, Танзания, Кения, Ботсвана, където присъства в значителни обеми британски капитал. Може да се предположи, че в тези африкански държави капиталите на Лондон скоро ще почувстват мощен натиск от страна на руските енергийни и миннодобивни компании, а също така на руските банки.

По този начин новата африканска политика на Русия ще преследва едновременно няколко стратегически цели. Първо, активизиране на военно-политическото сътрудничество със страните от Африканския континент. Второ, нанасяне на удар върху интересите на Франция и Великобритания в този регион както с икономически, така и с дипломатически средства, включително с разнообразни преговорни интриги. И накрая, на трето място, запазване на съществуващите и създаване на нови възможни маршрути за доставка на природен газ и на необходимата за това инфраструктура, които могат да бъдат открити в Европа в максимално възможна степен под контрола на Русия.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


111
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
65
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Я питайте уж нациста Путин кога мисли да асимилира двете трети неруско население на руска територия и защо вместо това им даде широка автономия и им направи към 15 автономни републики ето ви го нациста.Всъщност това и му харесвам така трябва да прави един истински демократ.И Путин е такъв но за народа си не за чуждите.Подклажда национализъм в САЩ и ЕС защото знае че това ще ги раздели и отслаби а те са му враг.Ако утре ние ЕС престанем да сме със САЩ ще видите Путин интернационалиста.
64
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Както казах сто пъти Путин не е фашист а човек преследваш руски национален интерес всъщност Путин и да иска не може да е фашист защото първо държавата му е федерация а не унитарна като нас приметно и е многонационална и то с коренни народи.Не знам знаете ли но в Русия руснаци има само от западната граница до Урал всичко друго не е руснаци а на Путин външната политика по целия свят освен в САЩ и Европа е интернационалистка.А защо тук не е ми защото му изнасят САЩ и Европа на държавички.
63
1
 
7
 
! Отговори
Бонобо преди 5 години
Почти всички западноевропейски страни са имали колонии в Африка и са използвали природните й богатства и безплатния робски труд на местните - скъпоценни камъни, благородни метали, уран, ценна дървесина, всичко? Още по-грозно е, че са се занимавали с роботърговия! Освен англичани, португалци, испанци, даже Дания е имала форт, през който са минавали робите! Това - от Ntnl. Geo, има и карта.Русия не е имала колонии в Африка, нито някой руснак е бил роботърговец!
62
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Сата НАТО, пак лъжеш, явно това е в гена ти! Бързо дай източника на информация!До 58Що, да не би Боби да не разбира от оръжие? В този форум той е единственият знаещ по тема оръжие. Всички драскащи за оръжие са пълни гал-фони!
61
2
 
2
 
! Отговори
Боби преди 5 години
До Анонимен 58Колега разбираш ли всички медии са на мнение че РФ и Китай купуват ценни металиНапълно идиотско е да произведеш 1кг злато да го продадеш на световния пазар от което ще получиш са кажем примерно 1000$, Концесия 25% 250$, ДДС 20% 200$, Корпоративен или някакъв друг данък 10% 100$Държавата си прибира 550$ ВЕДНАГАТака предполагам че ако се продаде на държавата директно за рубли ще им опростят примерно някой данъкПравят го и го продават за рубли защото иначе ще им вземат концесията
60
2
 
4
 
! Отговори
Бонобо преди 5 години
До Анонимен 59Кой кОпува злато от Русия, след ката самата тя купува и пълни трезора всяка година с по 18-19 тона, включително в най-тежките години на евтиния нефт. Русия е втора по добив на злато В СВЕТА, след Китай, като отвя Австралия. И не разчитат на намивно злато от самотни търсачи, а работят с драги по големите реки. Интересното ще стане, когато поискат печатарите на зелена хартия да извадят картите на масата! Дали каубоят ще се хване за колта, като там ще е и старият китаец?
59
2
 
3
 
! Отговори
Много зъл преди 5 години
Ама много трият тук - от 99 са изтрили 40! Абе, мърльовци-цензори, на кой Господ служите и за колко сребърника? Оставили сте антируски гадости, написани мръснишки!Чифткопитното 25 "Пу.кин"! Засрамете се, плащат ви, ама се дръжте прилично и пунтирайнте независимост, имайте малко чест и достойнство!
58
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Че ископуват изкопуват цели 8.3 % от изкопаното златото в русия злато и до там е РФ при това от посредник смеси от злато и платина електрон пък изобщо не попада в хазната Единствените задължени да продават на 100% от добива на фиксирани страшно ниски цени са дребните балъци с по едно сито
57
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Боби колкото разбираш от оръжие толкова и от злато какво казват по перви канал е едно а какво е дериджето по документи друго
56
4
 
2
 
! Отговори
Сата НАТО преди 5 години
Процентът, който Българската държава получава от добиваното злато, е към 25%. А не 1%, както твърдят идьотите на Путин.
55
2
 
4
 
! Отговори
Боби преди 5 години
До Анонимен 54Умнико поне от 10 години всичките ценни метали добивани в Русия се изкупуват задължително от държавата на какви цени е отделен въпрос и влизат директно в златния резервОсвен това Китай и РФ са двете страни купуващи най-много злато и ценни метали в света освен собственото им производство за попълване на златния им резерв
54
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Глупашки статии за повдигане ду ха на руското бидло.
53
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Какво ще приемеш за доказателство дефинирай исказване на Путин ?документи?имена на фирми и собственици ?къде са регистрирани? чий дъщерни дружества са ? Къде отива златото ?платината и среброто? Няма да ти хареса че остава буквално 8-12% в русия
52
1
 
7
 
! Отговори
`ОСТАП преди 5 години
До АнонименТо пък ще кажеш че златото в русия не го добиват Канадци и Французи при това ви дерат бая по голям процент от колкото тук .Акъл от руски ватенки не мерси ( ако си недоволен реви при Пу.тя той ви сключи договорите (АКО ПО НЯКАКЪВ НАЧИТ МИ ДОКАЖЕШ ЧЕ В РУСИЯ ДОБИВА НА ЗЛАТО Е ДАДЕН НА КАНАДЦИ И КОЯ ДА Е ЧУЖДА КОМПАНИЯ ТИ ОБЕЩАВАМ 1 кг.( ЕДИН КИЛОГРАМ) ЗЛАТО. ЗАКЛЕВАМ СЕ!
51
1
 
6
 
! Отговори
мдааа преди 5 години
"Напомняме, че за последните 50 години в 26 африкански страни,16 от които-бивши френски колонии, бяха извършени 67 военни преврата, а 61 процента от превратите в тези страни бяха основно насочени срещу местните правителства, които искаха да излязат от финансовата система на CFA франка,ориентирана към Париж."Искали да се откажат от франка и хоп преврат?! КОЙ ли е бил в основата му?Кадафи го свитнаха по същият параграф, имал достатъчно злато да направи валута африканска валута, независима от $.
50
0
 
4
 
! Отговори
Боби преди 5 години
До Факт!"Щели да....ахахаха нали си потопиха оня ден самолетоносача некадърниците."Господин ФАКТ защо си избрал този аватар след като ГОВОРИШ ЛЪЖИ?започва запълването на цистерните на ПЛАВАЩИЯ ДОК където е паркиран Кузнецов. Следва токов удар който поврежда една от помпите и по време на инцидента пострадват 4 човека
49
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 30Не съм експерт, но рУсия заслужава да се сравнява с Африка.---------------Може да се сравнява само по големина. Русия е 17.1 млн кв. км , а Африка - 30.2! Вижте само Африка колко превъзхожда Русия! А между двете има една малка, но много красива страна, за която мнозина не подозират, че съществува, с площ 111000 кв. км., населена с много умен народ, както личи от писанията тук.
48
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
На нас нито газ, нито АЕЦ, нито нищо не ни трябва освен овчари и селяни.
47
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Красотата на руския език в действие
46
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 71 добре че си казваш че си написал един куп глупости вата .Оня протокол направо ви е размазал