Ще бъде ли Русия сред петте водещи икономики в света към 2024 г.?

Тя би трябвало да изпревари Великобритания, увеличавайки БВП със 78%
15 ное 2018 21:31, Елка Василева
344
Ще бъде ли Русия сред петте водещи икономики в света към 2024 г.?
Снимка: архив, Reuters

Властите обещават Русия да стане една от петте водещи световни икономики, но дори и техните цифри сочат, че изоставането продължава.

Правителството на Русия иска към 2024 година страна да влезе в клуба на петте най-големи икономики в света, "като гарантира темпове на икономически растеж, които са над световните", се посочва в указ на президента на Русия Владимир Путин.

Междувременно през последните 10 години икономиката на Русия не само не нараства, но се е свила с близо 11% от 1,78 трилиона долара през 2008 година до 1,58 трилиона долара през 2018-а, сочат данни на Международния валутен фонд (МВФ).

През това време световната икономика е нараснала с 33%, икономиката на САЩ е прибавила близо 40%, а брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай е литнал нагоре почти тройно. Всичко това дава основания да се съмняваме в способностите на руските власти да гарантират ускорен икономически растеж.

За да се изкачи на пето място към 2024 година, Русия би трябвало да изпревари Великобритания, увеличавайки БВП със 78% (а през това време британската икономика да има нулев растеж).

Министерството на икономическото развитие на Русия прогнозира увеличение на БВП с 1,3% през 2019 година, с 2% през 2020-а и след това с около 3% годишно до 2024-а. Прогнозата на МВФ за растежа на руската икономика до 2024-а е още по-скромна - под 2% годишно.

Очевидно с такива темпове Русия няма да може да изпревари не само Великобритания или да постигне "темпове на икономическия растеж над световните", но дори няма да успее да спре изоставането си от световната икономика, която според прогнозата на МВФ ще нараства с по 3,6 - 3,7% годишно.

Докато руските власти не направят съществени икономически реформи и не променят поведението си на международната арена, няма да е възможно да бъде постигната коренна промяна на ситуацията в икономиката, посочват икономисти. Ако нищо от това не бъде направено, то икономическият растеж ще бъде възможен, само ако цените на петрола се повишат. Дори и в този случай обаче растежът ще бъде значително под средния за света.

Какво предлага правителството

В правителствената програма до 2024-а се посочва как държавата възнамерява да постигне показателите, посочени от Владимир Путин.

Според нея в Русия трябва да се подобри инвестиционният климат, да се построи нова и да се модернизира старата транспортна и енергийна инфраструктура, да се развива конкуренцията на финансовия пазар, да се гарантира достъпност на финансовите услуги, да се повиши производителността на труда, да се създадат условия за развитие на малкия и среден бизнес, да се гарантира подкрепа на износа на услуги и стоки руско производство и още много други неща.

Има ли опит да се стимулира ускоряването на икономическия растеж?

Президентът Путин и по-рано е правил декларации за структурни реформи и за ускоряване на икономическия растеж и по-точно през 2006-а и 2008-а.

Само че оттогава икономиката на Русия се е свила от 1,78 трлн. долара през 2008 година до 1,58 трлн. д. през 2018-а, както сочат данните на Международния валутен фонд.

За същия период световната икономика се е увеличила с една трета от 63,75 трлн. д. до 84,84 трлн. долара, а икономиката на САЩ е нараснала с близо 40% - от 14,71 трлн. долара до 20,51 трлн. долара. БВП на Китай е скочил тройно - от 4,6 трлн. д. до 13,46 трлн. долара.

За отбелязване е фактът, че държави като Саудитска Арабия, Катар и Бахрейн, също като Русия силно зависими от петрол, за разлика от Руската федерация са увеличили икономиките си с близо 50-60%.

Ще могат ли руските власти да изпълнят програмата?

Според ръководителя на проектите по финансово-икономически проблеми на развитието на Института за съвременно развитие Никита Маслеников поставените задачи могат да бъдат постигнати, ако се спазват определени условия.

"Правителството не бива да променя сегашната икономическа политика: трябва да се запази нискоинфлационната среда чрез мерките на централната банка (което предполага бъдещи понижения на лихвите), овладяване на инфлацията на равнище около 4%, развитие на финансовите пазари, продължаване на преструктурирането и оздравяването на банковия сектор. Трябва да продължи бюджетната консолидация (свиването на дефицита - бел. ред.), която по същество се свежда до икономии на държавни средства за сметка на повишаване на тяхната ефективност", коментира икономистът пред Eurasianet.org.

Защо е малко вероятно икономическата ситуация да се подобри

Според директора на Банковия институт Василий Солодков "през следващите пет-седем години руската икономика не я чака нищо добро".

"За да се промени нещо, трябва да се направят прости неща. Да се развива конкуренцията, а не да се задушава. Да се увеличи делът на частния сектор, а не да се свива. Да се гарантира нормален бизнес климат, който на първо място включва адекватна работа на съдилищата: когато съдилищата съдят според законите, а не според това кой на кого се обажда по телефона", казва събеседникът на Eurasianet.org.

По думите на икономиста чуждестранните инвеститори няма да се насочат към руския пазар, докато Руската федерация на промени външната си политика.

"Санкции са въведени във връзка с определени действия на Русия", отбелязва експертът.

Според неговата прогноза стагнацията в Русия ще продължи, но ако цените на петрола тръгнат нагоре, е възможен икономически растеж. "Единственото, което ни остава, това е износът на енергийни източници. Тази икономика не е в състояние да създаде нищо друго", убеден е Солодков.

За необходимостта от реформи и отмяна на санкциите говори и икономистът, професор в катедрата по приложна макроикономика към Националния изследователски университет на Висшето училище по икономика Игор Николаев.

"Няма да можем да бъдем сред първите пет най-големи икономики на света и да гарантираме темпове на икономически растеж, които да превишават световните. Мерките, залегнали в правителствената програма, не са лоши (залога се основно на стимулирането на растежа на инвестициите в основен капитал), но това е недостатъчно, за да бъде постигнат икономически тласък. За това трябва да има и привлекателен бизнес климат за чуждестранните инвестиции, да има внос на съвременни технологии и ускоряване на развитие на износа. А ако отчетем такива обстоятелства като противопоставянето от въведените санкции, а също и факта, че като цяло темповете на световния икономически растеж се забавят и че макар цените на петрола да са се повишили, това не е достатъчно за руската икономика, можем да направим извода, че обявените цели към 2024 година няма да бъдат постигнати", отбелязва Николаев в коментар за Eurasianet.org.

Според него, за да навлязат чуждестранните инвестиции в руската икономика, трябва да бъде решен проблемът със санкциите и контрасанкциите.

Икономистът и професор в Европейския университет в Санкт Петербург Дмитрий Травин също посочва, че правителствената програма няма да промени съществено ситуацията в икономиката на Руската федерация.

"Първо, на руската икономика не могат да й помогнат никакви програми, защото нашата икономика силно зависи от форсмажорни обстоятелства като цената на петрола, а след 2014 година и от санкциите. Ако цената на петрола се понижи, нашата икономика веднага ще тръгне надолу, вече бяхме свидетели на това през последните години. Санкциите влияят по-малко. Само че на теория против нас могат да бъдат взети наистина сериозни санкции и те могат да ни ударят не по-слабо от спада на цените на петрола", коментира Николаев пред Eurasianet.org.

"Второ, в Русия декларациите [на властите за плановете за подобряване на ситуацията в икономика] не отговарят на реалните действия. Програми имаше много, но реални действия през последно време сме виждали само два пъти: това беше повишаването на данък добавена стойност и вдигането на възрастта за пенсиониране", отбелязва икономистът.

Според прогнозата на Дмитрий Травин руската икономика ще изпадне в стагнация.

Не бива да се пречи на бизнеса

Според сътрудника на Московския център "Карнеги", Андрей Мовчан, който е икономист и финансист, за да се помогне на руската икономика, трябва да се спре да се пречи на бизнеса.

"Трябва да престанем да си разваляме отношенията с целия свят. Да спрем да въвеждаме идиотски закони и да ги променяме на всеки шест месеца. Да се отстранят силоваците, които печелят на гърба на бизнеса, вместо да го защитават. И тъй нататък. Ако направим всичко това, то бизнесът сам прекрасно ще се справи със задачата да има икономически растеж", посочва Мовчан пред Eurasianet.org.

В статия, публикувана на сайта на "Карнеги" (неин съавтор е социологът и експерт от "Левада център" Денис Волков), сега Русия "върви по пътя на самоизолацията, на затваряне на пазара, на заместване на вноса със собствено производството и замиране на търговския и научно-техническия прогрес".

А това което трябва да се направи, е да се намаляват търговските бариери, да се интегрираме в световната икономики, да водим експортно насочена икономическа политика и тем подобни. Решаващ фактор, "който може да смекчи последиците от управлението на сегашния режим", би могла да стане готовността на властите да водят конструктивен диалог с независимия бизнес и да се направят неполитически реформи, важни за увеличаването на ефективността на икономиката, се посочва в статията.

*EurasiaNet е сайт, който предоставя новини, информация и анализи, насочени към страните от Централна Азия, Кавказкия район, Русия и Югоизточна Азия. Централата на електронната медия се намира в Института "Хариман" на Колумбийския университет.
 

/БТА/

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


344
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
236
3
 
6
 
! Отговори
:) До 267 преди 5 години
Смях в залата! Русия е продължение на нашата "съвременна" близко- историческа култура.Вие нали разбирате ,че на България и е нужна силна Русия или плътността в мозъчните клетки се е изспарила съвсем.По -скоро нас няма да ни има ако "Венецианския" банкстер и престъпният ни "Бизнес" я карат така.Нали разбираш също ,че Румелия можеше и да я няма на картата.Обезглавяването на Осм. Империя в Европа не е току така лесна задача. Така ,че не ми е ясно на кой се каниш и "пожелаваш" "добрини" П.н.С.Д-ва
235
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
1 Джудето е в кремъл 2 имат самочуствие (високомерие му се казва ) 3 руснака пак ще лиже подметки той за друго не става
234
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Към 2024 руснаците няма да ги има на картата
233
7
 
8
 
! Отговори
:):) преди 5 години
е като е толкова слаба бедна и мизерна що хабите тоз ресурс неистов да плюете по нея. Завиждате за нещо може би или комплекси на джуджета избивате.Дреме им на руснаците кой къде ги класира, поне са нация със самочувствие а не като българите все да се докарат за пред чужденците на гол газ чифте пищови и те празни ...
232
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Като ги окупира Китай може....а към 2018 дори Мексико е с икономика колкото Русия
231
5
 
7
 
! Отговори
Forever преди 5 години
Голяма икономика,голям стандарт със 138 ? минимална заплата.
230
7
 
5
 
! Отговори
ВАНГА преди 5 години
В момента руската икономика е само 13 пъти по-малка от тази на САЩ. Ванга е казала, че през 2030 ще бъде само 28 пъти.
229
4
 
2
 
! Отговори
Партизнаин преди 5 години
До Класация БВП 2017Канада изпреварва Русия за 2018
228
4
 
4
 
! Отговори
Партизанин преди 5 години
Прочетох заглавието, след което се двоумях няколко минути дали е виц или някой *** го е написал сериозно.
227
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
4,2 трилиона ама сигурно е било пред 5 години, сега БВП на Рашка е 1,6 трилиона.Даже не знам и толкова дали има.
226
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А по БВП на глава от населението са на 62-ро място между Румъния и Турция.
225
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Дай линк на тоя сайт да го видя.
224
10
 
8
 
! Отговори
хихихи преди 5 години
До Анонимен я пак младежка безработица над 50 % икономика по малка от Испания.Абе вас в партизанскатаа караулка на ж.п.гарата оцет ли ви дават или доктора не ви е дал хапчетата.Щото на сайта на СБ и МВФ пишат друго : Русия БВП по ППС : 4,2 трилиона далара /6-то място в света/ а Испания : 1,8 трн.долара /13-то място/ Ю.Корея /15-то място /.Безработица: Русия: 4,5 % ,Испания : 18 %.Ходи да разказваш вицове за фалита нар Русия в работническо дело.До тук Русия фалира 568- пъти ама в медиите.
223
6
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тя златната рубла била чугунена.
222
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тая година голямата Русия по БВП беше малко пред Испания, която едва излезе от кризата и има 50% младежка безработица и след Южна Корея, която на територия е по-малка от нас. Това е поредната фалшива новинна, Русия не може да влезне в топ 5 и след 50 години.
221
8
 
10
 
! Отговори
Циник преди 5 години
Определено е нужен талант от 17 000 000 кв.км. и неизчерпаем минерален ресурс - да постигнеш - едно голямо нищо!"Сила Сибири - народное достояние!"Ако Абрамович ( милион долара на метър яхта ) , и бившия канцлер Шрьодер ( в управителния съвет на Газпром ) са "народа" - значи всичко е 6 ! Комунистически мурафети с върл капиталистически привкус - всички "близки до батюшката" са добре - а бедните - да го дyxaт!Също като у нас!Но с размах!
220
7
 
19
 
! Отговори
коалко си прост преди 5 години
До Анонимен на глава от населението на теб се падат от 4 пържоли 1 а на стринката 3.Фактите обаче са следните Русия без прекъскване от 25 години има положилно салдо в търг.баланс.Пример за 2017г. -излишъка в балансае +325 млрд.долара и оттам излишък по текущата сметка +200 млрд.долара и така всяка година.Бюджета им също е на излишък, при това без външни дългове , а вместо дългове има близо 1 тлрн.долара вал.златни резерви на ЦБ, като притежана значителни ключови пазари по света.Не ги мисли.
219
8
 
6
 
! Отговори
0 преди 5 години
До вгз пак си пил газ.и В МОМЕНТА икономиката на Русия по данни на СБ и МВФ е 6-тата по големина по показател БВП по паритет на покупателна способност: точно 4,2 трлн.долара по ППС за 2017г./ дели 5- 6-то място в с Германия/. А китайската провинция която и да е тя ще продължи да е на купичка ориз.Данните в статията са по номинал който въобще няма връзка с реалността. Поради тази причина чуждите инвеститори следят БВП по ППС а не по номинал.
218
7
 
6
 
! Отговори
вгз преди 5 години
Статии от подобно естество са жалък онанизъм на проруските ***. Как икономиката на Русия ще стане в топ 5, при положение че БСП и е по-нисък от китайска провинция? Какви смазващо дебитни статии пишете???
217
12
 
9
 
! Отговори
Чистач преди 5 години
"Гладна кокошка ,просо сънува". Тези *** дори мозък на кокошка нямат - гладни,алкохолизирани,мислещи само за война,некадърни..... и се хвалят ,сякаш вече са узрели круши!