Ще бъде ли Русия сред петте водещи икономики в света към 2024 г.?

Тя би трябвало да изпревари Великобритания, увеличавайки БВП със 78%
15 ное 2018 21:31, Елка Василева
344
Ще бъде ли Русия сред петте водещи икономики в света към 2024 г.?
Снимка: архив, Reuters

Властите обещават Русия да стане една от петте водещи световни икономики, но дори и техните цифри сочат, че изоставането продължава.

Правителството на Русия иска към 2024 година страна да влезе в клуба на петте най-големи икономики в света, "като гарантира темпове на икономически растеж, които са над световните", се посочва в указ на президента на Русия Владимир Путин.

Междувременно през последните 10 години икономиката на Русия не само не нараства, но се е свила с близо 11% от 1,78 трилиона долара през 2008 година до 1,58 трилиона долара през 2018-а, сочат данни на Международния валутен фонд (МВФ).

През това време световната икономика е нараснала с 33%, икономиката на САЩ е прибавила близо 40%, а брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай е литнал нагоре почти тройно. Всичко това дава основания да се съмняваме в способностите на руските власти да гарантират ускорен икономически растеж.

За да се изкачи на пето място към 2024 година, Русия би трябвало да изпревари Великобритания, увеличавайки БВП със 78% (а през това време британската икономика да има нулев растеж).

Министерството на икономическото развитие на Русия прогнозира увеличение на БВП с 1,3% през 2019 година, с 2% през 2020-а и след това с около 3% годишно до 2024-а. Прогнозата на МВФ за растежа на руската икономика до 2024-а е още по-скромна - под 2% годишно.

Очевидно с такива темпове Русия няма да може да изпревари не само Великобритания или да постигне "темпове на икономическия растеж над световните", но дори няма да успее да спре изоставането си от световната икономика, която според прогнозата на МВФ ще нараства с по 3,6 - 3,7% годишно.

Докато руските власти не направят съществени икономически реформи и не променят поведението си на международната арена, няма да е възможно да бъде постигната коренна промяна на ситуацията в икономиката, посочват икономисти. Ако нищо от това не бъде направено, то икономическият растеж ще бъде възможен, само ако цените на петрола се повишат. Дори и в този случай обаче растежът ще бъде значително под средния за света.

Какво предлага правителството

В правителствената програма до 2024-а се посочва как държавата възнамерява да постигне показателите, посочени от Владимир Путин.

Според нея в Русия трябва да се подобри инвестиционният климат, да се построи нова и да се модернизира старата транспортна и енергийна инфраструктура, да се развива конкуренцията на финансовия пазар, да се гарантира достъпност на финансовите услуги, да се повиши производителността на труда, да се създадат условия за развитие на малкия и среден бизнес, да се гарантира подкрепа на износа на услуги и стоки руско производство и още много други неща.

Има ли опит да се стимулира ускоряването на икономическия растеж?

Президентът Путин и по-рано е правил декларации за структурни реформи и за ускоряване на икономическия растеж и по-точно през 2006-а и 2008-а.

Само че оттогава икономиката на Русия се е свила от 1,78 трлн. долара през 2008 година до 1,58 трлн. д. през 2018-а, както сочат данните на Международния валутен фонд.

За същия период световната икономика се е увеличила с една трета от 63,75 трлн. д. до 84,84 трлн. долара, а икономиката на САЩ е нараснала с близо 40% - от 14,71 трлн. долара до 20,51 трлн. долара. БВП на Китай е скочил тройно - от 4,6 трлн. д. до 13,46 трлн. долара.

За отбелязване е фактът, че държави като Саудитска Арабия, Катар и Бахрейн, също като Русия силно зависими от петрол, за разлика от Руската федерация са увеличили икономиките си с близо 50-60%.

Ще могат ли руските власти да изпълнят програмата?

Според ръководителя на проектите по финансово-икономически проблеми на развитието на Института за съвременно развитие Никита Маслеников поставените задачи могат да бъдат постигнати, ако се спазват определени условия.

"Правителството не бива да променя сегашната икономическа политика: трябва да се запази нискоинфлационната среда чрез мерките на централната банка (което предполага бъдещи понижения на лихвите), овладяване на инфлацията на равнище около 4%, развитие на финансовите пазари, продължаване на преструктурирането и оздравяването на банковия сектор. Трябва да продължи бюджетната консолидация (свиването на дефицита - бел. ред.), която по същество се свежда до икономии на държавни средства за сметка на повишаване на тяхната ефективност", коментира икономистът пред Eurasianet.org.

Защо е малко вероятно икономическата ситуация да се подобри

Според директора на Банковия институт Василий Солодков "през следващите пет-седем години руската икономика не я чака нищо добро".

"За да се промени нещо, трябва да се направят прости неща. Да се развива конкуренцията, а не да се задушава. Да се увеличи делът на частния сектор, а не да се свива. Да се гарантира нормален бизнес климат, който на първо място включва адекватна работа на съдилищата: когато съдилищата съдят според законите, а не според това кой на кого се обажда по телефона", казва събеседникът на Eurasianet.org.

По думите на икономиста чуждестранните инвеститори няма да се насочат към руския пазар, докато Руската федерация на промени външната си политика.

"Санкции са въведени във връзка с определени действия на Русия", отбелязва експертът.

Според неговата прогноза стагнацията в Русия ще продължи, но ако цените на петрола тръгнат нагоре, е възможен икономически растеж. "Единственото, което ни остава, това е износът на енергийни източници. Тази икономика не е в състояние да създаде нищо друго", убеден е Солодков.

За необходимостта от реформи и отмяна на санкциите говори и икономистът, професор в катедрата по приложна макроикономика към Националния изследователски университет на Висшето училище по икономика Игор Николаев.

"Няма да можем да бъдем сред първите пет най-големи икономики на света и да гарантираме темпове на икономически растеж, които да превишават световните. Мерките, залегнали в правителствената програма, не са лоши (залога се основно на стимулирането на растежа на инвестициите в основен капитал), но това е недостатъчно, за да бъде постигнат икономически тласък. За това трябва да има и привлекателен бизнес климат за чуждестранните инвестиции, да има внос на съвременни технологии и ускоряване на развитие на износа. А ако отчетем такива обстоятелства като противопоставянето от въведените санкции, а също и факта, че като цяло темповете на световния икономически растеж се забавят и че макар цените на петрола да са се повишили, това не е достатъчно за руската икономика, можем да направим извода, че обявените цели към 2024 година няма да бъдат постигнати", отбелязва Николаев в коментар за Eurasianet.org.

Според него, за да навлязат чуждестранните инвестиции в руската икономика, трябва да бъде решен проблемът със санкциите и контрасанкциите.

Икономистът и професор в Европейския университет в Санкт Петербург Дмитрий Травин също посочва, че правителствената програма няма да промени съществено ситуацията в икономиката на Руската федерация.

"Първо, на руската икономика не могат да й помогнат никакви програми, защото нашата икономика силно зависи от форсмажорни обстоятелства като цената на петрола, а след 2014 година и от санкциите. Ако цената на петрола се понижи, нашата икономика веднага ще тръгне надолу, вече бяхме свидетели на това през последните години. Санкциите влияят по-малко. Само че на теория против нас могат да бъдат взети наистина сериозни санкции и те могат да ни ударят не по-слабо от спада на цените на петрола", коментира Николаев пред Eurasianet.org.

"Второ, в Русия декларациите [на властите за плановете за подобряване на ситуацията в икономика] не отговарят на реалните действия. Програми имаше много, но реални действия през последно време сме виждали само два пъти: това беше повишаването на данък добавена стойност и вдигането на възрастта за пенсиониране", отбелязва икономистът.

Според прогнозата на Дмитрий Травин руската икономика ще изпадне в стагнация.

Не бива да се пречи на бизнеса

Според сътрудника на Московския център "Карнеги", Андрей Мовчан, който е икономист и финансист, за да се помогне на руската икономика, трябва да се спре да се пречи на бизнеса.

"Трябва да престанем да си разваляме отношенията с целия свят. Да спрем да въвеждаме идиотски закони и да ги променяме на всеки шест месеца. Да се отстранят силоваците, които печелят на гърба на бизнеса, вместо да го защитават. И тъй нататък. Ако направим всичко това, то бизнесът сам прекрасно ще се справи със задачата да има икономически растеж", посочва Мовчан пред Eurasianet.org.

В статия, публикувана на сайта на "Карнеги" (неин съавтор е социологът и експерт от "Левада център" Денис Волков), сега Русия "върви по пътя на самоизолацията, на затваряне на пазара, на заместване на вноса със собствено производството и замиране на търговския и научно-техническия прогрес".

А това което трябва да се направи, е да се намаляват търговските бариери, да се интегрираме в световната икономики, да водим експортно насочена икономическа политика и тем подобни. Решаващ фактор, "който може да смекчи последиците от управлението на сегашния режим", би могла да стане готовността на властите да водят конструктивен диалог с независимия бизнес и да се направят неполитически реформи, важни за увеличаването на ефективността на икономиката, се посочва в статията.

*EurasiaNet е сайт, който предоставя новини, информация и анализи, насочени към страните от Централна Азия, Кавказкия район, Русия и Югоизточна Азия. Централата на електронната медия се намира в Института "Хариман" на Колумбийския университет.
 

/БТА/

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


344
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
256
11
 
5
 
! Отговори
Я па ти... преди 5 години
До анонимен 277 Ей , от къде ги извади тези милиарди. Та те освем суровини, нищо друго не изнася.У нас има само водка и шевни машини Лучник в Практикер.
255
7
 
9
 
! Отговори
Отговор преди 5 години
До Анонимен 273 Врагът на Русия е мизерията и липсата на перспектива.
254
5
 
8
 
! Отговори
Реалист преди 5 години
Ако влязат в десятката ще бъде постижение.
253
12
 
4
 
! Отговори
До 272 преди 5 години
Колко от софтуера и новите технологични програми на комп, ви е кракнат :0 А купи го и я сметни къде са те поставили технологично.А конкурирай се с тях:) Не пускат .нюню:) на техния Пазар само като чуят че си от България.Само я сметно къде са ни отредили място.Какви кредити дават и как смучат,че и частна собственост имаме.А ся купи апартамент:) Цял живот си техен
252
7
 
4
 
! Отговори
До 272 преди 5 години
До 272 етдесет години блъскахме като ***-българите и най накрая-Кумчо вълчо ела *** изяж:) Тва е Приказката.И ни изядоха по пълна програма-Те щаха да клекнат .Не ние!Дори и да бяхме с по ниски технологии,осоженно в областта на ел-никата която беша дадена на САЩ и спусната черз Филипс в Европата-СССР нямаше как да се ппропука,осен от вътре и чрез обуначване на населението му с алабаланица.Имаше ли Хитачи и Панасоник тука,имаше е къде се навряхрте на майната си,да вва доят като умрели крави
251
7
 
5
 
! Отговори
До 272 преди 5 години
Знаеш ли колко Български гръбнака е строшил товя т.н търгашки бизнес в България.България беше уважавана държава която се бореше и трупаше потенциал против експлоатацията на деца ,човешки ресурси и т.н. Изиставахме,да трябваше да натрупаме потенциал.И какво направихме,вместо да качим нивото ,продухахме всичко и се навряхме баш между шамарите и "вандалския" бизнес-търгашки -в какво се превърнахме? Измотен народ-давай пще да го доиш.Е-не знам не Ви ли стига? Мазохисти ли сме,какво ама не става тая
250
5
 
7
 
! Отговори
До 272 преди 5 години
Евгеника-приятелю-лобисти за науката Евгеника са Бил и Мелинда Гейтс-избиването на животноте в Странджа на какво се дължи ,и тия директиви уж? Съкращават ни .Нас-Българите,Място няма да има на Планетата след 20 години.Избират да съкратят нас вместо себе си-и инерцията от експанзията на "Капитала " им трябваше да продъжли още 20 тина години.Обрахме всички негативи на алността и безумието на група -Престъпници в САЩ и Пентагона, и долар -барел,инак рухват ,губят контрол в реорганизация.
249
7
 
13
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
В момента Русия работи над транспортната инфраструктура, която ще й позволи да изнася в Югоизточна Азия ( Китай, Япония, Корея, Виетнам, Индонезия) към 200 милиона т въглища, 200 млн т нефт и 200 милиарда куб. м газ, а също пшеница, продукти на химическата промишленост и т.н. Строят се мостове над река Амур, китайските и руските железници вече се свързаха. Така че след десет години Русия ще изнася повече за Югоизточна Азия, отколкото за Европейския съюз. Така че руснаците си оправят дереджето, а ние остава да му мислиме
248
8
 
13
 
! Отговори
До 272 преди 5 години
Това е "въдичката на която се държи Българското население-Ей,виждаш ли как живеят в Холандия,Не ,никой не ни "вкара в Ес за да живеем както в Холандия,Вкараха ни за да сме"Просяци" ,обслужващ пресонал, без никакво намерение за нова Южна Корея на Балканите.ЧИсто стратегически им е угодна територията и "Бургаския залив" :) и пътища,инфрсаструктура за НАтото,Ний и да мрем на тях им е все тая.Пък и нашия бизнясмен-алчен.Неще да дава и чист геноцид,по пълна програма.
247
6
 
8
 
! Отговори
До 272 преди 5 години
Ако след края на ВСВ-НАТО,ЗАПАДА,имаше интерес да създава високотехнологчни ,центрове ,контрапункти-Япония,Южна Корея,Западна Германия,то в момента следва съвсем нова МАкроикономическа среда-тов беше-средната класа е минало свършено-своеобразен подкуп към населението.В момента реалностите са други и България нямаше никакъв икономическ интерес от конфигурацията ЕС освен частичното ни запазване като Държава в отговор на "изнудването" което ни наложи "Запада" -генодид" съкр, мир-то население .
246
8
 
9
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
Само енергийният и суровиният сектор на Русия правят годишен оборот от 1000 милиарда долара. Хранителната, леката, мебелната, текстилна и конфекционна промишленост и сектора за бяла техника - 800 милиарда, машиностроенето и автомобилната промишленост - 1000 милиарда, химическата промишленост - 500 милиарда, като се прибавят и услугите руското БВП отива към 4000 милиарда долара
245
6
 
9
 
! Отговори
До 275 преди 5 години
Ясно се очертават два фланга-особенно след наглото поведение на НАТО в Южнокитайско море в опит за прекъсване на търговските връзки на Китай,наглото поведение на щ.служби в Украйна в опит да се прекъсне оста Русия Германия.Така че сблъсъкът ще е Русия и Китай против САЩ и Коалиция.АКо СИрия падне и САЩ насъска Израел с Иран и Русия пламне по периферията-няма да има къде да се дянем на Планетата.Рязко ще но отеснее.Ама тоя от товйто НАТО са си направили къщичките в Ю-на Америка за всеки случай:)
244
6
 
8
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
В момента 138 $ е минималната заплата в Украйна, а в Русия е 180 $ , но чистата средна заплата в Русия е към 1040 лв, а в България е към 900 лв.
243
6
 
5
 
! Отговори
Д0272 преди 5 години
Кой те "фалира" 90 та,Свтовната банка кого притисна 1997-Запада ти -майката Приятелю,и полезните *** в Москва -такива като Горбачов и протежете му тук Луканов.СОлун-ха Македония или ще влиза в НАто или ще и се привиди 'албаснки" казус и гражданска война.Чисто изнудване.Както и на Бъгария и извиваха ръцете финансовите "Международни" уж институции.Да си станал по развит,по силен,по технологичен,по богат,по сигурен в Бъдещето си-по независим,по- "свободен" -айде пътуваш на Хурбет и до Г-я .И ?
242
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ДО 273. И кой е врагът за Русия? - С ПОРЕД ТЕБ, И СПОРЕД РУСНАЦИТЕ. Да ли не е Китай , защото спокойно си работи с фирмите в Сибир , на руска територия.
241
9
 
9
 
! Отговори
До 272 преди 5 години
България е в Ес И НАТО след разпада на СССР поради една единствена причина-щяхме да последваме пътя на Югославия,бяхме изпаднали в безтегловност .Твоето НАТО разруши армията,изсмука цвета на нацията който България сама създаде.Превзе банковата система и ни превърна в "Просяци" -евтина работна ръка. България се проби по всички параграфи и изтича в канала на Историята безславно и недостойно ,като товя Запад ни третира като Южно-ски обслужващ персонал-сменящ чаршафите,разнасящ стекове с т.хартия
240
6
 
4
 
! Отговори
До Обо Сан преди 5 години
Няма значение ,че няма да го има "П".На болшинството руснаци име е ясно кой е 'врагът" .Работата е там,че на нас трябва да ни стане ясно веднъж завинаги .Още не ни е станало явно-за населението говоря и голяма чат от" управл" .Нещата са следните.Имаме бъдеще като цивилизация ако има силна Русия или нямаме бъдеще като цивилизация в обратното положение.Ако те но дръпнат ,добре,инак сами не ни достига "капацитет" Не ставаме :) явно .Трябва ни силна нелиберална Русия във всички смисли.Инак ,Помен")
239
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
до271. България е има и без Руска империя, СССР. ОНД, РФ. Много си объркан, много руски вестници четеш.Днес в Солун. Премиера ти каза в прав текст.България оцелява защото има ЕС и НАТО
238
7
 
5
 
! Отговори
До Партизанин преди 5 години
Съвсем сериозно ще ти се стори ако я има България до тогава.Ние сме Източна Цивилизация и за да ни има ни е нужна Русия."Запада"-банковата им система,колониите,технологиите които получиха в началото на 50 те-Те са конкуренция.Това трябва да си го набиеш в празната глава.За да ни *** в Бъдеще ,ни е нужна Русия.От там ще дойда за нас технологиите за Бъдещето,одигуряващи оцеляването ни.Не от Запада.Там е "здравата" Земя ,която ще е най малко засегната след клим. Промени на Планетата.Панимаеш :)
237
4
 
7
 
! Отговори
Obo San Г преди 5 години
Чета и виждам че ви е весело . Абе на маитап сте го ударили . Лошото е че до тогава *** няма да го има . Просто ще изчезнм като нация . Но няма нищо , важното е Русия няма да е на 5 място . Е добре на 6 ще е !